Jak vyčistit matraci

Jak vyčistit matraci od potu, moči, krve, zápachu nebo plísně? Soda bikarbona pomůže

Postel je pravděpodobně jedním z nejoblíbenějších míst v domácnosti. Dopřeje nám totiž komfort a vítaný odpočinek. Pokud si však toto pohodlí chceme užívat dlouhodobě, je třeba patřičně pečovat o matraci, na které trávíme až třetinu svého života. Čistota postele, resp. matrace zlepšuje i kvalitu našeho zdraví, proto by se její údržba neměla za žádných okolností zanedbávat.

Publikované: 24.02.2023
Aktualizované: 31.05.2023
Obsah článku:

Existuje spousta profesionálních firem, které nabízejí služby i v této oblasti, ale pokud chcete ušetřit peníze, je vhodné se nejprve pokusit o odstranění viditelných i pouhým okem nepostřehnutelných nečistot svépomocí. V následujícím článku jsme shrnuli několik praktických rad, jak postupovat při všeobecné údržbě matrace, ale také jak byste měli čistit skvrny po krvi, moči, potu, slinách nebo jiných tekutinách tělesného či jiného charakteru.

Údržba a čištění matrace od skvrn od krve, moči či plísně

Provádění pravidelného čištění a údržby matrace se doporučuje alespoň každých 14 dní, přičemž obecně platí, že byste měli matraci otáčet každý měsíc, aby obě strany měly možnost se „nadechnout“, ale také pro jejich rovnoměrné opotřebování, které zvyšuje životnost matrace.

Při kompletním čištění matrace je třeba nejprve stáhnout plachtu, chránič na matraci i matrační potah, aby vám na posteli zůstala už jen holá matrace. Všechny vyjmenované potahy spolu s povlečením na polštářích a peřině vyperte. Následně přistupte k odstranění povrchových nečistot jako vlasy, kouče prachu a roztoči použitím vysavače. Sací hlavicí určenou na čalounění přejeďte všechny strany matrace i kraje, abyste skutečně odstranili veškerou nahromaděnou špínu.

Pokud jsou na matraci přítomny viditelné potní skvrny, posypte jej jedlou sodou, resp. sodou bikarbonou, kterou je třeba řádně vpracovat do tkanin pomocí kartáčku. Nechte tento domácí čistící prostředek působit alespoň půlhodiny, klidně i déle v závislosti na míře znečištění matrace, a zbytky sody pak opět vysajte.

Při kompletním čištění matrace je vhodné použít také parní čistič, který zlikviduje všechny přítomné bakterie a parazity pomocí páry o teplotě 100 až 110 °C. Navíc odstraní nepříjemný pach vycházející z nitra matrace. Následně je už jen potřeba nechat matraci řádně odvětrat, vyschnout a můžete ji opět povléci příslušným potahem

Čištění matrace od skvrn

Jak vyčistit matraci od moči

Ať už k takové nehodě dojde lidským nebo zvířecím přičiněním, je třeba se skvrny po moči zbavit ihned. Nejlepší je zpočátku použít papírovou utěrku, kterou se vysaje větší část vlhkosti, přičemž následně použít navlhčený hadr k odstranění zbytku nečistot.

Pokud však jde o zaschlé skvrny, které jste si předtím nedopatřením nevšimli, použít můžete jeden z následujících postupů. Na zaschlé žluté fleky po moči zabere šťáva z citronu, octová voda, ale i čistící prostředek s alkoholem. Kterýkoli z přípravků zvolíte, stačí jím pokapat danou skvrnu a nechat alespoň půlhodiny působit. Zbytky čisticího prostředku a moči seškrábejte z matrace kartáčkem, ale je pravděpodobné, že se světle žlutých okrajů skvrny nezbavíte. Z hygienických důvodů ještě proběhněte místo po skvrně dezinfekcí.

Rozhodnout se můžete také pro radikálnější přístup pomocí peroxidu vodíku, jehož 3% roztok promícháte s jedlou sodou a kapkou tekutého mýdla či saponátu na nádobí. Směs je nejlépe připravit v rozprašovači, kterým podomácku vyrobený čistící prostředek snadno nanesete na skvrnu. Ta zmizí po několika minutách a zbytky přípravku už jen stačí vysát. Pokud po tomto čistícím procesu skvrna po moči nezmizí, smíchejte 3 lžíce prášku na praní bez bělidla s vodou, čímž vám vznikne přípravek pěnové konzistence, který je třeba nanést na zaschlou močovou skvrnu a nechat působit alespoň půlhodiny. Zbytky přípravku seškrábejte lžící a na místo chvíli přikládejte čistě bílou látku nasáklou peroxidem vodíku. Následně matraci vysajte.

Nežádoucího zápachu po moči se zbavíte buď speciálním pohlcovačem pachu moči, nebo můžete použít univerzální domácí čistič, a tedy sodu bikarbonu, kterou matraci na určitý časový interval posypete a po ukončení doby působení jen vysajete. Preventivním krokem proti znečištění matrace je chránič matrace, který do sebe vsákne tělesné tekutiny ještě předtím, než se stihnou dostat k povrchu matrace.

Jak vyčistit matraci od moči

Jak vyčistit matraci od krve

Krev je jednou z těch látek, kterých se rozhodně chcete zbavit co nejdříve, pokud zanechají nějaký flek na matraci. Také patří k nejvytrvalejším skvrnám. Je třeba si zapamatovat, že k čištění krve z matrace nebo z jakéhokoli jiného tkáňového povrchu používáme vždy jen studenou vodu. Teplá voda totiž způsobí sražení krve a ještě hlubší zažrání se do vláken. Čerstvé skvrny po krvi je tedy možné odstranit jemným poklepáváním hadříkem, který předem navlhčíte studenou vodou. Následně je třeba tentýž úkon provést i suchým hadrem.

Pokud výše uvedený postup nezaúčinkuje, přistupte k vymíchání směsi vytvořené jedlou sodou a vodou. Pastová konzistence umožní snadné natření na skvrnu. Po několika hodinách působení je třeba zbytek pastového čisticího prostředku odstranit a matraci vysát. Pokud si na matraci všimnete starých zaschlých krvavých skvrn, posypte je jedlou sodou, ale pozor, čekání na její účinky trvá přibližně 10 hodin, někdy i více. Dobu působení domácího čističe ukončete vysátím zbytků sodového posypu. Skvrna sice nezmizí, ale alespoň zabráníte hrozícímu poškození matrace.

Proti krvavým skvrnám na matraci pomáhá také jemný prací prostředek či směs vody s kypřicím práškem. Kterýmkoli z těchto prostředků je třeba vyčistit skvrnu tak, že budete postupovat od okraje směrem do středu, aby se skvrna nerozšiřovala. Po každém postupu k odstranění krvavé skvrny je samozřejmě nutné postižené místo pročistit dezinfekcí.

Velmi účinným podomácku vyrobeným čistícím prostředkem na matraci proti skvrnám od krve je pasta zhotovená ze čtvrtiny hrníčku peroxidu vodíku (3%), lžíce soli a lžíce saponátu na nádobí. Skvrnu s ní jen potřete, necháte působit a následně seškrábete zbytky. Několik minut je ještě třeba zašpiněné místo obkládat čistě bílým hadrem nasáklým peroxidem vodíku

Jak vyčistit matraci od krve

Jak zbavit matraci skvrn od potu a zápachu

Je vědecky dokázáno, že lidské tělo během noci vyprodukuje 1 až 1,5 litru potu, jejichž velmi malou část do sebe vsáknou polštáře, peřina a prostěradlo. Převážnou část těchto tělesných tekutin totiž vstřebá samotná matrace, na které se pak vytvářejí nežádoucí potní skvrny, ale také z ní vychází nepříjemný zápach.

I v tomto případě je dobré přistoupit k čištění matrace sodou, kterou stačí matrace nebo konkrétní zasažené místo, posypat a vpracovat jemným kartáčkem. Čištění potu z matrace vyžaduje delší dobu působení, a proto byste měli nechat tento univerzální čisticí prostředek účinkovat celý den. Potom zbývá už jen řádné odstranění zbytků sody pomocí vysavače. Pro dosažení příjemnější a pronikavější vůně, která se bude z vaší matrace šířit, přidejte k sodě pár kapek esenciálního oleje. Nejvhodnější a pro matraci nejpřirozenější jsou vůně eukalyptu či levandule.

Čištění matrace sodou bikarbonou

Nepříjemné následky zvratků na matraci

Vizuálně, ale ani pachem určitě neuchvátí skvrny vzniklé následkem zvratků, proto je třeba v případě těchto lidských nečistot volit čistící prostředky silnějšího rázu. Čištění čpavkem se doporučuje provádět v otevřeném prostranství z důvodu negativních účinků na lidské tělo. Tento čistící proces spočívá v napuštění čistého hadříku čpavkem a jeho postupným nanášením na skvrnu za pomoci krouživých pohybů. Následně pokračujte posypáním skvrny jedlou sodou, která vstřebá zapáchající vlhkost. Po určité době zbytky sody vysajte. Tento postup je vhodný ik odstranění skvrn po slinách.

Čištění matrace od skvrn po víně či kávě

Jednou za čas se stane, že postel navštívíme ve společnosti dobrého vínka nebo ranní kávy, a proto je přirozené, že se někdy musíme popasovat i s takovými skvrnami na matraci. K čištění matrace po kávě je nejúčinnějším prostředkem obyčejná minerální voda, kterou je třeba po nalití na skvrnu nechat jistou dobu působit, a následně dočistit lihem.

Víno, hlavně to červené, vytváří trochu vytrvalejší skvrny, ale není to nic, co by nedokázal odstranit jednoduchý citrónový roztok nebo ocet. Stačí jeden z těchto domácích čističů aplikovat na zanechanou vínovou skvrnu pomocí rozprašovače. Pokud nádobu s rozprašovačem po ruce nemáte, můžete otírat matraci se skvrnou bezbarvým hadříkem, který předtím namočíte do citronového nebo octového roztoku.

Velmi nápomocným prostředkem dokáže být i sůl. V případě čerstvých skvrn po víně s ní není třeba šetřit, a tudíž je dobré skvrně po víně dopřát řádnou dávku této „slané pomsty“ pro lepší absorpci vlhkosti a červené barvy. Přípravek nechte účinkovat alespoň 15 minut, aby na látce zůstal maximálně světle růžový flek, který lze poté jednoduše odstranit použitím minerálky, stejně jako v případě kávy.

Čištění matrace od skvrn po víně

Jak vyčistit matraci od roztočů

Roztoči jsou malé parazity, které dokážou nadělat neplechu zejména v životě alergiků a astmatiků. Jsou prokletím pro každého z nás. Dokáží velmi snadno změnit vaši matraci ve velmi nepříjemné a nezdravé místo ke spánku tím, že se v těchto teplých a vlhkých místech krmí odumřelými kožními buňkami člověka, které se v matracích nahromaďují. Abyste se s roztoči popasovali, je vhodné pravidelně matraci vysát dostatečně silným vysavačem, který tyto nečistoty dokonale vysaje. Doporučuje se zařazení vysávání matrací do seznamu povinných domácích prací.

Zneškodnit můžete tyto parazitické tvory vlivem parního čističe, který je účinně vyhubí působením páry s vysokou teplotou. Tento úkon se doporučuje provádět každých pár měsíců. Zejména pro zmíněné alergiky je vhodné preventivní zakoupení antibakteriální matrace. Avšak jako prevence slouží i chránič matrace, který brání v proniknutí roztočů do samotné matrace, přičemž je možné ji kdykoliv odejmout z matrace a vyprat.

Jak vyčistit matraci od plísně

Vlivem zvýšené vlhkosti se může na matracích vytvářet plíseň, která se na jejich povrchu viditelně projeví nepříjemnými skvrnami. Na plíseň je nutno použít dezinfekci, kterou na matraci manipulujte opatrně, aby nedošlo k nežádoucímu poškození vláken matrace. Preventivně proti plísním zabírá řádné větrání místnosti, vhodně zvolený rošt, který dopřeje matraci dostatečný prostor pro „dýchání“. Také byste se měli zamyslet nad tím, jestli je vhodné sušit prádlo ve své ložnici. Důležitým preventivním krokem je dodržení přiměřené pokojové teploty v rozmezí 16 až 21 °C, ale také vlhkosti vzduchu v pokoji, která by se měla vždy pohybovat na úrovni 50 %.

Co se týče jiných čisticích prostředků proti plísním na matraci, proti lehčím povrchovým plísním je dobré použít buď sprej speciálně určený pro boj proti plísním, nebo alespoň 70% alkohol, případně čistící prostředek s alkoholem. Silnější plísní zasaženou matraci svěřte do rukou profesionálům, ale je pravděpodobné, že si budete muset stejně nakonec zakoupit zcela novou matraci.

Jak vyčistit matraci od plísně

Chemické prostředky pro čištění matrací

Jak jsme již v předchozích odstavcích uvedli, někdy není možné při čištění matrace odstranit nečistoty a skvrny čistě přírodními prostředky. Tehdy přicházejí na řadu chemické čističe, jako jsou například odstraňovače skvrn. Takový přípravek je třeba nejprve nastříkat na čistou bílou látku, resp. hadřík, který přiložíte na skvrnu na matraci a následně tento vlhký flek osušíte dalším, tentokrát suchým hadrem. Vzápětí musíte další čistým hadříkem nasáklým studenou vodou přetřít skvrnu, dokud zcela nezmizí.

Velmi dobrý čistící efekt mají enzymatické čističe, které pomáhají i při eliminaci zápachů, ale v několika případech je nutné sáhnout po peroxidu vodíku, čili chemickém roztoku s bělícími účinky. Na trhu existuje i mnoho dalších speciálních přípravků na chemické bázi, které vaší matraci dopomohou k navrácení původní čistoty. Vždy se doporučuje u menších nečistot upřednostnit přírodní čistící prostředky.

Čištění pěnové, pružinové, latexové, molitanové matrace

Čištění jednotlivých typů matrací se nějak radikálně neliší, ale určitě je dobré se řídit doporučeními výrobců. Ve všech případech platí, že je nejvhodnější volit čištění matrace přírodními prostředky, které šetří povrch i vnitřek matrace. V souvislosti s čištěním je nezbytné nechat matraci pořádně vyschnout, abyste se vyhnuli nahromadění vlhkosti, což by mohlo způsobit zkrácení životnosti matrace vznikem plísní a jiných nečistot.

Molitanové matrace jsou jediné, které lze vyprat. U dětských matrací, které mají dostatečně malé rozměry na to, abyste je vcpaly do pračky, můžete volit takové praní, avšak u větších kousků se držte ručního praní. Vodu z matrace je třeba po ručním umytí řádně povytlačovat. Při čištění vytrvalých skvrn, jako je například krev, je třeba si dávat pozor na to, abyste matraci čistili opatrně. Molitanové matrace totiž nesnášejí agresivní čističe a hrubé zacházení. Upřednostněte proto přírodní čistící prostředky. Vhodné je také vyzkoušet vysavač pro mokré čištění.

Pokud jde o latexové matrace, ty se nejlépe čistí za pomoci vodného roztoku s přírodním pracím práškem. Tyto dvě ingredience rozmíchejte, dokud vám nevzniknou bubliny, a následně do mýdlové vody namočte bílý hadřík, kterým je třeba vyčistit celou matraci. Potom vezměte další hadr, navlhčete jej teplou vodou a otřete jím matraci, abyste se zbavili mýdlové vody. Po tomto čistícím procesu nechte latexovou matraci vyschnout, abyste mohli na suchou matraci opětovně navléknout potah.

Čištění pružinové matrace vyžaduje použití univerzálního domácího čističe, a tedy sody bikarbony, kterou je třeba přecedit přes sítko přes matraci, přičemž je třeba dodržet rovnoměrnou vrstvu po celém povrchu matrace. Následně tento sypký materiál vpracujte do tkaniny za pomoci jemného kartáčku. Doba působení by měla obecně přesáhnout 15 minut. Pak už jen ostatky sody stačí vysát s nástavcem na čalounění.

Stále více rozšířené pěnové matrace je dobré zpočátku vysát, abyste odstranili nečistoty většího charakteru, jako jsou vlasy, chuchvalce prachu a drobky. Následně vytvořte čistící prostředek rozmícháním poloviny šálku bílého octa s polovinou šálku vody, nalijte roztok do rozprašovače, kterým čistič nanesete na povrch matrace. Vyhněte se aplikování prostředku příliš na mokro, abyste předešli zvýšení míry vlhkosti v matraci, a tedy i vytvoření ideálního prostředí pro tvorbu plísní. Na takto navlhčenou matraci nasypte jedlou sodu a nechte působit alespoň 30 minut. Soda má při čištění pěnové matrace úlohu pohlcovače pachů. Následně už jen otevřete okno, případně pusťte ventilátor nasměrovaný na matraci, abyste zrychlili sušící proces. Po vyschnutí ještě vysajte zbytky sody.

Čištění přírodních matrací, jako jsou kokosové matrace, komplikuje jejich přírodní materiál, který je náchylný k rychlému vstřebávání vlhkosti. Proto je vhodné volit techniku čištění matrace mokrým čištěním s okamžitým odsáváním vlhkosti, a tedy vysavačem pro mokré čištění. Dlouhodobé působení vody by totiž mohlo způsobit napuštění vláken, jejich bobtnání a následné popraskání. Pro všeobecnou údržbu přírodních matrací se využívají speciální prášky, vlhké piliny nebo pěny měnící se v prášek vlivem vzduchu. Také je nutné si zapamatovat, že se přírodní matrace nesmí sušit opřením o topná tělesa. Nejlepší je volit fén.

Čištění pružinové matrace

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Nezoufejte, protože jsme si pro vás v sekci otázek a odpovědí připravili několik dalších zajímavostí týkajících se správného čištění vaší matrace. Pokud však ani tam nenacházíte potřebné informace, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Vždy se je snažíme zodpovídat co nejdříve.

Jde zejména o případy, kdy matrace ztrácí větší část své přirozené elasticity, nabývá nepříjemného zápachu, kterého se nedá nijakým způsobem zbavit, ale také při viditelném znečištění vlivem potu a odumřelých kožních buněk. No na nutnou výměnu matrace vás můžou upozornit i vlastní záda, která postupem času nepociťují během spánku na dané matraci potřebný komfort.

Ano, výměna matrace po 8 letech se doporučuje odborníky, protože matrace časem ztrácí svou elasticitu, která nám dopomáhá ke komfortnějšímu spánku. Výměna je nutná i z důvodu postupného nahromadění vlhkosti a odumřelých kožních buněk, které snižují jeho životnost.

Nejvhodnější je provádět obracení matrace alespoň 4krát do roka, přičemž rovnoměrné zatížení a opotřebování obou stran prolonguje její životnost. Dokonce, někdy je dobré i matraci přetáčet, resp. měnit polohu hlavy a nohou.

Ďalšie články z kategórie Matrace

Vaše hodnocení:
(91.6%)