Jak vyčistit myčku nádobí

Jak vyčistit myčku nádobí Bosch, Electrolux nebo Beko? Pomohou ocet, kyselina citrónová a soda?

Zatímco v minulosti je vlastnily jen moderní domácnosti, dnes si bez nich stále více lidí neumí představit kuchyni. Myčky nádobí se v posledních letech staly velmi oblíbeným kuchyňským spotřebičem. Prvotní investice se vám vrátí nejen v podobě ušetřeného času při mytí kuchyňského nádobí, ale také peněz za vodu. Chcete-li, aby vám co nejdéle sloužila, je ideální ji alespoň jednou za měsíc kompletně vyčistit.

Publikované: 27.03.2023
Aktualizované: 02.04.2024
Obsah článku:

Zanedbaná péče se totiž může projevovat různě. Na začátku si jí ani nevšimnete, ale po čase bude nádobí nedostatečně umyté a zapáchající. Abyste se těmto nepříjemnostem včas vyhnuli, v tomto článku vám dáme pár efektivních tipů, jak vyčistit myčku nádobí. I když její čištění nepatří zrovna k nejpříjemnějším činnostem, myčka vám to vrátí v podobě čistého, lesklého a voňavého nádobí. A to je už dobrý důvod, ne?

Jak vyčistit myčku nádobí

Pamatujete si ještě, kdy jste naposledy čistili vaši myčku na nádobí? V případě, že odpověď neznáte, je nejvyšší čas dát ji do pořádku. Pokud jste se rozhodli pustit do práce, s naší pomocí vám to půjde ještě snadněji. Čištění myčky není vůbec složité a zvládne jej opravdu každý. Pokud nevíte, jak začít, věnujte pozornost následujícím řádkům, ve kterých naleznete mnoho tipů, triků i postupů jak na to. Dozvíte se také, jaké přípravky (i domácí) na čištění pomáhají, jak postupovat při určitých problémech s myčkou a mnohé jiné praktické rady.

Povrchové čištění

Stěny myčky je třeba pravidelně očišťovat od viditelných nečistot a mastnoty. Postup je velmi jednoduchý, stačí vzít do rukou mokrý hadřík a čistící prostředek, který je nejvhodnější nastříkat přímo na skvrny. Při tomto procesu však dávejte pozor na to, aby vám čistící prostředek nezatekl do míst, kde by to mohlo po čase způsobit problém. Jedná se například o ovládání myčky, tedy o knoflíky, které by po zatečení jakéhokoli přípravku mohly po čase přestat fungovat. Důležité je také zvolit vhodný čistící prostředek, vzhledem k materiálu myčky. Obecně doporučujeme vyhýbat se čistícím prostředkům obsahujícím chlór a také používání drsných houbiček nebo kartáčků. Co se týče pomůcek na čištění, dobrou volbou je měkký hadřík, maximálně hladká strana houbičky na nádobí.

  • Pokud je vaše myčka z plastu, tak vám k umytí postačí horká voda se saponátem.
  • U myček z nerezavějící oceli jsou vhodné takové prostředky, které si dokáží poradit i se šmouhami či otisky prstů. V obchodech naleznete mnoho odborných přípravků nebo to můžete zkusit i jinak, přírodními prostředky. Vyzkoušejte ocet nebo citrónovou šťávu.
  • Pokud máte zabudovanou myčku a její povrch je ze dřeva nebo fólie, také vám postačí čistá voda s přidáním pár kapek saponátu. Čistící přípravek si vždy vyzkoušejte na malém, špatně viditelném kousku.
  • Na lesklé povrchy jsou výborné přípravky určené k leštění skla. Myslete však na to, aby byly bez chlóru, jinak hrozí poškození povrchu. Na kapky od vody pomůže roztok octové vody, který na ně nastříkáte a otřete dosucha.

Nezapomeňte ani na očištění dvířek a vnějších rukojetí, které jsou také důležitou součástí přístroje. Pokud je váš model myčky postaven na nožičkách, umožní vám to i vysát spodní části.

Povrchové čištění myčky nádobí

Hloubkové čištění – začněte koši

Důležitým krokem před vnitřním čištěním zařízení je vytažení a očištění všech košů, které se nacházejí v myčce. Účinným trikem, jak vyčistit koše, je položit do vany, potřít vhodným čistícím prostředkem a pořádně vysprchovat. Pokud nemáte účinný čistící prostředek, pomůže vám také ocet. Natřete jej na košíky a nechte pár minut účinkovat. Následně je osprchujte a dokud budete myčku čistit, koše nechte vyschnout.

Vyčistěte filtr a odtok

Jedním z nejdůležitějších kroků hloubkového čištění je odstranění špíny z odtoku a filtru. Právě usazeniny jídla na filtru mají za následek nepříjemný zápach z myčky nádobí. Filtr lze přitom vyčistit velmi jednoduše a rychle, obvykle jen za pomoci tekoucí vody. Nejdříve filtr vyjměte z myčky nádobí a opláchněte jej pod teplou vodou. U mastných a špatně odstranitelných nečistot můžete použít i saponát na nádobí. Čištění vám může usnadnit starší zubní kartáček, kterým se dostanete i na hůře dostupná místa filtru. Po dočištění filtr opět umístěte zpět do myčku nádobí. Dejte si pozor, abyste na něj nezapomněli. Myčku totiž nesmíte zapínat bez filtru! Chcete-li se vyhnout zápachu z myčky, filtr je nutno čistit minimálně jednou za 2 – 3 týdny, ideálně jednou za týden. Pokud čištění filtru zanedbáte, při větším znečištění může dojít až k ucpání odpadu, tedy odtoku vody. V tomto případě myčka obvykle sama zastaví provoz, aby předešla zatopení bytu. Při tomto problému je nutno odpad neprodleně vyčistit.

Jak vyčistit myčku nádobí, která se ucpala

Ucpaná myčka nádobí se ohlásí sama. Pokud dojde k ucpání, myčka automaticky přestane pracovat. Vaším úkolem je nejprve zjistit, zda je ucpaný odpad nebo přívod vody. Nezapomínejte na to, že prevence je lepší než léčba, a proto se ucpání snažte vyhnout pravidelným používáním dlouhého cyklu a také vyhazováním zbytků jídla z talířů před jejich vložením do myčky. Pokud je již problém na světě, podívejte se na jeho řešení.

  • Ucpaný odpad – pokud jde jen o ucpaný odpad, existuje pro něj docela jednoduché řešení. Nejprve vyjměte a vyčistěte filtr podle návodu zmíněného výše. Následně odpad mechanicky (za pomoci zvonu) uvolněte. Pokud to nepomůže, můžete jej odšroubovat a propláchnout. Do odpadu pak nalijte speciální prostředek na čištění odpadu a nechte jej působit. Na závěr propláchněte odpad horkou vodou. Následně můžete myčku restartovat.
  • Ucpaný přívod vody – jde o horší situaci, jejíž příčinou může být vodní kámen. V tomto konkrétním případě budete pravděpodobně potřebovat odborníka, který přívod vody rozebere a vymění hadici.

Čištění filtru myčky nádobí

Čištění sprchových trysek a ramen

Trysky v myčce nádobí slouží k mytí a oplachování nádobí. Sice nebývají nejdůležitějším prvkem čištění ani nejčastější příčinou znečištěného nádobí, když se náhodou ucpou, může to poznačit celkový efekt mytí. Jelikož přes trysky vychází voda, často se na nich vytváří vodní kámen. Nejprve zkuste zjistit, jestli se trysky z vaší myčky dají vytáhnout. Najdete je ve středové části, přímo pod horním výsuvným košem. Odmontujte je a očistěte je octem, do kterého si namočíte zubní kartáček. Pomocí kartáčku se dostanete i do hůře dostupných míst. Nakonec prohlédněte i sprchovací ramena, zda nemají ucpané otvory zaseknutými jadérky nebo jinými nečistotami. Pokud ano, lze to velmi jednoduše napravit. Vyčistěte je například pomocí jehly nebo párátka. Ramena se nezvyknou velmi znečišťovat, proto je stačí zkontrolovat tak jednou za 2-3 měsíce.

Nezapomeňte na vnitřní dvířka

Co se týká čištění vnitřní strany dvířek, určitě je nezanedbávejte, protože se v těchto prostorách ukládají zbytky jídla i špína. Důkladně očistěte i těsnění. Tyto prostory jsou doslova rájem pro množení mikroorganismů. Pomoci si můžete již vícekrát zmiňovaným octem, který velmi účinně působí nejen na vodní kámen, ale také na dezinfekci prostoru. Pokud vás odrazuje od octa jeho silné aroma, jako náhradu můžete použít citron. Po takovém čištění vám doporučujeme nechat otevřená dvířka po celou noc.

Jak nahradit samočisticí program?

Některé nové modely myček nádobí jsou vybaveny samočisticím programem. Stačí jej jednou za měsíc stisknutím tlačila spustit a myčka se o čištění postará za vás. Jedná se v podstatě o intenzivní program s nejvyšší teplotou vody, který dokonale odstraní veškeré nečistoty i bakterie. Pokud jím vaše myčka nedisponuje, nemusíte v žádném případě zoufat. Známe totiž hned několik efektivních triků, díky kterým čištění myčky hravě zvládnete bez jakékoli odborné pomoci.

Domácí prostředky pro čištění myčky

Když už víte, jak při čištění postupovat, představíme vám ještě účinné přípravky na čištění myčky. Tyto prostředky zbaví vaši myčku všech nečistot, bakterií, vodního kamene i pachu. Pro začátek doporučujeme, abyste vyzkoušeli tyto tzv. domácí prostředky. Nejenže vám ušetří peníze, ale dokáží očistit zařízení i bez chemie. A co je ještě lepší, určitě je máte i vy doma.

Čištění myčky nádobí octem

Čištění myčky nádobí octem

Ocet je v domácnosti nepostradatelným pomocníkem. Vyčistí, vydezinfikuje a dokonce i účinně odstraňuje vodní kámen. Jednoduše, můžete jej použít k čištění celé myčky. Začněte košíčky, které z myčky vytáhnete a všechny je přetřete doma vyrobeným roztokem z 1 dílu octa a 1 dílu vody. Vypláchněte je vodou a následně se můžete pustit do mytí filtru. K tomu použijte stejný roztok nebo obyčejný saponát na nádobí. Ocet můžete použít i k odstranění zaschlých skvrn na povrchu myčky, funguje totiž i jako leštidlo.

Když máte základní mytí dokončeno, nalijte neředěný ocet na dno myčky nebo do čisté misky, kterou položíte do středního koše. Doporučuje se použít přibližně 3 šálky, ale při velkém znečištění klidně použijte celý jeden litr. Myčku zapněte, zvolte nejvyšší teplotu a nejdéle trvající program. Vyšší teplota zbavuje spotřebič zápachu i choroboplodných zárodků, které mohou způsobovat zdravotní problémy. Pokud je vám octová vůně příliš nepříjemná, před spuštěním programu k octu přidejte hrnek sody bikarbony.

Někteří nalévají ocet na dno myčky, jiní do misky či do nádržky na mycí prostředek. Možností je mnoho, proto nejlepší bude, pokud je všechny vyzkoušíte a zjistíte, která vám funguje nejlépe.

Čištění myčky nádobí citrónem

Komu příliš vadí octový zápach, jako alternativu může použít citrónovou šťávu a výsledek by měl být stejný. Postup čištění zůstává zcela totožný. Do misky nebo na dno myčky nalijte místo octa 2 šálky citrónové šťávy. Na myčce nastavte dlouhý mycí program s vysokými teplotami. Antibakteriální účinky kyseliny citrónové si hravě poradí s nečistotami, zápachem i s bakteriemi. Na silně znečištěnou myčku je dobré si pořídit alespoň čtvrtkilové balení kyseliny citrónové. Vysypete jím dno prázdné myčky a pustíte čistící cyklus. Šťávu z citronu můžete kromě hloubkového čištění použít také na povrchové. Vymačkejte šťávu z citronu na houbičku a přetřete jí stěny a dvířka spotřebiče. Vaše myčka bude nejen krásně čistá, ale i lesklá a voňavá.

Čištění myčky nádobí sodou

Sklenici sody nasypte na dno myčky a nechte ji tam působit celou noc. Ráno spusťte oplachovací program a na závěr nechte myčku nádobí důkladně vyschnout. V případě silného znečištění zvolte místo oplachovacího programu dlouhý program s vysokými teplotami, které zabijí všechny choroboplodné zárodky. Vyzkoušet můžete také kombinaci sody s octem. Suroviny spolu smíchejte a vzniklou směs nalijte do misky, a vložte do vrchního koše myčky. Kombinace těchto dvou složek zamezí zápachu, zabojuje proti vodnímu kameni a dokáže spotřebič zbavit mastnoty.

Čištění myčky nádobí sodou

Chemické přípravky na čištění myčky nádobí

V případě, že vám výše uvedené „babské recepty“ nefungovaly, je na čase vyzkoušet něco silnějšího. Chemických přípravků pro čištění myček nádobí je na trhu opravdu mnoho. Naleznete je ve formě tablet, prášků i gelů. Můžete je také doplnit speciálními vůněmi, leštidly nebo soli do myček. Pokud nevíte, po jakém prostředku sáhnout, ty nejoblíbenější a nejspolehlivější přípravky naleznete níže.

  • Finish – čistič myčky ve formě gelu, prášku nebo tablet. Důkladně odstraňuje mastnotu a nechtěný zápach z myčky nádobí. Najdete ho také ve variantě Lemon, která má aromatickou vůni.
  • Somat – oblíbené tablety pro čištění myčky nádobí. Odstraňují mastnotu a usazeniny z vodního kamene. Použít je můžete rovnou během běžného cyklu mytí nádobí.
  • Sůl – upravuje tvrdost vody a tím brání usazování vodního kamene.
  • Leštidlo – zbavuje nádobí mastných skvrn, čímž zabraňuje aby se mastnota vyplavila do prostoru myčky.
  • Vůně – tyto přípravky fungují na principu neutralizace zápachu a vyvolání svěží vůně ve vaší myčce. Vůně se na nádobí nepřenáší. Oblíbené jsou vůně od značek Finish a Somat.

Čištění myčky Bosch, Electrolux, Whirlpool, Siemens či Beko

Ptáte se, jak vyčistit myčku nádobí Beko, Whirlpool nebo Electrolux? Zmíněné značky patří k nejoblíbenějším výrobcům na našem trhu. Čištění je ve všech případech velmi podobné, liší se jen v detailech. Pokud postup, který jsme vám představili výše není dostatečně účinný, správná údržba a čištění vašeho konkrétního modelu je vždy uvedena v návodu k obsluze od výrobce. Ten dostanete s výrobkem buď v tištěné, nebo digitální podobě. Obecně se však doporučení pro čištění od konkrétních výrobců shodují s naším návodem.

Otázky a odpovědi – FAQ

Závěr našeho článku patří tradičně dodatečným otázkám a odpovědím. Věříme, že vám náš článek na většinu vašich otázek ohledně čištění myčky na nádobí odpověděl. Pokud tomu tak není, můžete se na nás obrátit v komentářích pod článkem. Sekci otázek pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme. Vítány jsou i vaše zkušenosti, názory či postřehy, kterými můžete pomoci dalším čtenářům.

Vodní kámen se v myčce nádobí vyskytuje často. Důvodem je působení tvrdé vody. Ať už se usadí v prostoru myčky nebo v přívodní hadici, jeho vzniku zabráníte pravidelným používáním soli do myčky. Odstranit vám jej velmi účinně pomůže ocet nebo chemické přípravky na čištění, jako Somat a Finish.

Mastné zbytky se hromadí a zůstávají v sítku a v komoře na mytí nádobí. Vznikají v případě častého mytí mastného nádobí v krátkých programech nebo v rychlých cyklech. Program pro mytí nádobí by měl být vždy zvolen podle stupně znečištění nádobí. Také doporučujeme před vložením do myčky nádobí nadměrné mastné zbytky odstranit. Pro snadné vyčištění vnitřku myčky nádobí doporučujeme použít Somat nebo ocet, citron či sodu bikarbonu.

Na hrnce a pánve s běžným až silným znečištěním je vhodné použít nejdelší program s nejvyšší teplotou – 70/75 °C intenzivní. Při zaschlých zbytcích jídla – 65 °C normální nebo univerzální. Na nádobí s běžným znečištěním – 50/55 °C normální nebo univerzální a také 45/55 °C úspora energie/eco (eco může trvat déle než normální program). Na lehce znečištěné nádobí citlivé na teplo (obzvláště sklenice a háklivé předměty/sklo) stačí zvolit program s teplotou – 35 až 45 °C. Na nejméně znečištěné nádobí můžete použít tzn. rychlý/krátký program s teplotou – 35 až 60 °C.

Někdo si může myslet, že myčka se čistí při tom, jak myje nádobí. Tomuto tvrzení však nevěřte. Myčka se téměř každý den setkává s mnoha znečištěným nádobím a právě při tomto procesu musí bojovat proti usazeninám, nečistotám, mastnotě i kouskům jídla. Nemluvě o tom, že teplé a vlhké prostředí je doslova rájem pro množení bakterií. Pokud si myslíte, že mytí nádobí v myčce je nejlepším řešením, platí to jen v případě čisté myčky, která je pravidelně udržována. Co se může stát při zanedbané údržbě myčky nádobí: špinavé nádobí (znečištěné nádobí i po skončení mycího cyklu, špína se na nádobí usazuje v podobě mastných skvrn nebo bílého povlaku na povrchu nádob); zápach z myčky (důvodem je dlouhodobě zachycované a usazené jídlo v myčce a ve filtru); vodní kámen (ten má za následek tvrdá voda, vodní kámen kromě poškozování myčky vytváří také matné povlaky, které jsou viditelné zejména na skleněném nádobí); zanesený filtr (příčinou zablokování filtru jsou nejčastěji větší či menší kousky jídla, které zůstanou na nádobí, nebo nesprávný čistič, který se ukládá ve filtru, na stěnách spotřebiče nebo v těžko dostupných místech); ucpaná myčka nádobí (zbytky jídla dokáží potrápit kromě filtru i odtok a vypouštěcí hadici, jedná se o mnohem závažnější problém, který znemožní chod celého přístroje).

Před vložením nádobí do myčky z něj odstraňte všechny zbytky jídla. Zaschlé a mastné hrnce před čištěním nechte odmočit. Používejte pouze kvalitní prostředky pro mytí nádobí. Pravidelně proplachujte filtr, protože se v něm zachycuje nejvíce nečistot. Používejte sůl i leštidlo. Sůl příznivě upraví tvrdost vody, čímž zabrání tvorbě vodního kamene. Leštidlo účinně eliminuje mastnotu nejen z nádobí, ale také z prostor myčky. Nezapomeňte sledovat indikátory, které hlásí nedostatek soli nebo mycího prostředku. Alespoň jednou za dva až tři dny použijte program s nejvyšší možnou teplotou a nechte myčku po domytí dobře vysušit. Dávejte pozor na to, co do zařízení vkládáte. Obzvláště opatrní buďte, pokud máte malé děti. Nevkládejte do myčky nádobí umělou hmotu, která se při vysoké teplotě může rozpouštět a vyvolat tak problémy.

Ďalšie články z kategórie Myčky nádobí

Vaše hodnocení:
(90%)