Pečicí trouby

Nejlepší pečicí trouby 2024 + recenze

Pečicí trouba představuje jeden z hlavních spotřebičů v našich kuchyních. Jelikož výběr nové vestavné trouby může být při velké nabídce matoucí, rozhodli jsme se vám rozhodování usnadnit. V našem srovnávacím testu se kromě vítěze testu Gorenje BOSX6747A01BG, který nás zaujal například krásným designem a bezchybnou funkčností, dozvíte i o dalších zajímavých modelech.

Publikované: 29.04.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou pečicí troubu koupit?

Uvědomujeme si, že ne každý má před koupí elektrického spotřebiče chuť a čas detailně studovat podrobné recenze. Právě tento srovnávací test vám stručně poradí s výběrem z těch nejvýhodnějších a nejlépe hodnocených pečicích trub. Každý z hodnocených produktů jsme jasně označili štítky, jež vám napovědí, ve které kategorii daná trouba boduje.

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje BOSX6747A01BG   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Bosch HRG7784B1   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Electrolux EOH3H00BX   ✔   Najpredávanejšie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Gorenje BOSX6747A01BG

Gorenje BOSX6747A01BG

Objem 77 litrů, výkon 3 500 W, katalytické samočištění, možnost pečení s párou, integrovaný ventilátor, gril.

Zobrazit více info

Elektrická pečicí trouba Gorenje s XXL objemem 77 litrů disponuje velkým množstvím nastavitelných funkcí a vysokým výkonem 3 500 W. Energeticky se řadí mezi úspornější zařízení kategorie A+, přičemž k této vlastnosti napomáhá zejména vynikající izolace a dobře promyšlená cirkulace vzduchu zajišťující rovnoměrné pečení na všech úrovních. Ovládání funguje na principu mechaniky, přičemž nastavení se zobrazují na LED displeji. Umožněno je úsporné katalytické samočištění.

Cenový trhák
Mora VT 344 BX

Mora VT 344 BX

Maximální výkon 2 500 W, objem 77 l, 10 programů, teplota od 50 do 300 °C, EcoClean čištění.

Zobrazit více info

Multifunkční trouba Mora VT 344 BX nabízí za poměrně nízkou cenu všechny základní funkce i něco navíc. Samozřejmostí je dostatečný objem (77 l), samočištění (EcoClean) a několik zajímavých programů (např. pizza či program pro hotová a mražená jídla). Nahřátí trouby je rychlé a pečení rovnoměrné.

Náš TIP
Gorenje GBF22ILPMF

Gorenje GBF22ILPMF

Objem 77 litrů, výkon 3 500 W, gril, rozmrazování, rychlý předehřev, ventilátor, parní mechanismus, AquaClean čištění.

Zobrazit více info

Elektrická trouba Gorenje GBF22ILPMF překvapí množstvím užitečných funkcí a profilů. Nabízí parní pečení ExtraSteam, potěší však až 22 přednastavenými programy pečení včetně GentleBake a FrozenBake. HomeMade Plus tvar trouby zajišťuje výbornou cirkulaci vzduchu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Pro správný výběr pečicí trouby je potřeba umět posoudit její výbavu. Ke shrnutí těch nejdůležitějších informací nám pomohly detailní recenze a zákaznické reference. Po jejich prostudování jsme tak pro vás sestavili soubor důležitých technických parametrů, které mají velký vliv na výsledné hodnocení. Všechny níže zmíněné parametry jsou detailně analyzované a zohledněné ve srovnávacím testu.

Výkon a topný systém
Funkce a programy
Objem a konstrukce
Údržba a bezpečnostní prvky
Ovládání

Jelikož dnes zákazníci od multifunkčních pečicích trub očekávají kromě základní funkcionality i řadu programů, jednoduché ovládání a praktickou údržbu, výběrem hodnocených parametrů jsme se snažili pokrýt právě tyto oblasti.

Při tvorbě tohoto srovnávacího testu jsme naši pozornost soustředili na známé výrobce s řádnou dostupností jejich produktů na českém trhu. Test se zaměřuje na několik modelů, které zaujmou zákazníky s odlišnými technickými a cenovými preferencemi. Námi hodnocené pečicí trouby je možné nalézt buď prostřednictvím portálu Heureka, nebo přímo ve známých internetových obchodech, jako jsou například Alza.cz, Kasa.cz, Datart.cz či Electroworld.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze pečicích trub

Dlouhé seznamy nepřehledně uváděných parametrů na stránkách výrobců vás už nemusí trápit. V následujících recenzích jsme se pro vás snažili stručně shrnout všechny potřebné informace, které byste před koupí nové pečicí trouby měli mít. Dozvíte se o klíčových specifikacích, užitečných funkcích, ale také o případných negativech. Věříme, že vám tento srovnávací test pomůže učinit správné rozhodnutí.

Víťaz testu

Gorenje BOSX6747A01BG

Objem 77 litrů, výkon 3 500 W, katalytické samočištění, možnost pečení s párou, integrovaný ventilátor, gril.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Trouba Gorenje patří do vysoce úsporné energetické třídy A+. Díky cirkulaci vzduchu a rovnoměrným rozestupům mezi pozicemi plechů na pečení dosahuje vynikajících výsledků i během víceúrovňového pečení. S výkonem 3 500 W se řadí mezi nejmodernější trouby s plným vybavením a nejnovějšími technologiemi.

Výrobce Gorenje prostřednictvím této elektrické trouby na pečení nabízí vynikající zážitek z pečení, a to zejména spotřebitelům, kteří plně a s radostí využijí XXL objem trouby na úrovni 77 litrů. Maximální nastavitelná teplota dosahuje až 300 stupňů Celsia, přičemž trouba se pyšní rychlým nahřátím během 5 minut. K dosažení takového výsledku dopomáhá zejména kruhové topné těleso, ale také ventilátor, který úsporným způsobem přispívá ke zrychlení zahřátí pečicí trouby. Kromě ventilátoru je trouba vybavena ještě teleskopickým výsuvným systémem pro praktičtější manipulaci s plechy a teplotní sondou. K dispozici je až 21 funkcí, a to od grilovacího programu přes vrchní a spodní ohřev až po rozmrazování či pizza program.

V rámci dalších programů se vyplatí zmínit plně automatický pečící program AutoBake, který na základě typu a hmotnosti potraviny přizpůsobí teplotu a druh ohřevu pro dokonalou přípravu. Zmíněná teplotní sonda slouží ke sledování teploty uvnitř potravin, přičemž po dosažení požadované teploty se spustí signalizační alarm, díky kterému lze zkontrolovat stav připravovaného pokrmu. Všechny funkce, teplotní a časová nastavení lze přizpůsobit formou mechanického ovládání, jehož jednotlivé hodnoty se zobrazují na LED displeji. Jako bezpečnostní prvek jistě ulahodí tlumené uzavírání odnímatelných dveří zhotovených ze tří vrstev skla a jejich chlazení během plného chodu pečicí trouby.

Do elektrické trouby na pečení Gorenje výrobce vkomponoval dynamický chladící systém, který funguje na principu automatického chlazení vnitřní části trouby tepelným senzorem, dokud teplota po ukončení pečení neklesne pod 60 °C. Jedná se o troubu se samočisticí funkcí, konkrétně jde o katalytické čištění, které probíhá i během pečení. Povrch trouby, který je zhotoven z katalytického smaltu, totiž na sebe váže mastnotu a nečistoty i v době, kdy dochází k pečení za teploty 85 a více stupňů Celsia. Nečistoty se tak automaticky absorbují a spotřebitel nemusí zabíjet čas zdlouhavým drhnutím vnitřní části pečící trouby.

Pozitíva

Spousta praktických funkcí a jejich snadné ovládání
Kvalitní zpracování
Dobrá izolace trouby

Negatíva

Vyšší cena

Výkon: 3 500 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 77 l ● Čištění: katalytické (samočištění) ● Ovládání: dotykový LED displej ● Parní funkce: ano ● Rozměry (v x š x h): 59,5 x 59,5 x 56,4 cm ● Hmotnost: 33 kg

Cenový trhák

Mora VT 344 BX

Maximální výkon 2 500 W, objem 77 l, 10 programů, teplota od 50 do 300 °C, EcoClean čištění.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nejen vzhledem k ceně je Mora VT 344 BX skvělou volbou. Nízká cena se výrazněji neodrazila na funkcích ani na kvalitativním provedení trouby. Nerezová konstrukce s úpravou proti otiskům prstů působí elegantně, praktické zamačkávací knoflíky a displej nabízejí pohodlné ovládání. Objem 77 litrů je nadstandardní, hmotnost 26 kg patří spíše k nižším. Dvouvrstvá celoskleněná dvířka jsou vybavena tlumeným otevíráním/zavíráním, na dotek jsou však při pečení teplá. Díky teleskopickým roštům v jedné úrovni je manipulace s plechem během pečení bezpečná a pohodlná zároveň.

Maximální výkon činí 2 500 W a přestože v porovnání s konkurencí mírně zaostává, nabídka programů to vyváží. Celkově je na výběr 10 programů, mezi jinými horní a dolní ohřev, pizza, pečení v krocích či program pro mražená a hotová jídla. Samozřejmostí je gril, ale také pomalé pečení. Funkce automatického gratinování je přednastavena, aktivujete ji jednoduše pomocí tlačítka nebo výběrem z menu minimálně po 10 minutách pečení. Teplotu lze nastavit od 50 do 300 °C, což umožňuje využití trouby pro různé účely od sušení ovoce po pečení pizzy. Nahřívání je poměrně rychlé, na 200 ˚C můžete péct již do 5 minut. Oceňujeme rovnoměrné pečení, ke kterému přispívá zaoblený tvar trouby.

Čistící program EcoClean (čištění párou) sice nevyčistí troubu tak jako katalytické čištění nebo pyrolýza, ale výrazně péči o spotřebič usnadní. Příslušenství je chudé, v balení naleznete jen 1 rošt a 1 plech. Ovšem plusem je přizpůsobení si osvětlení displeje, zobrazování hodin, hlasitost zvukových signálů či noční režim. Za nízkou cenu se musíte rozloučit s některými programy (dětská pojistka, mikrovlnné ohřívání či otočný gril), ale podle uživatelů funguje trouba ke spokojenosti a rozhodně se vyplatí.

Pozitíva

Nízká cena a spotřeba (0,82 kW)
Rovnoměrné pečení
Pomalé pečení

Negatíva

Absence parního pečení
Chybí dětská pojistka
Absence teplotní sondy

Výkon: 2 500 W ● Energetická třída: A ● Objem trouby: 77 l ● Čištění: EcoClean (samočištění) ● Ovládání: zamačkávací knoflíky ● Parní funkce: ne ● Rozměry (v x š x h): 59,5 x 59,5 x 56,4 cm ● Hmotnost: 26 kg

Náš TIP

Gorenje GBF22ILPMF

Objem 77 litrů, výkon 3 500 W, gril, rozmrazování, rychlý předehřev, ventilátor, parní mechanismus, AquaClean čištění.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vestavná elektrická trouba Gorenje GBF22ILPMF s XXL objemem 77 l nabízí skvělé funkce za přijatelnou cenu. Model s transparentními dvířky s trojitým zasklením s reflexní vrstvou váží 33 kg. Dvířka jsou při pečení na dotek chladná a díky odnímatelnému vnitřnímu sklu se snadno čistí. Závěs dveří SoftOpen a GentleClose se stará o tlumené zavírání a otevírání dvířek. Trouba disponuje částečně vysouvacími teleskopickými lištami na 1 úrovni, což zaručuje bezpečnou manipulaci s plechy.

Trouba má výkon 3 500 W, proto nepřekvapí přítomností grilu, programem pizza, zdravým fritováním, automatickým gratinováním nebo rozmrazováním. Celkově je na výběr z 22 automatických přednastavených programů, ze kterých vyzdvihujeme zejména StepBake, který vám umožní nastavit kroky pečení na začátku přípravy pokrmu, a GentleBake, tedy pomalé pečení. Pečení je rovnoměrné, jelikož o proudění vzduchu se stará tvar HomeMade. Rozehřívání zabere pouhých 5 minut. Spotřeba je nízká, což potvrzuje zařazení do energetické třídy A+. Rozsah teplot je od 30 do 300 °C.

Samočištění je řešeno pomocí páry – funkce AquaClean. Vzhledem k vysoce kvalitnímu smaltu trouby a plechů je následné dočištění rychlé. V balení naleznete rošt, 1 mělký a 1 hluboký plech, což vnímáme jako plus. Halogenové osvětlení a maximalizovaná velikost dveřního průzoru jsou zárukou kompletního přehledu o procesu pečení. Troubu si pochvalují i spotřebitelé, oceňují nejen design, ale také funkce. Ocenily by osvětlení spodní dotykové lišty a teplotní sondu v balení.

Pozitíva

Vysoce kvalitní zpracování
22 programů pečení
Rychlý předehřev

Negatíva

Chybí teplotní sonda
Spodní dotyková lišta není osvětlená

Výkon: 3 500 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 77 l ● Čištění: AquaClean ● Ovládání: IconTouch ● Parní funkce: ano ● Rozměry: 59,5 cm (výška) x 59,5 cm (šířka) x 56,4 cm (hloubka) ● Hmotnost: 33 kg

Bosch HBG 6750S1

71 litrů, 3 650 W, gril, rozmrazování a rychlé předehřívání, funkce AutoPilot, pyrolytické čištění.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Ani německý Bosch neusíná na vavřínech a se svým kvalitně vybaveným modelem 6750S1 má rozhodně co nabídnout.

Zhruba 38,4kg trouba z příkladně obroušené nerezové oceli zaujme kromě průhledných dvířek hlavně barevným TFT displejem s prstencovým tlačítkem uprostřed. Objem trouby se nevychyluje ze zažitého standardu 71 litrů. Dvířka vyrobená z vícevrstvého skla jsou nejen odolná, ale díky mechanismu SoftMove při manipulaci téměř neslyšitelná. Velmi komfortně je vyřešen i mechanismus pro manipulaci s rošty a plechy. Výrobek totiž disponuje šikovným teleskopickým vysouváním.

Vysokého výkonu 3 650 W se podařilo dosáhnout díky použití kvalitního kruhového topného tělesa. Není to však jen o samotné intenzitě ohřevu, ale zejména o schopnosti rozmístit horký vzduch po celém prostoru. Právě funkce 4D pečení dopomáhá topnému tělesu zajistit rovnoměrnou intenzitu pečení. Bez ohledu na to, na které patro rošt umístíte, jídlo bude dokonale upečené. V troubě také najdeme gril, možnost rozmrazení a rychlé předehřívání. Zamrzí však absence parního mechanismu při pečení.

Obsluha barevného TFT displeje je kvůli použití prstencového tlačítka mírně nemotorná. Pokud jste však předtím nepoužívali troubu s plně dotykovým ovládáním, nebudete to pociťovat jako výrazný nedostatek. Manuálně nastavovat můžete teplotu i čas. Velmi návyková je funkce AutoPilot, kde stačí troubě zadat druh jídla s údajem o hmotnosti. Všechna potřebná nastavení počínaje teplotou, časem a kontrolou jsou po celou dobu přípravy regulovaná samostatně.

Tento kuchyňský pomocník se dokáže sám postarat o svou čistotu. Bosch se rozhodl sáhnout po pyrolýze. Spotřebič se po aktivaci tohoto režimu zahřeje na teplotu téměř 480 stupňů a spálí všechny nečistoty. Po tomto úkonu stačí přetřít navlhčeným hadrem vnitřní části a čištění je hotové.

Kromě malé výtky ohledně ovládání ještě připomínáme, že trouba nedisponuje pokročilou teplotní sondou.

Pozitíva

Pyrolytické samočištění
4D pečení
Teleskopické vysouvání plechů

Negatíva

Horší manipulace se středovým tlačítkem
Absence parního mechanismu na pečení
Absence pokročilé teplotní sondy

Výkon: 3 650 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: pyrolytické ● Ovládání: TFT displej s kruhovým tlačítkem ● Parní funkce: ne ● Rozměry: 59,5 cm (výška) × 59,4 cm (šířka) × 54,8 cm (hloubka) ● Hmotnost: 38,4 kg

Bosch HBA534ES0

Maximální výkon 3 400 W, objem 71 l, systém EcoCelanDirect, výkonný ventilátor, 3D distribuce horkého vzduchu, absentuje funkce přípravy pokrmů v páře.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Mezi vestavěnými troubami patří na trhu mezi nejoblíbenější trouba na pečení Bosch HBA534ES0. Zařízení disponuje velmi moderním vzhledem. Může za to především nerezové provedení a na čelní straně praktický LED displej i s dotykovými plochami, které umožňují ovládat časovač. Teplotu i další programy je možné ovládat za pomoci zapuštěných otočných regulátorů. Trouba má standardní rozměry. Elektrická trouba patří do energetické třídy A a její spotřeba tedy patří mezi průměrné. Odborné spotřebitelské testy pozitivně hodnotily ovládání i jednoduchost obsluhu trouby. Výsuvný teleskopický systém pozitivně hodnotí i více spotřebitelů.

Z hlediska údržby vyzdvihujeme systém EcoCelanDirect. Zadní část trouby a část dvířek jsou ošetřené speciálním nátěrem, který brání připalování mastnoty. Po skončení programu EcoClean stačí mastnotu jednoduše setřít z povrchu. Avšak zbylé boční stěny je někdy nutné odmastit. O rovnoměrné pečení se postará výkonný ventilátor a efektivní 3D distribuce horkého vzduchu. Některé spotřebitele rušila aktivace osvětlení prostoru na pečení, kdy se automaticky spustí i ventilátor, který ochlazuje troubu, což trvá poměrně dlouho. Příslušenství obsahuje jeden rošt a univerzální plech. Trouba je však velmi prostranná a nabídne objem až 71 litrů.

Příkon elektrické trouby na pečení je 3 400 W. Konstrukce je zárukou německé kvality a také není problém s dostupností servisu v případě poruchy. Materiály jsou kvalitní a dobře izolují teplo. To platí i o dvojitém skle ve dveřích trouby. Spotřebič má také dětskou pojistku. Absentuje funkce přípravy pokrmů v páře nebo účinnější katalytické čištění. Z hlediska poměru ceny a kvality však trouba na pečení Bosch HBA534SE0 rozhodně nezaostává.

Pozitíva

Kvalitní materiály
Dobrá izolace tepla a jeho distribuce
Příznivá cena

Negatíva

Málo příslušenství – nutné dokoupit
Méně efektivní samočištění
Delší ochlazování

Výkon: 3 400 W ● Energetická třída: A ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: EcoClean Direct (samočištění) ● Ovládání: dotykový LED displej a otočné regulátory ● Parní funkce: ne ● Rozměry: 59,4 cm (výška) x 59,5 cm (šířka) x 54,8 cm (hloubka) ● Hmotnost: 42 kg

Electrolux EOD6C71X

Objem 72 litrů, výkon 3 480 W, možnost pečení s párou, integrovaný ventilátor, gril, možnost péct až na třech úrovních najednou.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Za vítěze našeho srovnávacího testu jsme označili vestavnou pečicí troubu Electrolux EOD6C71X. Boduje ve všech směrech, prakticky bez jakýchkoli výraznějších nedostatků. Trouba patří v současnosti ve své cenové kategorii do 14 000 Kč výbavou mezi ty nejvýhodnější.

S hmotností něco málo přes 33 kilogramů nepůsobí mohutně ani nemotorně. Jak je již u moderních trub zvykem, vašemu oku bude na první pohled určitě lahodit černo-nerezový design. Objem trouby činí 72 litrů, což zaručí, že se vůbec nebudete muset strachovat o nedostatek prostoru při pečení. K troubě dostanete i chromovaný rošt a šikovný plech na koláče, které samozřejmě esteticky a barevně dokonale ladí s designem trouby.

Maximálním výkonem 3 480 W bude hravě postaráno o to, aby bylo vaše jídlo propečené důkladně a rychle. Spotřebič disponuje kromě výkonného topného tělesa a horního a dolního ventilátoru i parní a rozmrazovací funkcí. Právě možnost pečení s párou dovolila výrobci Electrolux přijít s velmi užitečnou funkcí SteamBake. Ta zajišťuje, aby bylo vaše jídlo během přípravy propečené rovnoměrně. Pečení pomocí páry zajistí i důkladné kynutí těsta a u masa lépe propečenou kůrku do křupava. Pro ostatní druhy jídel vám poslouží i integrovaný ventilátor, gril a tradiční horkovzdušné pečení. Nezapomnělo se ani na možnost péct až na třech úrovních najednou.

Ke kvalitě samotného pečení přispívá i obsažená teplotní sonda. Ta vám pomůže zjistit teplotu jídla nejen na jeho povrchu, ale i přímo ve středu. A tak se vám už nestane, že naservírujete nedostatečně propečené maso. Sonda napomáhá i automatickým režimem, který si zvládnete navolit prostřednictvím dotykového LED displeje. Kromě samozřejmého manuálního nastavení teploty a časovače se můžete spolehnout i na automatiku, kdy samotná trouba navrhuje ideální teplotu na základě vámi zvolené funkce pečení. Kromě praktických funkcí, jako je automatické vypnutí či odečítání času, zde najdete i dětský bezpečnostní zámek.

Údržba trouby je téměř stoprocentně automatizovaná a pro vás tedy bezstarostná. Kromě teplovzdorné úchytky a samotného skla na dvířkách je postaráno o vnitřní čistotu prostřednictvím katalytického systému. Ten při pečení zbaví interiér nečistot automaticky, jakmile dosáhne teploty 250 stupňů.

Koupí multifunkční elektrické trouby Electrolux EOD6C71X svou kuchyni vybavíte skvělým pomocníkem. Jedinou větší výtku lze směřovat vůči mírně hlučnému ventilátoru.

Pozitíva

Krásné nerezové zpracování
Parní pečení
Teplotní sonda

Negatíva

Větší hlučnost ventilátoru

Výkon: 3 480 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 72 l ● Čištění: katalytické (samočištění) ● Ovládání: dotykový LED displej ● Parní funkce: ano ● Rozměry: 59,4 cm (výška) × 59,6 cm (šířka) × 56,9 cm (hloubka) ● Hmotnost: 33,1 kg

Další zajímavé produkty

Pokud jste si z předchozích elektrických multifunkčních trub nedokázali vybrat svého favorita, nezoufejte. Máme pro vás dalších pět alternativních produktů. Zaujmou výbavou i cenou.

Výhodnou koupí může být například Whirlpool AKZ9 6230NB. Přesvědčí nejen vysokým výkonem hlavního topného tělesa až 3 650 W, ale také 73litrovým prostorem na pečení a nízkou spotřebou. Své kvality tento produkt dokazuje i užitečným teleskopickým úchytem dodávaných plechů, množstvím funkcí a katalytickým samočisticím mechanismem.

S vyšší cenou konkuruje nejlepším i trouba Bosch HBG5370B0. Ta disponuje 3D pečením s výbornou disperzí tepla napříč interiérem a programovou sadou AutoPilot 10. Chybí však pečení s párou či modernější samočištění.

Finančně konzervativnější zákazníky má potenciál zaujmout Mora VTS 785 DXB. Ta v rámci skvělého poměru ceny a výkonu zajistí jednoduché ovládání, rychlé předehřívání a nezvykle také vyjímatelné vnitřní sklo pro snadnou údržbu.

Vizuálně odlišný model Gorenje BOS67371CLI padne do oka zejména těm, kteří hledají světlou elektrickou troubu s retro designem. Potěší výkonným dvojitým topným tělesem PerfectGrill a systémem dynamického chlazení trouby DynamiCooling+.

Co nabídnout má i elektrická trouba Klarstein Victoria. Při nízké hmotnosti jen 31,3 kg nabízí vysoký výkon, bezpečnostní pojistky, 9 funkcií a například i regulátor nastavení teploty 50 až 250 °C. Objem trouby je ve srovnání s konkurencí, přesto, že jde o retro model, srovnatelný – 70 litrů.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pokud vás zajímá, které elektrické pečicí trouby v současnosti Češi nakupují nejvíce, přinášíme vám žebříček 5 nejpopulárnějších elektrických trub podle cenového srovnávače Heureka. Seznam pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme, abyste měli k dispozici co nejaktuálnější informace.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EOH3H00BX5*Zobrazit produkt
Beko BBIM 12300 X5*Zobrazit produkt
Candy FIDCP N615 L5*Zobrazit produkt
Mora VTS 785 DXB5*Zobrazit produkt
Gorenje BOSX6747A01BG5*Zobrazit produkt

Koupi tak klíčového kuchyňského spotřebiče, jakým je právě elektrická trouba, byste neměli uspěchat. Řada technických specifikací může pro laiky často působit chaoticky a nepřehledně. Určitě si mnozí z vás kladou otázku, za které funkce se vyplatí připlácet. A možná přemýšlíte nad tím, zda má daná funkce vůbec nějaký praktický smysl. Abychom vám tyto otázky pomohli stručně a jasně zodpovědět, přinášíme souhrn praktických informací, díky nimž bude vaše rozhodování jednodušší a rychlejší.

Jak vybrat pečicí troubu

 • Volně stojící nebo vestavné pečicí trouby
 • Rozměry a objem trouby
 • Energetická třída
 • Způsob pečení
 • Funkce
 • Údržba a čištění
 • Cena a renomovaní výrobci

Vestavné vs. volně stojící pečicí trouby

Před konkrétnějším výběrem nové trouby je vhodné mít na zřeteli základní dělení těchto produktů. Mezi 2 nejdůležitější kategorie patří druh umístění (vestavné a volně stojící trouby) a dělení související se spotřebovanou energií (plynové a elektrické trouby).

 • Vestavné trouby – jsou přímou součástí vaší kuchyňské linky. Z hlediska rozměrů by měly přesně pasovat do vámi vyhrazeného prostoru v kuchyňské lince. Často je možné dokoupit i doplňkovou varnou desku s identickým designem.
 • Volně stojící trouby – volně stojící modely ustupují do pozadí, alespoň ty s klasickými rozměry. Do této kategorie však patří i minitrouby, které jsou kompaktnější a dají se přenášet. Jejich objem je menší, proto neumožňují přípravu většího množství jídla najednou.
 • Plynové trouby – jde o starší a v současnosti méně efektivnější způsob pečení. Zdrojem energie je v tomto případě plyn, kdy na rozdíl od modernějších elektrických trub přicházíte o řadu funkcí, důkladnější pečení a pokročilejší bezpečnostní pojistky.
 • Elektrické trouby – fungují výhradně na bázi elektrické energie. Disponují mnoha pokročilými funkcemi, rovnoměrnějším pečením a vyšší bezpečností. V porovnání s plynovými troubami je mnohem komfortnější i regulace pečení.

Rozměry, objem a konstrukce trouby

První a nejdůležitější otázka, kterou byste si před výběrem elektrické pečicí trouby měli klást, se týká právě rozměrů. Nezapomeňte, že rozměry trouby musí odpovídat prostoru, který máte v kuchyňské lince vyhrazen. Všechny potřebné technické detaily týkající se rozměrů, hmotnosti a instalace najdete na stránkách výrobce/prodejce nebo přímo v produktovém listu.

Pečící trouba – objem

Stejně důležitým parametrem je i vnitřní objem. Na něm přímo závisí, kolik jídla budete schopni upéct pro danou domácnost bez nutnosti jídlo připravovat nadvakrát. Přestože na trhu najdete mnoho kompaktních elektrických trub s menším objemem, nejčastěji se u klasických rozměrů setkáte s objemem v rozmezí 60 až 72 litrů. Objem není nijak pevně vázaný na cenovou hladinu a není problém koupit troubu v ceně do 6500 Kč o objemu 70 litrů. Ten postačí menším domácnostem, ale i čtyř- až pětičlenným rodinám.

Co se týče použitých materiálů, nejčastěji jsou moderní trouby konstruovány z pevné nerezové oceli. Ta se kromě svojí pevnosti vyznačuje vysokou odolností vůči korozi. Nejpoužívanější provedení nerezové oceli je ve stříbrné a černé barvě. Pokud vám však vizuálně nevyhovuje modernější zasazení v těchto neutrálních barvách, není problém najít alternativu. Tu představují trouby s retro designem, které zaujmou pro někoho pestřejším barevným a konstrukčním provedením.

Energetická třída a spotřeba

Všechny obdobné elektrické spotřebiče prodávané v EU jsou označeny energetickým štítkem. Ten uvádí informace o energetické třídě a spotřebě na jeden cyklus. Moderní elektrické pečicí trouby zpravidla spadají do energetických tříd A/A+.

V případě dražších a lépe vybavených trub jde často o efektivnější třídu A+. Vrásky na čele si však nemusíte dělat ani při nákupu elektrické trouby se štítkem A. V obou případech jde o úsporné spotřebiče, které nejsou v domácnosti zapnuté tak často jako například televizor.

Pečicí trouba s párou, 3D/4D pečením i grilováním

Mezi základní typy pečení se u elektrických trub řadí klasické pečení, horkovzdušné pečení, grilování, 3D/4D pečení a také pečení pomocí páry.

Zatímco klasické a horkovzdušné pečení patří mezi tradiční metody fungující na bázi topných těles, která generují horký vzduch, 3D/4D pečení představuje o něco modernější variantu pečení.

Při 3D/4D pečení si trouba sama podle zvoleného režimu reguluje, která topná tělesa při přípravě daného jídla aktivuje. Tento pokročilý způsob pečení umožňuje také tzv. víceúrovňové pečení, kdy je možné připravovat několik různých jídel bez obavy ze smíchání chutí. Tato technologie se postupně stává velmi rozšířenou a není problém ji najít i u cenově dostupnějších modelů.

Pečící trouba – ovládání

Nízkoteplotním grilem disponují téměř všechny trouby, a to bez ohledu na jejich cenu. Jde o triviální součást, pomocí níž si zvládnete jednoduše připravit masové pokrmy.

Pečení pomocí páry představuje prémiový druh přípravy jídla a pochlubit se jím mohou obvykle dražší trouby s větší výbavou. Jídlo připravené tímto způsobem je nejen chutnější, ale také zevnitř lépe propečené.

Pečicí trouba s dětskou pojistkou či funkcí ohřevu

Při výběru nové elektrické trouby si důkladně přečtěte, jakými konkrétními funkcemi disponuje. Mezi nejužitečnější funkce řadíme například:

 • Časovač – umožňuje vám přímo regulovat dobu pečení i s automatickým vypnutím programu.
 • Tlumení předních dvířek – díky použití tlumicí pěny a automatického mechanismu je zavírání předních dvířek trouby tiché a šetrné.
 • Dětská pojistka – bezpečnostní mechanismus předcházející nechtěnému vypnutí/zapnutí trouby a změně parametrů programu.
 • Dotykové ovládání – manipulace s troubou je možná prostřednictvím dotykového displeje. Jde o výběr a použití funkcí, pokročilých režimů, změny teploty a časovače či použití bezpečnostních prvků a čisticích režimů.
 • Automatické profily – sada předinstalovaných profilů pro různé druhy jídel. Trouba si v těchto případech sama reguluje potřebnou teplotu, čas a všechny potřebné parametry.
 • Funkce ohřevu – určitá obdoba mikrovlnného ohřevu již připraveného jídla v troubě.

Přestože řadu zmíněných funkcí dnes už najdete u drtivé většiny trub nabízených na trhu, není to pravidlem. Výjimečnou funkcí je přítomnost pokročilé termální sondy, díky které je trouba schopna vám průběžně podat informaci o teplotě připravovaného jídla i v jeho středu (nejen na povrchu).

Pyrolýza, katalytické nebo parní samočištění

Trouba může disponovat buď manuálním, nebo automatickým způsobem čištění.

V případě prvního zmíněného je nutné z interiéru vybrat plechy, rošty a čistit případné nečistoty ručně. Některé trouby mohou kromě teleskopicky vyjímatelných plechů disponovat i plně odpojitelnými předními dvířky.

Dražší trouby jsou vybaveny pokročilejšími a pohodlnějšími způsoby pro jejich údržbu. Nejčastěji se setkáte s katalytickým a pyrolytickým způsobem čištění.

Pečící trouba – údržba a čištění

Při pyrolýze se nečistoty během nahřátí trouby na vysokou teplotu (450 až 500 stupňů) promění v popel, který je následně potřeba jednoduše setřít navlhčeným hadrem.

Katalytické samočištění je založeno na odpařování nečistot ještě během samotného pečení. V obou případech jde o automatizovaný proces, který vám oproti manuálnímu čištění ušetří spoustu času.

Narazit můžete i na parní samočištění, které se od katalytického mírně liší. Při parním čištění je potřeba do nádobky (nebo na plech) nalít výrobcem stanovené množství vody a následně spustit samočisticí program. Ten troubu zahřeje na určitou teplotu a pomocí vypařené vody zbaví interiér nečistot a mastnoty. Po ukončení programu stačí otřít vnitřek trouby.

I levné pečicí trouby dokážou překvapit

Zákazníkům s omezeným rozpočtem doporučujeme sáhnout po modelech v cenové hladině začínající na úrovni 4 000 Kč. V této cenové relaci dostanete základní standard kvality a funkcí od ověřených výrobců. Jsou to spolehlivé elektrické trouby s dostatečným výkonem do 2 500 W, objemem do 70 litrů a základní výbavou, ve které nechybí gril, rozmrazování, LCD displej, a dokonce ani pokročilejší 3D pečení. Nenajdete tu však automatické profily na pečení, samočisticí mechanismy či parní topná tělesa.

V cenovém intervalu od 6 000 do 11 000 Kč dostanete navíc výkonnější topné těleso, více funkcí, zmiňované samočisticí technologie i o něco bohatší příslušenství s teleskopickým mechanismem na vysouvání plechů.

Trouby v hodnotě 12 500 Kč a více již často nabízejí plnou výbavu kombinovanou s nejmodernějšími technologiemi. Hovoříme o výkonu nad 3 000 W, řadě smart funkcí, bleskovém předehřívání, přítomnosti termálních sond, pečení v páře a samočištění. Dražší trouby také navzdory vyššímu výkonu bodují vyšší energetickou efektivitou a nižší hlučností.

Elektrické pečicí trouby Bosch, Beko, Electrolux, Gorenje, Whirlpool mají dobré hodnocení

Koupí elektrických spotřebičů od renomovaných výrobců si kromě vyšší záruky kvality zajistíte méně starostí v případě nechtěné poruchy. Široká síť servisních středisek a komplexní odběratelsko-dodavatelské řetězce zajistí, že se ani v případě servisní události nebudete muset obávat zbytečných komplikací.

Za ověřené výrobce elektrických trub v Česku považujeme například společnosti Electrolux, AEG, Bosch, MORA, BEKO, Gorenje, Samsung, Siemens, Whirlpool či Klarstein.

Většina z těchto výrobců na trhu nabízí spolehlivé a kvalitní výrobky ve všech cenových hladinách. Nižší rozpočet na nákup tedy nutně neznamená, že je v této sféře potřeba dělat kompromisy a sahat po neznámých výrobcích s nejistou spolehlivostí, dostupností a servisním pokrytím.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v našem redakčním srovnávacím testu vámi žádané informace? Níže nabízíme odpovědi na nejčastější otázky týkající se elektrických pečicích trub.

Nedá se říct, že je čištění na principu pyrolýzy bezpodmínečně lepší alternativou než katalytické. V obou případech je samočisticí proces velmi důkladný a komfortní.

Není to pravidlem. Přestože dnes většina lépe vybavených trub přichází s obdobnými bezpečnostními pojistkami, jako je ochrana proti nechtěnému zapnutí či uzamčení předních dvířek, v cenově dostupnějším segmentu je stále možné narazit na model, který takovou funkcionalitu nemá.

Abyste se během pečení při manipulaci s předními dvířky nepopálili, výrobci je vyrábějí z vícevrstvých tvrzených skel. Ta jsou často ještě překryta dodatečnou vrstvou, která má tendenci povrch přirozeně ochlazovat.

Gorenje BO758A23BG

HomeMade Plus design, objem 71 litrů, výkon 3 300 W, 15 profilů na ohřev, funkce StayWarm a AutoRoast, systém AquaClean.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Své pevné místo na trhu s elektrickými troubami má i značka Gorenje. Ta se svým modelem Gorenje BO758A23BG dokazuje, že umí skvělou výbavou zaujmout v každé ceně. Na poli lépe vybavených vestavných trub tento model vyčnívá například výjimečně rozměrným LED displejem a velkým množstvím režimů na ohřev.

Trouba BO758A23BG svým tmavým vzezřením a tvarem nápaditě připomíná tradiční kamenné pícky. Design, který výrobce nazývá HomeMade Plus, vychází z mírně zaoblených okrajů na zadním panelu elektrické trouby. V kombinaci s pozměněným umístěním topných těles by to mělo přispět k efektivnímu rozšíření horkého vzduchu během pečení. Celý interiér je vyroben z vysoce odolného SilverMatte materiálu s trojitým nátěrem. Zaručuje tak odolnost vůči nečistotám, poškozením vlivem vysokých teplot a také účinnou tepelnou izolaci. Dvířka trouby mají navíc na okrajích tlumicí vrstvu, díky které je jejich zavírání tiché a jemné. Celkový objem trouby je 71 litrů.

Co se týče výkonu, tento model pracuje až na 3 300 W. Výhřevné části trouby jsou energeticky efektivní a i navzdory vysokému výkonu je spotřeba velmi přijatelná. Důkazem je zařazení do energetické třídy A+. Samotný výhřev zajišťuje sada menších a větších topných těles. Výrobce se v tomto případě rozhodl umístit menší výhřevné části přímo do větších, což přispívá k rychlejšímu a rovnoměrnějšímu pečení. O ochranu před přehříváním se stará systém DC+. Ten po každém pečení aktivuje hlavní ventilátor, který interiér trouby ochlazuje, dokud teplota neklesne pod 60 stupňů. Kromě hlavních výhřevných částí a ventilátoru disponuje i infra grilem.

Počtem funkcí model BO758A23BG boduje. Na výběr je až z 15 profilů na ohřev. Ty si zvládnete sami navolit prostřednictvím DirectTouch dotykového displeje. Po zvolení daného profilu spotřebič vyhodnotí, která konkrétní topná tělesa použije. Každý profil tak sestává z unikátní kombinace nastavení času, teploty a aktivace jednotlivých výhřevných částí. Prostřednictvím ovládacího panelu si můžete aktivovat také Eco režim, funkci StayWarm na ohřev již připraveného jídla, ale i funkci AutoRoast pro automatické pečení masitých pokrmů. K dispozici je vám také pečení různých druhů jídel najednou.

Údržbu má na starosti systém AquaClean. Ten funguje na jednoduchém principu vodní páry. K jeho aktivaci vám stačí po pečení na plech nalít půl litru vody a systém aktivovat. Po půl hodině se tak zbavíte všech skvrn a mastných nečistot v interiéru trouby. Komfort při čištění a údržbě je tak znatelně vyšší než u levnější trouby Beko BIM 22300 X.

Pozitíva

Množství funkcí
Čištění AquaClean
Velký dotykový displej

Negatíva

Absence parního pečení (jen čištění)

Výkon: 3 300 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: parní (AquaClean) ● Ovládání: dotykový LED displej ● Parní funkce: ne (pouze na čištění) ● Rozměry: 59,7 cm (výška) × 59,5 cm (šířka) × 54,7 cm (hloubka) ● Hmotnost: 33,7 kg

Cenový trhák

Beko BIM 22300 X

Maximální výkon 2 500 W, objem 71 l, možnost rozmrazování, nízkoteplotní gril, 3D pečení, ekologický režim, chybí automatické čištění.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Jako výhodná volba při zohlednění ceny a nabízené výbavy skvěle obstála elektrická pečicí trouba Beko BIM 22300 X. Navzdory velmi výhodné ceně ani na první pohled nebudí dojem levného modelu. Svou nerezovou konstrukcí působí velmi elegantně. Její objem 71 litrů vás na rozdíl od dražších a lépe vybavených trub nebude ničím omezovat. Hmotnost této trouby je 33,2 kg. Interiér je osvětlen halogenovým světlem a dvířka s průhledným dvojitým sklem nejen dobře izolují horký vzduch, ale jsou také snadno omyvatelná.

Maximální výkon je o něco nižší a činí 2 500 W. Základní výbava je zde přítomna a ani ve srovnání s dražšími modely v ničem nezaostává. Najdeme zde tradičně možnost horního a dolního ohřevu, možnost rozmrazování, nízkoteplotní gril a hlavní topné těleso.

Bez zaváhání zvládá i tzv. 3D pečení, které zabezpečí rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu po celém prostoru. K tomu dochází způsobem, že se během pečení aktivují všechny výhřevné části trouby. Takto můžete v troubě připravovat až tři různá jídla bez obav, že vzájemně smícháte jejich chutě. Tento režim sice nedokáže plnohodnotně konkurovat parnímu pečení, které najdeme u dražších elektrických trub, ale jako alternativa zcela postačí.

Na horní části trouby naleznete dostatečně velký LED displej s dvěma otočnými přepínači, jejichž prostřednictvím můžete regulovat teplotu, časovač, denní čas, či dokonce aktivovat ekologický (Eco) režim. Ten zvládne dokončit pečení bez nutnosti aktivního vytápění. Trouba tak vypne topné těleso a na dopečení využije zbytkový horký vzduch, čímž šetří elektrickou energii. Výrobce nezapomněl ani na dětskou pojistku.

Automatické čištění u této trouby bohužel chybí, údržba však není komplikovaná. Dvířka trouby jsou odolná proti připálení a také jsou snadno odnímatelná i bez speciálního nářadí. Sporadické čištění skel na dvířkách tak určitě nebude náročné. V balení kromě trouby najdete i sadu dvou pečicích plechů a rošt.

Jelikož výrobce musel v tomto cenovém segmentu na něčem šetřit, tomuto modelu pár nadstandardních funkcí chybí. V kategorii s nejlepším poměrem ceny a výkonu však Beko BIM 22300 X bude hledat konkurenci jen stěží.

Pozitíva

Elegantní nerezový vzhled
Nízká cena a spotřeba
3D pečení

Negatíva

Absence parního pečení
Přepínače působí levnějším dojmem
Méně funkcí

Výkon: 2 500 W ● Energetická třída: A ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: manuální ● Ovládání: displej s otočnými tlačítky a časovačem ● Parní funkce: ne ● Rozměry: 59,5 cm (výška) × 59,4 cm (šířka) × 56,7 cm (hloubka) ● Hmotnost: 33,2 kg

AEG BPE556320M

Objem 71 litrů, výkon 3 500 W, gril, rozmrazování, rychlý předehřev, ventilátor, parní mechanismus, teplotní sonda.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vhodným kandidátem pro náročné je elektrická trouba AEG BPE556320M. Kombinace plné výbavy a skvělých funkcí z ní činí volbu téměř bez kompromisů.

Nerezovo-černá konstrukce s transparentními skleněnými dvířky a velkým LCD displejem váží přibližně 36,5 kg a disponuje objemem 71 litrů. Přední dvířka jsou pokryta vrstvou, která zajišťuje, že celá přední plocha je i během pečení při maximální teplotě na dotek chladná. Okraje dvířek jsou také obepnuté tlumicí pěnou pro komfortní manipulaci. Praktickým detailem je i použití antireflexní vrstvy na povrchu dvířek. Nechtěné otisky prstů vás na lesklých předních dvířkách již nebudou iritovat. Manipulace s plechy je řešena teleskopickým výsuvným mechanismem.

Hlavní výhřevná část trouby patří papírově mezi špičku, má výkon 3 500 W. Při takto vybavené troubě vás jistě nepřekvapí přítomnost grilu, rozmrazování, rychlého předehřevu, ventilátoru, ale hlavně parního mechanismu. Jelikož je společnost AEG součástí koncernu Electrolux, najdeme zde propůjčenou technologii SteamBake. Ohřev je intenzivní i rovnoměrně distribuovaný po celém prostoru. Dokážete tak připravit křupavé, vláčné a prakticky dokonalé jídlo. To vše při nízké spotřebě, kterou potvrzuje zařazení do energetické třídy A+.

Tím, co tuto troubu odlišuje od levnějších alternativ, jako je například Bosch HBG 6750S1, je přítomnost teplotní sondy. Pomocí ní si můžete už během pečení zjistit teplotu připravovaného masa přímo z jeho středu. Vyhnete se tak nedopečenému jídlu.

Velký dotykový LCD displej vás rychle a jednoduše provede základními funkcemi a možnostmi nastavení trouby. Kromě manuálního nastavení si můžete vybrat z 11 přednastavených režimů nebo kontrolovat aktuální stav pečení. Přítomen je také digitální časovač a dětská pojistkaSamočištění je řešeno pyrolyticky.

Pozitíva

Parní pečení
Pokročilá teplotní sonda
Špičková výbava

Negatíva

Vyšší cena

Výkon: 3 500 W ● Energetická třída: A+ ● Objem trouby: 71 l ● Čištění: pyrolytické ● Ovládání: dotykový LCD displej a otočné přepínače ● Parní funkce: ano ● Rozměry: 59,4 cm (výška) × 59,5 cm (šířka) × 56,7 cm (hloubka) ● Hmotnost: 36,5 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Velké spotřebiče

Vaše hodnocení:
(91.8%)