Vestavné myčky nádobí

Nejlepší vestavné myčky nádobí 2024 + recenze

Ačkoli většina myček nádobí splní své poslání a špinavé nádobí zbaví nečistot, ne každá myčka nádobí je úsporná, tichá a snadno ovladatelná. Porovnávání vestavných myček nádobí a hledání těch nejlepších jsme věnovali množství hodin. Naše kritéria týkající se efektivity mytí a sušení nádobí, spotřeby či hlučnosti nejlépe splnila myčka nádobí Bosch SMV4ECX14E.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Kterou vestavnou myčku nádobí koupit?

Výběr myčky může spotřebiteli někdy zabrat množství času. My jsme pro vás v našem spotřebitelském testu již na úvod vybrali produkty, které z našeho srovnání vyšly jako nejlepší, nejlevnější. Nabízíme vám také náš tip, abyste čas, který byste jinak strávili rozhodováním, ušetřili a nemuseli jste číst detailní srovnání a recenze.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EEM48320L   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Beko DIS35023   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Bosch SMV4ECX14E   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Bosch SMV4ECX14E

Bosch SMV4ECX14E

Model s bohatou programovou nabídkou, vynikajícími výsledky umývání i sušení, s kapacitou až 13 souprav nádobí a SMART funkcemi.

Zobrazit více info

Kvalita značky Bosch s nízkou úsporou a kapacitou až pro 13 souprav kuchyňského nádobí. Myčka nádobí je velmi úsporná a tichá. Skvělé výsledky nedosahuje tento model jen v mytí, ale i v sušení nádobí. Napomáha tomu i funkce automatického otevření dveří po skončení mycího cyklu.

Cenový trhák
Beko DIN 26420

Beko DIN 26420

Nízká pořizovací cena, velká kapacita, tichý chod, efektivní sušení a také přehledný LCD displej.

Zobrazit více info

Cenově dostupná myčka nádobí s funkcí InfoLight a odloženým startem. Pozitivem je také uživateli kladně hodnocená efektivita sušení díky funkci Steam Gloss. Model patří do energetické třídy A++ a mycí část pojme až 14 souprav nádobí. Chybí však zásuvka na příbory.

Náš TIP
Electrolux EEM48320L

Electrolux EEM48320L

Světelná LED funkce Time Beam, štědrý vnitřní prostor, vynikající funkcionalita a pozitivní reference spotřebitelů.

Zobrazit více info

Vyzdvihnout je třeba vnitřní členění prostoru a také hlubokou zásuvku na příbory. Nádobí zůstává po sušení suché i díky funkci Air Dry – automatické otevření dveří po skončení cyklu. Velmi dobře je na tom Electrolux i se spotřebou. Dostupnost filtrů je bezproblémová. Myčka nemá speciální samočisticí cyklus.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Myčky nádobí jsou kuchyňskými spotřebiči, které jsou pravidelně a dlouhodobě prověřovány spotřebitelskými testy. Právě na základě kritérií, které zohledňuje i metodologie odborných testů, jsme ve srovnávacím testu vybrali ty nejlepší myčky nádobí. Vestavné myčky a jejich schopnosti prověřili rovněž samotní spotřebitelé, jejichž osobní zkušenosti jsme brali v úvahu. Které parametry test myček posuzoval a jaký měly jednotlivé zkoušky vliv na výsledné hodnocení?

Umývanie a sušenie riadu
Spotreba vody a el. energie
Dĺžka umývacieho cyklu
Hlučnosť
Praktické funkcie a obsluha
Spracovanie a vybavenie

Myčky jsme do našeho spotřebitelského testu vybíraly na základě nejčastějších nároků, které spotřebitel na tento druh spotřebiče má. Vycházeli jsme z průzkumu trhu a sledovali nejprodávanější a kladně hodnocené produkty. Podkladem nám také byla databáze portálu Heureka.cz, kde jsme sledovali prodejnost a nejoblíbenější modely. Analyzovali jsme také popularitu produktů a recenze spotřebitelů v eshopech Mall.cz, Alza.cz, Electroworld.cz nebo Kasa.cz.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, analyzujeme však také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze vestavných myček na nádobí

Autentické recenze a reálný pohled na kvality konkrétních vestavných myček, které vycházejí z nastudovaných poznatků a srovnání technických parametrů. Ve spotřebitelském testu a při následném porovnání jsme neupřednostnili žádnou značku, zaměřili jsme se na skutečné kvality i nedostatky vybraných spotřebičů, abychom spotřebiteli proces výběru a rozhodování co nejvíce usnadnili.

Víťaz testu

Bosch SMV4ECX14E

Model s bohatou programovou nabídkou, vynikajícími výsledky umývání i sušení, s kapacitou až 13 souprav nádobí a SMART funkcemi.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V náročné konkurenci si vítězství v našem testu vysloužila myčka nádobí Bosch SMV4ECX14E. Vestavěná myčka nádobí perfektně obstála v testech účinnosti umývání, kde získala hodnocení A, stejné hodnocení získala i v hodnocení sušení. Kromě toho má také pozitivní reference od mnoha spotřebitelů. V našem srovnávacím testu myčka bodovala i spotřebou vody a energií. 9,5 litru při standardním mycím cyklu je opravdu solidní výsledek a to je pádný důvod, proč patří do nejúspornější energetické třídy A+++.

Vítěz testu nemá displej na předním panelu, jako například sourozenecký model Bosch SMU4HCS48E, ale jde o věc vkusu a myčku je aspoň možné plně integrovat. Myčka pojme 13 souprav nádobí a disponuje praktickými koši Flex s dobrou variabilitou. Horní koš je výškově nastavitelný. Nechybí ani příborová zásuvka Vario a určitě vás potěší i dávkovací asistent pro kontrolované dávkování čisticího prostředku. Myčka nádobí nabízí 6 programů, kromě standardního Eco také Hodinový program nebo déle trvající Intenzívní. Zvolit si také můžete oblíbený program, ke kterému můžete přidat například doplňkový program studeného oplachu.

Skvělými výhodami myčky je nejen červený paprsek InfoLight, který promítá červené světlo na podlahu a informuje vás o provozu myčky nádobí, ale i praktická funkce automatického otevření dveří EfficientDry pro účinné sušení nádobí. Uživateli je tato funkce hodnocená velmi kladně. Myčka má také velmi tichý chod. O filtry se příliš starat nemusíte, myčka nádobí Bosch je totiž vybavená samočisticím filtračním systémem. Bosch sám detekuje množství nádobí v myčce a tomu přizpůsobuje také spotřebu vody a délku mycího cyklu – AquaSensor a LoadSensor.

„Lenivější“ potěší SMART funkce Home Connect, umožňující propojení myčky nádobí prostřednictvím WiFi s aplikací v mobilu a provedení základních nastavení na dálku. Také slouží aplikace na diagnostiku případné poruchy. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní i na samotném panelu. Tlačítka jsou vystouplá a srozumitelná s grafickými ikonami. Lehce aktivujete i odložený start nebo funkci poloviční náplně. Z hlediska bezpečnosti je myčka vybavená AquaStopem. Vítězem testu se myčka Bosch SMV4ECX14E stala především díky výsledkům umývání a sušení, ale také praktickým funkcím, kvalitě materiálů a uživatelské přívětivosti.

Pozitíva

SMART funkce Home Connect
Samočisticí filtrační systém
Programová nabídka

Negatíva

Vyšší cena
Příliš jednoduchý displej (málo informací)

Šířka: 60 cm ● Hloubka: 55 cm ● Počet souprav nádobí: 13 ● Počet programů: 6 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 9,5 l ● Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ne ● Smart funkce: ano

Cenový trhák

Beko DIN 26420

Nízká pořizovací cena, velká kapacita, tichý chod, efektivní sušení a také přehledný LCD displej.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Levné myčky nádobí jsou na trhu kategorií, která je velmi žádaná, a do této kategorie patří bezpochyby myčka nádobí Beko DIN 26420. Řadí se mezi dobře prodávané modely, ale kromě poměru ceny a kvality je v našem testu i díky referencím zákazníků. Myčka nádobí Beko patří mezi vestavěné myčky nádobí energetické třídy A++ a při standardním mycím cyklu má spotřebu 11 litrů. Na velikost doplácet určitě nebudete, Beko pojme až 14 souprav nádobí. Menší výhrady měli uživatelé k chybějící zásuvce na příbory a komplikovanějšímu výškovému nastavování horního koše.

Myčka obstála v odborných testech kvality mytí i sušení. V obou případech získala hodnocení A. Beko je navíc vybavené systémem suché páry Steam Gloss pro rychlé sušení, a to že chybí automatické otevření dveří pro rychlejší sušení tedy není žádnou nevýhodou. Vybírat můžete při mytí ze 6 programů. Nejúspornějším programem je Eco 50, ale velmi často využijete také program Mini 30, který trvá jen 30 minut a slouží k umytí čerstvě znečištěného nádobí. Nechybí ani Auto program nebo program Quick and Shine pro středně znečištěné nádobí. Myčka nádobí Beko DIN 26420 disponuje i programem poloviční náplně.

Skrytý panel na horním okraji dvířek má dobře čitelný LCD displej. Oceníte i funkci LED signalizace, myčka nádobí promítá světlo na podlahu a informuje spotřebitele o probíhajícím mycím cyklu. Dvířka mají nastavitelné panty, spotřebitelé však kritizují právě komplikované uchycení dvířek a absenci českého návodu. Stáhnout si ho však lze v elektronické podobě. Před únikem vody chrání domácnost funkce Aquasafe+ Waterstop. Myčka má také program pro vnitřní čisticí cyklus s názvem Inner Clean. Nechybí ani dětský zámek nebo praktický odložený start. V dané kategorii je myčka nádobí Beko DIN 26420 skvělým pomocníkem do domácnosti za vynikající cenu.

Pozitíva

LED signalizace na podlahu
Efektivní sušení párou – Steam Gloss
Délka programů

Negatíva

Komplikovanější montáž dvířek
Horší polohování horního koše
Chybějící zásuvka na příbory (jen koš)

Šířka: 59,8 cm ● Hloubka: 55 cm ● Počet souprav nádobí: 14 ● Počet programů: 7 ● Energetická třída: A++ ● Spotřeba vody: 11 l ● Hlučnost: 46 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ne

Náš TIP

Electrolux EEM48320L

Světelná LED funkce Time Beam, štědrý vnitřní prostor, vynikající funkcionalita a pozitivní reference spotřebitelů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Náš porovnávací test myček nádobí neopomenul ani značku Electrolux. Konkrétně myčku nádobí Electrolux EEM48320L, která upoutá skvělými referencemi zákazníků a vysokou kvalitou umývání i sušení nádobí. Velikostí se řadí mezi standardní myčky nádobí se šířkou 60 cm. Díky tomu pojme až 14 souprav kuchyňského nádobí. V odborných testech si poradila i s výrazným znečištěním, a proto získala výslednou známku A. Skvělou práci odvádí mycí rameno SatelliteClean. Velmi dobře je na tom Electrolux i se spotřebou. Při standardním programu je spotřeba vody 10,5 litru a myčka patří do energetické třídy A+++.

Z pohledu funkcionality myčce nic nutně nechybí. K dispozici máte až 8 programů, kde nechybí ECO, Quick program (30 min.), šetrný program pro umývání skla nebo tradiční AUTO Sense. Testy velmi dobře vyhodnotily také standardizovaný 90 minut trvající program. Mezi funkcemi nechybí odložený start, vodní senzor, ale specifické SMART funkce myčka nádobí nemá. Dotykový ovládací panel je krytý a velmi kvalitně zpracovaný. 

Specifikem je funkce QuickSelect, která posouváním běžce informuje uživatele o spotřebě. Také je ovládací panel velmi dobře srozumitelný. Odborný test, ale také uživatelé chválí funkci AirDry – automatické otevírání dveří po ukončení mycího cyklu. Myčka díky této funkci nádobí velmi účinně suší. O intervalu mytí vás informuje funkce TimeBeam, která promítá červené světlo na podlahu, když cyklus běží, a zelené, když cyklus skončí.

Vnitřní prostor je vybavený dvěma koši, horní je výškově nastavitelný a příborová zásuvka MaxiFlex je spotřebiteli hodnocená velmi pozitivně, a to především kvůli své hloubce. Pojme množství kuchyňského náčiní, nejen příbory, ale například i naběračky nebo nože. O nedostatku soli či leštidla vás informují indikátory. Electrolux tak z hlediska praktických funkcí nezaostává za nejlepšími. Navíc je vybavený také programem Machine Care, který slouží na pročištění vnitřního prostoru myčky bez nádobí.

Pozitíva

Výsledek umývání
Efektivní sušení
Délka programů

Negatíva

Nemá dávkovacího asistenta
Absentuje samočisticí filtrační systém
Žádné SMART funkce

Šířka: 59,6 cm ● Hloubka: 55 cm ● Počet souprav nádobí: 14 ● Počet programů: 8 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 10,5 l ● Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ne ● Smart funkce: ne

Whirlpool WSBO 3O34 PF X

Velmi úsporný model s nízkou hladinou hluku a 10 programy – patří ke slim myčkám nádobí se šířkou 45 cm.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Test myček nádobí obsahuje také zástupce menších rozměrů. Myčka nádobí Whirlpool WSBO 3O34PF X patří se šírkou 45 cm mezi menší modely. Místo v testu má především díky nízké spotřebě vody a energií, ale i díky kvalitní funkcionalitě a efektivitě mytí. Myčka nádobí Whirlpool je velmi inteligentním modelem s funkcí 6. smyslu (množství nádobí přizpůsobí mycí cyklus) a dalšími 7 programy. Nechybí úsporný (ECO) či rychlý program nebo samočisticí cyklus. Myčka se v odborných testech vyznamenala také při umývání extrémně znečištěného nádobí. Efektivitu prokázala funkce PowerClean+. Mycí rameno v tomto případě zvýši tlak vody při umývání až o 30 procent.

Samozřejmě, nepojme 14 souprav nádobí jako myčka nádobí Electrolux EEM48320L, která má větší rozměry. 10 souprav nádobí při šířce 45 cm není špatný výsledek. Myčka nádobí Whirlpool v normovaných testech dosáhla skvělá čísla v kategorii spotřeby vody. Při standardním mycím cyklu byla spotřeba 9 litrů. Specifikem, když chcete vodu ušetřit, je i funkce MultiZone, která umožňuje aktivovat umývání jen v horním nebo spodním koši – nezávisle. Horní koš je výškově nastavitelný. Whirlpool má také příborovou zásuvku. Kvalita materiálů je na velmi vysoké úrovni. Myčka má velmi dobře čitelný displej a intuitivní ovládání. V praxi určitě oceníte ukazatel zbývajícího času i zvukový signál ukončení programu.

Whirlpool WSBO 3O34PF X umožňuje také aktivování odloženého startu. SMART funkcí se sice nedočkáte, ale myčka má například speciální program Self Clean pro samočisticí cyklus. Uživatelé i odborné testy dobře hodnotili také úroveň sušení nádobí (známka A). Podobně jako vítěz testu Bosch SMU4HCS48E i Whirlpool po ukončení cyklu otevře automaticky dveře myčky nádobí, čímž zabraňuje kondenzování horké páry. Přes menší rozměry zvládne myčka nádobí díky flexibilnímu vnitřnímu prostoru umýt opravdu dostatek nádobí. Ideální myčka pro páry nebo tříčlenné rodiny nebo také skvělá alternativa do menší kuchyně.

Pozitíva

Efektivita mytí nádobí a sušení
Programová nabídka
Vysoká úspora energií

Negatíva

Menší rozměry
Spíše vhodná pro páry
Vyšší cena vzhledem k menšímu objemu

Šířka: 44,8 cm ● Hloubka: 55,5 cm ● Počet souprav nádobí: 10 ● Počet programů: 8 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 9 l ● Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ne

Bosch SMU4HCS48E

Inteligentní a kvalitní myčka se SMART funkcemi, odloženým startem a funkcí Extra sušení.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Místo ve srovnávacím testu si vysloužila i další myčka nádobí Bosch. Tentokrát model SMU4HCS48E, který si nás získal výsledky mytí nádobí, ale také velmi podobnými parametry, jaké má vítěz testu Bosch SMV4ECX14E, kterému však tento model nestačil z hlediska funkcionality. Spotřeba na úrovni 9,5 lenergetická třída A++ jsou skvělým výsledkem. Spotřebitele nebude myčka nádobí ani rušit, protože tichý elektromotor EcoSilence Drive produkuje hluk na úrovni zanedbatelných 44 dB. Svým objemem myčka patří mezi standardní vestavěné myčky nádobí se šířkou 59,8 cm a hloubkou 57,3 cm. Myčka nádobí pojme až 14 souprav nádobí.

Spotřebič nabízí 6 programů – Eco 50 °C, Auto  45–65 °C, Intenzívní 70 °C, Hodinový 65 °C, Tichý 50 °C a také můžete zvolit Oblíbený mycí program, ke kterému můžete přidat přídavnou funkci. Díky displeji na předním panelu je volba programů skutečně jednoduchá a k ovládání nejsou žádné výhrady. Navíc displej ukazuje i zbývající čas mycího cyklu. Moderní technologie nejsou na ústupu. Ze záznamů našeho testu nemůžeme vynechat AquaSensor, dávkovacího asistenta pro rozpuštění tablet a specifikem je funkce Extra sušení, která nádobí dodatečně vysuší. Když myčku pouštíte poloprázdnou, aktivujte funkci poloviční náplně. Výsledek mytí i sušení při standardním mycím cyklu byl ohodnocený známkou A.

Myčka nádobí Bosch SMU4HCS48E disponuje i SMART funkcí – aplikací Home Connect, která vám umožňuje diagnostiku i ovládání myčky nádobí přes smartphone. V praxi však tento prvek výbavy využijete opravdu zřídka. V testu jsme vyzkoušeli také funkci odloženého startu.

Jak to už u myček Bosch bývá zvykem, variabilita košů Flex je velmi dobrá a do horního i dolního koše je ukládání nádobí velmi praktické. Nás i spotřebitele potěšila také praktická a hluboká příborová zásuvka VarioDrawer. Všechny zásuvky (koše) mají zarážky proti vykolejení. Horní koš je možné výškově polohovat. Plastové části jsou poměrně masívní. Velmi dobrá je dostupnost filtrů a také fakt, že myčka nádobí má samočisticí filtrační systém. O bezpečnost provozu se stará dětská pojistka a před únikem vody systém AquaStop. Tradičně nechybí indikátor nedostatku soli a leštidla. Po stránce materiálů Bosch nezaostal, nerezová úprava působí moderně a kvalitně jakož i zbytek konstrukce.

Pozitíva

Výsledek mytí
Samočisticí filtrační systém
SMART funkce – Home Connect

Negatíva

Po skončení cyklu neotevře automaticky dveře
Vyšší cena

Šířka: 59,8 cm ● Hloubka: 57,3 cm ● Počet souprav nádobí: 13 ● Počet programů: 6 ● Energetická třída: A++ ● Spotřeba vody: 9,5 l ● Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ano ● Smart funkce: ano

AEG FSE73407P

Velmi tichá slim myčka nádobí určená pro 9 souprav nádobí, s odloženým startem a efektivním sušením.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do srovnání jsme zařadili i myčku nádobí AEG FSE73407P. Jde o vestavěnou myčku nádobí, která získala v odborných testech výsledné hodnocení (A). Jak v případě umývání, tak i v případě sušení. Ačkoliv myčka nepatří mezi největší, pro domácnosti s dvěma či třemi členy může jít o velmi příznivou volbu. Vnitřní prostor umožňuje umýt 9 souprav nádobí. Myčka nádobí je velmi tichá, vděčí za to invertorovému motoru, na který výrobce dává záruku až 10 let. Roli sehrává i kvalitní opláštění (izolace) a materiály. Myčka nádobí patří do energetické třídy A+++, což značí vysokou úsporu. Ale uváděná průměrná spotřeba 11 litrů na jeden cyklus je o 2 litry víc než v případě stejně velké myčky nádobí Whirlpool WSBO 3O34PF X (9 litrů). Výsledek v tomto směru tedy patří mezi horší. Vysoká je však úspora el. energie.

Funkcionalitu AEG rozhodně nezanedbal. Uživateli nabídne až 7 programů, mezi nimi i ECO nebo rychlý 30minutový program. Také můžete pro lepší údržbu použít i samočisticí program MachineCare. Někdo může využít i odložený start. O bezpečnost se stará vodní senzor a také systém proti přetečení. Komfortnímu používání napomáhá skrytý ovládací panel na horní straně dveří. Zobrazuje také zbývající čas do konce mycího cyklu. Kdyby vám to nestačilo, myčka nádobí AEG FSE73407P také na podlahu promítá červené světlo, které vás také informuje o aktivním stavu, následně zelené světlo napoví, že mycí cyklus skončil.

Úroveň sušení je dobře hodnocená i proto, že myčka nádobí využívá funkci automatického otevření dveří AirDry. Zajištěná je tak efektivní cirkulace vzduchu a zvyšuje se jí sušicí výkon. Vnitřní prostor je poměrně členitý, což někomu může překážet, ale někomu víc vyhovovat. Myčka nádobí nedisponuje zásuvkou na příbory. Zajímavostí jsou gumové hroty určené pro sklenice nebo křehké nádobí. Horní koš je možné výškově regulovat. Na nedostatek soli či leštidla vás upozorní světelné indikátory.

Pozitíva

Efektivní sušení
Jednoduché nastavení programů
Dobře řešený vnitřní prostor

Negatíva

Chybějící zásuvka na příbory
Menší kapacita
Vyšší spotřeba vody na jeden cyklus

Šířka: 44,6 cm ● Hloubka: 55 cm ● Počet souprav nádobí: 9 ● Počet programů: 7 ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba vody: 11 l ● Hlučnost: 44 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ne ● Smart funkce: ne

Další zajímavé produkty

Inovativní technologie, nové funkce a neustále se rozšiřující nabídka modelů. I to je realita v segmentu vestavných myček nádobí. V našem srovnávacím testu se ocitly myčky nádobí, které mají spotřebiteli nabídnout to, co se mu žádá. Ne každý spotřebitel však mezi nimi najde svého favorita, a proto vám Test Magazín přináší i několik alternativních modelů. I tyto myčky jsou rozhodně dobrou volbou.

Pokud je ve vašem hledáčku myčka nádobí za poměrně nízkou cenu, model Candy CIB 5B2D3FB by na vašem seznamu neměl chybět. Jedná se o myčku nádobí se spotřebou vody 10,5 litru. Patří do energetické třídy B. Zaujme i ultra rychlým 24minutovým programem. K dispozici je 9 mycích programů. Vnitřní uspořádání je poměrně flexibilní, nechybí zásuvka na příbory.

Pokud se zaměřujete spíše na levné myčky nádobí, pak bude myčka Gorenje GI52040X na vašem seznamu. Za málo peněz získáte úsporného pomocníka se šířkou 45 cm. Myčka má 5 programů a pojme 9 sad nádobí. V odborných testech získala skvělé známky za výsledky mytí i sušení. Myčka má dokonce automatické čištění filtru. Zamrzí však malý a méně praktický koš na příbory.

K alternativním možnostem přidáváme také kompaktní vestavnou myčku Mora VM 665 X. Řadí se ke kompaktním myčkám nádobí, pojme 14 souprav kuchyňského nádobí a disponuje 7 volitelnými programy. Zaujme také svým designem. Nepatří mezi energeticky nejúspornější, svědčí o tom energetická třída A ++. Ovládání i efektivitu mytí hodnotí spotřebitelé kladně. Kvalita materiálů je vysoká, proces sušení je na tom o něco hůře.  

Je třeba říci otevřeně, že myčky nádobí Siemens dnes na trhu nemají tak bohatou nabídku. Model Siemens SN615X03EE patří mezi velmi nadějné zástupce značky. Umyje až 13 sad nádobí, má funkci odloženého startu, použité jsou kvalitní materiály a neabsentuje ani zásuvka na příbory. Myčka je velmi tichá, uživatelé si stěžují jen na horší flexibilitu horního koše.

Náročnější spotřebitelé najdou favorita v myčce AEG FEE63716PM. Přestože si za její kvalitu připlatíte, dostanete model s vysokou úsporou – A +++ a perfektní kapacitou vnitřního prostoru, kde se vejde až 15 sad nádobí. Opomenout nesmíme speciální funkci SprayZone, která si poradí se zaschlými nečistotami. Celkově nabízí myčka nádobí AEG až 8 programů a pro sušení využívá funkci automatického otevření dveří.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Které vestavné myčky nádobí jsou na českém trhu nejprodávanější? Tyto údaje jsme zjišťovali přes databázi největšího cenového porovnávače v Evropě Heureka.cz. Tabulku TOP 5 nejprodávanějších produktů pravidelně aktualizujeme podle relevantních čísel prodejů, protože se prodejnost produktů v tomto segmentu velmi rychle mění.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WIO 3O540 PELG5*Zobrazit produkt
Beko DIS350205*Zobrazit produkt
Electrolux EEM63310L5*Zobrazit produkt
Electrolux EEG48300L5*Zobrazit produkt
Candy CI 3C7F0A5*Zobrazit produkt

Myčky nádobí jsou dnes kuchyňskými spotřebiči, které patří k základní výbavě každé moderní kuchyně. Ať jde o vestavěné nebo volně stojící myčky, do kuchyně získáte pomoc k nezaplacení. Zvláště pokud se chcete zbavit "oblíbené" činnosti, jakou je mytí nádobí. Vybrat tu nejlepší myčku nemusí být vůbec náročné, pokud se spotřebitel dokáže orientovat v podstatných parametrech a ví, které funkce jsou opravdu důležité. Test Magazín vám v průvodci výběrem poradí, co je při výběru myčky nádobí nejdůležitější.

Ako vybrať vstavanú umývačku riadu?

  • Typ konstrukce
  • Kapacita myčky nádobí
  • Spotřeba vody a el. energie
  • Třída účinnosti sušení nádobí
  • Mycí programy
  • Ovládání a obsluha
  • Praktické funkce
  • Hlučnost myčky nádobí
  • Cena a renomované značky

Vestavné myčky nádobí jsou nejoblíbenější

Na trhu se nacházejí dva základní typy konstrukcí, z nichž si spotřebitel může vybírat. Výběr přitom podmiňuje umístění a prostorovým možnostem, které má. Vestavné myčky jsou nejprodávanější a zároveň nejvíce oblíbené. Vděčí tomu především za to, že vestavná konstrukce umožňuje myčce přizpůsobit se stylu a designu celé kuchyně. Vestavná myčka nádobí je tím pádem plně integrovaná. Náročnější jsou však případné servisní úkony i samotná instalace. Je nutné, aby rozměry seděly naprosto přesně. K myčce je horší přístup a její případná demontáž je komplikovanější. Tím, že je myčka v kuchyňské lince integrovaná, výměna za jiný model může být náročnější, protože je třeba přizpůsobovat i samotnou kuchyňskou linku.

Volně stojící myčky je možné do prostoru kuchyňské linky vložit, ale nikdy nebudou plně integrované. Umístěné však mohou být kdekoliv v prostoru. Pokud chcete, aby byla taková myčka nádobí součástí linky, musíte si pozorně všímat rozměrů. Samotné umístění v prostoru si však kromě připojení odpadu a přívodu vody nevyžaduje žádnou jinou instalaci či montáž. Funkcemi se volně stojící a vestavné myčky nádobí nijak neliší.

Třetím typem jsou malé stolní myčky nádobí. V gastronomickém průmyslu se jim říká také barové. Umístěné jsou často na baru nebo přímo pod ním. Slouží především na mytí sklenic, šálků, příborů nebo talířů. Uplatnění však najdou i někde v menším bytě či na chatě. Menší rozměry znamenají lepší kompaktnost a v tomto případě i nižší cenu. Překvapivě nejsou zrovna energeticky nejúspornější. 

Vestavné myčky 60 cm nebo menší rozměry

Velikost myčky nádobí je pro domácnost spotřebitele velmi důležitá. Důvodů může být více. Záleží například na počtu členů v domácnosti, prostorových možnostech nebo frekvenci mytí nádobí. V každém případě se však kapacita myčky odvíjí od rozměrů. Pro čtyřčlenné a vícečlenné domácnosti doporučujeme myčky nádobí o šířce 60 cm. Jde o standardní rozměr. Na základě odlišného uspořádání vnitřního prostoru umyje taková myčka 12 až 15 sad nádobí.

Nakládání nádobí do vestavěné myčky

Pokud je vaše kuchyně z hlediska dispozice menší, řešením může být konstrukce se šířkou 45 cm. Jde o menší myčky nádobí, které se však funkcemi nijak neliší. Obvykle zvládnou umýt 8 až 10 sad nádobí. Ještě kompaktnějším řešením by mohly být malé myčky – stolní.

Myčka se zásuvkou na příbory je podmínkou

Rozměry myčky do jisté míry limitují i vnitřní prostor a uspořádání vybavení samotné myčky. Každý výrobce preferuje odlišná řešení, která mají na variabilitu vnitřního prostoru vliv. Nejlepší myčky dokážou s vnitřním prostorem hospodařit velmi efektivně, aby bylo možné myčku naplnit co nejvíce.

Standardem jsou dva mycí koše. Spodní slouží především na vyšší nádobí – talíře, hrnce, misky, plechy na pečení nebo dokonce na skleněné poháry na stopce (číše). Horní koš je určen právě na menší nádobí, skleničky, menší misky, ale i na kuchyňské náčiní v podobě naběraček, obraceček apod. Dobré je, pokud je výškově nastavitelný. Koše mohou disponovat různými sklopnými trny či držáky.

V rámci vnitřního prostoru spotřebitel ocení, pokud má konkrétní model také zásuvku – přihrádku na příbory. Ta se nachází v horní části myčky. Z praktického hlediska se ukazuje zásuvka na příbory mnohem efektivnější než koš na příbory, který ve spodním koši zabírá zbytečné místo a výsledky mytí také často nepřinesou kýžený efekt.

Nejlepší myčky šetří rozpočet

Zda je myčka nádobí úsporná vám prozradí energetický štítek, který musí výrobci na základě vyhlášky Evropské unie přiložit ke každé myčce. Právě zde máte informace nejen o energetické třídě, ale také o přibližné roční spotřebě vody a el. energie. Nejlepší myčky nádobí patří do energetické třídy A +++. Podle odborných testů má standardizovaný mycí cyklus v ideálním případě spotřebu okolo 7 až 10,5 litrů vody. V úvahu je však třeba brát i množství nádobí, délku cyklu a velikost myčky. Jen zřídka natrefíte na myčky s horším označením energetické třídy, něž je A +.

Dnes už téměř všechny moderní vestavné myčky pracují s oplachovou vodou – vodu po oplachu nevypustí do odpadu, ale využijí na další proces mytí, čímž se snižuje spotřeba vody i el. energie. I v případě, že myčka nádobí patří do energetické třídy A +, není spotřeba enormně vysoká. Částka, kterou jste však za myčku zaplatili se vám začne vracet později.

Vestavné myčky nádobí a sušení

Moderní myčky dnes nádobí nejen myjí, dokonce ho i suší. Test myček nádobí v režii odborných testovacích organizací informuje spotřebitele nejen o účinnosti mytí, ale také o účinnosti sušení. Podobně jako při hodnocení třídy mytí, i zde se můžete setkat s hodnocením od A po G. V praxi však natrefíte na modely s nejhorším hodnocením B. Účinnost sušení ovlivňují i různé funkce, které dokážou nádobí dodatečně vysušit nebo po skončení mycího cyklu nádobí suší hned automaticky.

Otevřená vestavná myčka nádobí

Mycí programy

Z pohledu spotřebitele často rozhoduje, "čím více programů, tím lépe", ale není to pravidlem. Samozřejmě, čím je nabídka větší, tím lépe. Většina domácností však využívá stabilně jeden a tentýž mycí cyklus. Pokud má myčka nádobí programů alespoň 6 a více, může být spotřebitel spokojený. Které programy by neměly v rámci programové výbavy myčce chybět?

  • Automatický program – 6. smysl, Fuzzy Logic, AUTO Sense či jiná pojmenování se kterými se můžete při myčkách setkat. Program díky senzorům automaticky optimalizuje mycí cyklus, teplotu i délku trvání s ohledem na energetickou úspornost. Spotřebitele však často zlobí příliš dlouhý časový interval.
  • ECO program – má jít o nejúspornější program, který ušetří vaše peníze i životní prostředí. Obvykle má mycí cyklus teplotu nižší (okolo 50 ° C a méně) a také proto je délka cyklu velmi často vyšší.
  • Intenzivní program – jde o program, který slouží k mytí velmi znečištěného nádobí. Cyklus je méně úsporný, ale velmi efektivní, protože pracuje s teplotou až kolem 70 ° C
  • Rychlý program – Quick, Fast nebo Quck & Shine program má za úkol umýt nádobí co nejrychleji. Používá se především na umytí čerstvě znečištěného nádobí a trvá obvykle od 30 do 45 minut.
  • Standardní program – je v zásadě hlavním mycím cyklem, který je kompromisem mezi ekologickým a rychlým programem. Nádobí myje při teplotě kolem 60 ° C a jde o nejuniverzálnější program. Může nést i označení Normal.
  • Program na sklo – je speciálním mycím programem určeným pro šetrné mytí skleněného nádobí – primárně pohárů. Program může nést i označení šetrný.

V rámci programové výbavy se může v portfoliu jednotlivých modelů objevit například program poloviční náplně. Pokud myčka není zaplněná úplně, stačí stisknout toto tlačítko a aktivujete tím mycí cyklus, který zkrátí dobu mytí a sníží spotřebu. Praktický je i program studeného předoplachu, při kterém myčka opláchne nádobí studenou vodou, aby nečistoty nezaschly. Následně je možné spustit řádný mycí cyklus. Chcete-li myčce dopřát nějakou tu hygienu, potěší i mycí cyklus Self Clean (může nést i jiný název - Inner Clean, Machine Care ...), při kterém myčku spustíte bez nádobí a cyklus samočištění se zapne.

Narazit můžete i na antibakteriální program (Hygiene Plus), který se využívá při mytí nádobí pro malé děti, aby byla zajištěna absolutní sterilita. Pokud chcete mýt v noci a potichu, může se vám hodit i noční program. Některé modely umožňují také uložení oblíbeného programu. Nastavit si můžete teplotu a čas mycího cyklu a přidat i další přídavné funkce. Délka jednotlivých mycích cyklů se může lišit.

Test myček nádobí hodnotí i ovládání a obsluhu

Spotřebitelé často hodnotí i to, jak se myčka nádobí ovládá a obsluhuje. Uživatel může při výběru natrefit na několik řešení ovládání. Rozdílné může být už samotné umístění ovládacího panelu. Někdo preferuje, aby byl displej a ovládací prvky umístěné na čelní straně dveří myčky. Údaje jsou tehdy dobře viditelné a dostupné, aniž byste museli otevírat dveře myčky. V případě vestavěných myček však spotřebitelé mají mnohem raději, pokud je ovládání skryté a nachází se na horní straně dveří myčky.

Vykládání vestavěné myčky nádobí

Ovládání může být dotykové nebo tlačítkové (mechanické). Rozdíl je spíše v rozložení samotných ovládacích prvků. Každý výrobce preferuje odlišné uspořádání. Výhodou displeje na čelní straně myčky je jeho velikost a čitelnost, zobrazuje také více informací. Displej na dvířkách bývá menší a nabídne jen základní informace. V praxi nelze vyvodit závěr, který by určil, jaký způsob ovládání je lepší. Pokud však chcete, aby byla myčka plně integrovaná, zvolte si model s ovládacím panelem na horní straně dveří.

V souvislosti s obsluhou ještě můžeme zmínit například čištění filtrů a jejich dostupnost. Obvykle je možné dostat se k nim jednoduchým způsobem – potočením či stlačením, kdy se k filtru dostanete a zkontrolujete jeho stav. U některých modelů je demontáž složitější.

Praktické funkce

Kvalitní myčky disponují širokým spektrem funkcí. Ne všechny jsou však důležité. Proto si v našem průvodci představíme praktické funkce, které s velkou pravděpodobností využije každý spotřebitel. Mnohé funkce nejsou důležité jen kvůli funkčnosti a komfortu, ale hrají také roli z pohledu bezpečnosti. Které funkce to jsou?

  • Dětská pojistka / zámek – díky této funkci uzamknete ovládací panel.
  • AquaStop / AquaSafe – účelem těchto dvou funkcí je předejít únikům vody. AquaStop má za úkol zastavit chod myčky v případě úniku vody z přívodní hadice. AquaSafe kontroluje hladinu vody v myčce. Pokud voda stoupne nad určitou hladinu, myčka vodu odčerpá a zabrání tak přetečení.
  • AquaSensor / LoadSensor – jde o senzory naplnění, které se starají o to, aby myčka nádobí uměla vyhodnotit, jaké množství nádobí se uvnitř nachází a jak je znečištěné. Na základě toho stanoví délku mycího cyklu a množství použité vody. 
  • Odložený start – funkce umožňuje nastavit spuštění myčky v čase, který si zvolíte. Například v noci nebo těsně před vaším příchodem domů.
  • Automatické otevření dveří – tato funkce se stará o to, aby myčka nádobí po ukončení mycího cyklu a během procesu sušení pootevřela dveře, čímž se postará o efektivnější výsledek sušení, aby pára nekondenzovala na nádobí.
  • Parní sušení – funkce je nápomocná při sušení nádobí, myčka nádobí využívá suchou horkou páru.
  • Indikátor nedostatku soli / leštidla – jednoduchá světelná indikace za pomoci LED kontrolky či symbolu, který se zobrazí, aby uživatele uvědomil o nutnosti doplnit sůl či leštidlo.
  • InfoLight – červený světelný paprsek, který je praktický a speciální u vestavných myček nádobí, když je červené světlo promítané na podlahu. V okamžiku, kdy světlo zhasne, mycí cyklus skončil. Paprsek může být i dvoubarevný a po skončení mycího cyklu se rozsvítí zeleně.
  • Akustická signalizace konce programu – zvukový signál upozorní spotřebitele na konec mycího cyklu.
  • Zónové mytí – tato funkce umožňuje rozdělit vnitřní prostor na dvě zóny. Aktivováním této funkce můžete vybrat, aby myčka aktivovala mycí cyklus jen v horní nebo spodní části myčky. Podle toho, kde nádobí umístíte.
  • Dávkovací asistent – může přijít vhod, pokud využíváte gelový čisticí prostředek. Ten můžete nalít do zásobníku a myčka nádobí si ho bude sama automaticky dávkovat.
  • All in one – jde o funkci, kterou aktivujete, pokud využíváte na mytí nádobí tablety – práškové nebo gelové.
  • WiFi – takové myčky disponují SMART funkcí a můžete tak bezdrátově spárovat myčku prostřednictvím aplikace s vaším smartphonem a realizovat základní nastavení či diagnostiku chyb.

Vnútorný priestor vstavanej umývačky riadu

 

Vestavné myčky nádobí jsou tišší

Myčka nepatří mezi hlučné spotřebiče. Údaj o hlučnosti najdete také na energetickém štítku. Nejtišší myčky nádobí mají hlučnost na úrovni 40 dB. V průměru nejčastěji natrefíte na modely s hlučností okolo 45 dB. Jejich hlučnost je v normě a odborné testy takovou úroveň hlučnosti hodnotí velmi kladně. Dnešní invertorové motory jsou velmi tiché a nejvíce budete myčku slyšet při napouštění nebo vypouštění vody. Obecně však mají o něco vyšší hladinu hlučnosti volně stojící myčky.

Kolik stojí nejlepší myčky nádobí?

Najít dnes na trhu levné myčky není žádný problém. Potěšující je, že i při levných modelech natrefíte na kvalitní výrobky. Samozřejmě, oželet musíte nějaké ty funkce a také půjde obvykle o myčky o šířce 45 cm. Nejlevnější vestavné myčky koupíte už do 7 500 Kč.

Pokud hledáte zaručenou kvalitu, větší kapacitu myčky, bohatší nabídku programů, vyšší úsporu a možná i nějaké ty SMART funkce, posunete se do cenového intervalu od 7 500 do 15 000 Kč. Kolem 12 000 Kč již koupíte myčku, která splní požadavky většiny spotřebitelů.

Pokud se přehoupnete přes hranici 15 000 Kč, můžete očekávat modely, které budou extrémně úsporné, tiché, s inteligentními SMART funkcemi, flexibilním vnitřním prostorem a nabídnou vysokou kvalitu zpracování a odolné materiály.

Beko, Whrilpool i myčky Bosch jsou zárukou spokojenosti

Výrobci myček dokážou stále přicházet s novým modely, které vylepšují o různé technologie či jejich design. V posledních letech na trhu dominují myčky nádobí Bosch. Velmi žádané jsou také vestavěné myčky nádobí Beko. Za konkurencí nezaostávají ani moderní myčky nádobí Electrolux nebo AEG. K předním výrobcům patří také Whirlpool, Mora nebo myčky nádobí Siemens. Menší zastoupení na trhu mají i myčky Candy nebo Miele.

Otázky a odpovědi – FAQ

Uvažujete nad myčkou nádobí a nenašli jste v našem textu odpovědi na své otázky? Napište nám do komentářů. Sekci Otázky a odpovědi pravidelně aktualizujeme, proto na vaše otázky odpovíme co nejdříve.

Ano, je. Při mytí nádobí dochází k uvolňování množství mastnot a nečistot, které přes filtr procházejí. Je důležité, aby byl filtr v dobré kondici. Myčky dnes disponují i samočisticím filtračním systémem, ale i tak je správné, aby byl filtr alespoň jednou za 2 až 3 měsíce zkontrolovaný a případě zbavený usazených nečistot.

Normované testy vždy určují kapacitu myčku na základě toho, jaký počet sad nádobí se do myčky vejde. Taková souprava se skládá z 1 ks hlubokého talíře, 1 ks mělkého talíře, 1 ks dezertního talíře, 1 ks šálky, 1 ks podšálky, 1 sady příboru (lžíce, vidlička, nůž) a čajové lžičky.

Nejčastějším důvodem je ucpání některé části odpadního systému. Klidně může jít o odtok kuchyňského dřezu. Rovněž může být ucpaný vypouštěcí filtr myčky nádobí nebo vypouštěcí odpadová trubka. Nicméně může jít i o problém některého senzoru nebo čerpadla, které má vodu odčerpat. V takovém případě je nutná odborná diagnostika a servisní úkon.

Díky soli může docházet k procesu odvápňování vody. Sůl je tedy v myčce nádobí za účelem vytvoření chemické reakce, aby její aktivní část (ionty sodíku) snižovaly procento tvorby vápníku, který by se jinak usazoval v prostorách myčky i na samotném nádobí. Ačkoli dnes mycí prostředky obsahují sůl, podíl není dostatečný, a i proto je třeba dbát na to, aby byl v dávkovači dostatek soli. Stejně tak je dobře, pokud je při procesu mytí dávkované i leštidlo, které se stará o to, aby se nečistoty na čistém nádobí nezachytávaly.

Pokud jde o kuchyňské nože či sekáčky z kvalitní oceli, nedoporučujeme mytí v myčce. Může docházet k postupnému otupování nebo poškození rukojeti (plast, dřevo).

Dřevěné nádobí jako vařečky, prkénka či dřevěné válečky na těsto není ideální mýt v myčce nádobí. Přestože je myčka nádobí umyje, mytí v myčce dřevo oslabuje a zkracuje jeho životnost. Stejně tak to platí i pro některé plasty nebo pánve a hrnce s teflonovým povrchem. Na kuchyňském nádobí musí být přesně uvedeno, zda je konkrétní kus vhodný pro mytí v myčce.

Bosch SMV46KX01E

Světelná LED funkce InfoLight, štědrý vnitřní prostor, technologie ActiveWater, tichý chod, 6 programů.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Přestože se myčka nádobí Bosch SMV46KX01E řadí do méně úsporné energetické třídy E, patří mezi nejoblíbenější produkty na našem trhu. Myčka je na trhu již několik let a patří mezi nejprodávanější modely vestavných myček nádobí. Díky svým rozměrům pohodlně pojme až 13 sad nádobí. Spotřeba vody při mycím programu Eco 50 je 9,5 litru, ovšem u ostatních programů je spotřeba vody vyšší. Myčka využívá technologii ActiveWater, vybavena je rovněž funkcí detekce znečištění a dokáže tak regulovat dobu mycího cyklu automaticky. Nechybí ani dávkovací asistent či senzor naplnění. Velkým plusem myčky nádobí je řada pozitivních referencí od ostatních spotřebitelů.

Aktivovat lze i funkci ExtraDry, která dopomáhá k sušení nádobí oplachem horkou vodou. Řada spotřebitelů pozitivně hodnotí tichý chod myčky nádobí, což je zásluhou propracovaného bezuhlíkového elektromotoru EcoSilence Drive. Hlučnost je na úrovni 46 dB. Vnitřek myčky je nerezový, méně kvalitně však podle odborných testů i recenzí zákazníků působí plastové části. Levnější plast je cítit i po prvních mycích cyklech. Uvnitř se nacházejí koše VarioFlex, které tradičně nabídnou bohatý prostor a vynikající flexibilitu. Horní koš je výškově nastavitelný. Na příbory je v horní části praktická zásuvka. Na výběr máte až 6 programů s různou délkou a teplotou, kromě nejvýkonnějšího (intenzivního), který myje při teplotě 70 °C, si oblíbíte i hodinový 65stupňový program nebo rychlý oplach. Často využívaným je automatický program, jehož délka je však někdy přehnaná.

Specifikem je také program určený k mytí jemného skla. Myčce Bosch SMV46KX01E nechybí ani program HygienaPlus, který má při teplotě 70 °C antibakteriální efekt. Pro údržbu myčky nádobí můžete využít i mycí program péče o myčku. Z hlediska bezpečnosti je myčka chráněna bezpečnostním ventilem AquaStop. O tom, zda myčka ještě myje, vás informuje bodové osvětlení InfoLight promítané na podlahu. Jinak je na ovládacím panelu k dispozici také 7segmentový digitální displej, který zobrazuje zbývající čas nebo nedostatek soli. Myčka má i výrazný akustický signál ukončení programu. Povinností je dnes i funkce odloženého startu. Myčka nedisponuje žádnými smart funkcemi, takže na telefon vám nezavolá. Hmotnost spotřebiče je 44 kg a zepředu má výškově nastavitelné nožičky.

Pozitíva

Pozitivní reference spotřebitelů
Tichý chod
Výsledná kvalita mytí

Negatíva

Nemá automatické otevírání dveří
Energetická třída E
Méně kvalitní plasty

Šířka: 59,8 cm ● Hloubka: 55 cm ● Počet sad nádobí: 13 ● Počet programů: 6 ● Energetická třída: E ● Spotřeba vody: 9,5 l ● Hlučnost: 46 dB ● Odložený start: ano ● Dětská pojistka: ne ● Smart funkce: ne

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Myčky nádobí

Vaše hodnocení:
(89.6%)