Kultivátory

Nejlepší kultivátory 2024 + recenze

Zahradní kultivátory nahradí motyku i rýč, usnadní obdělávání či hnojení zeminy a některé z nich zastoupí i jiné zahradní nářadí. Pokud se neumíte zorientovat mezi stovkami produktů, věříme, že vám pomůžeme právě naším testem nejlepších půdních kultivátorů. Na základě pečlivého hodnocení a porovnání jednotlivých parametrů jsme pro vás recenzovali vítěze testu, benzinový kultivátor Riwall PRO RPT 8556 R, a ještě několik dalších kvalitních a zajímavých modelů. Nezapomněli jsme ani na podrobný návod na výběr toho nejlepšího zahradního kultivátoru dle vašich požadavků.

Publikované: 17.06.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký kultivátor koupit?

Naše recenze kultivátorů zahrnují podrobná hodnocení jednotlivých parametrů, jejich dopad na reálný výkon a také srovnání daných modelů. Pokud se raději rozhodujete rychle, na začátek našeho testu vám přinášíme 3 rychlé tipy na výborné zahradní kultivátory, které uspokojí méně náročné i náročnější zahrádkáře.

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RPT 8556 R   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
VeGA GT5333   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZK 70305-0   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Riwall PRO RPT 8556 R

Riwall PRO RPT 8556 R

Benzínový kultivátor, čtyřtaktní motor s objemem 196 cm³, jmenovitý výkon 4 100 W, funkce zpětného chodu, nastavitelná hloubka i šířka záběru, hmotnost 58 kg.

Zobrazit více info

Výkonný, robustní, s mnohými praktickými funkcemi, to je Riwall PRO RPT 8556 R. Jako hlavní plus vnímáme velmi dobrý poměr mezi výkonem, kvalitou a prodejní cenou. Tento benzínový kultivátor je vhodný do menších i větších zahrad, zvládne vysloveně náročnou, ale i jednodušší práci, je multifunkční a jednoduchý na ovládání.

Cenový trhák
Einhell GC-RT 7530

Einhell GC-RT 7530

Elektrický kultivátor, jmenovitý výkon 750 W, fixní pracovní šířka i hloubka, hmotnost 7,4 kg.

Zobrazit více info

Einhell GC-RT 7530 je elektrický kultivátor s menší a zároveň fixní pracovní šířkou i hloubkou, proto je ideální pro majitele menších zahrad. Plusem, hlavně pro ženy, je jeho velmi nízká hmotnost, jednoduché ovládání i celková manipulace. Einhell vyniká ve výborném poměru mezi cenou a výkonem, který je pro práci na menší ploše úplně postačující.

Náš TIP
Hecht 745

Hecht 745

Elektrický kultivátor, jmenovitý výkon 1 500 W, fixní pracovní šířka i hloubka, hmotnost 11,6 kg.

Zobrazit více info

Také Hecht 745 má vcelku pozoruhodný výkon. 1 500 W elektrický kultivátor se dá označit za nadprůměr. Díky tomu si poradí i s tvrdší a „méně poddajnou“ půdou. Tento model má poměrně velkou šířku záběru a jeho celkové provedení je vysloveně odolné. Hecht 745 se dá označit za ideální hobby kultivátor do menších až středně velkých zahrad za velmi dobrou prodejní cenu, která je přiměřená k jeho kvalitě i výkonu.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Do našeho testu kultivátorů jsme vybrali modely s různým typem pohonu, výkonem, pořizovací cenou, vlastnostmi a funkcemi. Jelikož jsme je porovnávali i mezi sebou, na základě čehož následně obsadily jednotlivé příčky, bylo nezbytné, abychom si na začátku stanovili jakousi pomůcku, podle které probíhalo jejich samotné recenzování. V první řadě jsme se zaměřili na parametry, které souvisejí s výkonem, kvalitou a jejich poměrem k pořizovací ceně. Hned poté jsme zohlednili praktické funkce a doplňky, které práci s tímto zahradním nářadím podstatně usnadňují.

Poměr mezi výkonem a pořizovací cenou
Šířka záběru a hloubka kultivace
Možnosti nastavení pracovní šířky a hloubky
Kvalita materiálů a celkové provedení
Praktické a bezpečnostní funkce
Rozměry a hmotnost

Předtím než jsme se pustili do samotného hodnocení jednotlivých kultivátorů, museli jsme vybrat několik konkrétních ze stovek modelů. Zaměřili jsme se na ty, které jsou dostupné na českém trhu a mají přiměřenou pořizovací cenu. Pomohli jsme si také spotřebitelskými recenzemi a zkušenostmi s kultivátory i jejich popularitou mezi zákazníky na portálech, jako jsou Heureka, Mall, Alza či Kasa. V neposlední řadě jsme se zaměřili na známější a ověřené značky, jako je Hecht, Riwall, Einhell či Worcraft.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze kultivátorů 

Do našeho finálního výběru se dostaly zejména takové kultivátory, které jsou využitelné v „normálních“ zahradách. Pokud potřebujete zkultivovat záhon o rozměrech kolem 10 m², model s enormním výkonem, nadstandardní šířkou záběru a astronomickou pořizovací cenou pro vás nemusí být tím nejlepším.

Konečné recenze jsou výsledkem dlouhého a zodpovědného hodnocení jednotlivých parametrů, jejich porovnávání mezi sebou a studování spotřebitelských zkušeností s kultivátory. Na tento proces neměl vliv žádný ze zmíněných výrobců či prodejců. Jde pouze o naše (a co nejobjektivnější) zhodnocení kultivátorů, které na nás udělaly dobrý dojem.

Víťaz testu

Riwall PRO RPT 8556 R

Benzínový kultivátor, čtyřtaktní motor s objemem 196 cm³, jmenovitý výkon 4 100 W, funkce zpětného chodu, nastavitelná hloubka i šířka záběru, hmotnost 58 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Riwall PRO RPT 8556 R, který nás zaujal hlavně poměrem mezi cenou a výkonem, kvalitním provedením a velmi praktickými funkcemi, patří do rodiny kultivátorů s benzínovým čtyřtaktním motorem. Ten má velký zdvihový objem, který představuje 196 cm³, což je jen o něco méně než v případě podstatně dražšího Hecht 7100, a vysoký jmenovitý výkon 4 100 W. Od těchto parametrů se odvíjí i skutečný vysoký výkon tohoto kultivátoru, který oceníte při různých způsobech kultivování půdy.

Předtím než se dostaneme ke konkrétním vlastnostem tohoto modelu, se podíváme ještě na několik důležitých technických parametrů. Prvním z nich jsou max. otáčky motoru na volnoběh3 600 ot/min. hodnotíme jako víc než dost. Motor Loncin je vybavený systémem OHV (Over Head Valve),  zesílenou konstrukci, což je u tohoto typu zahradního nářadí skutečně velkým plusem, a v neposlední řadě se velmi lehce startujeNádržka na benzín má objem 3,6 l, což je tak akorát, nádržka na mazací olej je, klasicky, o něco menší. Má cca 0,6 l.

Benzínový kultivátor Riwall PRO je vybavený 6 noži s průměrem 26 cm. Na každém z nich najdete 4 ocelové zuby s tlouštkou 3 mmŠířka záběru je nastavitelná, a to na 55 nebo 85 cm. Pomocí tzv. brzdicí tyče je možné ve 3 stupních nastavit i pracovní hloubku, a to až do 35 cm. Díky těmto vlastnostem vám můžeme Riwall PRO doporučit na jemné zkypření horních vrstev zeminy, ale také na její „hlubší orbu“. Je vhodný na kultivování lehkých pískových i těžkých jílovitých typů půd a také na zapracování mulče či hnojiva.

Pozitivně hodnotíme funkci zpěttného chodu. V praxi jde o převodovku, která je vybavená klasickou zpátečkou. Tu najdete na velmi praktickém místě, tedy přímo na rukojeti kultivátoru. K plusovým vlastnostem tohoto modelu patří i zadní pomocná kola s průměrem 200 mm, která zlepšují jeho stabilitu, podstatně ulehčují manipulaci a jejich přítomnost oceníte i při transportech.  

Materiály jsou odolné, kvalitní a kladně hodnotíme i celkové provedení Riwall PRO. Jde o robustní kultivátor, který zvládne i méně citlivé zacházení či práci ve skutečně náročném terénu a podmínkách. Má vysoký výkon, možnosti nastavení pracovní hloubky i šířky, funkci zpětného chodu, a proto ho doporučujeme opravdu každému „zahrádkáři“. Jediným mínusem je jeho vyšší hmotnost. Ta je zároveň u takovéhoto výkonného modelu nezbytností. Riwall PRO RPT s motorem váží téměř 60 kg.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Funkce zpětného chodu
Nastavitelná šířka i hloubka záběru

Negatíva

Vyšší hmotnost

Typ motoru = benzínový/4taktní ● Objem motoru = 196 cm³ ● Jmenovitý výkon motoru = 4 100 W ● Volnoběžné otáčky = 3 600 ot/min. ● Šířka záběru = 55/85 cm ● Max. kultivační hloubka = 35 cm ● Průměr nožů = 26 cm ● Počet nožů = 24 ● Objem palivové nádrže = 3,6 l ● Objem olejové nádrže = 0,6 l ● Hmotnost = 58 kg

Cenový trhák

Einhell GC-RT 7530

Elektrický kultivátor, jmenovitý výkon 750 W, fixní pracovní šířka i hloubka, hmotnost 7,4 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Einhell GC-RT 7530 je elektrický hobby kultivátor za skutečně výbornou cenu, který je ideálním pomocníkem na méně náročné práce a také do menších zahrad. Jmenovitý výkon jeho motoru představuje 750 W, což není nejvíc, avšak i přesto jde o celkem výkonný model, který si hravě poradí s písečnatou, ale i o něco „odolnější“ zeminou. Na kultivování vysloveně těžké, jílovité a nepropustné zeminy vám ho nedoporučujeme.

Einhell Classic je vybavený 4 noži. Na každém z nich se nacházejí 4 zuby. Jejich průměr je 22 cm, přičemž kultivační hloubka dosahuje 20 cm. Tato hloubka je fixní podobně jako u dalších 2 elektrických modelů, kultivátorů Worcraft SF7G602 a Hecht 745. Pokud tedy hledáte multifunkční kousek na jemné provzdušnění i hlubší přeorání půdy, kultivátor Einhell nemusí být tím nejlepším řešením. Stejné je to se šířkou jeho záběru, která představuje 30 cm. I v tomto případě je šířka opracované plochy fixní. Tento parametr není vysloveně negativní. Pokud máte menší záhony, menší pracovní šířka kultivátoru je pro vás spíše plusem.

Jedním z výrazných pozitiv tohoto modelu je jeho nízká hmotnost. Einhell váží necelých 8 kilogramů, což přispívá k velmi pohodlnému manévrování. Vzhledem na poměrně nízký výkon elektromotoru není tato hmotnost velkou překážkou. Jednoduché je i samotné ovládání. Dvoubodový bezpečnostní přepínač, jehož stlačením kultivátor zapnete a puštěním vypnete, se nachází v blízkosti ergonomické rukojeti, kterou můžete v případě potřeby pohodlně složit. Tento detail oceníte hlavně při skladování nebo transportu. Určitě bychom ocenili příjemnější povrchovou úpravu rukojeti, ale v této cenové kategorii jde spíše o detail.

Celkové provedení hodnotíme kladně. I když nejde o ten nejrobustnější model, určitě se nemusíte obávat, že se rozpadne při 2. použití. Všechny komponenty drží na svém místě a Einhell Classic je celkem odolný i „pocitově“. Jako problematická se ukazuje jen převodovka, která není vyrobená z nejkvalitnějších materiálů.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou a výkonem
Nízká hmotnost
Jednoduchá manipulace a ovládání

Negatíva

Méně kvalitní provedení převodovky

Typ motoru = elektrický ● Jmenovitý výkon motoru = 750 W ● Šířka záběru = 30 cm ● Kultivační hloubka = 20 cm ● Průměr nožů = 22 cm ● Počet nožů = 4 ● Hmotnost = 7,4 kg

Náš TIP

Hecht 745

Elektrický kultivátor, jmenovitý výkon 1 500 W, fixní pracovní šířka i hloubka, hmotnost 11,6 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hecht 745 se v mnohých směrech (např. jmenovitý výkon, šířka záběru, počet nožů) podobá na výherce v kategorii „Výhodný nákup“, elektrický kultivátor Worcraft SF7G602. Na rozdíl od něho se dokáže zarýt o 4 cm hlouběji, přesněji do hloubky 22 cm. Zároveň má o něco menší šířku záběru, která představuje 40 cm, což je téměř zanedbatelný detail. Posledním, opět jen minimálním, rozdílem je jeho pořizovací cena, která je o pár eur vyšší.

Hecht 745 je 1 500W elektrický kultivátor, což je opravdu slušné. V praxi s ním můžete pracovat v písčité i vysloveně tvrdé a jílovité půdě. Najdete na něm 6 pevných robustních nožů, přičemž každý z nich disponuje 4 zuby. Pracovní šířku ani hloubku není možné nastavit ani v tomto případě. To je ale pro kultivátory v této cenové kategorii příznačné.

Na Hecht 745 nás zaujalo i několik praktických detailů, ke kterým patří úchyt na přívodní kabel přímo na jednom z držadel, sklápěcí dvojruční rukojeť a zadní pomocná kolečka, která můžete jednoduše demontovat. Naopak, asi největším negativem, které je, paradoxně, i plusem, je jeho hmotnost.

Hecht 745 má pouze něco kolem 12 kg. Na jedné straně je ideální pro ženy či méně fyzicky zdatné osoby, na straně druhé na něj musíte při práci celkem dost tlačit. Navíc, připravte se i na ne nejpříjemnější vibrace přenášené na vaše ruce. Celkovému provedení nemáme co vytknout. Hecht 745 je odolný, pevný a kvalitní, plastové prvky se nacházejí hlavně na částech, které při práci nejsou vystavené nadměrné zátěži, převodovka je kovová a už uvedené nože se dají označit za vysloveně robustní.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Jednoduchá manipulace a ovládání
Kvalitní provedení

Negatíva

Nízká hmotnost v poměru k výkonu elektromotoru

Typ motoru = elektrický ● Jmenovitý výkon motoru = 1 500 W ● Šířka záběru = 40 cm ● Kultivační hloubka = 22 cm ● Počet nožů = 6 ● Hmotnost = 11,6 kg

Lacná kvalita

Worcraft SF7G602

Elektrický kultivátor, jmenovitý výkon 1 500 W, fixní pracovní šířka i hloubka, hmotnost 14,5 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Worcraft SF7G602 vnímáme jako hobby elektrický zahradní kultivátor s nadstandardním výkonem a velmi přijatelnou pořizovací cenou. V porovnání s benzínovými modely, samozřejmě, trochu zaostává, avšak při srovnání s modely elektrickými, např. s naším cenovým trhákem, kultivátorem Einhell GC-RT 7530, jde o vysoký nadprůměr. Na rozdíl od něho si tento kultivátor poradí s opravdu všemi typy půdy, a to od těch lehkých až po ty vysloveně tvrdé a nepoddajné.

Worcraft SF7G602 je dalším výkonným, 1 500W elektrickým kultivátorem. Na volnoběh dosahuje až 28 500 ot/min. Kovové nože na kultivování jsou poháněné rychlostí kolem 200 ot/min. 6 nožů je vyrobených z kovu. Hodnotíme je jako dostatečně silné a odolné. Celkové provedení se na první pohled možná nejeví jako extrémně odolné. Na Worcraft SF7G602 se totiž nachází poměrně hodně plastových prvků, ale převážně na těch částech, které nemusí být nezbytně robustní a extrémně pevné.

Kultivační hloubka je i v tomto případě fixníPředstavuje 18 cm, což v praxi znamená, že kultivátor je vhodný především na kultivování vrchních vrstev zeminy. Pracovní šířka tohoto modelu dosahuje až 45 cm. Upozorňujeme, že takto široký záběr nemusí vyhovovat majitelům „útlých“ políček, nebo těm, kteří potřebují s kultivátorem manévrovat, např. mezi okrasnými keříky.

Oceňujeme přítomnost zadních pomocných koleček, pohodlnou dvojruční rukojeť, jednoduché ovládání i rozumně umístěné ovládací prvky a bezpečnostní úchyt na upevnění elektrického přívodního kabelu přímo na jednom z držadel. Hmotnost Worcraft SF7G602 se nedá popsat jinak než „tak akorát“. Má necelých 15 kg, takže není příliš těžký při přesunech, zároveň na něj nemusíte při kultivování extrémně tlačit.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a výkonem
Vysoký výkon – vhodný i na obrábění tvrdé zeminy
Jednoduché a praktické ovládání

Negatíva

Bez funkce zpětného chodu
Bez nastavitelné pracovní šířky a hloubky

Typ motoru = elektrický ● Jmenovitý výkon motoru = 1 500 W ● Volnoběžné otáčky = 28 500 ot/min. ● Šířka záběru = 45 cm ● Kultivační hloubka = 18 cm ● Počet nožů = 6 ● Hmotnost = 14,6 kg

Pre náročných

Hecht 7100

Benzínový kultivátor, objem motoru 208 cm³, regulovatelný výkon, nastavitelná šířka záběru, funkce zpětného chodu, hmotnost 72 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Cena tohoto kultivátoru v podstatě hovoří za všechno. Hecht 7100 je vhodný hlavně pro majitele skutečně velkých záhonů, resp. menších polí. Tento stroj si poradí s každým typem půdy a při dokoupení příslušenství ho můžete přeměnit na multifunkční zahradní nářadí, např. jednoosý traktor. Má vysoký výkon a pozitivně hodnotíme i jeho celkové provedení.

Hecht 7100 je vybavený benzínovým 4taktním jednoválcovým motorem Hecht se systémem OHV, který dosahuje na volnoběh 3 200 ot/min. Jmenovitý příkon motoru je 4 800 W, ale maximálně dosahuje až cca 5 200 W, a jeho objem představuje 208 cm³. Na základě těchto parametrů je jasné, že jde o podstatně výkonnější model, jakým je vítěz našeho testu, Riwall PRO RPT 8556 R. Hecht 7100 však patří do vyšší kategorie kultivátorů, od čehož se odvíjí i jeho prodejní cena. Ta je vyšší, ale přiměřená jeho výkonu a celkové kvalitě.

Dalším důvodem, proč se tento bezkonkurenčně nejvýkonnější kousek nestal vítězem našeho testu zahradních kultivátorů, je, že není ideální pro každého. Na liště se nachází 6 nožů se 4 zuby. Nastavitelná šířka záběru představuje 81 nebo 104 cm, což znamená, že není vhodný na kultivování menších políček. Pracovní hloubka je také nadstandardní. Má až 38 cm. Kultivátor Hecht 7100 proto naplno využijete jen na větších plochách.

Z praktických funkcí stojí za připomenutí 3 převodové rychlosti při kultivování směrem vpřed. Už asi tušíte, že tento model disponuje i funkcí zpětného chodu. V tomto případě máte k dispozici 1 rychlost. Samotné ovládání hodnotíme kladně. Páčku na regulaci rychlosti najdete přímo na pravém držadle, spojku a elektrický spínač motoru zase na levém. Řadicí páka se nachází hned pod dvojruční rukojetí s příjemným protiskluzovým povrchem, která je výškově nastavitelná.

Kultivátor Hecht je dále vybavený vodicími kolečky, kolíkem, který plní při práci funkci brzdy a při odložení kultivátoru zajišťuje jeho lepší stabilitu, a objemnou palivovou nádrží. Materiály, z nichž převládají různé druhy kovů, jsou kvalitní, pevné a odolné. Plusem je množství krytů, které chrání jednotlivé komponenty kultivátoru, a převodová skříň z litiny, která stojí za jeho dlouhou životností.

Toto robustní provedení se odrazilo i na celkové hmotnosti Hecht 7100, který váží 78 kg. To je pozitivní při náročnější práci, v některých případech vám tato hmotnost nemusí postačovat. V tomto případě budete muset sáhnout po závažích, která je nutné dokoupit samostatně, a, nebudeme vám lhát, nejsou nejlevnější. Platí to i o ostatním příslušenství, pomocí něhož můžete tento model přeměnit na jednoosý traktor. Ke kultivátoru můžete dále dokoupit vozík, ocelová nebo 12palcová kola, pluh, oborávač, vyorávač brambor, vozík sečku nebo oje.

Pozitíva

Výborný poměr mezi cenou, výkonem a kvalitou
Možnost předělání na multifunkční zahradní nářadí
3 převodové stupně a funkce zpětného chodu

Negatíva

Vysoká cena příslušenství

Typ motoru = benzínový/4taktní ● Objem motoru = 208 cm³ ● Jmenovitý výkon motoru = cca 5 000 W ● Volnoběžné otáčky = 3 200 ot/min. ● Šířka záběru = 81/104 cm ● Průměr nožů a kultivační hloubka = 38 cm ● Počet nožů = 6 ● Hmotnost = 72 kg

Další zajímavé produkty

Do našeho testu kultivátorů se dostaly modely s dobrým výkonem a poměrem mezi cenou i celkovou kvalitou. Abychom vyhověli co největšímu vzorku spotřebitelů, snažili jsme se do něj zařadit kultivátory z různých cenových i jakýchsi pomyslných výkonnostních kategorií. Jelikož podrobné recenzování kultivátorů vyžaduje hodiny testování a porovnávání jednotlivých parametrů, nebylo možné podrobit recenzi ani 5 % z celkové nabídky trhu. V případě, že jste v našem testu nenarazili na model, který vám vyhovuje, máme pro vás ještě několik krátkých tipů na kvalitní, cenově dostupné a dostatečně výkonné zahradní kultivátory.

Fieldmann FZK 2002-E patří do kategorie levných zahradních kultivátorů za cenu do 3 000 Kč, čemuž odpovídá i jeho výkon. Je vybaven 750W elektrickým motorem, 4 ocelovými noži, má 32cm pracovní šířku a jeho hloubka kultivace činí 20 cm. Fieldmann FZK je ideální pro nenáročné práce na menších plochách. Díky nízké hmotnosti ho ocení i zástupkyně něžnějšího pohlaví.

Benzinový kultivátor Hecht 746 je dalším modelem pro náročnější zahrádkáře. Je vybaven čtyřtaktním motorem se zdvihovým objemem 139 cm³ a ​​jmenovitým výkonem 3 600 W. Hecht 746 disponuje 6 ocelovými noži, přičemž šířku záběru na něm můžete nastavit na 36 nebo 60 cm. Hloubka kultivace je 30 cm. Je robustní a odolný, váží necelých 40 kg, najdete na něm přední vodicí kolečko a kvalitní převodovku. Je ideální do menších i větších zahrad a také pro více či méně náročnou práci s jakýmkoliv typem zeminy.

Elektrický kultivátor Riwall PRO RET 4014 nás zaujal především velmi dobrým poměrem mezi cenou a výkonem. Je vhodný ke kultivování vrchních vrstev zeminy na menších až středně velkých záhonech, má regulaci rychlosti, vodicí kolečko a v případě potřeby na něm můžete poskládat rukojeť. Kultivátor Riwall PRO RET 4014 má fixní, 40cm pracovní šířku a nastavitelnou hloubku kultivace na 10 nebo 20 cm. Je vybaven 1 400W elektromotorem a má nízkou hmotnost.

Hecht 738 je dalším levnějším kultivátorem za cenu do 3 000 Kč. Jeho jmenovitý výkon činí 1 000 W, je vybaven 4 noži a jeho pracovní šířka má 36,6 cm. Je opravdu extrémně lehký, váží jen cca 8 kg, proto nemusí být ideální k obdělávání tvrdé zeminy. Jinak řečeno, zastoupí spíše motyku než rýč. Jeho kompaktní rozměry a nízká hmotnost jej však předurčují k použití na hůře dostupných záhonech či ve sklenících.

Posledním zajímavým produktem, na který vás upozorníme, je benzinový kultivátor VeGA Multi 36-60 za vskutku přijatelnou pořizovací cenu. Ukrývá se v něm 2 600W motor s objemem 139 cm³, který je výkonný i při nadstandardní, 60cm pracovní šířce. Tu může v případě potřeby „zmenšit“ na 36 cm. Hloubka kultivace je fixní a představuje 30 cm. VeGA Multi 36-60 není nejrobustnější, proto je možné, že se nevyhnete pravidelnému dotahování šroubů. Na druhou stranu má přiměřenou hmotnost. Váží přibližně 36 kg.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Míra prodejnosti kultivátorů na Heureka.cz byla jedním z kritérií, ke kterým jsme při výběru i konečném hodnocení jednotlivých modelů v našem testu přihlíželi. Pokud je pro vás tento údaj rozhodující, aktuální informace o nejprodávanějších kultivátorech na tomto portálu vám přinášíme v následující, průběžně doplňované tabulce.

Názov Hodnotenie Detail
Parkside PGK 1500 A15*Zobrazit produkt
Riwall PRO RPT 8556 R5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZK 2115-E5*Zobrazit produkt
AL-KO MH 770 1139715*Zobrazit produkt
Riwall PRO RET 40145*Zobrazit produkt

Zahradní kultivátory půdy využijete při různých činnostech na vaší zahradě. Záhony jimi můžete pouze jemně prokypřit, ale také zorat do hloubky, slouží k zapracování hnojiva či rostlinného odpadu do zeminy, jejímu vyrovnání či provzdušnění. O tom, na co přesně budete váš nový kultivátor využívat, byste měli přemýšlet už při jeho výběru. Některé modely jsou totiž vysloveně multifunkční, jiné jsou určené pouze k jednomu jedinému účelu. V našem návodu na výběr zahradního kultivátoru budeme věnovat pozornost právě těm parametrům, které souvisejí s jeho výkonem a hlavním využitím.

Jak vybrat kultivátor

  • Zahradní kultivátor, nebo rotavátor?
  • Benzinové, elektrické, akumulátorové i ruční kultivátory
  • Výkon kultivátoru
  • Šířka záběru a počet nožů
  • Typ nožů
  • Hloubka kultivace
  • Materiály a provedení
  • Hmotnost a rozměry
  • Hlučnost a míra vibrací
  • Další důležité parametry při výběru půdního kultivátoru  
  • Doplňky ke kultivátorům
  • Cena a renomovaní výrobci

Zahradní kultivátor, nebo rotavátor?

Zahradní kultivátory a rotavátory vypadají na první pohled podobně, ovšem jejich využití je trochu odlišné. V první řadě byste si proto měli rozmyslet, které ze zařízení je vhodnější pro vaše potřeby.

Zahradní kultivátor je z této dvojice výkonnější a multifunkčnější. Zeminu prokypří do větší hloubky (cca 20–35 cm). Kultivátor využijete nejen k prokypření, ale také k provzdušnění, rozdrcení plevele, zapracování hnojiva do půdy či vyorání úrody. Můžete k němu dokoupit různé doplňky na pluhování či přehazování suché trávy.

Rotavátor se dostane pouze do hloubky okolo 15 cm. Hodí se pro méně náročné práce, zejména k zapracování hnojiva či rostlinného odpadu do půdy a také k provzdušnění jejích vrchních vrstev. Pomůže vám i při pletí plevele. Rotavátory jsou vhodnou volbou pro majitele menších zahrad nebo odpůrce hlubokého kypření půdy (jedna z „pěstitelských teorií“ říká, že hluboké prokypření není dobré z důvodu narušení aktivity půdních organismů).

Hobby vs. kultivátor na orání velkých ploch: benzinové, elektrické, akumulátorové i ruční kultivátory

Názvy kultivátorů mohou být matoucí. Pod pojmem „hobby“ se zpravidla ukrývají modely určené ke kultivování menších ploch. Právě ty jsou ideální do klasických i trochu větších zahrad. Kategorie hobby kultivátorů zahrnuje řadu produktů s různým typem pohonu, výkonem a funkcemi.

Pokud hledáte model na orání velkých ploch, např. celého pole nebo pozemku o velikosti několika arů, doporučujeme vám sáhnout po pasivních nebo aktivních kultivátorech za traktor. Ty mohou mít různé rozměry, počet kultivačních nožů i šířku záběru. Zlatou střední cestou jsou kultivátory za malotraktory.

Benzinový kultivátor

Jak vidíte, velmi důležitým parametrem je velikost plochy, kterou chcete pomocí kultivátoru kultivovat, ale také to, jakým způsobem to chcete dělat. V závislosti na těchto požadavcích budete potřebovat model s přiměřeným výkonem, konstrukcí, provedením a hmotností. Na tyto vlastnosti má vliv zejména typ využívaného pohonu. Na výběr máte kultivátory benzinové, elektrické, akumulátorové nebo ty ruční.

Benzinové kultivátory s motorem

Benzinové kultivátory jsou bezpochyby nejvýkonnější. Pozor, i mezi nimi existují výkonnější a méně výkonné modely. Tento typ kultivátorů je většinou vybaven čtyřtaktním spalovacím motorem, který může mít různý příkon, otáčky i objem, a tedy i výkon. Kultivátory s benzinovým motorem jsou vhodné zejména do větších zahrad nebo pro náročnější práci. Mívají poměrně vysokou hmotnost. Jejich výhodou je, že nemusí být zapojené do elektřiny, proto je bez problémů využijete i na místech bez elektrické přípojky.

Elektrické kultivátory s motorem

Elektrické kultivátory mají většinou o něco nižší výkon než ty poháněné benzinovým motorem. Zároveň bývají levnější a lehčí. Na základě spotřebitelských zkušeností s elektrickými kultivátory si dovolíme tvrdit, že jde o nejpopulárnější alternativu mezi majiteli menších až středně velkých záhonů. Jejich největší nevýhodou je přítomnost elektrického kabelu. V první řadě jde o bezpečnostní riziko, a navíc takový kultivátor nemůžete používat např. na zahrádce bez elektrické přípojky.

Akumulátorové kultivátory

Z hlediska výkonu se dají akumulátorové kultivátory přirovnat k těm elektrickým. Není však vyloučeno, že narazíte i na stejně výkonný model, jako je ten s benzinovým motorem. Plusem je nižší hmotnost (v porovnání s elektrickými jsou o něco těžší, protože je v nich zabudovaný akumulátor) a absence elektrického kabelu. Doba provozu je v tomto případě přímo úměrná výkonu akumulátoru. AKU modely na jedno nabití zpravidla nevydrží pracovat déle než hodinu.

Ruční kultivátory

Ruční kultivátory jsou kompromisem mezi klasickým rytím či okopáváním půdy motykou a použitím stroje s vlastním pohonem. Klasický ruční zahradní kultivátor tvoří tyč, na jejímž konci se nachází několik kovových zubů stočených do propletené spirály. Pod tímto pojmenováním můžete najít i různé jiné typy zahradního nářadí ke kultivování půdy, např. různé ruční motyčky či hrabičky.

Elektrický kultivátor

Kultivátory na křovinořez

Jde o speciální násadu, kterou připevníte namísto žací hlavy přímo na hřídel křovinořezu. Kultivátory na křovinořez jsou zpravidla vybaveny 2 noži, které tvoří např. 4 samostatné zuby. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, nezapomeňte si ověřit „její“ kompatibilitu s vaším křovinořezem. Tu si můžete ověřit na základě údajů o počtu zubů na jeho hřídeli (např. 9zubá hřídel).

Výkon kultivátoru

Tento parametr je důležitý u benzinových, elektrických i akumulátorových kultivátorů, liší se však v závislosti na typu. Jaký je tedy ideální výkon jednotlivých typů kultivátorů?

Výkon benzinového kultivátoru

O výkonu benzinového kultivátoru rozhoduje objem, otáčky, příkon a typ motoru. V této kategorii máte na výběr:

  • Motorové kultivátory dvoutaktní – dvoutaktní motor je levnější, jednoduchý na údržbu, méně poruchový, hlučnější a produkuje více emisí. U kultivátorů se s tímto typem motoru setkáte spíše zřídka.
  • Motorové kultivátory čtyřtaktní – tento typ motoru je v kultivátorech využíván nejčastěji. Je náročnější na údržbu, protože obsahuje 2 samostatné nádržky na olej a benzin, produkuje méně škodlivin ze „spáleného“ benzinu, je tišší, dražší a náchylnější ke vzniku poruch i opotřebení.

Jmenovitý výkon většiny hobby benzinových kultivátorů se pohybuje od 3 000 do 4 000 W. Poloprofesionální a profesionální kultivátory mají jmenovitý výkon nad 5 000 W. Tento údaj může být uveden i v kW (1 kW = 1 000 W) nebo v jednotce koňská síla – HP (1 kW = cca 1,3 HP).

Jmenovitý výkon motoru rozhoduje o celkovém výkonu kultivátoru, avšak pouze do jisté míry. Zpravidla je totiž měřený při max. otáčkách, resp. otáčkách, kterých kultivátor dosáhne pouze na volnoběh, což je při samotném kultivování nemožné. Jeho skutečný výkon bude tedy vždy o něco nižší. Platí však, že čím vyšší příkon/výkon na „štítku“, tím výkonnější kultivátor. Posledním údajem, který vám napoví hodně o skutečném výkonu benzinového kultivátoru, je zdvihový objem motoru. Dostatečně silné hobby modely bývají vybaveny motorem o objemu kolem 190 cm³, levnější kousky mají zpravidla cca 140 cm³, naopak ty profesionální více než 200 cm³.

Výkon elektrického kultivátoru

V tomto případě jsou pro vás důležité 2 údaje, a to příkon a otáčky elektromotoru. Z hlediska výkonu motoru kultivátorů lze toto nářadí rozdělit do 2 hlavních kategorií:

  • Kultivátory s jmenovitým výkonem do 1 000 W – jsou vhodné ke zkypření horních vrstev zeminy, zpravidla si poradí jen s propustnou a lehkou půdou.
  • Elektrické kultivátory s 1 500 W a více – jde o vcelku výkonné modely, se kterými můžete kultivovat i opravdu tvrdou a nepoddajnou zeminu, výkonem se vyrovnají některým benzinovým kultivátorům.

Elektrický kultivátor – výkon

Výkon akumulátorového kultivátoru

Na výkon AKU kultivátorů má vliv zejména typ, kvalita a kapacita akumulátoru, kterým jsou vybaveny. Pokud se rozhodnete pro tuto alternativu, zaměřte se na:

  • Typ akumulátoru – nejlepším řešením jsou Li-ion modely s dlouhou životností i výdrží, které „netrpí“ tzv. paměťovým efektem.
  • Kapacitu akumulátoru – je udávána v ampérhodinách (Ah) nebo miliampérhodinách (mAh). Modely do 3 000 Kč bývají vybaveny 2,5Ah akumulátory, které vydrží v provozu cca 35 min. Dalšími, ale i dražšími alternativami jsou 5,0Ah (výdrž cca 70 min.) a 7,5Ah akumulátory (výdrž cca 90 min.).
  • Délku nabíjení akumulátoru – čím výkonnější akumulátor, tím delší bude doba jeho nabití. Za přijatelnou lze označit dobu do 5 hod.
  • Počet akumulátorů v balení – je lepší, pokud už spolu s kultivátorem „dostanete“ 2 akumulátory. S jedním můžete pracovat, druhý současně dobíjet.

Šířka záběru a počet nožů

Šířka záběru se odvíjí od šířky lišty, na které jsou upevněné nože, ale rovněž od jejich počtu. Pamatujte, že modely s větší šířkou záběru musí být vybaveny přiměřeně výkonným motorem. To je důvod, proč každý extrémně široký kultivátor nemusí být tou nejlepší volbou. Pokud bude disponovat příliš slabým pohonem, jeho skutečný výkon nemusí stačit ani ke zrytí čistě pískové půdy.

Na menších hobby modelech najdete zpravidla 4 až 6 nožů. Šířka záběru se v tomto případě pohybuje od 30 do 40 cm. Na výkonnějších „strojích“ se obvykle nachází 6 nožů, přičemž jejich šířka záběru představuje 80–90 cm. Profesionální kultivátory mohou být vybaveny až 8 noži se šířkou záběru přes 100 cm.

Pozor, větší šířka záběru není vysloveně pozitivním parametrem. Pokud máte malou zahrádku či skleník, kultivátor budete využívat jen na menších záhonech, případně jím potřebujete manévrovat mezi okrasnými keři, stromky a jinými rostlinami, bude pro vás vhodný model s menší šířkou záběru.

Dalším důležitým parametrem je možnost nastavení šířky záběru. Na některých modelech je možné nože přidat či odebrat, čímž šířku zmenšíte, nebo zvětšíte. Na drtivé většině z nich tak můžete učinit ve 2 fixních polohách (např. 30 a 60 cm). Tuto funkci oceníte zejména tehdy, pokud plánujete kultivátor využívat na větších, ale i menších záhonech či ve skleníku.

Typ nožů

Každý nůž na kultivátoru je tvořen několika samostatnými zuby, což má rovněž vliv na jeho výkon. Nejčastěji se setkáte s noži se 4 čepelemi. Druhou důležitou věcí je jejich typ, tvar nebo jakési provedení. Na výběr máte:

  • Nože s pravoúhlým zakřivením, které jsou ideální ke kultivování vzdušné, lehce propustné půdy (zejména pískové).
  • Nože kopinatého tvaru, které si poradí i s tvrdou, např. čistě jílovou půdou.
  • Kombinované nože, které jsou vhodnou alternativou pro majitele zahrad s různými typy zeminy.

Benzínový kultivátor – typ nožů

Hloubka kultivace

Kultivační či pracovní hloubka je parametrem, který hovoří o tom, do jaké hloubky dokážou nože na kultivátoru prokypřit zeminu, resp. jak hluboko se do ní zaryjí. To se odvíjí od délky, přesněji od průměru nožů. Kultivační hloubka menších a méně výkonných hobby modelů představuje 10 až 12 cm. Na výkonnějších kultivátorech zpravidla najdete nože dlouhé od 30 cm výše.

Pozor, i v tomto případě platí, že delší nože, které se zaryjí do větší hloubky, nemusí být tou nejlepší volbou právě pro vás. O hloubce záběru, který bude vyhovovat přímo vám, rozhoduje v první řadě to, jaké plodiny se chystáte sázet a jakým způsobem potřebujete prokypřit zeminu. Např. před sadbou brambor je nutné hlubší zorání než před setím mrkve.

Materiály a provedení

Pokud má zahradní kultivátor „přežít“ mnoho sezón, a to i při náročnější práci, musí být vyroben z odolných materiálů. Prvním komponentem, který dostává při práci zabrat asi nejvíce, je motor se všemi svými částmi (např. převodovka). Z tohoto důvodu by měl být vybaven kvalitním prachovým filtrem. Nezbytností je i tzv. krytování, které zabraňuje proniknutí nečistot či mechanickému poškození motoru.

Další namáhanou „součástkou“ je tzv. ostruha či trn, který slouží k regulaci hloubky záběru. Ostruha by měla být nepochybně ocelová či kovová (s jiným materiálem se v podstatě ani nesetkáte). Neméně důležité je její upevnění. To musí být dostatečně pevné a odolné.

Kovové, odolné a robustní, ideálně nerezové by měly být také nože. Poslední částí kultivátoru, která by měla být vyrobena z pevných materiálů, nejlépe z různých kovových slitin, je jeho konstrukce. Zbylé části, tedy ochranné kryty či jiné podobné prvky, mohou být klidně plastové.

Plast sice není nejodolnější, na druhou stranu nezrezaví, je jednoduchý na údržbu a má nízkou hmotnost. Pokud jde o tvrdý plast, může být i celkem odolný. V souvislosti s použitými materiály a celkovým provedením vám zároveň doporučujeme, abyste si ještě před koupí ověřili dostupnost náhradních dílů ke kultivátoru.

Hmotnost a rozměry

Na rozměry kultivátoru má vliv zejména jeho šířka záběru, a tedy i hlavní využití. Větší modely jsou zpravidla určené k použití na větších plochách, ty menší zas na těch menších. O něco důležitějším parametrem je hmotnost kultivátoru. Mnozí z vás budou pravděpodobně hledat mezi lehčími modely. Pozor, to může být chyba.

Míra vibrací benzínového kultivátoru

Kultivátor je určený k rozpracování půdy, která může být opravdu nepoddajná. Proto musí být schopen se do ní pořádně zarýt. Příliš lehké kousky však něco takového nedokážou. Budete na ně muset tlačit, což se již po chvíli projeví na vaší únavě. Důležitým aspektem je i výkon daného modelu. Zjednodušeně řečeno: čím je kultivátor výkonnější, tím by měl být těžší.

Např. model s příkonem/výkonem 1 500 W a hmotností okolo 10 kg vám dá pěkně zabrat. Budete na něj muset neustále tlačit, vibrace přenášené na rukojeť budou navíc nesnesitelné. Naopak pokud si vyberete hobby kousek s malou hloubkou kultivace, šířkou záběru do 30 cm a nízkým výkonem, který slouží jako náhrada motyky, nikoliv rýče, nízká hmotnost nemusí představovat problém.

Hlučnost a míra vibrací

Kultivátory se na první pohled možná nejeví jako příliš tiché stroje, ve skutečnosti však nevydávají až tak nesnesitelný hluk. Elektrické a AKU modely jsou většinou tišší a dosahují hlučnosti okolo 60–70 dB. O něco hlučnější jsou kultivátory s benzinovým motorem, které dosahují hladiny hluku nad 90 dB, což samozřejmě není neměnným pravidlem.

Míra vibrací souvisí s již zmiňovanou hmotností a výkonem kultivátoru. Vibrace jsou měřené v metrech za sekundu. Údaj o jejich míře najdete nejčastěji v této formě: např. 3 m/s2. Není možné říci přesně, kolik vibrací je v pořádku a kolik již přesahuje jakousi únosnou míru. Pro lepší představu vám však můžeme prozradit, že míra vibrací kvalitních benzinových hobby kultivátorů s jmenovitým výkonem okolo 4 000 W se pohybuje kolem 1,5–2 m/s2. Tento údaj je pouze orientační.

Další důležité parametry při výběru půdního kultivátoru  

Výkon kultivátoru je pouze polovina úspěchu. Pokud si chcete čas strávený na svých záhonech užít co nejvíce, při výběru určitě nepřehlédněte ani několik praktických doplňků, funkcí a vlastností, které podstatně usnadní a zároveň zefektivní vaši práci.

  • Regulace výkonu je užitečná např. při kultivování různých typů zeminy.
  • Zpětný chod usnadňuje manipulaci s kultivátorem. Využijete ho např. na konci záhonu, kde se nemůžete s kultivátorem pohodlně otočit.
  • Pomocná kolečka se mohou naházet na zadní nebo přední straně kultivátoru. Jejich funkcí je rovněž zjednodušení manipulace s tímto zahradním nářadím.
  • Ovládací prvky by se měly nacházet přímo na rukojetích nebo těsně pod nimi. Jinak řečeno: co nejblíže k vašim dlaním.
  • Způsobu startování si všímejte hlavně u kultivátorů s benzinovým motorem. Pro studené startování by se na nich měl nacházet sytič. Mnohé modely jsou vybavené různými funkcemi pro plynulý start.
  • Rukojeť je velmi důležitou částí jakéhokoliv zahradního nářadí. Na výběr máte madla nebo obouruční rukojeti. Všímejte si jejich provedení, které by mělo být ergonomické. Možnost nastavení výšky a sklopení rukojeti je jen plus. Povrchová úprava by měla být protiskluzová a příjemná na dotek.

Důležité parametry při výběru kultivátoru

Doplňky ke kultivátorům

Jak už bylo několikrát zmíněno, některé kultivátory lze pomocí příslušenství předělat na malotraktor, pluh, secí stroj či jiné zahradní náčiní. Pokud máte takovouto „předělávku“ v plánu, musíte si vybrat dostatečně výkonný model, ke kterému budou na trhu dostupné i jednotlivé doplňky. K nejčastěji využívanému příslušenství ke kultivátorům patří:

  • Přívěsný vozík, který lze připevnit za kultivátor, využijete při sadbě či sběru posečené trávy.
  • Kultivátor s pluhem – pluh se zpravidla osazuje za kultivátor a slouží k urovnávání půdy nebo odhrnování sněhu.
  • Secí stroj
  • Obracečka sena
  • Drtičem odpadu nebo tzv. drticími válci na kultivátor můžete mechanicky rozdrtit různý rostlinný odpad, např. i ten, který jste pomocí kultivátoru právě vyorali ze země.
  • Sněhová fréza
  • Bubnová sekačka

Levné kultivátory a kypřiče půdy mohou též zaujmout

Na cenu kultivátorů či tzv. kypřičů půdy má samozřejmě vliv jejich výkon a kvalita. Cena se zároveň odvíjí i od typu pohonu. K nejdražším patří kultivátory s benzinovým motorem. Hobby modely můžete vlastnit od cca 3 700 do 7 500 Kč. Cena poloprofesionálních a profesionálních kousků se pohybuje od 10 000 do více než 25 000 Kč.

Cena elektrických kultivátorů začíná už na necelých 1 700 Kč. Obecně se dá říci, že modely v kategorii do 3 000 Kč mají slabší výkon a jsou vhodné pro nenáročné práce na malých plochách. Elektrické kultivátory za 3 000 až 5 000 Kč už dokážou podat celkem parádní výkon.

Cena akumulátorových kultivátorů začíná na 2 000 a končí na více než 7 500 Kč. V tomto případě hraje nejdůležitější roli kapacita akumulátoru. Ruční modely paradoxně mohou stát také několik tisíc korun, klidně více než 7 500 Kč. Jakési klasické hobby ruční kultivátory koupíte již za 60–100 Kč.

Osvědčenými výrobci jsou Vari, Hecht, VeGA či Riwall

Toto zahradní nářadí najdete v nabídce mnoha prodejců i výrobců. K ověřeným značkám dražších hobby kultivátorů patří Vari, Honda či VeGA. Pokud hledáte model z jakési střední kategorie, doporučujeme vám např. kultivátory Hecht, Riwall a Worcraft. Levné, ale přiměřeně výkonné a kvalitní kultivátory najdete v nabídce výrobců, jako jsou Fieldmann či Einhell. V případě, že potřebujete nadstandardně výkonný model, poohlédněte se např. po kultivátorech Agzat, které slouží k připnutí k malotraktorům.

Otázky a odpovědi – FAQ

Věříme, že jste v našem návodu našli dostatek praktických rad a informací, které budete moci využít při výběru zahradního kultivátoru. Zároveň nevylučujeme, že mohou existovat oblasti, kterým jsme nevěnovali dostatečnou pozornost. V případě, že vás zajímá cokoliv dalšího, budeme rádi, pokud se nás na to zeptáte v diskuzi pod článkem.

Kultivátor na trávu se nazývá vertikutátor. Jde o speciální zařízení, které se ani náhodou nepodobá klasickému kultivátoru či rotavátoru. Vertikutátor slouží k odstranění plsti z trávníku a jeho tzv. prořezání. Druhým podobným zařízením je provzdušňovač trávníku, který slouží k provzdušnění kořenů trávy.

Ruční zahradní kultivátor můžete používat kdykoliv a jakkoliv. V případě benzinových, elektrických i AKU modelů se vše odvíjí pouze od jejich výkonu. Pokud je zahradní kultivátor dostatečně silný, problémy by mu neměla způsobit ani mírné zmrzlá půda. Pozor, pro jistotu si ověřte, zda je motor ve vašem kultivátoru uzpůsobený i k použití v minusových teplotách.

I v tomto případě platí, že ruční zahradní kultivátory nepatří k příliš komplikovanému ani nebezpečnému nářadí. Samozřejmě však jisté riziko úrazu existuje i u nich. Při práci s kultivátorem, který je vybaven vlastním pohonem, si dejte pozor zejména na ostré nože. Doporučujeme vám nosit pevnou obuv, která zakrývá celá chodidla. Na škodu není ani celotělové oblečení a ochranné brýle. Ze země může „vyletět“ kamínek, který v rychlosti dokáže pořádně ublížit. U elektrických kultivátorů si dejte pozor na přívodní kabel.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a zahrada

Vaše hodnocení:
(90.8%)