Indukční hrnce

Nejlepší indukční hrnce 2024 + recenze

Při vaření na indukční varné desce nelze používat jakýkoliv hrnec. V našem testu jsme si pro vás připravili podrobné recenze takových modelů, se kterými to jde. Vybrali jsme ten nejlepší, hrnec Tefal G7196455, posvítili jsme si však i na několik dalších kvalitních a cenově dostupných modelů a sestavili návod na výběr toho nejlepšího indukčního hrnce.

Publikované: 15.07.2021
Aktualizované: 27.03.2024

Jaký indukční hrnec koupit?

Na úvod pro vás máme souhrn nejdůležitějších vlastností 3 modelů, které si z našeho testu indukčních hrnců odnesly speciální štítky. V následujících odstavcích si můžete v krátkosti přečíst o jejich hlavních pozitivech i negativech, ceně a klíčových vlastnostech, které přímo souvisejí s jejich funkční stránkou.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal G7196455   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Lamart Shape LT1159   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Tefal Trattoria E2185334   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Tefal Duetto+ G7196455

Tefal Duetto+ G7196455

Nerezový hrnec na indukci, objem 10 l, průměr 28 cm, skleněná poklice s parním ventilem, vhodný do trouby, 10letá záruka.

Zobrazit více info

Hrnec na indukci Tefal G7196455 můžete využívat i při vaření na jakémkoli jiném tepelném zdroji, a to včetně trouby. Je vyroben z kvalitních a velmi odolných materiálů, má 10l objem, nepřilnavý povrch, silné dno, které stojí za velmi dobrou distribucí a udržováním tepla, najdete na něm praktické rukojeti s ergonomickým tvarováním, skleněnou poklici s parním ventilem a objemové rysky na vnitřní stěně.

Cenový trhák
Lamart Rock LT1137

Lamart Rock LT1137

Hliníkový hrnec na indukci, objem 2,1 l, průměr 18 cm, nepřilnavá vnitřní povrchová úprava, skleněná poklice s parním ventilem.

Zobrazit více info

Hrnec na indukci Lamart Rock je vyroben z hliníku, má objem 2,1 l, je vybaven vnitřní nepřilnavou vrstvou „marble“ a jeho součástí je skleněná poklice s parním ventilem. Jde o menší model za velmi příznivou cenu, který je nenáročný na údržbu, a má pěkný design. K minusům patří větší náchylnost k mechanickému poškození a soft rukojeti, které se mohou při neopatrném použití připálit.

Náš TIP
Tescoma Home Profi

Tescoma Home Profi

Nerezový hrnec na indukci, objem 10 l, průměr 28 cm, nepřilnavá vnitřní úprava, nerezová poklice.

Zobrazit více info

Tescoma Home Profi je dražší, ale velmi kvalitní hrnec na indukci i jiné tepelné zdroje. Jde o celonerezový model, který můžete mýt v myčce nádobí. Home Profi má nadstandardní objem 10 l, zesílené sendvičové dno a vnitřní nepřilnavou úpravu. K negativům patří jeho vyšší cena, která je však přiměřená celkové kvalitě, absence hladinových značek a větší náchylnost k tvorbě skvrn.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Hrnce jsou určené k přípravě jídla. Naše hodnocení bylo proto zaměřené zejména na ty vlastnosti, které souvisí s touto oblastí. Při výběru a recenzování jednotlivých modelů jsme přihlíželi také ke způsobu jejich údržby, životnosti, zdravotní stránce a praktickým detailům, které mohou vaření podstatně usnadnit či zpříjemnit. Abychom mohli jednotlivé indukční hrnce v našem testu nejen ohodnotit, ale i porovnat, stanovili jsme si žebříček nejdůležitějších parametrů, na jejichž základě byly sestaveny i samotné recenze.

Poměr mezi cenou a kvalitou
Použité materiály
Kvalita zpracování
Multifunkčnost
Způsob údržby
Praktické detaily

Před samotným hodnocením jsme museli jednotlivé modely do testu indukčních hrnců vybrat ze stovek produktů. V první řadě jsme se zaměřili na ty, které jsou dostupné v českých e-shopech i kamenných prodejnách. Hrnce jsme hledali zásadně v nabídkách ověřených značek, jako je Tefal, Tescoma, Staub a Lamart. Důležitou pomůckou pro nás byly spotřebitelské recenze a samozřejmě i míra prodejnosti indukčních hrnců na portálech jako Heureka, Mall, Alza, Kasa či Datart.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze indukčních hrnců

Náš test je souhrnem důsledného hodnocení všech podstatných parametrů, které uvádějí samotní výrobci, přehledu dostupných spotřebitelských zkušeností a recenzí, porovnávání jednotlivých modelů a jejich opětovného hodnocení. Tento proces, na který neměli vliv výrobci ani prodejci vybraných produktů, nebyl jednoduchý a trval desítky hodin. Proto věříme, že naše recenze budou při vašem výběru toho nejlepšího indukčního hrnce skutečně nápomocné.

Víťaz testu

Tefal Duetto+ G7196455

Nerezový hrnec na indukci, objem 10 l, průměr 28 cm, skleněná poklice s parním ventilem, vhodný do trouby, 10letá záruka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hrnce na indukci Tefal vynikají kvalitním zpracováním a velmi dobrou pořizovací cenou. Model Duetto+ G7196455 není výjimkou. Tento model je vyroben z kvalitní nerezové oceli. Má pevné nerezové rukojeti a odolnou skleněnou poklici s parním ventilem a sítkem, přes které můžete pohodlně scedit těstoviny či brambory.

Duetto+ je vhodný pro vaření na indukci, elektřině, sklokeramice i plynu. Velkým plusem je, že ho můžete použít i v troubě. Bez poklice v ní „zvládne“ teplotu do 250 °C. Hrnec má 28cm průměr a 10l objem. Ještě jednou upozorňujeme, že takto velký model nenajde využití v každé kuchyni.

K pozitivním parametrům dále patří ryska na vnitřní straně, velmi praktický trychtýř na okraji hrnce, díky kterému z něj můžete polévku či jiné tekuté pokrmy nalévat přímo do talířů, a extrémně pevné, nýtované rukojeti. O kvalitě tohoto produktu svědčí i desetiletá záruka.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Vhodný do trouby
Praktické detaily jako trychtýř, ryska či sítko na poklici

Negatíva

Velký objem nemusí být ideální pro každého

Objem = 10 l ● Průměr = 28 cm ● Výška = 20,8 cm ● Materiál nádoby, rukojetí = nerezová ocel ● Vnitřní/vnější povrchová úprava = leštěná nerezová ocel / vysoce leštěná nerezová ocel ● Poklice = sklo ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina, trouba ● Max. teplota při pečení v troubě bez poklice = 250 °C

Cenový trhák

Lamart Rock LT1137

Hliníkový hrnec na indukci, objem 2,1 l, průměr 18 cm, nepřilnavá vnitřní povrchová úprava, skleněná poklice s parním ventilem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

S Lamart Rock můžete vařit na indukci i na jakémkoliv jiném sporáku – plynovém, sklokeramickém či elektrickém. Nádoba i skleněná poklice s parním ventilem jsou odolné do teploty 250 °C, výrobce však přímo nehovoří o možnosti jejich použití v troubě, to vám proto nemůžeme vysloveně doporučit.

Lamart Rock má objem 2,1 l, průměr 18 cm a výšku 8,5 cm. Je vyroben z hliníku, což považujeme za menší minus, protože tento materiál nepatří k nejpopulárnějším. Důvodem jsou možné negativní dopady na zdraví. Na druhou stranu neobsahuje žádné toxické příměsi, jako je PFOA či PTFE, a má velmi kvalitní vnitřní povrchovou úpravu.

Materiál marble (v překladu mramor) je nepřilnavý a odolný proti oděrům. Jeho nevýhodou je větší náchylnost k poškrábání. V hrnci Lamart Rock byste proto – stejně jako v případě Tescoma Home Profineměli používat kovové kuchyňské pomůcky. Totéž platí i o drátěnkách a agresivních čisticích prostředcích. Dobrou zprávou je, že pokud se vám hrnec podaří poškrábat, můžete v něm vařit dál. Škrábance jsou jen estetickou, nikoliv zdravotně nebezpečnou vadou, bohužel však snižují životnost hrnce i s jeho nepřilnavými vlastnostmi.

Údržbu hrnce považujeme za bezproblémovou. Můžete ho mýt v rukách i myčce. Pokud mu chcete životnost prodloužit na maximum, doporučujeme ho pravidelně natírat rostlinným olejem, což však není nezbytné. Na Lamart Rock najdete tzv. soft rukojeti. Jejich výhodou je, že jsou pohodlné při uchopení, nevýhodou pak riziko připálení. Hrnec byste proto neměli používat na větší plotýnce, než je jeho průměr. Při vaření na indukci to samozřejmě neplatí.

Pozitíva

Opravdu nízká cena (zejména v poměru ke kvalitě)
Kvalitní nepřilnavý povrch „marble“
Jednoduchá údržba

Negatíva

Výrobní materiál
Náchylnější k poškrábání
Soft rukojeti náchylné k připálení

Objem = 2,1 l ● Průměr = 18 cm ● Výška = 8,5 cm ● Materiál nádoby = hliník ● Vnitřní povrchová úprava = marble – nepřilnavá ● Rukojeti = hliník + plast ● Poklice = sklo ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina

Náš TIP

Tescoma Home Profi

Nerezový hrnec na indukci, objem 10 l, průměr 28 cm, nepřilnavá vnitřní úprava, nerezová poklice.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hrnec na indukci Tescoma Home Profi můžete stejně jako ostatní modely v našem srovnání používat i na plynovém, elektrickém či sklokeramickém sporáku. Podobně jako v případě modelu Lamart Rock výrobce nemluví o možnosti jeho použití v troubě, proto vám to nedoporučujeme ani my.

Tento nerezový hrnec není nejlevnější, ovšem jeho pořizovací cenu hodnotíme vzhledem k celkově kvalitě jako přiměřenou. Home Profi vyniká nadstandardním objemem. Má 10 l, průměr 28 cm a výšku 17 cm. Samozřejmě pokud bydlíte sami, může pro vás být až příliš velký. Tento kousek je celonerezový. Rukojeti se naštěstí nenahřívají, což potvrzují i ​​spotřebitelské recenze.

Poklička na hrnci sedí výborně, což přispívá k mnohem efektivnějšímu využívání tepla. V tomto směru je nápomocná i další jeho vlastnost, kterou je zesílené sendvičové dno. Jeho nahřívání sice trvá o něco déle, teplotu však udržuje i distribuuje mnohem efektivněji. K plusům řadíme nepřilnavý povrch a snadnou údržbu. I tento model lze mýt v myčce nádobí nebo v rukou.

Jako menší problém vnímáme to, že je Tescoma Home Profi tak trochu „citlivka“, což však platí o většině hrnců z nerezové oceli. V první řadě je náchylný k tzv. důlkové korozi, ke které dochází tehdy, když vodu nebo pokrm osolíte za studena. Sůl se dostane na dno a může způsobit vznik světlých skvrn.

Při mytí v myčce se můžete setkat s dalším nepříjemným jevem, a to kontaktní korozí. Hrnec proto vždy umístěte tak, aby se ho nedotýkalo jiné kovové nádobí. Kovové kuchyňské pomůcky nepoužívejte ani k míchání pokrmů, což platí i o mytí hrnce pomocí drsných houbiček či drátěnek. Poškrábání je totiž další věc, na kterou je tento model citlivý. Poslední nedokonalostí je absence hladinových rysek.

Pozitíva

Vysoce kvalitní materiály a provedení
Zesílené sendvičové dno
Nepřilnavý povrch a jednoduchá údržba

Negatíva

Vyšší cena
Bez vnitřních hladinových značek
Náchylnější ke vzniku skvrn a poškrábání

Objem = 10 l ● Průměr = 28 cm ● Výška = 17 cm ● Materiál nádoby, rukojetí, poklice = nerezová ocel ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina

Pre náročných

Staub Cocotte

Smaltovaný litinový hrnec na indukci, objem 2,4 l, průměr 20 cm, nepřilnavá vnitřní povrchová úprava, litinová poklice, vhodný do trouby.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Litinový hrnec na indukci, plyn, sklokeramiku i elektřinu Staub Cocotte je v porovnání s ostatními modely v našem testu opravdu výjimečný. Podobně jako v případě Tefal G7196455 ho můžete použít i v troubě, a to do teploty 250 °C. Samotná nádoba by zvládla i větší horko, dekorativní mosazné a poniklované prvky však ne.

Prvním výjimečným, i když ne zrovna nejlepším parametrem je dost vysoká pořizovací cena. Levnější a opravdu kvalitní litinové nádobí však neseženete. Cenu proto hodnotíme jako vysokou, ale přiměřenou. Staub Cocotte má objem cca 2,2 l, jeho průměr činí 20 cm a je vysoký 9,5 cm. S pokličkou se jeho výška dostane na 13,5 cm. V tomto směru ho pokládáme za přiměřeně velký kousek, ve kterém můžete připravit tekuté i tuhé pokrmy pro 2 až 4 osoby. K negativům musíme zařadit hmotnost, která se šplhá k 3,5 kg.

Tělo Staub Cocotte je vyrobené z litiny. Na povrchu najdete smalt, který má výborné vlastnosti a vypadá opravdu dobře. Dno je „potažené“ speciální hladkou keramickou nepřilnavou vrstvou, připálenin se tedy nemusíte obávat. Litinová je i poklice, na níž se nacházejí speciální výstupky. Slouží ke zlepšení cirkulace vzduchu, což je v kombinaci s výborným rozváděním tepla ideální zejména při tzv. pomalém vaření. Tyto vlastnosti oceníte také při dušení, zapékání či klasickém pečení.

Z hlediska kvality zpracování tomuto modelu není co vytknout. Je odolný vůči mechanickému poškození i korozi, dokonce jej můžete mýt v myčce nádobí. I přesto vám doporučujeme, abyste jeho péči věnovali zvýšenou pozornost.

Pozitíva

Vysoká kvalita a odolnost
Vhodný i do trouby
Snadná údržba

Negatíva

Vysoká cena
Vyšší hmotnost

Objem = 2,24 l ● Průměr = 20 cm ● Výška s pokličkou / bez pokličky = 13,5 / 9,5 cm ● Materiál nádoby, rukojetí, pokličky = smaltovaná litina ● Vnitřní povrchová úprava = smalt ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina, trouba ● Max. teplota při použití v troubě s pokličkou / bez pokličky = 250 °C ● Hmotnost = 3,4 kg

Tefal G7197955

Nerezový hrnec na indukci, objem 6,1 l, průměr 22 cm, skleněná poklice s parním ventilem, vhodný do trouby.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hrnec na indukci Tefal G7197955 nás zaujal kvalitním provedením a praktickou vylévací hranou. Hrnec z kvalitní nerezavějící oceli s pevnými nerezovými rukojeťmi a odolnou skleněnou poklicí je vhodný pro přípravu různých druhů pokrmů včetně těstovin, brambor a rýže.

Hrnec můžete používat na všech druzích desek – na sklokeramice, plynu i indukci či elektrické varné desce. Díky vysoké odolnosti lze použití v troubě do 250 °C, avšak bez použití poklice. Menší objem 6,1 l a průměr 22 cm najde využití v každé kuchyni.

Model Tefal G7197955 je vhodný do myčky nádobí, což usnadňuje čištění. Na vnitřní straně se nachází ryska, kterou považujeme za velké plus. Potěší i nadstandardní 10letá záruka.

Pozitíva

Vhodný do trouby
Sítko na poklici
Mytí v myčce nádobí

Negatíva

Doporučuje se použití neostrého kovového náčiní

Objem = 6,1 l ● Průměr = 22 cm ● Výška = 19,6 cm ● Materiál nádoby, rukojetí = nerezavějící ocel ● Vnitřní / vnější povrchová úprava = leštěná nerezová ocel / vysoce leštěná nerezová ocel ● Poklice = sklo ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina, trouba ● Max. teplota při pečení v troubě bez poklice = 250 °C

Lamart LT1162

Nerezový hrnec na indukci, objem 6 l, průměr 24 cm, skleněná poklice s parním ventilem, nevhodný pro použití v troubě.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Litinový hrnec na indukci, plyn, sklokeramiku i elektřinu Lamart LT1162 nabízí objem 6 litrů. Průměr hrnce je 24 cm, jeho výška 13,5 cm, hmotnost dosahuje 1,2 kg. Jedná se o vhodnou volbu pro přípravu pokrmů pro 4 – 6 osob, avšak na přípravu pokrmů v troubě zapomeňte. Hrnec Lamart není k zapékání v troubě určen.

Tělo hrnce je vyrobeno z nerezové oceli. Dno je sendvičové (zesílené), jeho nahřívání tak může trvat déle, avšak teplotu distribuuje efektivně, proto jsou energetické nároky při vaření nižší. Tento model lze mýt v myčce nádobí nebo v rukou. Poklice z odolného skla má samozřejmě otvor pro unikající páru. Hrnec lze použít na všech typech sporáků – od indukčního až po plynový. Potěší hladinové rysky i prodloužená 3letá záruka. Spotřebitelé označují tento hrnec za kvalitní a designově pěkný, s čím můžeme souhlasit. Za poměrně málo peněz získáte skvělého pomocníka pro přípravu různorodých pokrmů.

Pozitíva

Poměr cena/výkon
Kvalitní provedení
Vhodný do myčky nádobí

Negatíva

Nelze používat v troubě
Náchylnější ke vzniku skvrn a poškrábání

Objem = 6 l ● Průměr = 24 cm ● Výška = 13,5 cm ● Materiál nádoby, rukojetí = nerezavějící ocel ● Poklice = sklo ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina ● Použití v troubě = ne

Další zajímavé produkty

Do našeho testu indukčních hrnců byly vybrány modely z nerezové oceli, litiny i hliníku, s větším i menším objemem. Snažili jsme se vyhovět co největší části z vás. Pokud jste si však nepřišli na své, máme pro vás několik dalších tipů na šikovné hrnce, které můžete používat na indukci i na jakýchkoli jiných varných deskách.

Indukční hrnec Tescoma Presto s průměrem 20 cm a objemem 3 l je ideálním kompromisem mezi kvalitou a nízkou cenou. Jde o model z nerezové oceli, u kterého se nachází zesílené, sendvičové dno. Jeho součástí je sklonerezová poklice s parním ventilem a ergonomicky tvarované soft rukojeti. Hrnec má nepřilnavou úpravu a je vhodný k mytí v myčce nádobí.

Nerezový hrnec Banquet Living 48722009 je vysoký 20 cm, má průměr 24 cm a jeho objem představuje 9 l. Má poměrně tenké stěny i dno, což je vzhledem k nízké pořizovací ceně přirozené. Hrnec můžete použít při vaření na všech typech varných desek, je vhodný k mytí v myčce, je vybaven skleněnou poklicí a má velmi pevné rukojeti. Jediným nedostatkem je poměrně všední design.

Tefal Trattoria E2185334 je opravdu velmi pěkný a kvalitní hrnec za poměrně nízkou cenu. Jeho speciální poklice je jako stvořená k dušení, bez obav si v něm však můžete připravit i jakékoli jiné pokrmy. Objem hrnce Tefal Trattoria je cca 6,6 l a průměr činí 28 cm. Je vyroben z hliníku, jeho povrch je nepřilnavý a kromě varných desek jej můžete použít i v troubě, např. k zapékání.

Přiměřené „drahý“, kvalitní a praktický, to je nerezový hrnec Tescoma President. Tento model má 4 l, průměr 20 cm a je vysoký 18,5 cm. Jeho součástí je velmi praktická sklonerezová poklice s různě velkými otvory k cezení. K plusům patří zesílené, sendvičové dno, masivní rukojeti z nerezové oceli a až 5letá záruka. Tescoma President můžete mýt v myčce, což podstatně usnadňuje jeho údržbu.

Lamart Pasta LTSS2417 je speciální parní indukční hrnec, který oceníte při přípravě těstovin či jiných příloh i zdravém vaření na páře. Kromě skleněné poklice se sítkem k němu dostanete i napařovací nástavbu. Nerezový hrnec Lamart Pasta disponuje sendvičovým dnem, pevnými rukojeťmi, má 8 l, jeho průměr je 24 cm a je vhodný k mytí v myčce nádobí. Velkým plusem je přiměřená a ne vysoká pořizovací cena.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

O kvalitě daných produktů hovoří také jejich popularita mezi spotřebiteli. Pokud se při výběru orientujete právě na základě uživatelských recenzí a míry prodejnosti, nepřehlédněte naši průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších indukčních hrnců na Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Ernesto 16 cm 1,5 l5*Zobrazit produkt
Remoska H2818/10TS5*Zobrazit produkt
Tefal L76330325*Zobrazit produkt
Tefal G71946555*Zobrazit produkt
Tefal G71944555*Zobrazit produkt

Indukční hrnce se od těch na jiné varné desky neliší až tak výrazně, jak si možná myslíte. Důležité je pouze to, aby měly tzv. feromagnetické vlastnosti. Při výběru indukčního hrnce vám proto doporučujeme, abyste postupovali stejně jako při výběru jakéhokoli jiného hrnce.

Nepřehlédněte údaje o objemu, průměru, kvalitě použitých materiálů a zpracování. Všimněte si, zda můžete daný model používat i v troubě a mýt v myčce, zda k němu dostanete poklici atd. Důležitá je také vnitřní nepřilnavá povrchová úprava a provedení rukojetí, které by měly být pohodlné, pevné a odolné vůči vysokým teplotám.

Jak vybrat indukční hrnec

  • Jaké hrnce na indukci?
  • Železné, hliníkové a nerezové indukční hrnce
  • Smaltované indukční hrnce
  • Keramické indukční hrnce
  • Měděné indukční hrnce
  • Skleněné indukční hrnce
  • Speciální typy indukčních hrnců
  • Cena a renomované značky

Jaké hrnce na indukci?

Pokud pochopíte princip, na kterém fungují indukční varné desky, výběr vhodného hrnce pro vás nebude žádným problémem. Pod povrchem desky je umístěna měděná cívka. Přívod střídavého elektrického proudu se mění z 50 na cca 25 kHz, následně prochází transformátorem do cívky a vytváří teplo. V případě indukční technologie se však jeho generátorem stává samotný hrnec. Z tohoto důvodu musí mít feromagnetické vlastnosti.

Zjednodušeně řečeno, pokud se na hrnec, pánev či pekáč „přichytí“ magnet, je vhodný na indukci. Při výběru byste se proto měli zaměřit zejména na výrobní materiály, které mohou být v některých případech kamenem úrazu. Jasným znamením, že můžete vámi vybraný hrnec použít i při vaření na indukční desce, je speciální znak indukce.

Železné, hliníkové a nerezové indukční hrnce

Pro některé z vás to bude možná novinka, ale ve skutečnosti existují jen 3 přirozeně feromagnetické kovy. Jedná se o železo, kobalt a nikl. To znamená, že každý hrnec vyrobený ze železa, tedy železné rudy, bude fungovat na indukci na 1 000 %. Hrnce jsou však vyráběné spíše z kovových slitin, jistota to tedy není nikdy.

Častým omylem spotřebitelů je přesvědčení, že nerezová ocel je za každých okolností magnetická, což není pravda. Z tohoto důvodu nemusí být každý nerezový hrnec automaticky vhodný na indukci. Aby byla nerezová ocel magnetická, musí obsahovat železo a mít krystalovou strukturu uspořádanou v martenzitické nebo feritické struktuře.

Nebudeme vás zatěžovat hodinou chemie. Existuje mnoho typů nerezové oceli. U hrnců se však setkáte převážně s potravinářskou ocelí 18/10. Tento materiál obsahuje 18 % chromu a 10 % niklu. V praxi se jedná o austenitickou ocel, která zpravidla není feromagnetická.

Výrobci nerezových hrnců tuto ocel často upravují tak, aby měla magnetické vlastnosti a mohla být použita i na indukci. Při koupi hrnce z nerezové oceli vám proto doporučujeme, abyste si za všech okolností ověřili, zda je určitě vhodný i k vaření na indukční varné desce.

S hliníkem je to velmi podobné. Přirozeně jde o tzv. paramagnetický materiál, což znamená, že má velmi slabou „přitažlivost“ k magnetům. Přesněji řečeno jde o formu magnetismu, která se objeví pouze za přítomnosti vnějšího magnetického pole. Z tohoto důvodu musí být i hliníkové hrnce na indukci „poupravené“.

Smaltované indukční hrnce

Smalt, email, glazura je pojmenování pro sklovitý povlak, který může být nanesený na jakýkoliv materiál. V praxi se tedy jedná jen o povrchovou úpravu. Chcete-li zjistit, zda je daný smaltovaný hrnec vhodný na indukci, musíte se dopátrat informace o jeho výrobním materiálu. Kovové, nerezové, měděné či litinové hrnce se smaltem můžete zpravidla použít i na indukčních varných deskách. Problémem mohou být modely s příliš silnou vrstvou smaltu. Jistotou je proto speciální značka indukce v popisu daného produktu.

Keramický hrnec pro indukci

Keramické indukční hrnce

Keramika není feromagnetická, proto se nemůže stát generátorem tepla na indukční varné desce. Z logického hlediska by tedy neměly existovat žádné keramické indukční hrnce. Ony však existují. Tajemství tkví v tom, že tyto modely nejsou 100% keramické. První možností je, že hrnec disponuje kovovým dnem a keramickými stěnami. V takovém případě se ohřívá pouze jeho dno. Druhou alternativou jsou kovové modely s keramickou povrchovou úpravou. Tak či onak, ne každý keramický hrnec můžete použít na indukci, proto si tento parametr určitě důkladně ověřte.

Měděné indukční hrnce

Měď spolu se stříbrem a zlatem nemají feromagnetické vlastnosti. To je důvod, proč nemůžete na indukční varné desce použít jakékoliv měděné nádobí. Měděné indukční hrnce mají zmagnetizované dno, někdy i stěny. I v tomto případě proto platí, že musíte sáhnout po speciálních modelech. Upozorňujeme, že jejich pořizovací cena není nejnižší.

Skleněné indukční hrnce

Skleněný indukční hrnec? Ano, je to možné, takové kousky však nenajdete jen tak lehce. Podobně jako u měděných či keramických modelů se může i na těch skleněných nacházet zmagnetizované nebo kovové dno. Nevylučujeme, že takovéto hrnce najdete i v nabídce českých výrobců, my jsme však na ně při našem pátrání nenarazili. Skleněné indukční hrnce nejsou běžným zbožím ani u zahraničních prodejců. Po dlouhém hledání jsme našli jen pár kousků, např. Induction Glass Pot od společnosti Se Young Metal Co., Ltd.

Speciální typy indukčních hrnců

Budeme se opakovat, ale pokud hrnec disponuje feromagnetickými vlastnostmi, můžete jej použít při vaření na indukci. Platí to i v případě speciálních druhů hrnců, např. těch na zavařování, dušení či tzv. pomalé vaření. Trochu speciální jsou zavařovací indukční hrnce.

Klasické hrnce s feromagnetickým dnem můžete používat na indukční varné desce bez sebemenších obav a problémů. Elektrické zavařovací hrnce však zpravidla ne. Přesněji řečeno, ani po dlouhém hledání jsme nenašli žádný elektrický zavařovací indukční hrnec.

Jaké hrnce na indukci?

U tlakových indukčních hrnců platí totéž. Klasické modely s feromagnetickým dnem můžete používat na jakékoli varné desce, tudíž i na té indukční. Na trhu jsou dostupné také speciální indukční tlakové nebo multifunkční hrnce. Při vaření se neumisťují na sporák, protože jejich spodní část tvoří základna s indukční cívkou.  

levné indukční hrnce mohou být kvalitní

Ceny indukčních hrnců se zásadně neliší od cen jakýchkoli jiných hrnců. Jelikož stačí, aby daný model disponoval feromagnetickými vlastnostmi, můžete narazit na mnohé opravdu levné indukční hrnce, které seženete už za necelých 250 Kč. U takto levných produktů se dá samozřejmě pochybovat o jejich kvalitě.

Pokud se chceme bavit o opravdu kvalitních indukčních hrncích, připravte si minimálně 500–750 Kč. Přesná cena se však neodvíjí jen od kvality, ale také od použitých materiálů a objemu. Velké indukční hrnce, čímž máme na mysli ty o objemu 8 až 10 l, stojí 750 až 2 500 Kč. Naopak ty dvou- až šestilitrové jsou dostupné od 500 do cca 1 500 Kč.

K levným indukčním hrncům můžeme zařadit zejména ty nerezové a hliníkové. Jejich cena začíná na 500–750, v závislosti na objemu končí na 2 500+ korunách. Titanové, železné a litinové indukční hrnce jsou podstatně dražší. Koupíte je za cenu od 2 500 do více než 10 000 Kč. K dražším patří také měděné indukční hrnce. Jejich cena se pohybuje od 2 000 do 17 000 Kč.

Trh ovládly hrnce Tescoma a Tefal

Kde hledat nejlepší indukční hrnce? Najdete je u mnoha prodejců. K TOP ověřeným produktům můžeme nepochybně zařadit indukční hrnce Tescoma a Tefal. V nabídce těchto značek se nacházejí zejména nerezové modely, které vynikají vysokou kvalitou a přiměřenou cenou.

Pokud se orientujete i podle obecné spotřebitelské popularity, mezi nejprodávanější indukční hrnce na Heureka, Mall či Alza patří opět ty od Tefal a Tescoma, ale také modely značek Orion, Lamart a Staub. Z ověřených, poměrně známých a cenově dostupných značek vám můžeme dále doporučit např. hrnce CS Solingen, Berlingerhaus, Banquet a Kolimax. Pokud hledáte extrémně kvalitní kousky, za které nemáte problém zaplatit i několik tisíc korun, doporučujeme vám nahlédnout do nabídky indukčních hrnců Zepter, WMF, Mauviel M´, Staub, KitchenAid či Zwilling.

Otázky a odpovědi – FAQ

V sekci odpovědí na nejčastější spotřebitelské dotazy jsme se zaměřili na praktickou a zdravotní stránku indukčních hrnců. V případě, že jste to, co hledáte, nenašli v našem návodě, recenzích ani na následujících řádcích, oceníme, pokud nám své dotazy položíte v diskuzi pod článkem.

Ano. Stačí použít speciální indukční podložku. Tyto pomůcky stojí 300 až 1 200 Kč. Mohou být vyrobené z různých druhů kovů s feromagnetickými vlastnostmi. Fungují na velmi jednoduchém principu. Položíte je na indukční varnou desku, nahřejí se a hrnec či pánev ohřívají vlastně ony.

Nejen ty indukční, ale hrnce obecně by neměly obsahovat látky, jako je PFOA, tedy kyselina perfluoroktanová, známá také pod názvem C8, která je složkou známého teflonu. PFOA je spojována se vznikem různých druhů nádorových onemocnění, zejména s rakovinou prostaty, vaječníků a prsů. Další, ne zrovna nejlepší látkou je PTFE. Polytetrafluoretylen se nachází také v teflonu. Jedná se o plastový polymer, který se uvolňuje při teplotách nad 300 °C. Výpary jsou pro člověka zdraví škodlivé, ale ne smrtelné. PTFE však může mít fatální následky pro některá domácí zvířata, např. pro papoušky. K materiálům, které nejsou obecně považovány za zdravé, patří také hliník a měď. Oba kovy jsou v nadměrném množství zdraví škodlivé. Měděné hrnce proto musí být ošetřené speciální vrstvou, která zabraňuje jejímu uvolňování do pokrmů při použití kyselých surovin. Problém je, že tyto ochranné povlaky nezřídka obsahují další nebezpečné látky, jako je olovo či kadmium. Olovo a kadmium jsou zároveň dalšími složkami, které by se neměly nacházet v žádném kuchyňském nádobí.

V tomto případě platí totéž co u jakýchkoli jiných hrnců. Abyste je mohli použít v troubě, musí být odolné vůči vysokým teplotám. Pozor, teplotní odolností musí disponovat i všechny prvky na hrnci, tedy např. rukojeti a poklice. Ty jsou zpravidla odolné do teploty kolem 250 °C.

Tefal Intuition A7027984

Nerezový hrnec na indukci, objem 6 l, průměr 22 cm, nepřilnavá vnitřní povrchová úprava, skleněná poklice s parním ventilem, vhodný do trouby, 5letá záruka.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Hrnec na indukci Tefal Intuition A7027984 je jako stvořený k přípravě polévek či jiných tekutých pokrmů, a to z několika důvodů. V první řadě má objem 6 l. Jeho průměr představuje 22 a výška bez pokličky 18 cm. S pokličkou je hrnec vysoký 24 cm. Poměrně velké rozměry hrnce jsme zároveň označili za asi jediný negativní parametr. Pokud totiž bydlíte sami či ve dvojici a pokrmy vaříte v menším množství, hrnec pro vás může být příliš velký.

Hrnec Tefal Intuition je vyroben z kvalitní, potravinářské nerezové oceli, která je odolná proti korozi i mechanickému poškození. Díky tomu jej můžete mýt v myčce nádobí a používat i kovové kuchyňské nářadí. Kromě indukce je vhodný pro vaření na plynu, sklokeramických či elektrických varných deskách, navíc ho můžete bez obav použít v troubě. Podobně jako dražší modely Tefal Duetto+ G7196455 a Staub Cocotte s poklicí „přežije“ teplotu do 180, bez ní až do 250 °C.

Tefal Intuition má třívrstvé dno o tloušťce 4 mm, které rozvádí teplo velmi efektivně a rovnoměrně. Stěny mají 0,6 mm, jejich nahřátí je proto velmi rychlé. Z vnější strany se na hrnci nachází povrchová úprava z leštěné nerezové oceli. Vnitřek je nepřilnavý. Ergonomické rukojeti jsou nerezové a poklice s parním ventilem je vyrobena z odolného skla. Milými detaily jsou vnitřní hladinové značky a praktické okraje, které podstatně usnadňují nalévání tekutých pokrmů. K plusům řadíme také fakt, že tento kousek neobsahuje žádné nebezpečné látky, jako je olovo, kadmium či zdraví škodlivá kyselina perfluoroktanová (PFOA/C8).

Pozitíva

Velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou
Vhodný i do trouby
Praktické hladinové značky a okraje pro nalévání

Negatíva

Větší objem nemusí být ideální pro každého

Objem = 6 l ● Průměr = 22 cm ● Výška s pokličkou / bez pokličky = 24/18 cm ● Tloušťka stěn/dna = 0,6/4 mm ● Materiál nádoby, rukojetí = nerezová ocel 18/10 ● Vnitřní/vnější povrchová úprava = nepřilnavá/leštěná nerezová ocel ● Poklice = sklo ● Tepelný zdroj = indukce, sklokeramika, plyn, elektřina, trouba ● Max. teplota při pečení v troubě s pokličkou / bez pokličky = 180/250 °C ● Hmotnost = 1,93 kg

Ďalšie články z kategórie Domácnost

Vaše hodnocení:
(92%)

Komentáre
Memba95 26.Apr.2022

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně výběru hrnců pro indukční desku a to konkrétně co se týká velikosti dna hrnců vůči velikosti indukční varné zóny na desce? Konkrétně řečeno jak velký hrnec můžu použít na indukční varné zóně o průměru 18cm? Předem děkuji za odpověď =)

Odpovedať

Redakce TestMagazin.cz 27.Apr.2022

Dobrý den, většina indukčních varných desek má funkci Rozpoznání velikosti hrnce. Velikosti dna nádobí se indukční varná zóna automaticky přizpůsobuje. Platí pouze to, že dno kuchyňského nádobí musí mít alespoň minimální průměr, který závisí na velikosti varné zóny. Informace o vhodném typu, velikosti a umístění nádobí naleznete v příslušné části uživatelské příručky.