Benzinové vertikutátory

Nejlepší benzinové vertikutátory 2024 + recenze

Mít ve své zahradě krásný trávník je snem mnoha zahrádkářů. Dosažení takového cíle však vyžaduje pravidelnou péči o trávu. Nestačí ji jen posekat, ve výbavě správného kutila by neměl chybět ani vertikutátor. Ten zbaví trávník plísní, mechů a jiných nečistot, díky čemuž mu umožní dýchat. V našem srovnání jsme se podívali na ty nejlepší benzinové vertikutátory, které jsou momentálně na trhu dostupné. Vítězem testu se stal provzdušňovač MTD Optima 38, nicméně spolu s ním vám přinášíme tipy i na několik dalších zařízení, která vám v péči o váš trávník nepochybně pomohou.

Publikované: 07.06.2021
Aktualizované: 04.04.2024

Jaký vertikutátor koupit?

Koupě správného vertikutátoru se může na první pohled jevit jako náročná, ve skutečnosti je však pravdou přesný opak. Díky našemu srovnávacímu testu si vyberete svého nového pomocníka do zahrady rychle a jednoduše. V úvodu článku vám představíme TOP 3 vertikutátory, na které se můžete spolehnout za všech okolností. Pokud vás však nezaujmou, nezapomeňte srovnání dočíst až do konce. Celkově jsme pro vás sesbírali až 10 vertikutátorů, které dosáhly skvělých výsledků nejen v našem srovnání, ale zejména během dlouhodobého používání spotřebiteli.

Názov Hodnotenie Detail
MTD Optima 38   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZV6050   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Hecht 5641 2in1   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
MTD Optima 38

MTD Optima 38

OHV spalovací motor MTD ThorX, centrální nastavení výšky 6 poloh (od -15 až do 0 mm), 16 pracovních nožů, pracovní záběr 38 centimetrů, 50litrový sběrný koš.

Zobrazit více info

Jednoznačným vítězem v našem srovnání se stal vertikutátor MTD Optima 38. Ten disponuje výkonným motorem MTD Thorx 55 H s objemem 179 m³, díky čemuž si poradí s plochami s velikostí do 1 500 m². Výhodou zařízení je záběr široký 38 centimetrů, přičemž výšku 16 nožů si můžete upravit v rozmezí od -15 do 0 milimetrů. Uživatele potěší i přítomný sběrný koš s objemem 50 litrů.

Cenový trhák
Riwall RPV 4058

Riwall RPV 4058

Čtyřtaktní OHV benzínový motor s výkonem 4,3 kW, výška provzdušnění nastavitelná v 6 úrovních (-15 až 0 mm), 18 ocelových nožů, 35litrový koš.

Zobrazit více info

Pokud hledáte cenově výhodné zařízení, které však při svém výkonu nedělá žádné kompromisy, řešením pro vás může být vertikutátor Riwall RPV 4058. Jeho čtyřtaktní OHV motor postačí na provzdušnění pozemkův velkých do 1 200  m². I v tomto případě je přítomná možnost centrální změny výšky provzdušnění, a to v šesti úrovních od -15 do 0 milimetru. Plsť a mech se navíc budou ukládat do sběrného koše s objemem 35 litrů.

Náš TIP
Hecht 5641 2in1

Hecht 5641 2in1

Čryřtaktní OHV benzínový motor, pracovní záběr 40 centimetrů, nastavení výšky (-15 mm až +5 mm), 50litrový sběrný koš, nožový i pružinový válec.

Zobrazit více info

Neméně zajímavým provzdušňovačem je také Hecht 5641 2in1. Ten zabírá až 40 centimetrů plochy, díky čemuž bude vaše práce ještě účinnější. Přítomný 149 m³ motor se jmenovitým výkonem 2,5 kW se zase postará o to, aby zařízení dokázalo zodpovědně pracovat na deklarované velikosti pozemku do 1 600  m². Ani v tomto případě nechybí sběrný koš, jeho objem se zastavil na hodnotě 50 litrů.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Výběr vertikutátoru vyžaduje poměrně rozsáhlé plánování. Ještě před jeho koupí byste měli vědět, kde budete svůj nový provzdušňovač používat a co od něj očekáváte. Díky našemu srovnání však budete mít rozhodování o něco lehčí. Přinášíme vám totiž seznam parametrů, kterých byste si při výběru nového zahradního společníka měli všímat v nejvyšší možné míře. Které to jsou?

Nejdůležitějším parametrem je v případě vertikutátorů způsob napájení, který rozhodne o tom, v jakém prostředí bude zařízení pracovat. Vedle něj a výkonu však nelze zapomínat ani na šířku záběru a nastavitelnost výšky nožů, v opačném případě může na vaší straně skončit neefektivní přístroj. Důležitý je i objem sběrného koše, díky kterému předejdete duplicitě při vertikutaci a následném shromažďování odpadu. V neposlední řadě myslete i na způsob uskladnění, neboť v případě vertikutátoru jde o poměrně objemné zařízení.

Způsob napájení
Výkon
Šířka záběru
Výška nožů
Objem sběrného koše
Provedení a kompaktnost

Při výběru jsme kromě specifikací přihlíželi i k popularitě jednotlivých modelů mezi spotřebiteli. Na ověřených portálech jako Heureka, Mall, Alza či Kasa jsme sledovali prodejnost a recenze. Vybírali jsme z nabídky známých výrobců vertikutátorů, jako jsou Riwall, Hecht, Stiga a Fieldmann.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze benzinových vertikutátorů

Disponujete vlastní zahradou? V tom případě určitě víte, jak je důležité vybrat si do ní tu správnou zahradní techniku. Ve vaší dílně by neměl chybět kvalitní vertikutátor. I proto vám přinášíme recenze těch nejlepších pomocníků dostupných na českém trhu. Naše srovnání si za cíl neklade vyzdvihnout konkrétní model či výrobce. Vychází z uvedených předpokladů a uživatelských zkušeností, a to tak, aby dokázalo potenciálním spotřebitelům pomoct v co největší míře. Test je nezaujatý a nezávislý, jeho výsledkem je snaha čtenářům představit ty nejlepší benzinové vertikutátory, které jsou momentálně na trhu dostupné.

Víťaz testu

MTD Optima 38

OHV spalovací motor MTD ThorX, centrální nastavení výšky 6 poloh (od -15 až do 0 mm), 16 pracovních nožů, pracovní záběr 38 centimetrů, 50litrový sběrný koš.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nejlépe dopadl v našem srovnávacím testu benzínový vertikutátor MTD Optima 38. Ten v sobě ukrývá spolehlivý OHV spalovací motor MTD ThorX, který slibuje vysoký výkon a nízkou spotřebu. Poradí si přitom s pozemky s velikostí 1 500 m², což ocení i majitelé větších zahrad a travnatých ploch. Pokud však hledáte něco ještě výkonnějšího, nezoufejte. Stačí se ohlédnout po vertikutátoru Hecht 5641 2in1. V každém případě zařízení z dílny MTD disponuje nejen hřídelem s pevnými dvojitými hroty, ale i doplňkovým hřídelem odmechovače trávníku. Centrální nastavení výšky slibuje 6 poloh, a to od -15 až do 0 milimetru. Velkou výhodou je přítomnost ocelového podvozku, který se bez poškození dostane přes jakékoliv nerovnosti. 

Vertikutátor MTD Optima 38 disponuje 16 pracovními noži, což je dostatek na to, aby dokázal účinně pročistit středně velké a větší travnaté plochy. V tomto smyslu vás nepochybně potěší i pracovní záběr na úrovni 38 centimetrů či přítomnost 50litrového sběrného koše. Zařízení je přitom poměrně jednoduše skladovatelné, v čemž mu napomáhá jeho sklopitelná ergonomická rukojeť. Váha vertikutátoru z dílny MTD se zastavila na hodnotě 39 kilogramů.

Pozitíva

Vysoký výkon
Velký sběrný koš
6 výškových poloh

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Výkon: 4 kW ● Pracovná plocha: 1 500 m² ● Záběr: 38 cm ● Objem koše: 50 l ● Nastavení výšky: -15 až 0 mm (6 poloh)

Cenový trhák

Riwall RPV 4058

Čtyřtaktní OHV benzínový motor s výkonem 4,3 kW, výška provzdušnění nastavitelná v 6 úrovních (-15 až 0 mm), 18 ocelových nožů, 35litrový koš.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Postačí vám vertikutátor, který dokáže bez problémů pokrýt 1 200 m² plochy? V tom případě rozhodně nepřehlédněte Riwall RPV 4058. Toto zařízení v sobě totiž kombinuje mimořádně zajímavé parametry spolu s příznivou cenovkou. Za připomenutí stojí 4taktní OHV benzínový motor s výkonem až 4,3 kW, resp. 5,8 koní. Uživatele potěší i přítomnost kvalitního ocelového podvozku obdařeného kuličkovými ložisky. Ten disponuje záběrem 40 centimetrů, tedy ještě větším než v případě Hecht 5641 2in1Čtveřice kol s průměrem 180 milimetrů se zase postará o to, že si vertikutátor Riwall poradí s většinou nerovností na vaší zahradě. 

I v tomto případě přitom platí, že výška provzdušnění je nastavovaná centrálně, a to v šesti úrovních počínaje -15 a konče 0 mm. Mimochodem, o frézování se postará válec s 18 ocelovými noži, válec na provzdušňování je vybavený ocelovými pružinami. Objem koše je v porovnání s předešlým modelem o něco menší, ale stále nabízí velmi příjemných 35 litrů. Do palivové nádrže nalijete 3,6 litru benzínu, objem olejové nádrže se zastavil na hodnotě 0,6 litru. Samotné zařízení je těžké 34 kilogramů, přičemž i v tomto případě můžete počítat se sklopnou rukojetí. Ta vás tak potěší při skladování ve stísněných prostorách.

Pozitíva

Vysoký výkon
Příjemná cenovka

Negatíva

Menší sběrný koš

Výkon: 4,3 kW ● Pracovní plocha: 1 200 m² ● Záběr: 40 cm ● Objem koše: 35 l ● Nastavení výšky: -15 až 0 mm (6 poloh)

Náš TIP

Hecht 5641 2in1

Čryřtaktní OHV benzínový motor, pracovní záběr 40 centimetrů, nastavení výšky (-15 mm až +5 mm), 50litrový sběrný koš, nožový i pružinový válec.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Řešení máme i pro spotřebitele, kteří hledají zlatou střední cestu mezi vertikutátory. Je jím provzdušňovač půdy Hecht 5641 2in1. Výrobce ho – už tradičně – vybavil zodpovědným 4taktním OHV benzínovým motorem, ačkoliv v tomto případě na výkonu oproti své konkurenci ztrácí. Nabízí totiž 2,5 kW, přesto si však dokáže bez větších problémů poradit s hrbolatým terénem s velikostí do 1 600 m². Napomáhá mu v tom přítomnost kovového skeletu a čtveřice kol, přičemž samotný pracovní záběr se v tomto případě dostává na úroveň 40 centimetrů. Velkou výhodou vertikutátoru Hecht 5641 2in1 je široký výběr výškové úrovně provzdušnění. Ta začíná v hloubce -15 a končí až v +5 milimetrech

V dalších ohledech Hecht oproti svým konkurentům zvlášť nevyniká, ale na druhou stranu ani neztrácí. Disponuje sběrným košem s objemem 50 litrů, v porovnání s modelem Riwall RPV 4058 tak má k dispozici o 15 litrů víc. Uživatel nepochybně ocení, že v balení najde jak nožový, tak i pružinový válec. Další nespornou výhodou Hechtu je jeho skladnost. Na jeho uskladnění vám díky sklopné rukojeti postačí jakýkoliv prostor pod policí nebo regálem.

Pozitíva

Velká pracovní plocha
Velký sběrný koš
Množství výškových poloh

Negatíva

Nižší výkon

Výkon: 2,5 kW ● Pracovní plocha: 1 600 m² ● Záběr: 40 cm ● Objem koše: 50 l ● Nastavení výšky: -15 až +5 mm

Lacná kvalita

Fieldmann FZV 6050-B

3kW benzínový motor, šest výškových stupňů (od -15 do +3 mm), 3,6litrová nádrž na benzín, pracovní záběr 40 cm, objem koše 45 l.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Hodně muziky za málo peněz. I takto by se dalo shrnout všechno to, co vertikutátor Fieldmann FZV 6050-B uživateli nabízí. Mimořádně výkonný benzínový motor nabídne až 3 kW čisté síly, přičemž samotné zařízení si poradí s plochou s velikostí 2 000 m². Ocelové tělo a kuličková ložiska kol se zase postarají o to, abyste se v případě Fieldmannu nemuseli omezovat na žádných nerovnostech. Nakonec, dopomůže vám k tomu i šest výškových stupňů vertikutace, a to od -15 do +3 mm. O to, abyste sd nemuseli omezovat častým doléváním paliva, se zase postará 3,6litrová nádrž na benzín. 

Vertikutátor z dílny Fieldmann disponuje poměrně velkým košem na sběr nečistot. Jistě, jeho objem 45 litrů mohl být vzhledem na zvládnutelnou pracovní plochu klidně vyšší, stále však jde o velmi příjemnou hodnotu. Vertikutátor dosahuje pracovního záběru na úrovni 40 centimetrů. I v tomto případě platí, že s ohledem na 2 000 m² půdy, kterou dokáže provzdušnit, by si to žádalo ještě o 5–10 centimetrů víc. V každém případě, pokud s provzdušňováním nespěcháte, koupě zařízení Fieldmann FZV 6050-B rozhodně nebudete  litovat. Pokud vám však postačí zařízení určené na menší pracovní plochu, jako účinnější volba se bude jevit Riwall RPV 4058.

Pozitíva

Velká pracovní plocha
Slušný výkon

Negatíva

Menší sběrný koš
Menší výkon

Výkon: 3 kW ● Pracovní plocha: 2 000 m² ● Záběr: 40 cm ● Objem koše: 45 l ● Nastavení výšky: -15 až +3 mm

Další zajímavé produkty

Vybrat si z řady zahradní techniky je často mimořádně náročné. Platí to i v tomto případě a nezaujal vás žádný z pěti recenzovaných vertikutátorů? Žádný problém. Přinášíme vám i pět alternativních produktů, které rovněž stojí za povšimnutí. Možná si svého favorita najdete právě mezi nimi.

Většina vertikutátorů nabízí maximální záběr 40 centimetrů. To však není případ zařízení Hecht 5644, které má v tomto ohledu ještě dva centimetry k dobru. Tradiční čtyřtaktní a 4kW benzinový motor si poradí s plochou o velikosti 1 600 m². Potěší přítomnost 45litrového sběrného koše a centrálně nastavitelné výšky vertikutace. Ta se pohybuje v rozmezí od +10 do −12 milimetrů.

Frézovací a provzdušňovací válec v kombinaci se sběrnou nádobou? To vše a ještě mnohem více nabízí benzinový vertikutátor AL-KO 38 P Combi Care Comfort. Jeho výkon na úrovni 1,30 kW stačí k provzdušnění menších a středně velkých pozemků, přičemž výrobce deklaruje vysokou účinnost u plochy do 800 m². Uživatel se může spolehnout na 5stupňové nastavení výšky provzdušnění a pracovní záběr 38 centimetrů.

Zajímavou volbou může být i provzdušňovač Stihl RL 540. Jeho jmenovitý výkon na úrovni 2,2 kW stačí na plochu o velikosti slušných 2 000 m². V tomto případě se však budete muset uskromnit při pracovním záběru, protože dosahuje úrovně jen 38 centimetrů. Ovšem 6 výškových stupňů při vertikutaci s maximální hodnotou 25 milimetrů vše vynahradí.

Pokud hledáte kombinaci zajímavého výkonu a příznivé ceny, pravděpodobně vás zaujme i vertikutátor Scheppach SC 40 P. Ten v sobě kombinuje tříkoňový čtyřtaktní OHV agregát, který bez větších problémů pokryje plochu 1 500 m². O efektivitu při práci se postará 18 nožů nastavitelných do 6 pozic – od −15 až po +5 milimetrů. Nasbíraný odpad zase ukryjete do 45litrové sběrné nádoby.

Pětici alternativních produktů v našem srovnání uzavírá provzdušňovač Wolf-Garten VA 357 B. V tomto případě jde o nenápadnější, ovšem s výkonem 2,4 kW stále velmi efektivní zařízení. Uživatelům nabídne standardní, centrální 6stupňové nastavení výšky, přičemž v tomto případě můžete počítat s rozpětím od 0 do 15 milimetrů. Ocelový podvozek a poplastované tělo v sobě ukrývají i 45litrový sběrný koš.

Nejprodávanější podle Heureka.cz 

Při koupi svého nového vertikutátoru nezapomeňte sledovat i spotřebitelskou spokojenost. Ta se v konečném důsledku projevuje i na prodejnosti jednotlivých zařízení. I proto vám přinášíme seznam nejprodávanějších vertikutátorů na českém trhu podle portálu Heureka.cz. Tabulku prodejnosti budeme pravidelně aktualizovat, budete se tak moct těšit vždy na ta nejoblíbenější a nejprodávanější zařízení.

Názov Hodnotenie Detail
VeGA TS40-W5*Zobrazit produkt
Fieldmann FZV 6050-B5*Zobrazit produkt
Stiga SVP 40 G5*Zobrazit produkt
Güde GV 4001 B 951335*Zobrazit produkt
MTD Optima 38 VO5*Zobrazit produkt

Jak vybrat vertikutátor? Pokud vás zajímavá odpověď na tuto otázku, viz článek o nejlepších elektrických vertikutátorech.

Otázky a odpovědi – FAQ

Při koupi zahradního vertikutátoru přirozeně vyvstává v hlavách potenciálních spotřebitelů řada otázek. I proto jsme se rozhodli do našeho srovnání zařadit sekci otázek a odpovědí, ve které pravidelně zodpovíme vše, co vás zajímá. Věříme, že tímto způsobem společně pomůžeme co nejširší skupině spotřebitelů.

Benzinový vertikutátor oceníte zejména v případě, že plánujete provzdušnit větší plochu trávníku. Na rozdíl od elektrického přístroje se totiž nebudete muset omezovat délkou přívodního kabelu. Stejně tak jsou benzinové provzdušňovače zpravidla výkonnější. V neposlední řadě je oceníte při nižších teplotách, při nichž jsou benzinové agregáty spolehlivější.

Vertikální prořezávání trávníku má význam nejen v případě jeho poškození, ale i jako prevence. Jakmile zjistíte, že začal váš trávník uprostřed sezóny vysychat, případně půda působí jako houba, setkáváte se s vážným problémem. V takovém případě je vhodné půdu a podloží trávníku provzdušnit a zbavit případných nánosů či odumřelých částí rostlin, k čemuž vám poslouží právě vertikutátor.

Nejideálnější je trávník provzdušňovat dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Poprvé tehdy, když tráva začne růst (někdy na přelomu března a dubna), a podruhé před zazimováním zahrady (přelom září a října).

Pre náročných

Stiga SVP 40 B

Čtyřtaktní motor Briggs&Stratton 5. generace, 32 nožů, pracovní záběr 40 centimetrů, 50litrový sběrný koš, nastavení výšky od -15 do +5 milimetrů.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výrobci provzdušňovačů mysleli i na ty nejnáročnější uživatele. Pro ty je tu vertikutátor Stiga SVP 40 B disponující čtyřtaktním motorem Briggs&Stratton 5. generace. Ten dosahuje výkonu na úrovni 2,18 kW, což se může jevit na první pohled jako málo, stále však postačuje na provzdušnění plochy s velikostí 1 500 m². Co však dělá model z dílny Stiga v porovnání s konkurenty skutečně výjimečným, je počet nožů. Ten se tu oproti některým modelům zdvojnásobil a dostal se na hodnotu 32. Nože dokážou zabrat celkově 40 centimetrů půdy. Tělo zařízení je i v tomto případě ocelové, kola využívají pro pohyb kuličková ložiska. 

Další parametry jsou více méně standardní, vertikutátor disponuje 50litrovým sběrným košem a průměrem kol na úrovni 180 mm. Nastavování hloubky je centrální a využitelné v rozmezí od -15 do +5 milimetrů. Samotné zařízení je, i s ohledem na použité materiály, poměrně těžké. Jeho váha se dostala na hodnotu 37 kilogramů. Pokud hledáte vertikutátor s výkonem schopným pokrýt 1 500 m², vhodnou alternativou může být i zařízení MTD Optima 38.

Pozitíva

Vyšší počet nožů
Velký sběrný koš

Negatíva

Vysoká pořizovací cena

Výkon: 2,18 kW ● Pracovní plocha: 1 500 m² ● Záběr: 40 cm ● Objem koše: 50 l ● Nastavení výšky: -15 až +5 mm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vertikutátory

Vaše hodnocení:
(90.6%)