Android TV boxy

Nejlepší Android TV boxy 2024 + recenze

Dnes už má většina z nás doma inteligentní televizor, který se dokáže připojit k internetu a přehrávat hudbu, filmy či dokonce hry. Víte však o tom, že i váš běžný televizor můžete přeměnit na Smart TV? Díky Android TV boxu se stane z vaší staré televize nové chytré zařízení. Testmagazín strávil desítky hodin analyzováním trhu, aby vám představil nejlepší dostupné modely a pomohl vám s výběrem. Ze srovnání nám vzešel jasný vítěz Homatics Box R, který vyniká v poměru cena/funkce.

Publikované: 04.01.2023
Aktualizované: 05.04.2024

Jaký Android TV box koupit?

Naše recenze jsou sestaveny tak, abyste na jednom místě našli všechny potřebné informace o produktu. Pokud však nechcete trávit dlouhé hodiny výběrem, mohou vám pomoci naše 3 krátké popisy vybraných TOP modelů, kterým jsme udělili i speciální štítky. Konkrétně se tak můžete těšit na vítěze testu, nízkou cenou vás upoutá cenový trhák a bez povšimnutí nenechte ani tip naší redakce.

Názov Hodnotenie Detail
Homatics Box R   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Nokia Streaming Box 8000   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Blow Android TV box   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Homatics Box R

Homatics Box R

Procesor Amlogic S905X4, 2 GB operační paměť, kapacita pevného disku 16 GB, Android TV 11, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Zobrazit více info

Homatics Box R patří mezi nejvýkonnější multimediální zařízení na našem trhu. Může se pochlubit operačním systémem Android TV 11. Umožňuje přehrávat širokou paletu multimédií a služeb v rozlišení až Ultra HD 4K. O rychlé reakce se postará výkonný procesor Amlogic S905X4, kterému činí podporu 2GB DDR RAM a 16GB eMMC Flash. Disponuje mnoha užitečnými funkcemi, které vám zpříjemní zážitek ze sledování televize. Mezi nimi je Google Assistant, předinstalovaný YouTube, Netflix, Google Play či aplikace KODI, HBO GO a jiné. Za zmínku stojí také široká výbava a konektivita.

Cenový trhák
Blow Android TV box

Blow Android TV box

Procesor Amlogic S905W, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 16 GB, Android 9, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Zobrazit více info

Multimediální přehrávač Blow Android TV box je určen pro televizory s HDMI připojením a možností přehrávání v kvalitě 4K UltraHD. V zařízení naleznete nainstalovaný obchod Google Play, díky kterému si umíte stáhnout tisíce dostupných aplikací pro Android. K internetu se můžete připojit pomocí sítě LAN nebo WiFi. I přes nižší cenu se výrobek skládá z vysoce kvalitních komponentů. Čtyřjádrový proces Allwiner 1,4 GHz spolupracuje s grafickou kartou MALI-G31.

Náš TIP
Nokia Streaming Box 8000

Nokia Streaming Box 8000

Procesor Cortex-A55, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 8 GB, Android 10, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Zobrazit více info

Do kategorie lepších přijímačů patří také Nokia Streaming Box 8000. Jeho srdcem je výkonný procesor a systém Android TV 10. Výkonný chipset S905X3 se 4jádrovým procesorem Cortex-A55 poskytuje obrovský výkon a grafický čip G31 MP2 zajišťuje výbornou kvalitu obrazu i při hraní her. Díky bluetooth si k němu můžete připojit herní ovladač, klávesnici nebo soundbar. Ovládání vám zjednoduší podsvícený dálkový ovladač či hlasové vyhledávání.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Při hodnocení jednotlivých modelů jsme se soustředili hlavně na důležité parametry, které přímo souvisejí s výkonností, funkcemi i zobrazováním ostrého obrazu. Android box funguje v podstatě jako počítač, který ukrývá v sobě potřebný hardware. Jednou z nejdůležitějších částí je procesor zařízení, označovaný také pojmem CPU. Na jeho výkonu závisí následně promítaný obsah. Výkonnější přístroje dokáží streamovat obraz s rozlišením až 4K, zatímco méně výkonné jen ve Full HD rozlišení. Pro plynulý chod přístroje a nainstalování operačního systému je důležitá operační paměť i jeho verze. Obecně platí, čím je verze vyšší, tím je aktuálnější a nejvíce pokročilá. Další důležitý aspekt je velikost vnitřního úložiště. Jedná se o limitující faktor, který určuje, jaké množství souborů můžete uložit na své zařízení. Všímejte si také pojmy konektivita a vstupy či výstupy, které slouží k propojování s ostatními zařízeními.

Nezapomínejte, že multimediální centra jsou určena pro přeměnu klasického televizoru na Smart, proto by měla disponovat mnoha funkcemi, které budou snadno ovladatelné. Pro zvýšení uživatelského komfortu si umíte pořídit různé doplňkové příslušenství. Výběr Android TV boxu se na první pohled může zdát komplikovaný, proto jsme vám všechny parametry přehledně uspořádali podle důležitosti. Chcete-li si o nich nastudovat více, všechny je naleznete důkladně vysvětlené v našem návodu na výběr.

Výkon procesoru
Rozlišení
RAM – operační paměť
Verze systému Android
Kapacita úložného prostoru
Způsob zapojení/konektivita
Ovládání
Doplňkové funkce
Příslušenství

Důležité parametry nebyly jediným kritériem, ke kterému jsme přihlíželi při výběru. V úvahu jsme brali produkty z aktuálního trhu a rozhodujícím parametrem byly pro nás i spotřebitelské recenze na populárních webových portálech, jako Heureka.cz, Mall.cz, Alza.cz či Datart.cz. Do našeho výsledného výběru se tak dostalo jen několik opravdu kvalitních modelů od spolehlivých výrobců. V testu se setkáte se známými značkami, jako Nokia, Xiaomi, Tesla, Thomson, Sencor či Homatics.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak mnoho času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze Android TV boxů

Výsledkem našeho testu jsou recenze vybraných nejlepších modelů Android TV boxů. Při hodnoceních zmiňujeme několik důležitých oblastí, produkty porovnáváme mezi sebou a recenze jsou doplněny našimi názory i recenzemi od spotřebitelů. Na závěr bychom vám ještě chtěli dát do pozornosti, že tento test je tvořen objektivně a žádný ze zmíněných modelů není propagován a ani nijak zvýhodněn.

Víťaz testu

Homatics Box R

Procesor Amlogic S905X4, 2 GB operační paměť, kapacita pevného disku 16 GB, Android TV 11, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Android TV box poskytující 4K rozlišení, s výbornými uživatelskými recenzemi. Přesně tím se pyšní model Homatics Box R. Dokonce patří mezi nejvýkonnější multimediální zařízení na trhu, které z obyčejné televize udělá výkonnou smart TV.

Zařízení využívá výkonný procesor Amlogic S905X4 a ten vám zaručí vysokou rychlost a větší zážitek ze sledování televize. Podporu mu činí 2GB operační paměť a 16GB Flash disk. Operačním systémem je oficiální Android TV 11.

Díky malému, jen 0,5 kg boxu vaše zážitky ze sledování televize naberou nové rozměry. Přes obchod Google Play si můžete do své televize stáhnout všechny vaše oblíbené aplikace jako YouTube, Netflix či Prime Video. Se zabudovanou funkcí Chromecast zase můžete jednoduše a bezdrátově propojit TV se svým chytrým telefonem. Tato funkce dokáže zrcadlit obsah téměř z jakéhokoli chytrého telefonu, tabletu či notebooku.

Android box značky Homatics vás potěší také svojí konektivitou. Nechybí mu USB typu C, USB 2.0, USB 3.0, čtečka MicroSD karty a jiné. Větší možnost konektivity přispívá k vyšší využitelnosti zařízení.

Ovládání Android boxů prostřednictvím dálkového ovladače nebývá standardem. Tento model se jím však pochlubit může. K zařízení dostanete i ovladač, sice v minimalistickém provedení, ale najdete na něm vše potřebné. Funguje prostřednictvím bluetooth připojení. Čtyři tlačítka jsou věnována nejoblíbenějším aplikacím a díky nim se rychle dostanete na YouTube, Netflix, Prime Video a Google Play. Výrobci se ovládání snažili co nejvíce zjednodušit, a tak nabízejí také možnost hlasového ovládání. Stačí jen říct, co chcete sledovat, a Google Assistant vám to automaticky zobrazí přímo na vaší obrazovce.

Kromě toho, že si přes vaše oblíbené streamovací služby umíte vychutnat filmy a seriály bez reklamy, přes zařízení Homatics Box R umíte sledovat i živé vysílání televizních programů. Je třeba jen doinstalovat aplikaci vybraného poskytovatele, předplatit si danou službu a můžete sledovat. Mezi podporované aplikace patří např. SledováníTV, Skylink Live TV, Magio GO, Antik TV, O2 TV a další.

Herní fanoušky potěší možnost hraní her přímo na televizoru. Jednoduše si jen z obchodu Google Play vyberete vaši oblíbenou hru, stáhnete a hrajete. Díky konektivitě můžete pro pohodlné hraní využít např. bezdrátový ovladač, soundbar nebo sluchátka.

Tento Android box se mezi uživateli těší velké oblibě. Svědčí o tom také mnohé pozitivní recenze. V nich se často skloňuje výkonnost, rozlišení, dobrá synchronizace s televizí i užitečné funkce. Výrazným plusem je verze Androidu 11. V celkovém hodnocení se jedná o velmi dobrý přijímač, který vám zaručeně splní očekávání ze Smart televize. V poměru cena/výkon si drží vysokou úroveň. Menší nevýhodou je chybějící číselné ovládání na ovladači. Ve spotřebitelských recenzích také padlo vyjádření k chybějící funkci Auto Frame Rate, která by automaticky přizpůsobila frekvenci obrazu.

Pozitíva

Poměr cena/výkon
Rozlišení
Výkonný procesor

Negatíva

Chybí funkce Auto Frame Rate

Procesor: Amlogic S905X4 ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 16 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android TV 11 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: USB 2.0, USB 3.0, USB-C ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 0,5 kg

Cenový trhák

Blow Android TV box

Procesor Amlogic S905W, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 16 GB, Android 9, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Cenově dostupnější možností pro vás může být Android TV box Blow. U tohoto modelu platí, že i za málo peněz můžete mít spoustu „muziky“. Multimediální přehrávač Blow je určen pro všechny televizory s HDMI připojením, ze kterých se stane za krátký čas Smart TV. Pomocí již nainstalovaného obchodu Google Play si umíte stáhnout tisíce dostupných aplikací pro Android.

Tento model vám dokáže zprostředkovat multimediální obsah až ve 4K rozlišení a 30 snímcích za sekundu. I přes starší operační systém Android 9 funguje velmi rychle a stabilně. Novější verzi Androidu vám může nabídnout model Homatics Box R. Zařízení disponuje čtyřjádrovým procesorem Amlogic, taktovaným na frekvenci 2,0 GHz. Procesor dokonale spolupracuje s grafickou kartou MALI-450.

Stabilní provoz zajišťuje 2GB RAM. Pro vaše soukromá data máte k dispozici 16GB Flash paměť. Využít můžete také externí paměťové karty nebo pevný disk. U těchto zařízení nesmí chybět WiFi modul, ale také možnost připojení přes LAN.

Ovládání TV boxu Blow je uživatelsky přívětivé a variabilní. První možností je ovládání přes klasický dálkový ovladač, který dobře padne do ruky a má srozumitelná tlačítka. Ovladač funguje v IR režimu, takže je třeba mířit přímo na přijímač. Obsahuje také možnost režimu myši – směrovými tlačítky ovládáte kurzor na obrazovce. Pokud plánujete na televizoru využívat klasický prohlížeč či hrát hry, k ovládání vám lépe poslouží myš nebo klávesnice. Za velmi užitečnou funkci považujeme Blow TV Box, umožňující dálkově ovládat televizi přímo ze smartphonu pomocí vyhrazené aplikace.

I když tento model nepatří k nejvýkonnějším, jeho nízká cena rozhodně není jedinou silnou stránkou. Zařízení podle spotřebitelů splňuje, co zaručuje. Poskytne vám skvělou kvalitu obrazu a zpřístupní spoustu funkcí. Výhodou je také jeho jednoduchá instalace a také ovládání. Navíc, díky kompaktním rozměrům vám ani nebude překážet u televize. Nižší cena a nižší verze Androidu se odrazila zejména na pomalých reakcích a odezvách, a na občasném zasekávání. Minusem je i slabší konektivita, zařízení disponuje jen dvěma USB porty.

Pozitíva

Cena
4K rozlišení
Variabilní způsoby ovládání

Negatíva

Slabší konektivita
Pomalé reakce
Občasné zasekávání

Procesor: Amlogic S905W ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 16 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android 9 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: 2 x USB 2.0 ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 0,3 kg

Náš TIP

Nokia Streaming Box 8000

Procesor Cortex-A55, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 8 GB, Android 10, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Model Nokia Streaming Box 8000 si nás získal nejen svými parametry, ale také vysokým hodnocením od spotřebitelů. Jeho srdcem je výkonný procesor Cortex-A55 a systém Android s verzí 10. Streaming box připojíte k televizoru jednoduše pomocí portu HDMI. Váš běžný televizor přemění na Smart TV, kde budete moci používat všechny oblíbené aplikace (Skylink, Netflix, HBO GO, Prime Video, YouTube) nebo hrát různé hry.

Pokud už máte dost nekvalitního a rozmazaného obrazu, s tímto TV boxem na něj zapomenete. Díky vysokému 4K Ultra HD rozlišení povýší vaše divácké zážitky při sledování filmů a seriálů na novou úroveň. Můžete se těšit na ostrý obraz plný jasných a barevných detailů. Grafický čip G31 MP2 zajišťuje dostatečný výkon i pro hry.

Množství dostupných konektorů vždy považujeme za výhodu, neboť umožňují větší flexibilitu v používání. K zařízení můžete připojit soundbar, klávesnici, myš, herní ovladač a další. I když tento model disponuje všemi potřebnými porty, více USB portů by jistě ocenilo mnoho uživatelů. Nechybí však bezdrátové připojení bluetooth, díky kterému si také můžete připojit různé příslušenství.

Modernější a výkonnější zařízení se mohou pochlubit dálkovým ovládáním. Model Nokia Streaming Box 8000 není výjimkou. Své oblíbené aplikace budete mít díky dálkovému ovladači vždy na dosah ruky. Malé detaily mohou zlepšit celkový dojem zařízení a nás si získala právě podsvícená tlačítka na ovladači. Problém s hledáním tlačítka ve tmě se tak snadno vyřeší. S ovládáním vám může pomoci i Google Assistant s hlasovým vyhledáváním.

Znáte funkci Chromecast? Umožňuje zrcadlení obrazu. V praxi to znamená, že díky této funkci můžete sledovat obsah ze svého chytrého telefonu či tabletu na velké obrazovce televizoru. Abychom nezmiňovali jen samé plusy tohoto zařízení, přejděme ke slabší stránce. Tou je nízká kapacita pevného disku, pouhých 8 GB. Dvojnásobek vám nabízí také cenově levnější model Blow Android TV box. Musíte si ovšem sami zvážit, které parametry jsou pro vás nejdůležitější. Paměť si můžete rozšířit pomocí externí paměťové karty nebo pevného disku.

O recenze tohoto modelu TV boxu není nouze. Ještě větší výhodou je, že jsou většinou pozitivní. Skloňuje se v nich zejména plynulý chod aplikací bez sekání, rychlá odezva, kvalitní 4K obraz či jednoduché ovládání. Potěší vás také mnohé funkce a propracované detaily, jako například podsvícený ovladač. Celkově se jedná o výkonný produkt, který splňuje očekávání většiny zákazníků. Koupí tohoto modelu určitě neuděláte krok vedle a je hodný své ceny.

Pozitíva

Plynulý chod obrazu
Rozlišení

Negatíva

Nižší paměť
2 USB porty

Procesor: Cortex-A55 ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 8 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android 10 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: USB 3.0, USB-C ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 0,25 g

Pre náročných

Zidoo Z9X

Procesor Realtek RTD1619DR, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 16 GB, Android 9, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Uživatelé s náročnějšími požadavky možná zaujme model z vyšší cenové kategorie Zidoo Z9X. Překvapí zejména svojí výkonností, která se odrazila iv kvalitě výsledného obrazu. Tento multimediální přehrávač disponuje výkonným grafickým modulem pro domácí kina. Výkonná čipová sada Z9X je vybavena šestijádrovým procesorem RTD1619DR, který má rychlou odezvu a efektivnější výpočetní kapacitu.

Silný dekódovací výkon podporuje UHD rozlišení. I když 4K rozlišení již není příliš výjimečné a setkáte se s ním i u levnějších modelů, například u modelu Nokia Streaming Box 8000, výrobci se snažili, aby byl každý pixel vyplněn a přirozený. Právě proto tento přehrávač podporuje také HDR 10+ a Dolby Vision. Obě funkce přispějí k jasnějšímu, výraznějšímu a barevnějšímu obrazu.

Chytré zařízení je doplněno mnoha funkcemi, které jistě přispějí ke komfortní obsluze i k většímu zážitku ze sledování. Například funkce frame rate nebývá u Android boxů samozřejmostí. Zidoo Z9X však automatické přepínání frame rate podporuje. Také umožňuje zrcadlení obrazu, což v praxi znamená, že videa z telefonu nebo tabletu můžete pouštět na velké obrazovce televizoru. Výhodou oproti levnějším Android boxům je také hudební přehrávač, který podporuje kvalitní přehrávání hudby.

Široké možnosti konektivity jsou jistě také plusovým bodem. Z9X nabízí mnoho rozhraní, včetně HDMI vstupu a výstupu, SATA 3.0, dvou USB 3.0 a USB 2.0, optického výstupu, RS232, Gigabit LAN atp. Model také podporuje velké množství videoformátů. Ovládání je zajištěno prostřednictvím dálkového ovladače. Aplikace iOS a Android můžete snadno ovládat i prostřednictvím chytrého telefonu.

Kvalitní zpracování, kvalita obrazu a řada užitečných funkcí jsou za nás při výběru Android boxu klíčové. Zidoo Z9X nás mile překvapil, protože je všechny splňuje. Kladná hodnocení od spotřebitelů jsou rovněž důkazem spokojenosti s modelem. Produkt podle slov zákazníků splňuje očekávání a kromě toho se snadno nastavuje a ovládá. Slabší stránkou je však 2GB RAM, která je stejná jako u levnějších modelů.

Pozitíva

Kvalita obrazu
Funkce
Jednoduché ovládání

Negatíva

Vyšší cena
2GB RAM

Procesor: Realtek RTD1619DR ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 16 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android 9 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: 2 x USB 2.0, 2 x USB 3.0 ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 1,2 kg

Thomson THA100

Procesor Amlogic S905X2-B, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 8 GB, Android 10, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Uživatelsky snadný přístup ke streamovacím platformám a aplikacím činí z modelu Thomson THA100 výkonného pomocníka. Videa a filmy si můžete vychutnávat v aplikacích jako YouTube či Netflix, ale zařízení podporuje také Voyo, Skylink, HBO, Spotify, O2 TV a mnoho dalších. Stačí jej připojit k televizi prostřednictvím HDMI portu a následně drátově nebo bezdrátově na internet.

Multimediální zařízení Thomson THA100 používá operační systém Android 10, který je znám velkým množstvím dostupných aplikací. Vy si do něj můžete kromě streamovacích aplikací nainstalovat také hry. Obraz vám bude navíc promítán ve 4K kvalitě.

Doplňkové funkce mohou často pomoci při výběru. Pokud vám záleží na kvalitě obrazu, jistě vás potěší podporovaný formát HDR pro jasnější a výraznější barvy. K zařízení dostanete dálkový ovladač s jasně identifikovanými ikonami. Výhodou jsou samostatná tlačítka pro YouTube, Netflix, Amazon Prime nebo obchod Google Play. K ovládání můžete využít také Google Assistant nebo mobilní telefon. Vyhledávanou funkcí je také nahrávání obsahu a zrcadlení obrazovky. K tomu jej výrobci vybavili úložištěm s kapacitou 8 GB a možností připojení externího disku.

Aby bylo používání televizoru co nejpřívětivější, zařízení je vybaveno mnoha porty. Mezi nimi nechybí 2 porty USB, Bluetooth 4.2, slot na microSD karty a porty HDMI a Ethernet. V balení se kromě samotného centra nachází dálkový ovladač, napájecí adaptér a HDMI kabel.

Tato malá a chytrá mašinka nás velmi mile překvapila. Přestože má jisté nedokonalosti, podle našeho názoru splňuje vše, co od Android boxu potřebujete. Náš názor se ztotožňuje s názory uživatelů. Model Thomson THA100 je ve spotřebitelských recenzích často chválen. Mezi jeho výhody patří kvalita obrazu, rychlost odezvy, snadná instalace i používání a také dostatečná konektivita. Slabší stránkou je nižší paměť pevného disku, kterou však můžete odstranit dokoupením externího disku. Několik zákazníků se vyjádřilo i k nefunkčnosti O2 TV. Cenově tento Android box patří do střední cenové kategorie.

Pozitíva

Množství funkcí
Kvalita obrazu

Negatíva

Nižší paměť pevného disku

Procesor: Amlogic S905X2-B ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 8 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android 10 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: USB 2.0, USB 3.0 ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 0,2 kg

Tesla MediaBox XA400

Procesor Amlogic S905X2-B, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 8 GB, Android 10, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tesla MediaBox XA400 disponuje operačním systémem Android 10. Certifikace od Google zajišťuje bezproblémový chod a aktualizace aplikací. Díky tomu máte přístup k filmům a seriálům, na jaké si jen vzpomenete. K obsahu se můžete dostat přes streamovací platformy jako Netflix, HBO GO, VOYO, Prime Video a další.

Kromě klasického přehrávání obsahu přes vybrané aplikace zařízení disponuje funkcí Chromecast built-in. Jedná se o funkci zrcadlení, která se používá pro sdílení obsahu z chytrých zařízení na velké obrazovce. Herní nadšence potěší i možnost hraní her.

O kvalitu obrazu mít strach nemusíte, TV box si poradí s náročnějším obrazem a dokáže jej promítat ve 4K rozlišení. O vyšší kontrast se postará technologie HDR. Nespornou výhodou je také Dolby Audio. Pod tímto pojmem myslíme ozvučení, které v každé situaci poskytne při poslechu hudby i sledování filmů kvalitní zvuk.

Není pohýb, že značka Tesla stojí za kvalitou a inovací svých výrobků, která je charakteristická pro každý její model. MediaBox můžete celý ovládat chytrým telefonem. Získáte tak maximální komfort při používání a nebudete muset řešit umístění ovladače. Ti, které tato informace příliš nepotěšila a jsou zastánci ovládání přes ovladač, se nemusí obávat. K multimediálnímu centru samozřejmě dostanete také dálkový ovladač. Kromě ovladače si prostřednictvím bluetooth můžete připojit také bezdrátovou myš, klávesnici či gamepad.

Model Tesla MediaBox XA400 bychom mohli zařadit do střední cenové kategorie. I když se některým uživatelům může zdát cena vyšší, z našeho pohledu je přiměřená k nabízeným funkcím. Zákazníci v recenzích chválí výbornou funkčnost, plynulý chod zařízení, snadnou instalaci a intuitivní ovládání. Kvalita zvuku je navíc doplněna zvukovým systémem Dolby Audio. Toto zařízení je výborně navrženo a uživatelsky přívětivě zpracováno. Kromě menší kapacity pevného disku mu nemáme co vytknout.

Pozitíva

Cena/kvalita
Dolby Audio
Jednoduché ovládání

Negatíva

Nižší kapacita pevného disku

Procesor: Amlogic S905X2-B ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 8 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android 10 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: USB 2.0, USB 3.0 ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 0,2 kg

Xiaomi Mi Tv Box

Procesor Cortex-A53, 2GB operační paměť, kapacita pevného disku 8 GB, Android 8, rozlišení 4K, WiFi, bluetooth.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Do testu Android TV boxů se dostal také model Xiaomi Mi Tv Box S. Ve své cenové kategorii je považován za jeden z nejlepších a patří k nejprodávanějším. Když vyšel na trh, byl velmi žádaný. Dnes se však setkáme již s mnohem výkonnějšími modely, jako například Tesla MediaBox XA400Homatics Box R nebo Zidoo Z9X. Slabší stránkou je operační systém Android 8.1.

V poměru ceny/kvality si tento model stále vede velmi slušně. Určitě vás jako první zajímá, jaké rozlišení podporuje. To nás nezklamalo, jelikož dokáže zprostředkovat multimediální obsah až ve 4K rozlišení a 60 snímcích za sekundu. Chybí mu však technologie HDR, která by přispěla k ještě vyšší kvalitě obrazu. Za výhodu považujeme technologie Dolby a DTS, které pečují o audio výstup. Těšit se můžete na trojrozměrný prostorový zvuk.

S kvalitním obrazem i zvukem si budete vychutnávat váš oblíbený obsah z nejrůznějších aplikací. Ať už se rozhodnete pro sledování filmů, pořadů, seriálů nebo pro hraní her, vaše zájmy nejsou omezeny. Mi Box také podporuje známé aplikace jako Netflix, YouTube či Google Cast. Z dostupných funkcí můžeme zmínit jen funkci zrcadlení dalšího zařízení.

Ovládání bude vyhovovat mladším i starším ročníkům. K dispozici máte dálkový ovladač nebo můžete jednoduše použít smartphone. Za zmínku stojí Google Assistant, který umožňuje ovládat zařízení prostřednictvím hlasu. Výrobci vybavili přístroj podporou bluetooth a také WiFi, která by měla být samozřejmostí. Nechybí ani HDMI či USB vstup. Zařízení uvedete do chodu velmi jednoduše: prostřednictvím HDMI portu box připojíte k televizi a následně jej napojíte k internetu.

Spotřebitelům se tento model TV Boxu velmi osvědčil. Z množství spotřebitelských recenzí převažují zejména pozitivní. Jedná se o jednoduchý model se základními funkcemi a snadným ovládáním. Kvalitu obrazu nabízí stále velmi dobrou, ale z našeho pohledu má už nejlepší období za sebou. Pokud patříte k zákazníkům, kteří očekávají vyšší kvalitu a více funkcí, doporučujeme vám ohlédnout se za novějšími zařízeními. Slabou stránkou je nižší verze Androidu a s ní i jisté nevýhody. Někteří zákazníci uvádějí, že model často zamrzá a potřebuje restart.

Pozitíva

Cena
Jednoduché ovládání
Kvalita obrazu

Negatíva

Nižší verze Androidu
Chybějící funkce
Nižší kapacita pevného disku

Procesor: Cortex-A53 ● Operační paměť: 2 GB ● Kapacita pevného disku: 8 GB ● Max. rozlišení: 4K ● Verze Androidu: Android 8 ● WiFi: ano ● HDMI: ano ● Bluetooth: ano ● USB: USB 2.0 ● Dálkový ovladač: ano ● Hmotnost: 0,15 kg

Další zajímavé produkty

Vývoj nových technologií je nezastavitelný. Z toho vyplývá, že i technologických zařízení je na našem trhu již mnoho. Výjimkou nejsou ani Android TV boxy. Právě proto jsme do našeho testu nemohli zařadit všechny. Pokud přemýšlíte nad koupí takového zařízení a zatím vás neoslovil žádný z výše zmíněných modelů, nezoufejte. Abychom vám vaše obzory rozšířili co nejvíce a nabídli co nejvíce informací, vybrali jsme pro vás ještě několik zajímavých modelů.

Silnou stránkou multimediálního centra Sencor SMP ATV2 je vysoká kvalita obrazu. Vaše oblíbené filmy, seriály či hry dokáže přehrávat až ve 4K rozlišení. Navíc podporuje i technologii HDR. K ovládání můžete využít dálkový ovladač nebo Google Assistant. Samozřejmostí jsou připojení HDMI, USB, Micro SD, 3,5mm Jack a Ethernet port. Nechybí ani bluetooth a WiFi připojení. Oceňujeme také 16GB interní paměť, která je o polovinu vyšší než u podobných modelů ve stejné cenové kategorii.

Náročné uživatele jistě zaujme model Nvidia Shield TV PRO. Pokud vás neodradí jeho vysoká cena, nebudete koupi litovat. Jedná se o doslova streamovací monstrum, které obsahuje široké spektrum aplikací a možností. Vychutnávat si můžete hudbu a filmy z vašich oblíbených aplikací, ale na své si přijdou také milovníci her. V jeho nitru se skrývá výkonný čipset Tegra X1, který nabízí 256 grafických výpočetních jader, 64bitový procesor a 3GB RAM. O výbornou kvalitu obrazu se postará 4K Ultra HD+ rozlišení, podporující HDR. Vysoce kvalitní zvuk vám zajistí zvuková technologie Dolby Atmos. Ovládání je zajištěno dálkovým ovladačem. Pohodlí si můžete dopřát prostřednictvím hlasového vyhledávání, díky vestavěnému mikrofonu. Zařízení obsahuje HDMI i USB výstupy.

Android TV box Amiko A6N OTT je sice chytrý pomocník, nicméně disponuje několika nevýhodami. Mezi nimi je jen 1GB operační paměť RAM a operační systém Android ve starší verzi 7. Na druhé straně nabízí 4K Ultra HD rozlišení s technologií HDR. Samozřejmostí je připojení k síti WiFi nebo LAN. Pokud vám nebude stačit 16GB interní paměť, k boxu můžete připojit externí úložný systém. K ovládání se používá infračervené externí tlačítko, které se nachází v balení. I když cena není příliš vysoká, vzhledem k funkcím se nám zdá být přehnaná. Toto zařízení se bude líbit spíše nenáročným uživatelům.

Dalším zajímavým modelem je Strong SRT 41. Disponuje výkonným 4jádrovým procesorem Cortex-A53 s operačním systémem Android 11. Toto multimediální centrum jednoduše zapojíte přes rozhraní HDMI do vaší TV a připojíte přes WiFi k vaší domácí síti. Po zapojení můžete začít surfovat po internetu, například přes webový prohlížeč, prohlížet videa z YouTube, hrát tisíce her v Google Play nebo sledovat vaše oblíbené programy přes Skylink Live TV. Obraz vám bude promítán ve 4K kvalitě s podporou funkce HDR10+, která zajistí lepší a vyšší kvalitu. K dispozici máte dálkové ovládání i Google Assistant.

Ve střední cenové kategorii se nachází model Blaupunkt B-Stream Box. Jeho nespornou výhodou jsou kompaktní rozměry a snadné používání. Stačí jej zapojit do HDMI portu televizoru a může si začít okamžitě užívat všech výhod plnohodnotného operačního systému Android TV. Díky modernímu hardwaru zajistí nejen rychlé reakce, ale také obraz v kvalitě až 4K Ultra HD, s technologií HDR+. Více aplikací najednou můžete používat díky 2GB RAM a oceníte také 8GB úložiště na hry, aplikace atp. Za výhodu považujeme dálkové ovládání s bluetooth, takže nemusíte pro interakci mířit přímo na TV.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Řídíte se při výběru nového produktu popularitou mezi spotřebiteli? Pokud je vaše odpověď ano, přejeďte si následující žebříček nejprodávanějších Android TV boxů na Heureka.cz. Nejprodávanější modely sice mohou být kvalitní a výkonné, ale určitě tento parametr neupřednostňujte před ostatními. V první řadě jsou důležitá vaše vlastní kritéria a požadavky. Výhodou nejvíce prodávaných modelů je, že často disponují mnoha spotřebitelskými recenzemi, které vám mohou pomoci při výběru. Uvědomujeme si, že prodejnost se časem mění, proto žebříček průběžně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Mi Tv Box S5*Zobrazit produkt
Google Chromecast 45*Zobrazit produkt
Xiaomi Mi TV Stick5*Zobrazit produkt
Google Chromecast 4 HD5*Zobrazit produkt
TESLA MediaBox XT8505*Zobrazit produkt

Multimediální zařízení s názvem Android TV box slouží k přeměně obyčejné televize na Smart TV. V podstatě se jedná o kompaktní box, který má v sobě zabudovaný propracovaný hardware. Používá systém Android a díky němu máte k dispozici řadu funkcí. Již při hodnocených parametrech jsme zmínili, že výběr tohoto zařízení není vůbec snadný. Pokud si chcete dát na výběru záležet, je důležité znát všechny rozhodující parametry. Ty jsme vám už sice v krátkosti představili, ale nyní vám vaše informace podrobně doplníme.

Jak vybrat Android TV box

 • Výkon procesoru
 • Rozlišení
 • Způsob zapojení/konektivita
 • Ovládání
 • Kapacita úložného prostoru
 • RAM/operační paměť
 • Doplňkové funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Výkon a počet jader procesoru

Procesor je jedním z nejdůležitějších parametrů, jelikož souvisí s celkovým výkonem zařízení. V praxi to znamená, že právě od výkonu procesoru se odvíjí to, jaké aplikace můžete používat a jak bude box pracovat. Často se označuje zkratkou CPU, což v překladu znamená centrální procesorová jednotka.

Při procesoru si všímejte informace o počtu jader a rychlosti procesoru. Obecně vždy platí, že čím vyšší hodnota, tím lépe. Záleží samozřejmě na vás, jak se chystáte toto zařízení využívat. Pokud očekáváte výbornou kvalitu obrazu alespoň ve 4K rozlišení, určitě by měl být procesor čtyřjádrový. Myslete však na to, že pro zobrazení obrazu v Ultra HD rozlišení musí být v první řadě přizpůsoben váš televizor. Pokud tuto možnost neumožňuje, zbytečně budete investovat do 4K boxu.

Většina procesorů v multimediálních zařízeních s operačním systémem Android disponuje více jádry. Nejčastěji se setkáte se čtyřmi nebo osmi. Ty se sice dále liší, ale s jistotou můžeme říci, že zařízení s více jádry zvládnou spustit i náročnější hry a videa. Rozdíl mezi nimi spočívá v hodnotě frekvencí. Tu mnozí výrobci bohužel neuvádějí, ale obvykle se hodnoty pohybují mezi 1,5 a 2 GHz.

Full HD nebo Ultra HD?

Rozlišení obrazu zpravidla nezávisí jen na Android boxu, ale také na vaší televizi. Pokud máte starší televizor, který nepodporuje vybrané rozlišení, prostřednictvím Android boxu jej nezvýšíte. Také se vám nevyplatí kupovat levné zařízení s nižším rozlišením, pokud váš televizor umí přehrávat i obsah ve vysoké kvalitě.

Jako první se tedy ujistěte, jaké rozlišení podporuje váš televizor. Dnes je již standardem Full HD (1 920 x 1 080 px), u výkonnějších zařízení 4K UHD (3 840 x 2 160 px) a výjimečně se setkáte i s nativní podporou 8K UHD (7 680 x 4 320 px). Vyšší rozlišení znamená více pixelů a lepší kvalitu obrazu. Ze zkušeností však můžeme říci, že nejčastěji jsme se setkali u modelů se 4K rozlišením, které zaručí výbornou kvalitu obrazu.

Konektivita Android TV boxu

Způsob zapojení a konektivita

Konektivita je také velmi důležitým parametrem, neboť ovlivňuje využitelnost přístroje. Jedná se o vstupy a výstupy nacházející se na zařízení. Android TV box připojujeme k televizoru prostřednictvím HDMI portu. Určitě si nejprve zkontrolujte, zda tento konektor podporuje i váš televizor. Dalším nezbytným prvkem konektivity zařízení jsou USB porty. Rozdíl bývá v jejich počtu, nejčastěji se setkáte s jedním USB 2.0 a druhým USB 3.0. V ideálním případě jsou oba porty k dispozici dva. Lepší volbou je USB 3.0 – jedná se o rychlejší způsob přenosu dat. Prostřednictvím USB lze připojit periferní zařízení, jako myš, klávesnici, externí disk nebo gamepad. Pro připojení sluchátek vám zase poslouží 3,5mm Jack. Nezapomeňte ani na bezdrátové připojení WiFi a bluetooth.

Způsoby ovládání Android TV boxů

 • K ovládání Android boxu se nejčastěji využívá dálkový ovladač, který naleznete standardně v balení. Ten disponuje více tlačítky, která vám umožní přepínat mezi aplikacemi, stahovat filmy, regulovat hlasitost a jiné potřebné akce.
 • Dálkové ovladače mohou být doplněny o klávesnici či touchpad.
 • Mnohem přesnější ovládání, ve srovnání s klasickým ovladačem, je prostřednictvím funkce Air Mouse. Také ji zajišťuje ovladač, ale na obrazovce se pohybujete s kurzorem myši.
 • Velice oblíbenou variantou je hlasové ovládání. Tato možnost je vhodná, když nevíte, kde jste odložili ovladač a potřebujete film pozastavit, případně vypnout.
 • Ke komunikaci se zařízením můžete použít klasickou myš či klávesnici, kterou připojíte jednoduše pomocí USB portu. Přes stejný konektor si umíte připojit i herní příslušenství.

Android TV box s dálkovým ovladačem

8, 16 nebo 32 GB?

Odpověď je jednoduchá, čím více, tím lépe. Tyto hodnoty se týkají kapacity úložného prostoru zařízení. Maximální kapacita určuje, kolik obsahu si můžete stáhnout do TV boxu. Nejčastěji se setkáte s úložištěm ve velikosti 8 GB, 16 GB nebo 32 GB. Výběr velikosti v první řadě záleží na vašich preferencích. Vysoké nároky na kapacitu úložného prostoru mějte zejména v případě, že chcete stahovat mnoho aplikací a her nebo se dívat na videa ve vysokém rozlišení. V tomto případě je nejvhodnějším řešením úložiště o velikosti 32 GB. Naopak, pokud plánujete videa a seriály sledovat prostřednictvím online platforem, vystačíte si i s 8GB úložištěm. Samozřejmě pokud máte příliš malou kapacitu, u většiny Android boxů je možné ji rozšířit o externí paměť vložením Micro SD karty nebo externího harddisku.

Operační paměť – RAM paměť

Operační paměť u Android boxů neslouží k tomu, aby uskladňovala data, ale je potřebná pro správné fungování zařízení. Podobně jako u klasické paměti i při té operační platí, že čím vyšší, tím lepší, jelikož dokáže poskytnout lepší výkon i celkové výsledky. Také velikost paměti RAM souvisí s plánovaným využíváním zařízení. Čím složitější funkce a aplikace chcete používat, tím je pro vás vyšší velikost operační paměti důležitější. Od velikosti paměti se odvíjí také cena zařízení, čili logicky, vyšší RAM značí vyšší cenu. Na trhu se nejčastěji setkáte s Android boxy s hodnotami RAM 1 GB, 2 GB, 3 GB, 4 GB a 8 GB.

 • 1–2 GB – nejmenší operační pamětí disponují většinou nejlevnější modely Android boxů. 1 až 2 GB postačí běžným uživatelům, kteří si chtějí prohlédnout film či seriál a od zařízení neočekávají žádné jiné funkce. Pokročilým uživatelům nebo milovníkům hraní her bude nedostačující, zařízení může být příliš pomalé.
 • 3–4 GB – o něco vyšší paměť RAM umožňuje i pokročilejší funkce. Nevýhodou je vyšší cena zařízení, ale pokud ho chcete používat pravidelně pro sledování nebo pouštění her, určitě se vám koupě vyplatí.
 • 8 GB a více – operační paměť s hodnotami vyššími než 8 GB doporučujeme náročným zákazníkům, kteří vyžadují vysokou rychlost a plynulý chod. Tyto alternativy poskytují kromě výkonu i různé doplňkové funkce. Počítejte však s vysokou cenou.

WiFi, bluetooth, Kodi a další doplňkové funkce

Hlavní funkcí Android TV boxů je přeměna klasických televizí na Smart TV. Jak již jistě víte, smart televize jsou známé zejména pro své rozšířené funkce, které nabízejí. Proto ani TV boxům by neměly chybět doplňkové funkce, které usnadní a zpříjemní volné chvíle.

Android TV box – příslušenství

 • WiFi – připojení zařízení k internetu pomocí WiFi je jednou ze základních funkcí, která by neměla chybět žádnému Android boxu. Pro používání multimediálních center je WiFi klíčová, proto pokud ji nemáte, používání smart boxu bude neefektivní. Některé modely jsou vybaveny vstupem RJ45, který umožňuje připojit se k internetu přes kabel.
 • Bluetooth – stejně důležitou funkcí je i bluetooth připojení. Slouží nejen k připojení dalších zařízení, jako například myši, klávesnice nebo herního počítače, ale také pro přehrávání hudby z telefonu, případně ovládání boxu mobilem.
 • Hlasové ovládání – je zajištěno prostřednictvím Google Assistant. Umožňuje obsluhu zařízení bez ovladače či mobilu, jednoduše hlasovými povely.
 • HDR10/HDR10+ – jedná se o funkce, které se starají o vyšší kvalitu obrazu. Přinášejí lepší kontrast, sytější barvy i barevný rozsah.
 • Dolby Atmos, Dolby Digital – tyto funkce pečují o kvalitní prostorový zvuk.
 • Kodi – tato aplikace bývá již často předinstalována a slouží k přehrávání videí z různých zdrojů, např. z interního úložiště, externího disku, paměťové karty apod.
 • Google Cast – umožní streamovat obsah z jiných chytrých zařízení, která jsou vybavena operačním systémem Android.

Vyplatí se zainvestovat?

Koupi Android TV boxu si dobře promyslete. Zda se vyplatí sahat po cenově dražších zařízeních tohoto druhu je diskutabilní, jelikož namísto vyšší investice do smart boxu si můžete rovnou pořídit nový smart televizor. Samozřejmě, cena Android boxů a smart televizorů je rozdílná, ale nejvýkonnější zařízení se k ceně televizoru přiblížit mohou. Roli hraje i váš televizor, protože pokud jste s ním spokojeni a je výkonný, není třeba jej měnit. Tímto zařízením jej povýšíte na vyšší úroveň. Ceny Android boxů se pohybují v různých hladinách. Nejlevnější modely seženete již za 1 000 Kč. Jedná se o základní smart boxy, které uspokojí jen méně náročné uživatele s nízkými požadavky. Nejvíce bychom doporučovali modely ve střední cenové kategorii – od 1 000 do 2 500 Kč. V této kategorii naleznete zařízení s docela dobrým poměrem ceny a kvality. Disponují vyšší kapacitou vnitřního úložiště, vyšším výkonem a také množstvím užitečných funkcí. Smart boxy s cenou nad 2 500 Kč již nabízejí opravdu vysokou výkonnost, větší úložiště i pokročilejší funkce. Nad dražšími zařízeními uvažujte hlavně v případě, že plánujete na televizoru hrát hry a využívat mnoho aplikací. Obecně vždy doporučujeme vybrat se zlatou střední cestou.

Dobrou volbou jsou Android TV boxy Homatics, Xiaomi, Tesla i Nvidia

Pokud preferujete koupi zařízení od ověřených výrobců, děláte dobře. I když ne vždy nabízejí řadu funkcí, výsledná kvalita a výkon jsou na podstatně vyšší úrovni. Platí to i v případě multimediálních center neboli Android TV boxů. Dobrou volbou je například česká značka Tesla. Specializuje se kromě domácích spotřebičů a pomocníků také na drobnou elektroniku. Krok vedle neuděláte ani výběrem smart boxu Thomson. Dobrý poměr ceny a kvality nabízí také oblíbená značka elektroniky Xiaomi. Nezklamou vás však ani Android boxy od značek Homatics či Nvidia.

Otázky a odpovědi – FAQ

Pokud jste se nedozvěděli vše, co vás při výběru Android boxu zajímá, nabízíme vám prostor pro vaše otázky. Níže pod článkem máte možnost přidat komentář. Neváhejte a zeptejte se nás, co vás zajímá. Budeme rádi, pokud nám dáte i zpětnou vazbu nebo se podělíte o vaši zkušenost s nějakým zmiňovaným modelem. V případě otázek se vám budeme snažit odpovědět co nejdříve. V následujících řádcích si ještě můžete přečíst odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Ano, je. I když mnoho výrobců svým multimediálním centrům umožňuje aktualizace, čím novější verzi má zařízení při koupi, tím lépe. S každou verzí přichází celá řada vylepšení včetně vyšší bezpečnosti, propracovanějšího grafického rozhraní či řady funkcí. Na trhu dnes narazíte nejčastěji na verze Androidu 9 nebo 10. Od nich dražší zařízení se mohou pochlubit také Androidem 11 a naopak méně výkonnější a levnější smart boxy mohou disponovat pouze Androidem ve verzi 7.

Ne, přes Android box můžete přehrávat obsah i na obrazovce tabletu či mobilu. Zařízení však musí mít operační systém Android.

Aplikace si do zařízení stahujete sami, prostřednictvím obchodu Google Play, který budete mít k dispozici. Vybrat si tak můžete všechny aplikace či hry, jaké budete chtít. Pro streamování filmů a seriálů vám poslouží aplikace jako Netflix, HBO GO či Amazon Prime. Přehrávání hudby a videí máte k dispozici s aplikací YouTube.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnocení:
(89.2%)