Sušičky prádla

Nejlepší sušičky prádla 2024 + recenze

Po vyprání je třeba prádlo také vysušit. Nejlepší sušičkou se v našem testu stal model AEG AbsoluteCare T8DBG68WC, který si nás po více než 80 hodinách průzkumu trhu získal díky perfektním referencím spotřebitelů a dokonale suchému prádlu z pohledu odborných testů. Oblečení ze sušičky je nadýchanější, měkčí a méně se krčí. Do našeho spotřebitelského srovnávacího testu jsme pro vás vybrali i další kondenzační sušičky prádla.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 02.04.2024

Jakou sušičku prádla koupit?

Přinášíme vám přehlednou tabulku produktů, která vám může pomoci při rozhodování. Každý z produktů má v tabulce přiřazen štítek, který vám prozradí, která sušička je nejlepší, která nejlevnější a kterou vám doporučuje Testmagazín. Abyste nemuseli studovat recenze, ušetříme vám tímto výběrem čas.

Názov Hodnotenie Detail
AEG T8DBG68WC   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Miele TWF 760 WP   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt
Klarstein Jet Set   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
AEG AbsoluteCare T8DBG68WC

AEG AbsoluteCare T8DBG68WC

Kapacita 8 kg prádla, 10 programů na sušení, nízká hlučnost, efektivní filtrace a nízká spotřeba energie.

Zobrazit více info

Sušička prádla AEG je velmi úsporná a disponuje 8kg kapacitou bubnu. Zákazníci perfektně hodnotí efektivitu sušení a také kladně vnímají fakt, že prádlo není potřebné po vysušení žehlit. Sušička není ani příliš hlučná. Sušička se velmi intuitivně ovládá, důvodem je i menší počet programů. Chybí jí jen vnitřní osvětlení bubnu.

Cenový trhák
Beko DPS 7405 G B5

Beko DPS 7405 G B5

Nízká cena, ale nabídka až 16 progamů a štědrá kapacita bubnu 7 kg dostačující pro 4člennou rodinu.

Zobrazit více info

Rozměry standardní sušička prádla Beko patřící do energetické třídy A++ má o něco vyšší spotřebu, ale disponuje bubnem s kapacitou 7 kg a vhodná je i pro vícečlennou rodinu. Programy nejsou přehnaně dlouhé, celkově má až 16 programů – nechybí ani program expresně rychlého sušení.

Náš TIP
Beko B5T672490WCSHBC

Beko B5T672490WCSHBC

Maximální náplň 7 kg, 15 programů, energetická třída A+++, třída sušení A, hlučnost 64 dB.

Zobrazit více info

Sušička prádla Beko B5T672490WCSHBC je tichá (64 dB) a úsporná – řadí se do energetické třídy A+++. Maximální množství prádla je 7 kg, sušičku můžete napojit i na odpad. V nabídce je až 15 programů. Chybí držák na sušení obuvi a kondenzátor není samočistící.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Co Test Magazín v testu sušiček prádla posuzoval? V našem testu jsme vycházeli nejen ze zahraničních zdrojů a referencí zákazníků, ale i jednotlivých parametrů sušiček, kterých si před výběrem všímá běžný uživatel. Na funkčnost jednotlivých spotřebičů mají vliv následující parametry.

Přesnost a rovnoměrnost sušení
Kapacita sušičky
Spotřeba el. energie
Délka programů a funkce
Obsluha a ovládání
Hlučnost

V našem testu se nacházejí různé modely kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem. Po nastudování technických parametrů a analýze databází odborných testů jsme vybírali modely, které v hodnocení obstály nejlépe. Oblíbenost jednotlivých spotřebičů jsme sledovali i přes cenový porovnávač Heureka.cz. Také jsme vybírali i nejnovější modely, jejich prodejnost jsme sledovali v eshopech Electroworld.cz, Mall.cz, Alza.cz či KASA.cz. Zaměřili jsme se na produkci více výrobců a vybrali sušičky AEG, LG, Bosch, Beko, Siemens, Whirlpool nebo Gorenje.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založený na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. 

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale analyzujeme také zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat. 

Recenze sušiček prádla

Abychom vám s výběrem sušičky do vaší domácnosti pomohli co nejvíce, zhodnotili jsme jejich silné a slabé stránky, o kterých se v reklamách či v popisech produktů ani nedozvíte. Naše recenze nejsou vytvořené za účelem reklamy či propagace, produkty jsme vybírali a hodnotili nezávisle a objektivně na základě získaných poznatků. Ani jeden z produktů jsme nezvýhodňovali a právě naopak, naše recenze vám přinášejí kritický a autentický pohled na každou jednu ze sušiček.

Víťaz testu

AEG AbsoluteCare T8DBG68WC

Kapacita 8 kg prádla, 10 programů na sušení, nízká hlučnost, efektivní filtrace a nízká spotřeba energie.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vítězem našeho testu se stal model sušičky AEG AbsoluteCare T8DBG68WC. Důvodů, proč obstál v konkurenci nejlépe, je několik. Sušičku nadprůměrně hodnotí i zákazníci. Poměr cena/kvalita/výkon je totiž velmi dobrý. Jde o kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem s kapacitou 8 kg. Tato volně stojící sušička má standardní rozměry, takže je vhodnou volbou spíše do větší koupelny.

Třída účinnosti sušení prádla je B, přesto je prádlo po vytažení ze sušičky úplně suché a vhodné na uložení do skříně. Buben se pohyby přizpůsobí zvolenému programu, díky čemuž je každý materiál kvalitně vysušený a k tomu i minimálně pokrčený. Kapacitu nádoby na kondenzát výrobce neuvádí, její velikost se nám však zdála dostatečná. Vzhledem k tomu, že se doporučuje nádobu vyprázdňovat po každém sušení, měla by být kapacita postačující i v případě, že plánujete pokaždé používat sušičku naplno. Sušička se dá napojit i na odpad.

Spotřebič se ovládá intuitivně, pomocí otočného kolečka a LED displeje stačí nastavit vhodný program a spotřebič se postará o všechno potřebné. Délka programů závisí na vlhkosti prádla. Zařízení disponuje snímači vlhkosti a teploty ProSense, které upravujú délku sušení a spotřebu energie. Navíc jsou na výběr i kratší sušicí programy, takže prádlo může být suché už za 1,5 hod. Přístup k filtru (je jen jeden) je bezproblémový a čištění je díky systému ÖKOFlow velmi jednoduché.

Spotřeba energie je nízká (177 kWh), což je typickou vlastností kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem. Energetická třída A+++ je zárukou, že se časté používání sušičky výrazně nepodepíše na účtu za elektřinu. Kondenzační sušička využívá technologii AEG SensiDry, díky čemuž na odstranění vlhkosti z prádla používá nižší teplotu než konkurenční sušičky. Hlučnost spotřebiče je 65 dB, což je akceptovatelný standard.

Sušička potěší více funkcemi (odložený start, časovač, dětská pojistka, zvukový signál) i změnou otevírání dveří. Chybí jí vnitřní osvětlení bubnu a funkce pára, což však není problém, protože prádlo je po sušení pokrčené jen minimálně.

Pozitíva

Rychlost a kvalita sušení
Filtrační systém ÖKOFlow, který se jednoduše čistí
Koš na sušení vlny a obuvi

Negatíva

Chybí vnitřní osvětlení bubnu
Menší výběr programů

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 8 kg ● Počet programů: 10 ● Třída účinnosti sušení: B ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba energie za rok: 177 kWh ● Hlučnost: 65 dB ● Rozměry: 85 x 59,6 x 66,3 cm (V x Š x H)

Cenový trhák

Beko DPS 7405 G B5

Nízká cena, ale nabídka až 16 progamů a štědrá kapacita bubnu 7 kg dostačující pro 4člennou rodinu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Volně stojící sušička prádla Beko DPS 7405 G B5 se řadí mezi oblíbené a levné modely. Přes nižší cenu nabízí široký výběr programů a také dostatečnou kapacitu pro vícečlennou rodinu, díky čemuž se ocitla v našem testu.

Sušička má standardní rozměry, avšak v porovnání s modelem AEG AbsoluteCare T8DBG68WC je její hloubka o více než 12 cm menší. Tomu odpovídá nižší kapacita prádla – 7 kg, s ohledem na rozměry jde o akceptovatelné číslo.

Příjemně nás v testu překvapila délka programů. Sušička nabízí kromě standardních programů také možnost volby expresního sušení. Za necelou hodinu slibuje prádlo sušší o 50 %. Třída účinnosti sušení je B, v porovnání s předcházejícím modelem prádlo není tak dokonale suché.

Ovládání je jednoduché, opět stačí vybrat program pomocí otočného kolečka a na panelu ho spustit. Symboly na obrazovce jsou srozumitelné, což usnadňuje ovládání. Na výběr je až 16 programů, což je nadstandard. Kromě klasických programů (bavlna, sport, syntetika) se dá vybírat i z méně běžných (džínsy, citlivá pokožka). Údržbu usnadňuje jednoduchý přístup k filtru, který se nachází zevnitř bubnu pod dvířky.

Spotřebič se řadí do energetické třídy A++, takže jeho spotřeba je stále poměrně nízká – jen 209 kWh. Hlučnost sušičky je 65 dB, což je přijatelný průměr.

Pozitíva

Výběr programů
LED displej s ukazatelem času
Automatická ochrana proti pokrčení

Negatíva

Těžší čištění filtru
Chybí možnost změny otevírání dveří

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 7 kg ● Počet programů: 16 ● Třída účinnosti sušení: B ● Energetická třída: A++ ● Spotřeba energie za rok: 209 kWh ● Hlučnost: 65 dB ● Rozměry: 85 x 60 x 54 cm (V x Š x H)

Náš TIP

Beko B5T672490WCSHBC

Maximální náplň 7 kg, 15 programů, energetická třída A+++, třída sušení A, hlučnost 64 dB.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Úzká sušička prádla s energetickou třídou A+++ a kapacitou 7 kg – Beko B5T672490WCSHBC nás zaujala nabídkou programů i péčí o prádlo. AquaWave buben je speciálně upraven tak, aby nepoškodil ani nejjemnější materiály. Maximální kapacita náplně je oproti konkurenci menší, avšak 7 kg je stále slušné číslo.

Pochválit musíme technologií SteamCure, tedy dávkování páry během sušení. Prádlo nejenže osvěží a zbaví pachu, ale také pečuje o snížení pomačkání. Program s dávkou páry je vhodný především na oblečení, které není nutné prát a stačí jej jen osvěžit. Oblečení bude celkově méně pomačkané i tehdy, pokud jej nebudete moci vybrat hned po ukončení programu. Buben má automatickou ochranu proti pomačkání a až 8 hodin od ukončeného programu se bude pohybovat a prádlo tak vyrovnávat.

Beko B5T672490WCSHBC je kondenzační sušička s tepelným čerpadlem EcoGentle. Sušení probíhá při nízké teplotě, tvar i barva oblečení zůstávají zachovány, navíc se přitom šetří energie. O tom, že se jedná o moderní spotřebič, svědčí i možnost připojit sušičku na odpad, čímž se vyhnete vylévání zásobníku, změna otevírání dveří či kombinovaný filtr. Dvojitý filtr spolehlivě zachycuje nečistoty a snadno se čistí.

Maximální doba sušení dosahuje 200 minut (hygienické sušení), bavlnu vysušíte za cca 170 minut, džíny za 120 minut. V nabídce jsou také programy syntetika, mix, vlna, jemné prádlo, outdoor či košile. Zkrácený program je vhodný pouze pro sušení košil, pokud byste si chtěli expresně vysušit bavlněné prádlo či džíny, rychlý program v nabídce nenajdete.

Chválíme ovládání v češtině a srozumitelný ovládací panel, ale také podrobný návod. Spotřebitelé chválí program SteamCure, kvalitu sušení prádla a to, že nabízí možnost nastavení vysušení prádla, množství programů, osvětlení bubnu i malé rozměry spotřebiče. S produktem jsou spokojeni a doporučují jeho nákup.

Pozitíva

Ovládací panel v češtině
Ochrana proti zmačkání prádla
Buben šetrný k prádlu

Negatíva

Kondenzátor není samočistící
Chybí držák na sušení obuvi

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 7 kg ● Počet programů: 15 ● Třída účinnosti sušení: A ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba energie za rok: 158,9 kWh ● Hlučnost: 64 dB ● Rozměry: 84,6 x 59,7 x 46/54,3 cm (V x Š x H)

Siemens WT47U690CS

Velmi úsporná sušička s maximální náplní 8 kg vyznačující se tichým provozem a inteligentním senzorem pro rozpoznání druhu tkaniny.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Místo v našem testu si vysloužila také úsporná volně stojící sušička s tepelným čerpadlem Siemens WT47U690CS. Zaujme nejen nízkou spotřebou (177 kWh), ale také kvalitou sušení. Přestože účinnost sušení je B, prádlo je po použití sušičky téměř suché a usušené rovnoměrně. Sušička Siemens totiž disponuje senzory na měření vlhkosti prádla a regulací teploty v bubnu.

Ovládání je velmi jednoduché, pomocí otočného kolečka stačí spotřebič zapnout a vybrat program, a na dotykovém displeji ho aktivovat. Dvojdílný filtr na vlákna, nacházející se v otvoru na dvířka, se snadno vybírá a čistí. Údržbu zjednodušuje samočisticí kondenzátor. Výrobce opět neuvádí objem nádoby na kondenzát. Protože se dá sušička napojit přímo na odpad, nejde v tomto případě o nejpodstatnější údaj.

Při plné sušičce trvá nejdelší program 164 min., což je více méně standard. Díky senzorům na měření vlhkosti je prádlo sušené co nejrychleji a zároveň rovnoměrně. Superrychlý program super 40' vysuší prádlo už za 40 min.

Buben je osvětlený, což umožňuje kontrolovat prádlo během sušení. Uživatele potěší časovač, dětská pojistka i zvukový signál, informující o konci programu. Buben SoftDry se vyznačuje unikátním designem, rozvádí teplý vzduch rovnoměrně a prádlo přehazuje šetrně, což zaručuje dokonalou péči o sušené prádlo.

Sušička je, podobně jako model AEG AbsoluteCare T8DEE68SC, sice dražší, ale nabízí všechno, co běžný spotřebitel potřebuje. Velký výběr programů, šetrné sušení, přiměřenou spotřebu i hlučnost (64 dB), proto ji můžeme jen doporučit.

Pozitíva

Široký výběr programů
Systém iSensoric rozpoznávající druh tkaniny
Jednoduchá manipulace s filtry

Negatíva

Bez možnosti přehození dvířek
Slabší zvukový signál

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 8 kg ● Počet programů: 14 ● Třída účinnosti sušení: B ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba energie za rok: 177 kWh ● Hlučnost: 64 dB ● Rozměry: 84,2 x 59,7 x 59,9 cm (V x Š x H)

AEG AbsoluteCare T8DEE68SC

Model s účinností sušení B, tichým chodem, 10 programy a technologiemi ProSense a SensiDry.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Volně stojící kondenzační sušička AEG AbsoluteCare T8DEE68SC je v našem testu zástupcem dražších modelů sušiček. Jde o sušičku s mnohými pozitivními hodnoceními od zákazníků. Sušička AEG patří do energetické třídy A+++, takže jde o energeticky úsporný spotřebič v rámci dané kategorie. Roční spotřeba je 177 kWh. Hlučnost je standardních 65 dB, takže při sušení budete o spotřebiči vědět.

Podle uvedených parametrů si je sušička velmi podobná s vítězem našeho testu, modelem AEG AbsoluteCare T8DBG68WC, avšak cena je oproti vítězi našeho testu vyšší. Společnou mají funkci AbsoluteCare, která se šetrně postará o všechny druhy materiálů. Sušička také disponuje technologií SensiDry, pokročilou technologií ProSense i filtračním systémem ÖKOFlow. Ovládání je také podobné.

Samozřejmostí je dětská pojistka, odložený start, zvuková signalizace a reverzibilní dvířka. Programové vybavení je téměř totožné, rozdíl je jen v chybějícím programu Eco bavlna, ten nahradil program na sušení přikrývek. Vnímáme to jako výhodu, protože samostatná funkce Eco je standardně zapnutá u všech programů, aby se minimalizovala spotřeba energie.

Pozitíva

Zelený certifikát Woolmark Green
Rychlost a kvalita sušení
Systém AbsoluteCare

Negatíva

Slabší výběr programů
Vyšší cena
Filtr je třeba čistit po každém použití

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 8 kg ● Počet programů: 10 ● Třída účinnosti sušení: B ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba energie za rok: 177 kWh ● Hlučnost: 65 dB ● Rozměry: 85 x 60 x 66,5 cm (V x Š x H)

Další zajímavé produkty

Sušičky prádla jsou s ohledem na jejich praktičnost vyhledávanými spotřebiči. I díky tomu se objevují v nabídce mnoha výrobců. Na trhu je však množství modelů, které se perou o pozornost zákazníků, proto je výběr poměrně náročný. V našem testu vám nabízíme sušičky prádla, které si zaslouží s ohledem na zastoupení různých parametrů pozornost. Kromě modelů vám v našem testu přinášíme také výběr alternativních produktů, které vás nezklamou.

Sušička LG RC91V9AV2QR nabízí velmi dobrý výběr programů, tichý chod a také výborně suší prádlo. Je úsporná, snadno se ovládá a nechybí jí samočištění kondenzátoru. Nepotěší vyšší cena a po sušení mírně pokrčené prádlo.

Cenově zajímavou volbou je sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1. Nabízí solidní výběr programů, slušnou kapacitu, nenáročné ovládání a kvalitní sušení prádla. Jde o úsporný model s mnoha kladnými recenzemi. Přestože je sušička trochu hlučnější a údržba je poměrně náročná, stále jde o velmi dobrý model.

Designově zajímavým kouskem je model Gorenje DNE83/GNCZ. Sušička je úsporná, tichá a zaujme ovládáním i počtem programů. Potěší náplní prádla i délkou sušení, za zmínku stojí také sušení pomocí senzorů. Cena není přemrštěná.

Bosch WQG233D0CS zaujme poměrem kvalita / cena. Značka Bosch je známá kvalitou svých výrobků, což se potvrzuje i při této sušičce. Přesto, že jde o dražší model, vyplatí se díky bezúdržbovosti, množství programů, nízké spotřebě i kapacitě. Potěší kvalitní provedení i program pro alergiky.

K levnějším, avšak programově dobře vybaveným modelům se řadí sušička Whirlpool FFT M11 72B EE. Volně stojící sušička s objemem zásobníku 5 l, prostornými dvířky a zajímavou programovou nabídkou má obstojnou účinnost sušení (81 %) a přijatelnou kapacitu (7 kg). Mínusem je vyšší spotřeba. Přestože se sušička řadí do energetické třídy A ++, její spotřeba je až 211 kWh / rok.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Která ze sušiček je nejprodávanější? Nabízíme vám stručný přehled o tom, které sušičky jsou v České republice aktuálně nejprodávanější. Prodejnost se zvykne poměrně často měnit a my se snažíme naši tabulku pravidelně aktualizovat, abychom vám nabízeli pravdivé informace. Ke sledování prodejnosti nám slouží databáze portálu Heureka.cz.

Názov Hodnotenie Detail
Beko DPS 7405 G B55*Zobrazit produkt
Beko DPY 8506 GXB25*Zobrazit produkt
LG RC91V5AV6N5*Zobrazit produkt
LG RC8TV9AVHN5*Zobrazit produkt
AEG TR938H2C5*Zobrazit produkt

Nejlepší sušičky prádla prádlo nejenže dokonale vysuší, ale zanechají ho hebké a zachovají jeho přirozené barvy. V našem testu jsme vám představili nejlepší produkty ve své třídě, neobešli jsme však ani jejich slabé stránky. Podívali jsme se na jejich technické parametry, funkce, ale i design. Při výběru sušičky byste měli brát ohled na typ sušičky, kapacitu, spotřebu, nabízené funkce, ale i cenu a značku. Náš průvodce výběrem vám prozradí, která kritéria jsou při výběru nejdůležitější.

Ako vybrať sušičku bielizne?

 • Typ sušičky 
 • Kapacita a rozměry
 • Přesnost a rovnoměrnost sušení
 • Kapacita nádoby na kondenzát
 • Délka programů
 • Jednoduchost obsluhy
 • Spotřeba elektrické energie
 • Hlučnost sušičky
 • Praktické funkce a vlastnosti
 • Cena sušiček a renomované značky

Kondenzační sušička vs ventilační sušička prádla

Obecně se sušičky dělí na tři základní typy – ventilační, kondenzační a sušičky 2v1, tedy pračky se sušičkou. Jde o vůbec nejdůležitější parametr při výběru, protože od něj se následně odvíjí všechno ostatní.

Ventilační sušička má rezervy

Jde o starší typ sušičky, ze kterého je pára odváděna přímo z místnosti. Vzhledem k náročnosti na prostor a nutnost stavebních úprav se takové sušičky dostávají do pozadí a v nabídce prodejců se objevují stále méně. Sušení probíhá pomocí horkého vzduchu, který je třeba odvést z místnosti.

Kondenzační sušičky s parní funkcí mají význam

V současnosti nejoblíbenější typ sušiček prádla, který nevyžaduje odvod páry mimo místnost. Sušení prádla se děje pomocí horkého vzduchu, který prádlo ohřívá. Vlhkost se naváže do vzduchu, ve vnitřních prostorách sušičky se zchladí a zkondenzuje na vodu. Ta odkapává do sběrné nádoby, případně odteče do odpadu. Kondenzační sušičky se dělí na:

 • Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem: Vyznačují se nízkou spotřebou energie, neboť tepelné čerpadlo ohřívá nejen vzduch, ale využívá i zbytkové teplo, vznikající při ochlazování vlhkého vzduchu. Teplo jakoby recyklují čili ho potřebují vytvářet méně. Jsou sice dražší, ale zato úspornější.
 • Kondenzační sušičky s vykuřovacím tělesem: Princip fungování je podobný, až na to, že teplý vzduch zchladí úplně čili při dalším cyklu nevyužívají zbytkové teplo. Spotřeba energie je tím pádem vyšší. Jejich výhodou je rychlé sušení a nižší cena oproti sušičkám s tepelným čerpadlem.
 • Kondenzační sušičky s parní funkcí: Takové sušičky využívají pro efektivnější sušení parní generátor. Díky horké páře je vysušené prádlo nadýchané, hebké a méně se krčí. Účinek páry zbaví prádlo případného zápachu.

Set pračka a sušička

Alternativní možností je koupě spotřebiče 2v1. Takový model se vyplatí pouze v případě, že nemáte dostatek místa na dva spotřebiče. Obvykle je kapacita praní vyšší než kapacita sušení, což značí, že praní a sušení bude trvat mnohem déle. Sušení je horší než v případě samostatných spotřebičů. Pokud se vám kombinovaná sušička prádla pokazí, nebudete si moci vyprat a ani prádlo vysušit.

Práčka kombinovaná so sušičkou

Slim sušička - jaká je maximální kapacita bubnu?

Na trhu se nacházejí sušičky s kapacitou prádla 6 kg, ale i takové, které pojmou 10 kg prádla. Menší sušičky jsou tak vhodné pro 1 až 2 osoby, větší jsou zas vhodné pro vícečetné rodiny. Zlatou střední cestou je kapacita 8 kg, která je postačující pro 4člennou rodinu. Váha náplně by neměla být menší než kapacita pračky, kterou používáte, jinak byste prádlo museli sušit na dvakrát.

Volně stojící nebo vestavěná sušička prádla

S kapacitou souvisí rozměry sušiček prádla. Slim sušička prádla, tedy úzká sušička s hloubkou 45 cm bude mít přirozeně menší kapacitu než sušička s klasickými rozměry. Běžně se hloubka a šířka pohybuje kolem 60 cm a výška okolo 85 cm.

Z hlediska umístění se sušičky dělí na volně stojící a vestavné. Volně stojící sušičky mají na trhu převahu. Sušička kolem sebe potřebuje prostor, aby podávala optimální výkon. Minimum je 10 cm vzadu a 5 cm po stranách. Pokud by došlo k nějaké poruše, přístup k volně stojící sušičce je lepší, navíc se s ní dá jednodušeji manipulovat.

Test sušiček prádla prozradí účinnost sušení

Hlavním účelem každé sušičky je schopnost důkladně vysušit prádlo. Na energetickém štítku se kvalita sušení skrývá pod označením třída účinnosti kondenzace/sušení. Označuje se písmeny od A po G, přičemž nejlepší kvalitu sušení mají spotřebiče s označením A, nejhorší ty s označením G. V praxi si můžete tento údaj ověřit porovnáním hmotnosti vlhkého a suchého prádla. Zbytková vlhkost vám napoví, zda můžete prádlo uložit hned po sušení do skříně, nebo ho budete muset přežehlit a odložit až potom. Třída účinnosti A vysuší při standardním programu více než 90%, třída B vysuší 80 – 89,9% a třída účinnosti G pouze 40% vody.

Kromě toho je třeba sledovat i to, zda sušička suší rovnoměrně. Tedy, zda je každý jeden kousek prádla suchý.

Kapacita nádoby na kondenzát

Tento parametr se týká všech kondenzačních sušiček. Kapacita nádoby by měla být 4 až 6 litrů. Větší nádoba je vhodnější, pokud sušíte více dávek za sebou. Každá jedna sušička disponuje kontrolkou, která signalizuje plnou nádobu. Pokud je kapacita naplněna, sušička pozastaví program a spustí se až tehdy, když ji vyprázdněte. Nejvhodnější je tuto činnost provádět po každém sušení, nejen kvůli hrozícímu naplnění, ale i kvůli čistotě sušičky. Většina sušiček umožňuje odvod kondenzátu do odpadu. Pokud chcete sušičku připojit do odpadu, je pro vás kapacita nádoby na odpad nepodstatným parametrem.

Nastavenie teploty sušenia na sušičke bielizne 

Délka programů

Údaj o délce trvání cyklu najdete na energetickém štítku. Délka je vyjádřena v minutách a informuje o délce průměrného cyklu – bavlněné prádlo, plný buben. Vypočítává se jako průměr délky 7 sušení: 3x sušení s plným bubnem a 4x sušení s poloviční náplní. Tento údaj je třeba brát s rezervou, je totiž pouze orientační. Důležitější je všímat si toho, zda se dá vybírat z programů s různou délkou, případně se dá čas programu přímo nastavit.

Jak sušit v sušičce – jednoduchost obsluhy

Většina sušiček se ovládá tradičním kolečkem, eventuálně pomocí displeje. Ovládání by mělo být co nejjednodušší, ideálně intuitivní. Uspořádání ovládacích prvků a symboly by měly být srozumitelné, tlačítka s českým popisem. Důležité je, aby byl součástí balení český návod.

Součástí jednoduché obsluhy je pohodlné vkládání a vykládání prádla. S dvířky by se mělo jednoduše manipulovat, měly by být dostatečně velké a nabízet možnost reverzibility. Dostatečná velikost je cca 35 cm. Tento údaj se obvykle při popisu produktů neuvádí, proto je třeba sledovat recenze a odborné testy jednotlivých modelů. 

U každé sušičky je důležitá péče o filtry, tedy i to, zda jsou filtry jednoduše dostupné a dají se snadno čistit. Filtry je třeba čistit v pravidelných intervalech, proto by k nim měl být bezproblémový přístup.

Náklady na sušičku – spotřeba energie

O úspornosti elektrického spotřebiče vás informuje energetický štítek, na kterém je uvedena energetická třída. Označená je písmeny od A +++ až po G, přičemž A třída je nejúspornější. Při koupi nové sušičky je nejvhodnější sáhnout po energetické třídě A ++ a více. Takové modely jsou úsporné a jejich spotřeba se neprojeví ve velkém ani při častém používání.

Pomůckou při výběru může být údaj o spotřebě elektrické energie za rok - kWh/rok. Roční spotřeba elektřiny se přepočítává na 160 cyklů běžného využití bubnu při naplnění bavlněným prádlem. Podle toho si můžete snadno vypočítat spotřebu na jeden cyklus. Spotřebiče s energetickou třídou A +++ mají odhadovanou roční spotřebu 180 kWh, A ++ 220 kWh a A + 260 kWh. Čím nižší energetická třída, tím vyšší spotřeba.

Průměrná hlučnost sušičky prádla

Sušičky prádla se řadí k hlučnějším ze spotřebičů a decibely se vyrovnají pračce během odstřeďování. Pro komfortní použití je proto hlučnost sušičky důležitá. Průměrná hodnota hluku se pohybuje okolo 65 dB. Sušička neustále ohřívá vzduch, proto motor pracuje permanentně, intenzita zvuku tedy neroste lineárně, ale je víceméně konstantní. Doporučujeme sáhnout po modelu s hlučností menší než 65 dB, resp. se poohlédnout po sušičkách s invertorovým motorem a funkcí regulace hluku.

Hlučnosť sušičky bielizne

Praktické funkce a vlastnosti

Každá sušička obsahuje základní programy pro sušení bavlny a syntetiky. Více programů umožňuje větší využití sušičky. Široká škála programů, např. džíny, vlna, sportovní či outdoorové oblečení, pro alergiky, smíšené prádlo, extra krátký program, je samozřejmě plusem. Pokud však takovou širokou škálu programů nevyužijete, je zbytečné připlácet si za dražší spotřebič, který více programů nabízí.

Moderní sušičky prádla disponují různými funkcemi, které umožňují pohodlnější a často i efektivnější sušení:

 • Odložený start – funkce, umožňující nastavit čas, kdy sušička spustí cyklus.
 • Dětská pojistka – umožňuje zablokovat dveře nebo displej na hodnotách, které jsou nastavené. Zabrání dětem se sušičkou manipulovat, když je program spuštěný.
 • Množstevní automatika – označuje se také jako 6. smysl nebo Fuzzy Logic. Sušička vyhodnotí naplněnost bubnu a nastaví délku programu i teplotu.
 • Senzory vlhkosti – díky nim dokáže sušička zhodnotit úroveň vlhkosti prádla a přizpůsobit délku cyklu.
 • Parní funkce – najdete ji také pod označením žehlící funkce, resp. bez žehlení. Je výsadou nejlepších modelů. Vysušeným prádlem projde horká pára, která vyhladí záhyby a zmírní pomačkání.
 • Odstraňování pachů / Refresh – funkce, která slouží k oživení suchého oblečení. Oděvy, které jste nosili, osvěží, odstraní z nich pachy a kouř, zjemní a provoní látku.
 • Osvětlení bubnu – umožňuje podívat se do bubnu během sušení, aniž byste zastavili program. Pro někoho může jít o nepodstatný parametr, avšak osvětlení umožňuje kontrolovat prádlo podle sušení a vizuálně zhodnotit, zda je s ním zacházeno šetrně.
 • Upozornění na konec cyklu – praktická funkce, díky které budete mít přehled o skončení programu.
 • Automatické čištění – novější sušičky se mohou pochlubit samočištěním, ty starší disponují indikátorem nutnosti vyčištění filtru. Ten vás na to upozorní.
 • Autodiagnostika – sušička detekuje poruchu a díky připojení na telefon (Wi-Fi) a speciální aplikaci o ní bude okamžitě informováni.
 • Sensitive Drying – technologie ovlivňující šetrnost sušení, související s bubnem. Jde např. o technologii SoftMoveTM – buben má bublinkový povrch a překrývající se žebra, jemné prádlo se v něm nadnáší a neotírá se o povrch bubnu. Technologie Sensitive Drying funguje na podobném principu, buben rozvádí teplý vzduch rovnoměrně a prádlo přehazuje šetrně. Sušičky s pohybem bubnu Wave Motion vykonávají asymetrický pohyb, díky čemuž je prádlo rovnoměrně rozloženo a suší se účinněji.

Zanesený filter sušičky bielizne

Levné sušičky prádla nemusí zklamat

Sušičky prádla jsou dostupné v různých cenových relacích. Závisí jen na tom, kolik si na spotřebič vyčleníte a jaké jsou vaše požadavky na funkce.

Levné sušičky prádla naleznete v kategorii do 8 500 Kč. Kondenzační sušičky dostupné v této cenové relaci nabízejí obstojnou kapacitu i šetrnou energetickou třídu, obvykle však disponují menším počtem funkcí.

Ve vyšším cenovém pásmu od 10 000 do 17 000 Kč se již nacházejí sušičky ze dvou nejvyšších energetických tříd – A ++ a A +++. Kapacita běžně dosahuje 8 kg, sušičky disponují množstvím programů a nezřídka i pokročilejšími technologiemi.

V cenové kategorii nad 17 000 Kč najdete především velkokapacitní sušičky vyznačující se kvalitní konstrukcí a množstvím funkcí. Jsou úsporné a také energeticky šetrné.

Sušičky Beko, Bosch, LG i AEG jsou znakem kvality

O tom, že je v tomto segmentu výběr více než štědrý, netřeba diskutovat. Výrobci se snaží spotřebitelům vyhovět a nabízejí různé modely. Která značka nabízí nejlepší sušičky prádla? Velmi oblíbené jsou značky AEG, Beko, LG, nezaostává ani Samsung a Electrolux. V rámci prodejnosti mají dobré postavení také sušičky Bosch a Whirlpool. Cenově dostupné modely má Candy.

Otázky a odpovědi – FAQ

Vybrat si tu správnou sušičku není vždy jednoduché. Pokud vás zajímá něco ohledně výběru tohoto spotřebiče, rádi vám pomůžeme. Sekci otázek a odpovědí pravidelně aktualizujeme, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili. V případě dotazů nás klidně kontaktujte.

Dnes již není nákup spotřebičů přes internet ničím výjimečným. I sušičku prádla si můžete pořídit v e-shopu. Dokonce množství kamenných prodejen nabízí své zboží přes e-shop čili si ho můžete bez problémů koupit i online. Takto si můžete jednoduše porovnat recenze a zkušenosti s jednotlivými modely a vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Nakupovat můžete v kamenných (ale i internetových) obchodech Planeo elektro, Electro World nebo Datart. Kvalitní sušičky najdete také v e-shopech jako Mall, Alza, Kasa nebo Okay.

V sušičce se nacházejí 2 typy filtrů – prachový (je v každé sušičce) a filtr před kondenzátorem. Prachový filtr se nachází hned za dvířky a jeho čištění se doporučuje po každém sušení. Pokud je tento filtr zanesený, prodlužuje se doba sušení. Filtr před kondenzátorem se obvykle nachází v levé spodní části sušičky. Ten stačí čistit cca po každém 10. sušení.

Podle toho, jaké jsou vaše nároky na prádlo a jaký program použijete. Bavlněná trička stačí obvykle složit a dát do skříně, košile budou min. mírně pokrčené. Také to závisí na účinnosti sušení. U horších sušiček, které prádlo nevysuší pořádně, je nutné ho nechat dosušit a vyžehlit.

Závisí to na množství sušeného prádla. Nádobka na kondenzát má 4 až 6 l a při sušení plné sušičky se zaplní zhruba do poloviny, pokud budete sušit jen pár věcí, zapojí se jen minimálně. Pokud připojíte sušičku na odtok, kondenzátem se nemusíte zabývat.

Je to individuální, protože záleží na množství a materiálu prádla i účinnosti filtru. Většina sušiček se může pochlubit citlivými filtry, které dokáží zachytit skoro všechnu srst. 

Stačí zapnout Refresh, případně nejkratší program a prádlo provětrat. Pokud jde o háklivější materiál, bude opětovné sušení nutné.

V sušičce se kromě textilu mohou sušit i další materiály. Stačí si pořídit sušící koš, který se v bubnu neotáčí. Dají se v něm sušit boty, plyšová zvířátka nebo citlivější materiály. Některé sušičky obsahují příslušenství, umožňující sušit i jiné věci, některé umožňují koš zakoupit.

LG RC80EU2AV4D

Až 14 programů na sušení, nízká spotřeba energie, funkce Smart Thinq a automatické čištění kondenzátoru.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud nepovažujete nejlevnější modely sušiček za nejkvalitnější, přitom nepatříte k náročným spotřebitelům, sušička LG RC80EU2AV4D může být pro vás vhodnou volbou. V našem testu si tento model vysloužil pozornost z více důvodů. Jde o spotřebič patřící do energetické třídy A+++, čemuž odpovídá spotřeba 176 kWh. V porovnání s modelem AEG AbsoluteCare T8DBG68WC ze stejné cenové kategorie se však vyznačuje lepší účinností sušení – třída A. Hlučnost je přijatelných 64 dB, což je více méně standard.

Volně stojící sušička s duálním invertorovým tepelným čerpadlem, invertorovým motorem a kompresorem s 10letou zárukou se starají o nízkou spotřebu energie a rychlé sušení. Na rychlosti sušení se podílí i senzor sušení, který detekuje úroveň vlhkosti prádla a přizpůsobí jí délku programu. Technologie Eco Hybrid umožňuje rozhodnout se mezi úsporou času nebo elektrické energie. Když potřebujete suché prádlo rychleji, můžete zvolit o 24 % rychlejší cyklus sušení, když vám záleží na spotřebě víc než na rychlosti sušení, můžete si navolit šetření energie o 21 %.

Sušička se ovládá pomocí otočného kolečka a LED displeje, takže ovládání je nenáročné a pohodlné. Co v testu hodnotíme velmi pozitivně z hlediska uživatelského komfortu, je, že prachový filtr se vybírá jednoduše a jeho čištění je bezproblémové, takže údržba není složitá. Dvířka jsou prostranná, prádlo se tak jednoduše vkládá i vykládá ze sušičky.

Uspokojivý je i počet programů (14), avšak chybí mezi nimi program džínsy. Potěšující je program pro alergiky, redukující až 99,9 % prachových roztočů. Sušička disponuje systémem Dual Inverter Heat Pump, díky čemuž dokáže sušit i při nízkých teplotách. Prádlo je tak minimálně pokrčené a v mnohých případech nevyžaduje žehlení.

Pozitíva

Kvalita sušení
Automatické čištění kondenzátoru
Aplikace Smart ThinQ

Negatíva

Odtoková hadice není součástí balení
Rychlý program nevysuší prádlo do sucha
Běžný cyklus sušení je příliš dlouhý

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 8 kg ● Počet programů: 14 ● Třída účinnosti sušení: A ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba energie za rok: 176 kWh ● Hlučnost: 64 dB ● Rozměry: 85 x 60 x 69 cm (V x Š x H)

Bosch WTW87467CS

Model patřící do úsporné energetické třídy A+++ s automatickou úpravou času sušení a značkou kvality ECARF.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Značka Bosch se řadí k oblíbeným výrobcům sušiček. Výjimkou není ani model Bosch WTW87467CS. Náš test ukázal, že pozornost si zaslouží hlavně díky solidní kapacitě sušeného prádla (7 kg), energetické třídě A+++ a nízké spotřebě pouze 159 kWh.

Volně stojící sušička nás zaujala samočisticím kondenzátorem, který se během sušicího procesu vyčistí až 4krát. Tím odpadá nutnost ručního čištění. Bosch má sice "jen" třídu účinnosti sušení B, ale unikátní struktura bubnu s asymetricky zakřivenými unašeči a měkčeným povrchem se stará o jemné sušení. Systém Sensitive Drying suší prádlo pomocí mírně teplého vzduchu ze všech stran, proto je vysušené rovnoměrně.

Zásobník na kondenzovanou vodu má objem 4,6 l, proto vydrží bez vyprazdňování i 2 sušení. Programy mají max. 150 min., při poloviční náplni jsou o polovinu kratší. Délka je tedy vyhovující. Čas sušení se automaticky upravuje podle vlhkosti prádla, takže může být i kratší.

Ovládání je klasické – pomocí otočného kolečka a LED displeje. Symboly nejsou moc srozumitelné, naštěstí, návod na použití je podrobný, takže se v něm nacházejí všechny vysvětlivky.

Hlučnost je 64 dB, což značí, že budete sušičku při její činnosti slyšet. Sušičky patří k nejhlučnějším spotřebičům, Bosch WTW87467CS je v tomto směru průměr – takže není přehnaně hlasitá, ale ani tichá. Kondenzační sušička Bosch má v porovnání s dalšími testovanými spotřebiči menší počet programů. Nechybí standardní program bavlna (3x), lehce udržovatelné (3x), sport/fitness, ručníky, mix, košile, peří nebo vlna. Trochu nám chyběl program na sušení džínsů, na jejich sušení je třeba zvolit časový program teplý, který slouží na dosušení vícevrstvého silného prádla. Sušička získala značku kvality ECARF, která je zárukou kvalitní péče o prádlo, co se týká citlivosti pokožky.

Pozitíva

Samočisticí kondenzátor
Automatická úprava času sušení
Časovač

Negatíva

Menší počet programů
Nedá se napojit na odpad
Má problém se sušením hrubších věcí

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 7 kg ● Počet programů: 9 ● Třída účinnosti sušení: B ● Energetická třída: A+++ ● Spotřeba energie za rok: 159 kWh ● Hlučnost: 64 dB ● Rozměry: 84,2 x 59,8 x 59,9 cm (V x Š x H)

Samsung DV80TA020AE

Kapacita prádla 8 kg, 14 programů na sušení, nízká hlučnost, energetická třída A++, třída účinnosti sušení B.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Sušička prádla Samsung DV80TA020AE si zaslouží pozornost z několika důvodů – potěší kapacitou sušení (8 kg), bohatou programovou nabídkou (14) i energetickou třídou A++. Jedná se o volně stojící model se standardními rozměry (85 x 60 x 60 cm), který se hodí do standardní koupelny.

Přestože má sušička pouze třídu účinnosti sušení B, prádlo je vždy vysušeno velmi dobře. Diamantový tvar bubnu je šetrný k prádlu, jako plus vnímáme jeho vnitřní osvětlení. O prádlo se stará trojice senzorů OptimalDry – monitorují teplotu i vlhkost prádla a korigují dobu sušení, upozorní vás i na potřebu vyčištění výměníku tepla.

Kondenzační sušička Samsung má dostatečný počet programů. Samozřejmostí je standardní program bavlna, outdoor, ručníky, ložní prádlo, vlna, mix, syntetika, košile či jemné prádlo. Vybrat si můžete sušení studeným i teplým vzduchem, časové sušení, ale také program suché na žehlení. Oblíbený program pro sušení džín chybí, avšak místo něj můžete použít časové sušení teplým vzduchem. Sušičku nenabízí ani program peří.

Zásobník na kondenzovanou vodu má objem 4 l, proto je třeba ho vyprazdňovat po 1-2 sušeních. Sušičku můžete napojit i na odpad, hadici naleznete v balení. Programy jsou poněkud delší, max. 190 min., nicméně k dispozici je i QuickDry program, který 1 kg prádla vysuší za 35 minut. Čas sušení se automaticky upravuje podle vlhkosti prádla. Vyzdvihujeme funkci Wrinkle Prevent, díky které se vyhnete nežádoucím záhybům na prádle. Ovládání je kombinováno – pomocí otočného kolečka a LED displeje s tlačítky. Orientovat se můžete pomocí symbolů nebo nápisů, nicméně ty jsou v angličtině. V případě potřeby je vše dostatečně vysvětleno v návodu k použití. Hlučnost je 65 dB, což je přijatelné.

Pozitíva

Optimalizace doby sušení a ochrana před pomačkáním oblečení
Senzorické sušení
Filtr 2 v 1

Negatíva

Chybí držák na sušení obuvi
Delší hadice pro napojení na odpad

Typ: kondenzační s tepelným čerpadlem ● Maximální náplň: 8 kg ● Počet programů: 14 ● Třída účinnosti sušení: B ● Energetická třída: A++ ● Spotřeba energie za rok: 235 kWh ● Hlučnost: 65 dB ● Rozměry: 85,0 x 60,0 x 60,0 cm (V x Š x H)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Velké spotřebiče

Vaše hodnocení:
(87.6%)