Vaflovače

Nejlepší vaflovače 2024 + recenze

Jediným způsobem, jak si připravit originální vafle, je použití vaflovače. Tyto spotřebiče sice nemají multifunkční využití, na druhou stranu patří k cenově dostupným. Pokud se právě chystáte ke koupi vaflovače, náš test propojený s návodem na výběr je určený přímo pro vás. Najdete v něm recenze několika modelů včetně toho vítězného, kterým se stal Sencor SWF 1010. Nezapomněli jsme ani na praktické tipy na používání tohoto spotřebiče či přehled cen i nejoblíbenějších výrobců.

Publikované: 01.01.2025
Aktualizované: 16.07.2024

Jaký vaflovač koupit?

Abychom výběr usnadnili i těm z vás, kteří nemají chuť nebo čas číst naše podrobné recenze vaflovačů, připravili jsme si pro vás krátký souhrn nejdůležitějších informací o 3 vybraných modelech, které nás zaujaly poměrem mezi cenou a výkonem, netradičními funkcemi či vysloveně nízkou pořizovací cenou. Jedná se o vaflovače, které v našem testu obdržely speciální štítky a jejichž koupi vám můžeme pouze a jen doporučit.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SWF 1010 5* Zobrazit produkt
Concept VF3040 5* Zobrazit produkt
Tristar WF-2195 5* Zobrazit produkt

Víťaz testu
Sencor SWF 1010BK

Sencor SWF 1010BK

Vaflovač na pět vaflí ve tvaru srdce, příkon 1 000 W, nerezové nepřilnavé plotýnky, automatická + manuální regulace teploty.

Zobrazit více info

Sencor SWF 1010BK je cenově dostupný vaflovač, který je určený k přípravě pěti vaflí ve tvaru srdce. Disponuje automatickou i manuální regulací teploty, je vyhotoven z kvalitních a odolných materiálů a má vcelku vysoký výkon. Povrch plotýnek je nepřilnavý a rukojeť i horní plášť mají tepelnou izolaci. Na modelu Sencor SWF 1010BK nechybí indikátory nahřívání ani praktické, protiskluzové nožičky.

Cenový trhák
Esperanza EKT 008

Esperanza EKT 008

Vaflovač na dvě vafle, příkon 1 000 W, nepřilnavé plotýnky, automatická regulace teploty.

Zobrazit více info

Vaflovač Esperanza EKT 008 patří k levným, základním modelům k přípravě dvou vaflí s klasickým tvarem čtverce. Má průměrný výkon, jeho vnější části jsou tepelně izolované, regulace teploty je pouze automatická a plotýnky jsou ošetřené nepřilnavou povrchovou vrstvou. Na vaflovači nechybí indikátory provozu, tepelná pojistka a protiskluzové nožičky.

Náš TIP
Tristar WF-2195

Tristar WF-2195

Vaflovač na dvě vafle, příkon 1 000 W, nepřilnavé plotýnky, automatická + manuální regulace teploty.

Zobrazit více info

Vaflovač Tristar WF 2195 nás zaujal zejména z hlediska poměru mezi pořizovací cenou a výkonem. Je určený k přípravě dvou vaflí, má kompaktní rozměry, disponuje indikátory nahřívání a teplotu na něm můžete regulovat manuálně. Povrch plotýnek je tradičně nepřilnavý, což má příznivý vliv i na údržbu spotřebiče. K výrazným pozitivům patří velmi rovnoměrné propékání vaflí a dobrá kvalita zpracování.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Na našem trhu jsou dostupné desítky zajímavých vaflovačů za různou pořizovací cenu, které mají různý výkon, doplňkové funkce, přičemž různá je i kvalita jejich zpracování. Ve svém testu jsme pro vás recenzovali několik vybraných modelů, které jsme rovněž porovnali mezi sebou. Abychom tak mohli učinit co nejpřesněji a nejobjektivněji, stanovili jsme si soubor nejdůležitějších hodnocených parametrů, ke kterým jsme při hodnocení a porovnávání přihlíželi přednostně.

Výkon a rychlost přípravy vaflí
Kvalita plotýnek
Možnosti regulace teploty
Doplňkové a bezpečnostní funkce
Kvalita zpracování
Rozměry, hmotnost a možnosti skladování
Design

Jednotlivé modely vaflovačů, které jsme zařadili do svého testu, jsme nejprve podrobili detailnímu hodnocení a srovnání. Zaměřili jsme se zejména na cenově dostupné kousky s dostatečně vysokým výkonem, dobrou kvalitou zpracování a nenáročnou obsluhou i údržbou, které pocházejí z dílen ověřených výrobců Sencor, Esperanza, Tristar, ECG, Graef, Breville a Severin. Při výběru vaflovačů jsme se dále orientovali podle spotřebitelských recenzí na heureka.cz, mall.cz, alza.cz, kasa.cz či planeo.cz. V neposlední řadě jsme přihlíželi k samotným technickým specifikacím a také jiným nezávislým recenzím z tuzemska i zahraničí.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze vaflovačů

Naše recenze vaflovačů vznikaly desítky hodin. Přihlíželi jsme ke každému detailu, zkušenostem spotřebitelů, míře prodejnosti i pořizovací ceně. Na hodnocení vybraných modelů neměli vliv výrobci ani prodejci těchto spotřebičů. Jedná se výhradně o naše vlastní, nezávislé recenze, při jejichž sestavování jsme se snažili zachovat co největší objektivitu.

Víťaz testu

Sencor SWF 1010BK

Vaflovač na pět vaflí ve tvaru srdce, příkon 1 000 W, nerezové nepřilnavé plotýnky, automatická + manuální regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Sencor SWF 1010BK je ideální volbou pro běžné domácnosti, které jsou obývány čtyřmi až pěti členy. Je určený k přípravě pěti vaflí, má šikovné funkce a kvalita jeho zpracování je na velmi dobré úrovni. K minusům patří jen trošku nižší výkon, který se odráží na delším propékání vaflí.

Ve vaflovači Sencor SWF 1010BK si připravíte pět vaflí ve tvaru srdce. Plotýnky jsou vyrobeny z nerezové oceli a mají nepřilnavou povrchovou úpravu. Ta zabraňuje připékání těsta a zároveň usnadňuje údržbu spotřebiče. Z bezpečnostních prvků stojí za zmínku protiskluzové nožičky, izolace rukojeti i vrchního pláště spotřebiče a indikátory nahřívání.

Tento vaflovač nemá nejvyšší výkon. Jeho příkon činí 1 000 W, což je srovnatelné s modely Tristar WF-2195 a Esperanza EKT 008. V praxi se tato nedokonalost může odrazit na poněkud delší době propékání těsta. Vaflovač na druhou stranu disponuje automatickou i manuální regulací teploty, nižší příkon proto nepovažujeme za výrazné negativum. Sencor SWF 1010BK je vcelku kompaktní. Rozměry jsou 21 × 27 × 8,5 cm a jeho hmotnost dosahuje 1,6 kg. Za minus považujeme kratší přívodní kabel, který je dlouhý 85 cm.

Spotřebitelé si na vaflovači Sencor SWF 1010BK pochvalují zejména kvalitní provedení, dobrý poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem, pěkný design vaflí, nepřilnavou povrchovou úpravu plotýnek, jednoduchou obsluhu a kompaktní rozměry. Negativní recenze souvisí s nižším výkonem, a tudíž o něco delší dobou propékání těsta.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem
Kvalitní provedení a nepřilnavá povrchová úprava plotýnek
Automatická manuální regulace teploty

Negatíva

Trochu nižší výkon – pomalejší propékání těsta
Kratší přívodní kabel

Počet vaflí = 5 ● Příkon = 1 000 W ● Rozměry (D × H × V) = 21 × 27 × 8,5 cm ● Hmotnost = 1,6 kg ● Délka přívodního kabelu = 85 cm

Cenový trhák

Esperanza EKT 008

Vaflovač na dvě vafle, příkon 1 000 W, nepřilnavé plotýnky, automatická regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Esperanza EKT 008 je levný vaflovač se základními funkcemi. Je uzpůsoben k přípravě dvou vaflí, má všechny potřebné bezpečnostní prvky a plotýnky mají nepřilnavý povrch. Jeho největší předností je nízká pořizovací cena.

Ve vaflovači Esperanza EKT 008 si připravíte dvě klasické vafle ve tvaru čtverce. Plotýnky jsou ošetřeny nepřilnavou povrchovou vrstvou, která zabraňuje připalování těsta a zároveň výrazně zjednodušuje údržbu. Po skončení pečení je proto stačí otřít papírovou utěrkou bez následného mytí ve vodě. Vaflovač disponuje jen automatickou regulací teploty. Jeho příkon 1 000 W je stejný jako u modelů Tristar WF-2195 a Sencor SWF 1010. Z hlediska výkonu tudíž nejde o to nejlepší z nejlepšího, běžnému uživateli by však rychlost přípravy vaflí měla stačit.

I na tomto kousku naleznete tepelnou izolaci rukojeti a ostatních vnějších částí. Nechybí na něm ani praktický indikátor nahřívání a protiskluzové nožičky. Model Esperanza Blueberry je kompaktní a vhodný ke skladování ve svislé poloze. K negativům řadíme poněkud nižší kvalitu zpracování, kterou vyvažuje vysloveně nízká pořizovací cena.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Nepřilnavý povrch plotýnek
Disponuje všemi potřebnými bezpečnostními funkcemi

Negatíva

Nižší kvalita zpracování
Pouze automatická regulace teploty

Počet vaflí = 2 ● Příkon = 1 000 W ● Rozměry (D x H x V) = 23,1 x 23,1 x 7,7 cm ● Hmotnost = - kg ● Délka přívodního kabelu = - cm

Náš TIP

Tristar WF-2195

Vaflovač na dvě vafle, příkon 1 000 W, nepřilnavé plotýnky, automatická + manuální regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Vaflovač Tristar WF-2195 nás překvapil poměrem mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem. Plotýnky mají kvalitní, nepřilnavý povrch a disponuje manuální regulaci teploty i praktickou, protiskluzovou úpravou na spodní části.

Tristar WF-2195 je stejně jako modely Esperanza EKT 008ECG S 1370 a Breville VST 072 určený k přípravě dvou vaflí. Plocha na pečení o rozměrech 23 × 16,8 cm je ošetřena kvalitním, nepřilnavým povrchem, díky čemuž nedochází k připalování těsta. Vaflovač je vybaven manuálně regulovatelným termostatem, který nastavenou teplotu udržuje spolehlivě po celou dobu přípravy vaflí. Tento fakt stojí za jejich rovnoměrným propékáním. Maximální teplota činí 180 °C, což hodnotíme jako dostačující. Příkon dosahuje průměrných 1 000 W. Na spotřebiči nechybí praktické světelné indikátory provozu.

K pozitivním parametrům řadíme robustní a odolné provedení. Vnější části spotřebiče jsou vyrobeny z nerezové oceli. Plotýnky jsou naopak hliníkové, což není nejlepší, na druhou stranu tento materiál nepřichází do přímého kontaktu s těstem. Na spodní straně vaflovače se nachází šikovná, protiskluzová úprava, která přispívá k jeho bezpečnému používání. Menším minusem je kratší přívodní kabel, který je dlouhý pouze 70 cm.

Ve spotřebitelských recenzích jsme nenarazili na žádná negativa. Ti, kteří si vaflovač Tristar WF-2195 zakoupili, si na něm pochvalují možnost manuální regulace teploty, vysokou kvalitu zpracování, nízkou pořizovací cenu, nepřilnavý povrch plotýnek a rovnoměrné propékání vaflí.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou, kvalitou a výkonem
Kvalitní, nepřilnavý povrch plotýnek a rovnoměrné propékání těsta
Možnost manuální regulace teploty

Negatíva

Kratší přívodní kabel

Počet vaflí = 2 ● Příkon = 1 000 W ● Délka přívodního kabelu = 70 cm

Lacná kvalita

ECG S 1370

Vaflovač na dvě vafle, příkon 700 W, automatická regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

ECG S 1370 je další levný vaflovač, který je ideální volbou pro všechny méně náročné spotřebitele. Má poměrně nízký příkon a je určený k přípravě dvou vaflí ve tvaru čtverce. K pozitivům patří několik praktických detailů.

Vaflovač ECG S 1370 je určený k přípravě dvou vaflí ve tvaru čtverce. Ve srovnání s ostatními modely, které jsme zařadili do svého testu, má poměrně nízký příkon, který činí jen 700 W, což je ještě méně než v případě našeho cenového trháku Esperanza EKT 008. V praxi se proto připravte na trošku pomalejší pečení těsta. Teplota je regulována pouze automaticky. Plotýnky jsou tradičně nepřilnavé, což má příznivý vliv i na údržbu spotřebiče.

Vaflovač ECG S 1370, který můžete skladovat ve vertikální i horizontální poloze, má 20 × 23 × 9 cm a váží 1,2 kg, proto ho považujeme za velmi kompaktní model. K pozitivním parametrům řadíme několik praktických a bezpečnostních detailů, mezi něž patří světelná kontrolka provozu, protiskluzová úprava na spodní části, možnost uzamčení plotýnek, držák na přívodní kabel o délce pouze 65 cm a tepelně izolovaná rukojeť. Minusem je nižší kvalita zpracování. Tělo vaflovače je vyrobeno z plastu, proto nepatří k těm nejodolnějším kouskům.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Praktické funkce a doplňky
Kompaktní rozměry

Negatíva

Nižší výkon
Krátký přívodní kabel
Nižší kvalita zpracování

Počet vaflí = 2 ● Příkon = 700 W ● Rozměry (D × H × V) = 20 × 23 × 9 cm ● Hmotnost = 1,2 kg ● Délka přívodního kabelu = 85 cm

Pre náročných

Graef WA 80

Vaflovač na 5 vaflí, příkon 850 W, automatická + manuální regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Graef WA 80 je vaflovač z vyšší cenové kategorie na přípravu pěti vaflí ve tvaru srdce. Jedná se o designový kousek s vysokou kvalitou zpracování a elektronickou kontrolou teploty, který ocení i ti náročnější.

Vaflovač Graef WA 80 vám připraví pět vaflí ve tvaru srdce, proto ho doporučujeme zejména těm z vás, kteří tento pokrm konzumují častěji a ve větším množství. Spotřebič má příkon 850 W, což je srovnatelné s modelem Breville VST072. Disponuje pokrokovou, elektronicky řízenou regulací teploty v šesti stupních a nástup ohřevu je velmi rychlý, pečení vaflí v něm proto trvá krátkou dobu.

Plotýnky jsou klasicky nepřilnavé. Celý spotřebič je vyroben z pevných materiálů, převážně z nerezové oceli, což se odrazilo i na jeho vyšší hmotnosti, která činí 2,6 kg. Na oplátku získáte vaflovač vyznačující se vysokou kvalitou zpracování a odolností. Rukojeti jsou plastové a tepelně izolované. Praktickým detailem je zvuková kontrolka, která vás upozorní na to, že jsou vafle hotové. K negativním parametrům řadíme zejména vysokou pořizovací cenu a fakt, že vaflovač zůstává horký i poměrně dlouhou dobu po vypnutí.

Jediným parametrem, který spotřebitelé v případě vaflovače Graef WA 80 vnímají negativně, je vyšší pořizovací cena. Hodnocení jsou jinak výhradně pozitivní. Mezi zmíněné plusy patří rovnoměrné propékání těsta, kvalitní, nepřilnavý povrch, zvuková kontrolka, která vás upozorní na konec pečení, rychlé nahřívání, rychlá příprava vaflí a pěkný design.

Pozitíva

Vysoký výkon
Pokroková regulace teploty a rychlý nástup ohřevu
Kvalitní provedení a pěkný design

Negatíva

Vysoká pořizovací cena
Delší doba chlazení vaflovače

Počet vaflí = 5 ● Příkon = 850 W ● Rozměry (D × H × V) = 20,5 × 27 × 8,4 cm ● Hmotnost = 2,6 kg

Severin WA 2103

Vaflovač na pět vaflí, příkon 1 300 W, automatická + manuální regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Vaflovač Severin WA 2103 je cenově dostupný model s průměrnou, ale dobrou kvalitou zpracování a možností manuální regulace teploty, ve kterém si připravíte pět vaflí ve tvaru srdce. Má vysoký výkon, je kompaktní a jeho obsluha je vysloveně nenáročná.

Severin WA 2103 je dalším vaflovačem, který nás zaujal zejména z hlediska poměru mezi pořizovací cenou a výkonem. Má vysoký příkon, a to až 1 300 W, a plynulé manuální nastavení teploty. Stejně jako modely Sencor SWF 1010 a Graef WA 80 je i tento spotřebič určený k přípravě pěti vaflí ve tvaru srdce. Plotýnky vaflovače mají nepřilnavý povrch, který se v praxi ukazuje jako velmi efektivní. Těsto se díky němu propéká rovnoměrně a údržba je opravdu nenáročná.

Pozitivem jsou kompaktní rozměry, které oceníte při skladování i přenášení, a také možnost vertikálního i horizontálního skladování. Kvalita zpracování je přiměřená nízké ceně spotřebiče. Vnější části jsou vyrobeny z plastu, a i přesto, že disponují tepelnou izolací, se mohou během používání mírně nahřívat. K negativům řadíme i krátký přívodní kabel.

Na základě řady recenzí usuzujeme, že vaflovač Severin WA 2103 patří k velmi populárním produktům. Pozitivní hodnocení spotřebitelů převládají, narazili jsme však i na několik negativních, která souvisí s krátkým přívodním kabelem, nerovnoměrným propékáním těsta, obtížnějším vytahováním hotových vaflí a nahříváním rukojeti. Pozitivně spotřebitelé hodnotí cenu přiměřenou výkonu a kvalitě, jednoduchou obsluhu, kompaktní rozměry, kvalitní, nepřilnavý povrch, dostatečnou hloubku plotýnek a možnost regulace teploty.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Plynulá regulace teploty
Rovnoměrné propékání těsta

Negatíva

Nižší kvalita zpracování
Krátký přívodní kabel

Počet vaflí = 5 ● Příkon = 1 300 W ● Rozměry (D × H × V) = 25,5 × 20,3 × 10,5 cm ● Hmotnost = cca 1,6 kg

Breville VST072X

Vaflovač na dvě vafle, příkon 850 W, automatická regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Breville VST072X je kvalitní vaflovač s vysokým výkonem a některými praktickými vlastnostmi. Je určený k přípravě dvou vaflí, má kvalitní, nepřilnavý povrch a je praktický z hlediska skladování.

Breville VST072X je poněkud dražší vaflovač, vyšší pořizovací cenu však vyrovnává jeho kvalita a výkon. V tomto modelu si připravíte dvě vafle klasického – čtvercového tvaru. Plotýnky jsou hluboké, díky čemuž nedochází k nechtěnému přetékání těsta přes okraje. Příkon spotřebiče, který činí 850 W, je stejný jako u modelu Graef WA 80. Výkon hodnotíme jako dostatečný. Menším minusem je absence manuální regulace teploty.

Asi nejzajímavější vlastností tohoto modelu je povrchová úprava plotýnek. Jedná se o keramický vaflovač, což potěší všechny zastánce zdravého vaření. Plotýnky mají zároveň opravdu výborné nepřilnavé vlastnosti, těsto propékají rovnoměrně a jejich údržba je nenáročná. K tomu přispívá i možnost vyjmutí obou plotýnek.

Model Breville VST072X je skladný, má kompaktní rozměry a jen trošku vyšší hmotnost. Plusem je možnost jeho odložení ve svislé i vertikální poloze. Praktickým detailem je úložný prostor na přívodní kabel. Vnější části spotřebiče jsou vybaveny tepelnou izolací. Indikátory nahřívání jsou již jakousi samozřejmostí.

Vaflovač Breville VST072X má velmi vysoké spotřebitelské hodnocení. Mezi pozitivy jsou zmiňovány vlastnosti jako kvalitní, nepřilnavý keramický povrch plotýnek, nízká hmotnost, výborná skladnost a vysoká kvalita zpracování. Jediné negativní hodnocení souvisí s nadměrným nahříváním spodní části spotřebiče.

Pozitíva

Keramický povrch plotýnek
Rovnoměrné propékání těsta
Vysoká kvalita zpracování

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Bez možnosti manuální regulace teploty

Počet vaflí = 2 ● Příkon = 850 W ● Rozměry (D × H × V) = 27,6 × 23,6 × 10,4 cm ● Hmotnost = 2,2 kg

Další zajímavé produkty

Nenašli jste model, který vás zaujal? V tom případě se zaměřte na následující odstavce. Najdete v nich několik dalších tipů na šikovné spotřebiče, které se nevešly do našeho testu vaflovačů. Jak už bylo několikrát zmíněno, nabídka trhu je opravdu pestrá a široká. Jednotlivé kousky se od sebe mnohdy výrazněji neliší, na druhou stranu na nich najdete různé detaily, které přímo souvisí s jejich funkční stránkou.

Pokud hledáte levný vaflovač k přípravě vaflí ve tvaru srdceRohnson R-268 je správnou volbou. Naráz si v něm připravíte 5 kousků této sladké pochoutky, je vybaven tepelně izolovanou rukojetí, teplotu na něm můžete regulovat manuálně a za zmínku stojí také vysoký výkon. Na modelu Rohnson R-268 nechybí světelné kontrolky nahřátí ani zámek plotýnek, díky kterému ho můžete skladovat i ve svislé poloze.

Domo DO9223 je speciální otočný vaflovač se stojanem a sklopnou rukojetí, který zajišťuje perfektní propékání těsta po celé jeho ploše. Je určený k přípravě jedné velké vafle o průměru 17 cm, která je pomocí formy na plotýnkách rozdělená na 4 části. Vaflovač má vysoký příkon, a to 1 100 W, vnější části jsou tepelně izolované a za zmínku stojí i kvalitní, nepřilnavá úprava plotýnek.

Zelmer ZWM 0001 je vaflovač na čtyři vafle čtvercového tvaru, který má nadstandardně vysoký příkon. Cena je trošku vyšší, hodnotíme ji však jako přiměřenou kvalitě a výkonu. Plotýnky jsou ošetřené kvalitní, nepřilnavou kameninovou vrstvou, na spodní straně spotřebiče se nacházejí protiskluzové nožičky a nechybí na něm indikátor nahřívání, zámek ani tepelně izolovaná rukojeť.

Vaflovač Domo DO9219 ocení i náročnější spotřebitelé. V tomto modelu si připravíte 2 hranaté vafle o rozměrech 12 × 13 cm přesně podle vlastních představ. Spotřebič je totiž vybaven třemi plně automatickými a jedním manuálním programem. Dále na něm naleznete LCD displej, digitální hodiny, funkci automatického vypnutí, zvukovou kontrolku, která vás upozorní na dopečení vaflí, a praktický zámek na víku.

Jako poslední jsme pro vás vybrali vaflovač Clatronic WA 3606 s příkonem 800 W, nepřilnavým povrchem plotýnek a manuálně nastavitelnou teplotou, ve kterém si připravíte dva kusy čtvercových vaflí. Vaflovač je vybaven indikátory provozu a jeho povrchové části jsou tepelně izolované. K plusům patří dobrá kvalita zpracování a přiměřená pořizovací cena. 

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Současnou popularitu jednotlivých produktů mezi spotřebiteli si můžete ověřit prostřednictvím následující tabulky nejprodávanějších vaflovačů na portálu Heureka. Tento parametr je rozhodující také při sestavování našich testů. Proto vám určitě doporučujeme, abyste si informace o prodejnosti daných modelů před svým definitivním rozhodnutím ověřili. V závislosti na aktuální situaci na českém trhu údaje v tabulce průběžně upravujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Concept VF 3040 5* Zobrazit produkt
Silvercrest SDW 1000 A1 5* Zobrazit produkt
Breville VST 072 5* Zobrazit produkt
Esperanza EKT 008 5* Zobrazit produkt
Silvercrest SWEW 750 D2 5* Zobrazit produkt

Vaflovače na první pohled nerozeznáte od toustovačů. Ve skutečnosti se však mezi těmito dvěma spotřebiči najde poměrně mnoho rozdílů. Hlavním z nich je účel použití. V tomto návodu na výběr se podíváme na všechny důležité parametry, kterým byste měli věnovat pozornost. Jde zejména o komponenty, které se nacházejí uvnitř těchto spotřebičů, neboť právě ony přímo souvisí s kvalitou připravených vaflí. V závěru návodu jsme si pro vás připravili orientační přehled cen a ověřených výrobců vaflovačů, které jsou dostupné na našem trhu.

Jak vybrat vaflovač

 • Typy vaflovačů
 • Počet, tvar a vzor vaflí
 • Velikost a hmotnost vaflovače
 • Materiály
 • Provedení plotýnek
 • Ovládání
 • Funkce a další důležité parametry
 • Cena a renomovaní výrobci

Typy vaflovačů

Vaflovače lze rozdělit do dvou hlavních skupin. První z nich tvoří modely, které jsou určené výhradně k přípravě vaflí. Druhou skupinou jsou multifunkční vaflovače 3 v 1 k přípravě vaflí, toustů a grilování masa, sýrů či zeleniny. Tato alternativa je zpravidla dražší, na druhou stranu vám nabízí mnohem více funkcí a možností využití. Pokud si tedy rádi pochutnáte i na toustech či grilovaném mase, je namístě popřemýšlet právě nad koupí vaflovače 3 v 1.

Vaflovače

Na první pohled se jedná o zařízení, které vypadá téměř stejně jako klasický toustovač. Hlavním rozdílem je tvar a vzor plotýnek. Na výběr máte plotýnky ve tvaru srdce či čtyřlístku a samozřejmě ty s klasickým tvarem čtverce. Právě plotýnky jsou důvodem, proč ve vaflovači neupečete toasty ani jiné pokrmy.

Multifunkční vaflovače 3 v 1

Jedná se o multifunkční kuchyňské spotřebiče, ve kterých můžete měnit jednotlivé plotýnky. První dvojice plotýnek slouží k přípravě vaflí, druhá k přípravě toastů a třetí využijete při grilování masa či zeleniny. Jak bylo zmíněno výše, jde o velmi šikovnou a praktickou alternativu se širokými možnostmi využití.

Počet, tvar a vzor vaflí

Na výběr máte vaflovače na tři, čtyři nebo pět vaflí. Výjimečně však narazíte i na modely, ve kterých si připravíte šest, či dokonce sedm kousků této lahůdky. Pozor, nepřehlédněte ani údaj o velikosti jedné vafle. Může se totiž snadno stát, že si pořídíte spotřebič na šest kusů, které však budou mít dohromady menší rozměry než dvě XXL vafle.

Vaflovače vzor vaflí

Vícero možností máte k dispozici i při výběru tvaru a vzoru vaflí. Tato pochoutka je známá v různých verzích. Známe např. belgické či bruselské, nebo dokonce bublinkové vafle. Rozdíly mezi jednotlivými typy vaflí spočívají v postupu přípravy a použitých ingrediencích, ale také v jejich tvaru a vzoru, o čemž si povíme více za chvíli. Tradičně se setkáte s vaflovači na:

 • hranaté, čtvercové vafle (belgické vafle),
 • hranaté, obdélníkové vafle (bruselské vafle),
 • vafle ve tvaru srdce,
 • vafle ve tvaru čtyřlístku,
 • kulaté vafle (belgické vafle),
 • bublinkové vafle.

Velikost a hmotnost vaflovače

Velikost vaflovače přímo souvisí s tím, kolik vaflí si v něm připravíte na jedno použití. Rozměry a hmotnost však patří k parametrům, které je dobré při výběru zohlednit i z důvodu skladování či přenášení tohoto spotřebiče. Klasická šířka, resp. délka a hloubka vaflovačů se pohybuje od 20 do 30 cm a jejich výška jen málokdy přesáhne 10 cm. Chystáte-li se vafle připravovat na dovolené a spotřebič nosit s sebou, nepřehlédněte ani údaj o hmotnosti, která se u plastových modelů pohybuje kolem 1,2 až 1,6 kg, v případě kovových někde mezi 2 a 2,6 kg.

Materiály

Na materiály plotýnek vaflovače se podíváme za chvíli. Nyní si posvítíme na ty, ze kterých se vyrábí tělo, resp. obal spotřebiče. Na výběr máte plastové nebo kovové/ocelové modely. Plast je levný, nenáročný na údržbu a má nízkou hmotnost. Na druhou stranu je méně odolný, má kratší životnost a může působit laciným dojmem. Vaflovače vyrobené z různých ocelových slitin jsou odolné, pevné a vypadají opravdu luxusně. K jejich nevýhodám patří vyšší pořizovací cena, vyšší hmotnost a náročnější údržba.

Bublinkové vafle

Z hlediska funkční stránky se zaměřte zejména na plotýnky. Ty mohou být vyrobené z nerezové oceli nebo jiných ocelových slitin. U levných modelů se setkáte i s hliníkem, který není ideálním materiálem pro přípravu jídla. Nejdůležitější je povrchová úprava plotýnek. Ta musí být nepřilnavá. Nejčastěji se setkáte s teflonem, výjimečněji s kameninovým povrchem. Dnes patří k populárním také keramické vaflovače, které jsou však náchylné k mechanickému poškození.

Provedení plotýnek

O tvaru a vzoru plotýnek jsme mluvili výše. Kromě těchto dvou parametrů se zaměřte i na jejich hloubku. Ta v první řadě rozhoduje o tom, jaký typ vaflí si připravíte v daném modelu. Příliš plytké plotýnky jsou nepraktické. Těsto může přetékat přes jejich okraje a vylévat se mimo spotřebič. Šikovnou drobností jsou speciální drážky po obvodu plotýnek, které přebytečné těsto zachytí. Dále si všímejte údaje o možnosti odnětí plotýnek a jejich údržbě. Pokud mají kvalitní, nepřilnavý povrch, mělo by být dostačující jejich přetření suchou papírovou utěrkou okamžitě po dopečení vaflí.

Ovládání

Ovládání vaflovačů je v zásadě velmi jednoduché. Na trhu jsou dostupné modely, u kterých je teplota regulována výhradně automaticky, a také ty s manuální regulací. První alternativa je jednodušší na obsluhu, druhá vám poskytne lepší, a hlavně přesnější propečení těsta dle vlastních představ. Sáhnete-li po vaflovači s regulací teploty, všímejte si počtu stupňů a toho, zda jde o plynulé nastavení, nebo o nastavení ve fixních krocích.

Některé (zejména dražší) vaflovače disponují několika přednastavenými režimy pro přípravu belgických, bruselských či tzv. snídaňových vaflí. Na těchto modelech můžete najít LCD displej, který zobrazuje aktuálně nastavený režim, případně čas zbývající do konce přípravy vaflí.

Funkce a další důležité parametry

Vaflovače zpravidla nedisponují velkým množstvím speciálních funkcí. K těm nejčastějším a zároveň nejdůležitějším patří tepelná izolace vnějších částí spotřebiče, tedy zejména rukojeti a horního víka. Pozor, kvalitní izolací by měla být vybavena také jeho spodní část. V opačném případě ho musíte během používání umístit na nehořlavou podložku.

Vaflovače funkce

K bezpečnému používání vaflovače dále přispívají protiskluzové nožičky a indikátory provozu. Častěji využívanými jsou světelné kontrolky, které vás upozorní na zapnutí spotřebiče a následné nahřátí plotýnek. Pokrokovější modely jsou vybaveny zvukovou kontrolkou. Ochrana před přehřátím by měla být samozřejmostí, stejně tak jako funkce automatického vypnutí v případě delší doby nečinnosti. U většiny spotřebičů naleznete možnost uzamčení plotýnek. Tento doplněk je praktický při samotném pečení vaflí, slouží jako bezpečnostní zámek pro děti a je nezbytný pro skladování vaflovače ve svislé poloze.

Cena není vysoká

Cena produktů vám hodně napoví o jejich kvalitě, vlastnostech a výkonu. Jiné to není ani v případě vaflovačů. Ty nejlevnější můžete pořídit již za cenu od 500–750 Kč. Pro tyto modely je typický nižší příkon, zpravidla do 1 000 W, a tudíž delší doba přípravy vaflí. Levné vaflovače kromě toho bývají vyrobeny z méně kvalitních a odolných materiálů, zejména z plastu a hliníku.

Zlatou střední cestou jsou spotřebiče za 1 500–2 000 Kč. Mají dostatečně vysoký výkon, většinou i manuální regulaci teploty, nepřehřívají se, propékání těsta je rovnoměrné a plotýnky jsou ošetřené kvalitní, nepřilnavou vrstvou. Pokud hledáte profesionální vaflovač, poohlédněte se v kategorii produktů za cenu od 2 500 Kč výše. Tam už narazíte na vysloveně kvalitní kousky, které jsou odolné, nadprůměrně výkonné a mají různé doplňkové funkce, jako je manuální časovač či několik přednastavených režimů pro přípravu různých druhů vaflí.

Zaujmou vaflovače Electrolux, Domo, Concept či Severin

Vaflovače naleznete v nabídce mnoha výrobců. Na trhu jsou dostupné také takříkajíc bezejmenné modely za velmi nízkou pořizovací cenu. Ovšem pozor, ve skutečnosti můžete jejich koupí pořádně prodělat. Mohou vás zklamat kvalitou či nízkým výkonem. Velkým rizikem je také absence důležitých bezpečnostních prvků, jako je ochrana proti přehřátí či izolace vnějších částí spotřebiče. Proto vám určitě doporučujeme sáhnout po ověřených značkách. Po průzkumu trhu a spotřebitelských i nezávislých recenzích vám můžeme doporučit koupi vaflovačů od značky Electrolux, Concept, Severin, Clatronic, Domo, Eta, Sencor, Esperanza, Tristar, ECG, Graef či Breville.

Otázky a odpovědi – FAQ

Závěr našich testů je věnován odpovědím na časté otázky spotřebitelů. V této sekci se snažíme věnovat oblastem, které se nevešly do recenzí či návodu na výběr. V případě vaflovačů se podíváme zejména na praktické tipy na jejich správné používání a také na samotnou přípravu vaflí. V případě, že vás zajímá cokoliv, na co jste nenarazili výše a na co nenarazíte ani níže, neváhejte se nás zeptat v diskuzi pod článkem. Na vaše otázky co nejdříve odpovíme.

Slovíčko vafle slouží k pojmenování sladkého pečiva, které může mít různý tvar, konzistenci i vzor. Různé jsou i samotné recepty na přípravu těsta a použité ingredience. K nejznámějším patří hranaté belgické a bruselské vafle, tzv. liège nebo belgické vafle z Lutychu ve tvaru kruhu. Dále se můžete setkat s bublinkovými či hot dog vaflemi. Které z nich si zamilujete právě vy, je velmi individuální. Určitě vám doporučujeme vyzkoušet vícero receptů na vafle. Postupně určitě přijdete na to, které z nich jsou pro vás ty nejchutnější.

Základem správné údržby je vyčištění plotýnek okamžitě po skončení přípravy vaflí. Dokud jsou zbytky těsta a tuk teplé, plotýnky s nepřilnavým povrchem se čistí velmi jednoduše pomocí suché papírové utěrky. Problém nastává tehdy, když všechno zaschne. V takovém případě se určitě vyhněte použití drátěnek či drsných houbiček a agresivních čisticích prostředků. Mohli byste jimi totiž poškodit nepřilnavou povrchovou vrstvu. Nejlepší je, necháte-li plotýnky odmočit (pokud to povoluje výrobce) a následně je omyjete pomocí jemného hadříku. Vnější části spotřebiče omývejte jen mírně navlhčeným hadříkem nebo papírovými utěrkami. V žádném případě nezapomeňte, že vaflovač patří k elektrickým spotřebičům, jeho elektrické části se proto nesmějí dostat do přímého kontaktu s vodou.

Na první pohled se to může zdát velmi jednoduché. V praxi si však dejte pozor na několik zásadních chyb. První z nich je používání kovových kuchyňských pomůcek. Teflon, ale i keramika jsou náchylné k poškrábání, kov však nedělá dobře ani kameninové povrchové úpravě. Nejlepší je proto použít plastové, silikonové nebo dřevěné nářadí. Vytahování vaflí vám usnadní i použití malého množství tuku. U kvalitního vaflovače byste se s těmito problémy neměli setkat.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(93%)