Rychlovarné konvice

Nejlepší rychlovarné konvice 2024 + recenze

Doby, kdy jsme si ranní kávu či čaj připravovali na sporáku, jsou dávno zapomenuté. Dnes jsou zde s námi rychlovarné konvice, které udělají práci za nás – a to za zlomek času. Vybrat si správnou rychlovarnou konvici ovšem nemusí být vůbec snadné. I proto jsme pro vás připravili srovnání nejlepších rychlovarných konvic, které jsou v současnosti na českém trhu dostupné. Vítězem našeho testu se stal model Lauben Electric Kettle EK17WS. Ve čtení však neváhejte pokračovat až do konce, představíme vám nejlepší rychlovarné konvice a prozradíme, jak si tento spotřebič vybrat.

Publikované: 16.08.2021
Aktualizované: 28.03.2024

Jakou rychlovarnou konvici koupit?

Správná konvice by neměla být jen výkonná a spolehlivá, v mnoha případech na ni výrobci pohlížejí také jako na stylový designový doplněk do domácnosti. Koneckonců ji máme denně na očích. I proto naše srovnání vychází z důležitých technických parametrů doplněných o dlouhodobé uživatelské zkušenosti. Díky tomu se můžete těšit na ty nejlepší rychlovarné konvice na trhu.

Názov Hodnotenie Detail
Lauben EK17WS   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Tefal KO851830   ✔   Náš TIP5*Zobrazit produkt
Klarstein Granada Bianca   ✔   Dobré recenzie5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Lauben Electric Kettle EK17WS

Lauben Electric Kettle EK17WS

Příkon 1 850 W, objem 1,7 l, regulace teploty v 10 stupních (60 až 100 °C), funkce udržení teploty.

Zobrazit více info

Absolutním vítězem našeho srovnávacího testu se stala konvice Lauben Electric Kettle EK17WS. Designový kousek v sobě kombinuje minimalistické tělo s objemem 1,7 litru a možnost teplotního nastavení v rozsahu od 60 do 100 °C. Díky tomu se tak můžete vždy těšit na dokonale ohřátý čaj, kávu či kojeneckou výživu. Nepřehlédněte ani funkci Keep Warm, díky níž zůstane voda ohřátá na zvolenou teplotu až po dobu 2 hodin. Díky tomu se již nikomu v domácnosti nestane, že svůj ranní nápoj najde na stole studený.

Cenový trhák
Orava VK-4017

Orava VK-4017

Příkon 2 200 W, objem 1,7 l, bez regulace teploty a funkce udržení teploty.

Zobrazit více info

Skleněná rychlovarná konvice Orava VK-4017 zaujme designem i vysokým příkonem. Model působí kvalitně, i když na skle je vidět usazování vodního kamene. Základna je 360-stupňová, výhřev můžete volit jen na standardních 100 °C.

Náš TIP
Tefal KO851830

Tefal KO851830

Příkon 1 800 W, objem 1,7 l, regulace teploty v 5 stupních (40 až 100 °C), funkce udržení teploty.

Zobrazit více info

Dobrou volbou bude i prémiová rychlovarná konvice Tefal KO851830. Ta v moderním černém těle ukrývá integrovaný dotykový displej, pomocí kterého si můžete jednoduše vybrat z pěti možností nastavení teploty. Potěší i funkce udržení teplé vody. Ta přidá 30 minut navíc k době od svaření. Konvice Tefal disponuje nerezovým povrchem vnitřní části a vyjímatelným filtrem proti vodnímu kameni, díky čemuž její čištění proběhne opravdu snadno.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Přestože se vám může zdát výběr správné rychlovarné konvice jako banální, skutečnost je jiná. Řada modelů na trhu totiž disponuje různými funkcemi, a zorientovat se v nabídce tak nemusí být vůbec jednoduché. I proto jsme pro vás vybrali všechny důležité technické parametry a doplnili jsme je o dlouhodobé uživatelské zkušenosti, a to tak, aby byl výsledkem výběr nejlepších rychlovarných konvic dostupných na současném trhu. Na co byste se tedy měli při koupi zaměřit? 

Objem
Příkon
Regulace teploty
Provedení a typ filtru
Doplňkové funkce

Výběru produktů do našeho srovnávacího testu předcházela podrobná analýza trhu. Považovali jsme totiž za nezbytné nejen seznámit se s aktuální nabídkou, ale také se detailně zaměřit na nejzajímavější produkty či funkce. V tomto směru se nám staly nápomocnými produktové katalogy výrobců, několik zahraničních zdrojů, ale i nabídka českých prodejců. Údaje o prodejnosti jsme čerpali ze srovnávače Heureka.cz, dostupnost produktů jsme si zase ověřovali u tradičních prodejců Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz či elektrodomů NAY, Datart a Planeo.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze rychlovarných konvic

Díky tomu můžeme říci, že je náš test založen na nestrannosti. Nezvýhodňuje ani neupřednostňuje žádného výrobce. V konečném důsledku tak může zodpovědně odpovědět na otázku, které jsou ty nejlepší rychlovarné konvice dostupné na současném trhu.

Víťaz testu

Lauben Electric Kettle EK17WS

Příkon 1 850 W, objem 1,7 l, regulace teploty v 10 stupních (60 až 100 °C), funkce udržení teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nejlepší konvicí z porovnávaných kusů se stal model Lauben Electric Kettle EK17WS. Ten v sobě ukrývá hned několik důvodů, proč po něm sáhnout. Elegantní tělo s objemem 1,7 litru nabízí přehledný LCD displej doplněný o ovládací tlačítka. Díky šikovně umístěnému panelu si tak můžete být jistí, že pro vás při ovládání nebudou problémem ani vlhké či špinavé ruce. Příkon 1 850 W a deset stupňů regulace teploty v rozsahu od 60 do 100 °C se zase postarají o to, aby měl váš nápoj vždy ideální teplotu. Integrovaný termostat překvapí také funkcí Keep Warm. Jak již samotný název napovídá, pomůže vám udržet vodu ohřátou na požadovanou úroveň po delší dobu – v tomto případě to budou až dvě hodiny. Nemusíte tak čekat na své děti či polovičku, jednoduše jim necháte ohřátou vodu přímo v těle konvice, které se již postará o dostatečnou izolaci.

Obávat se v tomto případě nemusíte ani o ty nejmenší. Víko konvice je totiž obdařené bezpečnostní pojistkou proti rozlití. Tu je potřeba zatlačit, v opačném případě voda z nádoby nepoteče. Elegantnímu tělu neškodí ani topné těleso, které je ukryté, čímž snižuje riziko tvorby vodního kamene a zjednodušuje proces čištění. Minimalistický design myslel i na ukrytí kabelu. Pro něj je vyčleněn prostor na dně základny, takže vám nebude na stole či kuchyňské lince překážet. Vyjímatelný vodní filtr se navíc postará o bezproblémové čištění, kdykoliv si na něj vzpomenete. Jedinou nevýhodou konvice Lauben Electric Kettle EK17WS může být její vyšší cena.

Pozitíva

Minimalistické provedení
Zajímavé funkce
Vyjímatelný filtr

Negatíva

Vyšší cena

Příkon: 1 850 W ● Objem: 1,7 l ● Regulace teploty: ano (10 stupňů, 60–100 °C) ● Vyjímatelný filtr: ano ● Skrytá topná spirála: ano

Cenový trhák

Orava VK-4017

Příkon 2 200 W, objem 1,7 l, bez regulace teploty a funkce udržení teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Produkty prodávané pod značkou Orava patří dlouhodobě k nejoblíbenějším mezi českými spotřebiteli. Dobrou koupí může být i rychlovarná konvice Orava VK-4017. Ta nabízí netradiční skleněné provedení, díky kterému přesně víte, kolik vody vám v nádobě zůstává či v jakém je stavu. V kontrole vám však pomůže i vnitřní LED osvětlení a systém automatického vypnutí. Přítomný je i systém bránící náhodnému zapnutí.

Pokud byste od konvice Orava VK-4017 požadovali výjimečné funkce, byli byste zřejmě zklamaní. Toto zařízení si však ani nehraje na to, že by jimi mělo disponovat. Jednoduchý, avšak výjimečný, nerezovo-skleněný design v sobě kombinuje nádrž na vodu o objemu 1,7 litru a slušných 2 200 W příkonu. To zajišťuje dostatečně rychlé ohřátí vody na bod varu. Konvice je umístěná na 360stupňové základně, v níž se také nachází topná spirála. Nejenže vám odpadává nutnost jejího čištění, ale konvici můžete na podstavec umístit jakýmkoliv způsobem. Ukryté topné těleso navíc usnadňuje čištění samotného zařízení. To však nedisponuje regulátorem teploty, proto je možné volit pouze ohřev na standardních 100 °C. Pokud by vám chyběl, rozhodněte se raději pro model Lauben Electric Kettle EK17WS.

Pozitíva

Dostupná cena
Netradiční skleněné provedení

Negatíva

Chybí regulace teploty

Příkon: 2 200 W ● Objem: 1,7 l ● Regulace teploty: ne ● Vyjímatelný filtr: ne ● Skrytá topná spirála: ano

Náš TIP

Tefal KO851830

Příkon 1 800 W, objem 1,7 l, regulace teploty v 5 stupních (40 až 100 °C), funkce udržení teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud toužíte po elegantním zařízení, které v sobě ukrývá vše, co byste od produktu 21. století očekávali, bez váhání sáhněte po rychlovarné konvici Tefal KO851830. Její černé nerezové provedení působí moderně, ale zároveň nevtíravě. Ukrývá v sobě několik zajímavostí v podobě nádoby o objemu 1,7 litru či povrchu Safe-Touch, díky kterému se nemusíte obávat popálení. Samozřejmostí je dobře čitelný digitální displej, který zobrazí nejen aktuální, ale i požadovanou teplotu, vybrat si přitom můžete z pěti možností, a to od 40 do 100 °C. Rychlovarná konvice tak zvládne vedle přípravy standardních nápojů i ohřátí kojenecké výživy.

Pokud zrovna nemůžete připravenou vodu použít, nezoufejte. O všechno se postará funkce udržení teploty, díky které tak získáte 30 minut navíc. Konvici v tom pomáhá dvoustěnná vnitřní izolace. Vnitřní vrstva je z nerezové oceli a konvice disponuje i odnímatelným filtrem proti vodnímu kameni. Čištění zařízení tak probíhá rychle a intuitivně. Samozřejmostí je 360stupňová rotační základna. Díky ní nezáleží na tom, z jakého úhlu budete konvici ukládat. Tlačítko na víku se postará o jeho automatické otevírání. Konvice v mnoha případech připomíná vítěze testu, a sice model Lauben Electric Kettle EK17WS, který však může bez větších problémů zastoupit.

Pozitíva

Elegantní design
Zajímavé funkce
Vyjímatelný filtr

Negatíva

Vyšší cena

Příkon: 1 800 W ● Objem: 1,7 l ● Regulace teploty: ano (5 stupňů, 40–100 °C) ● Vyjímatelný filtr: ano ● Skrytá topná spirála: ano

Xiaomi Mi Electric Kettle

Příkon 1 800 W, objem 1,5 l, termostat STRIX, bez regulace teploty a funkce udržení teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pravděpodobně jste již slyšeli, že čínský producent Xiaomi stále častěji promlouvá v segmentu mobilních zařízení či nositelné elektroniky. Věděli jste však, že vyrábí i rychlovarnou konvici? Právě Xiaomi Mi Electric Kettle je jednou z nejprodávanějších na českém trhu. Jde o poměrně jednoduché zařízení, které vás sice svými funkcemi nenadchne, jeho provedení je však minimalistické a zapadne do každé moderní kuchyně. Samotná konvice disponuje menším objemem, dosahuje 1,5 litru. Uživatel má však k dispozici plných 1 800 W energie, díky nimž se voda ohřeje na bod varu rychle a spolehlivě. O vše se postará britský termostat STRIX. Ten v porovnání se standardním termostatem používaným v levnějších modelech nabízí spolehlivější regulaci tepla a rovnoměrné ohřívání. Výrobce navíc udává odolnost až na úrovni 10 000 použití.

Samotná konvice je vyrobena z kvalitní nerezové oceli, je tak odolná proti korozi, zápachu i opotřebení. Obal je dvouvrstvý, a tak se nemusíte bát popálení ani v momentě, kdy voda v konvici dosáhne své nejvyšší teploty. I v tomto případě přitom platí, že konvice disponuje 360° základnou, na kterou ji lze umístit z kteréhokoliv úhlu. Při čištění vás zase nepochybně potěší, že je topná spirála ukrytá ve dně, což usnadňuje čištění samotného zařízení. Ovládání se stane mimořádně intuitivním, postačí stisk jediného spínače. Stav ohřátí bude následně indikovat přítomná LED kontrolka. Konvice Xiaomi Mi Electric Kettle se řadí mezi cenově dostupná zařízení.

Pozitíva

Elegantní design
Dostupná cena

Negatíva

Chybí regulace teploty
Menší objem

Příkon: 1 800 W ● Objem: 1,5 l ● Regulace teploty: ne ● Vyjímatelný filtr: ne ● Skrytá topná spirála: ano

Pre náročných

Smeg KLF03

Příkon 2 450 W, objem 1,7 l, vyjímatelný filtr, funkce udržení teploty, bez regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Možná patříte mezi uživatele, kteří neakceptují žádné kompromisy. A možná si jen v kuchyni rádi dopřejete kvalitní zařízení se zajímavým designem. Ať už je to jakkoliv, rychlovarná konvice Smeg KLF03 by neměla na vaší kuchyňské lince rozhodně chybět. Konvice se řadí do retrostylu a je inspirovaná 50. léty minulého století. Její příkon je ve srovnání s konkurencí pořádně vysoký a dosahuje 2 400 W, díky tomu se zahřeje i maximální přípustná kapacita vody na úrovni 1,7 litru. A kromě toho si teplotu vody i udrží, a to po dobu 20 minut. Postará se o to přítomná funkce Keep Warm v kombinaci s nerezovým tělem a tepelněizolační vrstvou. Regulace teploty chybí, snímač ohřátí nikoliv. Jakmile tedy voda dosáhne bodu varu, konvice se automaticky vypne.

Nejzajímavějším parametrem samotné konvice Smeg KLF03 je její design. Jemné krémové barvy doprovází elegantní víko s funkcí Soft Touch, tedy otevření jemným dotykem. Topné těleso je i v tomto případě skryté, díky čemuž klesá náročnost údržby, 360stupňová otočná základna se pak postará o to, že ať už na ni uložíte konvici z kteréhokoliv úhlu, vždy bez problémů dosedne. Základna je navíc vybavena protiskluzovými nožičkami, díky čemuž bez problémů drží na svém místě. Vodní filtr je vyjímatelný, což nepochybně oceníte v případě jeho čištění. Pokud toužíte po elegantním doplňku do své domácnosti, nepřehlédněte ani model Tefal KO851830. Může totiž být stejně dobrou volbou.

Pozitíva

Elegantní provedení
Vysoký příkon
Funkce udržení teploty

Negatíva

Vyšší cena

Příkon: 2 400 W ● Objem: 1,7 l ● Regulace teploty: ne ● Vyjímatelný filtr: ano ● Skrytá topná spirála: ano

Další zajímavé produkty

V široké nabídce rychlovarných konvic se vám může stát, že si ze srovnávaných modelů jednoduše nevyberete. Nevěšte hlavu, máme pro vás ještě 5 alternativních rychlovarných konvic. Každá z nich vyniká v něčem jiném, v konečném důsledku však jejich koupí získáte plnohodnotné zařízení, které vám bude zpříjemňovat každý den ve vaší domácnosti.

Jednou z možností ke koupi je rychlovarná konvice Xiaomi Mi Smart Kettle Pro, tedy výkonnější verze té, kterou jsme zařadili do hlavní kategorie. Objem zůstal v tomto případě stejný, 1,5 litru. Ani 1800wattový příkon nenaznačuje postup k lepšímu. V kovové nádobě je tentokrát zahrnutý i systém regulace teploty, díky kterému si nastavíte takovou, jaká vám vyhovuje. Výrobce navíc slibuje skvělou účinnost funkce Keep Warm, tedy zachování teploty ohřáté vody, a to až po dobu dvanácti hodin. Samozřejmostí je přítomnost nerezové oceli. Co dělá tuto konvici neobvyklou, je připojení pomocí bezdrátové technologie Bluetooth. Díky tomu můžete produkt kontrolovat a ovládat i prostřednictvím svého chytrého telefonu.

Italský výrobce DeLonghi už dávno není jen producentem kávovarů. Ve svém portfoliu produktů ukrývá i takové, jako je rychlovarná konvice DeLonghi KBOV 2001. Její hlavní předností je elegantní kovové provedení, z hlediska dlouhodobého používání nepochybně oceníte i skrytou topnou spirálu. Konvice pracuje s příkonem 2 000 W a její objem se zastavil na hodnotě 1,7 litru. Díky tomu se tak můžete těšit na rychlý a spolehlivý ohřev vody. Lakovaný povrch v sobě implementuje světelnou indikaci zapnutí i aktuální hladiny vody. Regulací teploty sice konvice nedisponuje, protiskluzovými nožičkami a vyjímatelným filtrem proti vodnímu kameni ano.

Přestože si slovinský výrobce Gorenje v hlavní kategorii svého zástupce nenašel, jeho model vám přinášíme mezi pěti alternativními produkty. Rychlovarná konvice Gorenje K17CLI designově připomíná tu z dílny DeLonghi, přičemž i technické specifikace budou velmi podobné. Objem zde zůstal zachován standardní, konvice dokáže najednou zpracovat 1,7 litru vody, to při ohřevu na úrovni 2 200 W, což lze považovat za mírný nadprůměr. Opět nechybí ochrana před přehřátím, gumová protiskluzová základna či plastovo-kovové provedení těla. I v tomto případě si budete muset vystačit s ohřevem vody na teplotu 100 °C, jelikož funkce regulace teploty chybí.

To už neplatí v případě konvice ETA 5595 9000 Emma. Ta nabízí možností regulace teploty vody hned pět. Kromě standardního bodu varu je v tomto případě možné volit také 40, 50-60, 70, 80 a 90 stupňů. Ovládání je spolu s digitálním displejem umístěné na LED displeji, tělo zařízení si tak udržuje jemné a ničím nerušené linie. Samozřejmostí je filtr proti vápenatým usazeninám, zabezpečení před přehřátím a indikátor úrovně vody, 360stupňová základna je zase umístěná na protiskluzových nožičkách, díky nimž bude konvice držet pevně na místě, na které ji umístíte. Náročné nebude ani čištění, topná spirála zůstala i v tomto případě skrytá.

Výčet představených konvic uzavírá model Electrolux EEWA 7700. Jeho provedení neurazí, ale ani nepřekvapí, setkat jste se s ním mohli i u několika konvic v tomto srovnání. Přesto nabízí několik zajímavých funkcí, a to v čele s regulací teploty ohřevu. Tu je přitom na základě signalizace možné regulovat i v reálném čase. Pokud si tedy během ohřevu usmyslíte, že chcete místo kávy připravit dětskou výživu, můžete teplotu jednoduše snížit. Filtr proti vodnímu kameni bude v tomto případě odnímatelný, topná spirála zůstala integrována v základně. Čištění tak proběhne rychle a bezproblémově.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Pro správný výběr jakéhokoli produktu jsou důležité dlouhodobé uživatelské zkušenosti. I proto jsme srovnání vystavěli z nejoblíbenějších a nejprodávanějších rychlovarných konvic na českém trhu. Díky tomu si můžete být jistí, že samotný produkt již před vámi prověřil dostatek jiných spotřebitelů. Obávat se nemusíte ani neaktuálnosti, náš žebříček budeme v případě potřeby pravidelně aktualizovat, doplňovat a obměňovat, a to tak, aby nabízel vždy ty nejprodávanější produkty.

Názov Hodnotenie Detail
Silvercrest SWKB 3100 A15*Zobrazit produkt
SilverCrest SWGF 3000 C25*Zobrazit produkt
SilverCrest SWKC 3000 E35*Zobrazit produkt
Lauben Electric Kettle EK17WS5*Zobrazit produkt
Sencor SWK 2090BK5*Zobrazit produkt

Zvažujete koupi nové rychlovarné konvice? Nezapomeňte se zamyslet nad všemi parametry, kterými by měla disponovat. Nepřehlédněte příkon, způsob umístění topného tělesa ani design. Pozor si musíte dát i na další důležité ukazatele. Pojďme si proto společně odpovědět na otázku, na co si dát při koupi rychlovarné konvice pozor?

Jak vybrat rychlovarnou konvici

 • Objem rychlovarné konvice
 • Jaká je spotřeba?
 • Typy provedení konvic
 • Uložení topného tělesa
 • Filtry v rychlovarných konvicích
 • Zajímavé funkce
 • Cena a renomovaní výrobci

Kolik vody budete ohřívat?

Rychlovarné konvice disponují poměrně širokou škálou objemů. Na trhu můžete nalézt konvice s objemem pod 1 litr, ty jsou však často cestovními variantami. V případě takových oceníte funkci skládání, díky které konvici jednoduše složíte a v případě potřeby opětovně rozložíte. Standardní jsou konvice s objemem v rozmezí od 1,5 do 1,7 litru. Menší varianta postačí pro tří- až čtyřčlennou rodinu, větší zase potěší početnější domácnosti a zajistí dostatek teplé vody i pro návštěvu. Při výběru si nezapomeňte vždy přepočítat, kolik vody při jednom ohřevu reálně využijete. Standardně počítejte pro jednoho člena s objemem maximálně 330 mililitrů. V takovém případě čtyřčlenné domácnosti postačí konvice o objemu 1,5 litru. 

Spotřeba bude vyšší, doba ohřevu kratší

Parametr příkonu lze v tomto případě vnímat hodně subjektivně. S vyšším příkonem stoupá i spotřeba elektrické energie, na druhou stranu bude voda v konvici ohřátá za kratší dobu. Naopak pokud zvolíte příliš nízký příkon, zhorší se také časová efektivita. Nejčastěji se na trhu setkáte s příkonem na úrovni 1 800 – 2 500 W. To je považováno za dostatečný standard, přičemž se ho nedoporučuje v běžné domácnosti výrazně přesáhnout ani „podlézt“. Při samotném ohřevu vody nezapomeňte zohlednit také to, do jaké míry je konvice naplněná. Platí totiž, že při větším naplnění stoupá i míra efektivity ohřevu. 

Materiál nepodceňte, rozhodne o mnohém

Při výběru rychlovarné konvice je důležité zvážit materiál, z něhož bude vyrobená. Nerozhoduje totiž jen o samotném designu produktu, ale také o jeho tepelněizolačních vlastnostech. Na trhu se můžete v současnosti nejčastěji setkat s těmito provedeními konvic:

Nerezová rychlovarná konvice

Nerezové rychlovarné konvice

Asi nejoblíbenějším materiálem mezi výrobci je nerezová ocel. Působí mohutným a pevným dojmem, na druhou stranu je však elegantní. Mezi její hlavní výhody patří, že bez problémů odolá jakékoli korozi či poškození povrchové vrstvy. Při koupi nerezové konvice si nezapomeňte ověřit, zda disponuje dostatečnou ochranou. U některých modelů totiž chybí vrstva bránící popálení. Vybírejte si proto z takových konvic, které vám danou ochranu poskytnou. V opačném případě můžete skončit s nepříjemnými popáleninami vy nebo vaši nejbližší. 

Plastové rychlovarné konvice 

V mnoha případech jsou oprávněně vnímány jako nouzová či cestovatelská varianta. V případě plastu je totiž třeba počítat nejen s nižší odolností a kratší životností, ale také s uvolňováním nepříjemného zápachu a chuti do vody. Samozřejmě to neplatí ve všech případech. Máte-li možnost rozhodnout se mezi plastovou a jinou variantou, přičemž vaše volba nebude vycházet z ceny a skladnosti při přepravě, volte raději modernější a pevnější provedení

Skleněné rychlovarné konvice

Moderní provedení, ale za cenu obtížnějšího čištění. Právě takové nabízí skleněné rychlovarné konvice. V domácnosti působí dobrým dojmem, při používání obvykle disponují barevným podsvícením, díky kterému probíhá kontrola stavu ohřevu a množství ohřívané vody rychle a intuitivně. Skleněný povrch je náchylnější k zachycování vodního kamene, otisků prstů či jiných nečistot. Při jeho čištění je navíc zapotřebí postupovat opatrně, v opačném případě totiž hrozí rozbití samotného skleněného těla

Keramické rychlovarné konvice

Většinou jde o retro provedení produktů, které jsou zpravidla dražší. Keramiku považujeme za prémiový materiál, který disponuje dobrými tepelněizolačními vlastnostmi a zajišťuje také tišší chod. Čištění probíhá poměrně jednoduše, vodní kámen ani otisky prstů nejsou v tomto případě příliš výrazné. Podobně jako u skleněných variant je i u keramických konvic nutné zohledňovat křehkost samotného materiálu.

Plastová rychlovarná konvice

Uložení topného tělesa

Rychlovarná konvice pracuje s elektrickou topnou spirálou. Při zapnutí zařízení se spirála začne zahřívat a postupně přivede k požadované teplotě i samotnou vodu. Uložení spirály, respektive topného tělesa, může mít dvě podoby

Skrytá topná spirála

V takovém případě je topné těleso umístěné pod nerezovým dnem samotné konvice. Výsledkem je rovná plocha a ohřev zespodu. Ten sice může trvat déle a spirála může pracovat méně efektivně, zabráníte však usazování vodního kamene a případné čištění bude nesrovnatelně jednodušší. Tento typ topného tělesa využívají všechna moderní provedení konvic – plastová, skleněná, nerezová i keramická.

Viditelná topná spirála

Zpravidla jí disponují starší konvice, které už na trhu naleznete obtížně. Ohřev probíhá rychleji a efektivněji, usazování vodního kamene je časté a intenzivní. Čištění spirály je značně problematické. V případě poškození topného tělesa totiž můžete na správné fungování produktu zapomenout. 

Co s filtrem?

I v případě filtru a jeho uložení můžeme na trhu najít několik typů konvic. Nejčastěji se setkáte s pevným filtrem, který nebude možné odstranit. Ten působí zpočátku efektivně, časem však začne být jeho propustnost větší a čištění náročnější. Proto pokud můžete, volte raději rychlovarné konvice s odnímatelným filtrem. Čištění bude jednodušší a filtr v případě potřeby jednoduše vyměníte. Na trhu můžete najít i rychlovarné konvice bez filtru. Ty mohou být alternativou v případě, že vaše domácnost disponuje měkčí vodou, a vodní filtr tak pro vás ztrácí smysl.

Keramická rychlovarná konvice

Regulace teploty, udržení teploty a další zajímavé funkce

Rychlovarné konvice se mohou pyšnit různými zajímavými funkcemi a vychytávkami, které jejich používání značně zjednodušují a zpříjemňují. Které z nich by měla mít i vaše konvice?

 • Regulace teploty vody – nejmodernější rychlovarné konvice disponují funkcí regulace teploty. Využijete ji zejména v případě, že ve své konvici neohříváte jen vodu na kávu. Regulace zpravidla probíhá v několika stupních, přičemž ten nejvyšší z nich ohřeje vodu na 100 °C. Nejníže se dostanete standardně na úroveň 40–50 °C.
 • Automatické vypnutí při dosažení bodu varu – jde o bezpečnostní funkci, která je už dnes standardem i u nejlevnějších modelů konvic. Zařízení se při dosažení teploty vody na úrovni 100 stupňů samo vypne, čímž předejde přílišnému přehřátí a riziku napáchání vážných škod.
 • Ukazatel hladiny vody a displej – dva parametry, které spolu úzce souvisí. Zatímco v případě toho prvního můžete zjistit, s jakým množstvím ohřáté vody můžete počítat, displej vám napoví více o aktuální teplotě vody, respektive o tom, na jakou by se měla v konečném důsledku ohřát.
 • Otočná základna – i když její název vybízí k představě základny, kterou lze otáčet, neplatí to doslova. Podnos s elektrickou přípojkou zůstane pevně na svém místě. Mění se jen způsob umístění konvice. V některých případech musí přesně dosednout na předem definované místo, většinou se na trhu setkáte s takzvanými 360stupňovými základnami. U těch už nezáleží na tom, z které strany na ně konvice položíte.
 • Funkce udržení teploty – setkáte se s ní zejména u dražších modelů konvic. Jedná se o funkci, která udržuje vodu teplou i po ohřátí. Výhodná je zejména ráno, kdy potřebuje každý ze členů domácnosti teplou vodu v jiném čase. Standardně se udržení teploty pohybuje v rozmezí několika minut až hodin. Můžete najít i konvice s takovými tepelněizolačními vlastnostmi, které vodu udrží teplou i po dobu 12 či 16 hodin.
 • Automatické otevírání víka – v tomto případě mluvíme spíše o bezpečnostním prvku. Jeho přítomnost znamená, že se víko otevře po stisknutí jediného tlačítka. Díky této funkci tak předejdete nepříjemnému opaření při odpařování vařící vody.
 • Bluetooth připojení a ovládání chytrým telefonem – dnes jde sice ještě o výjimečný prvek, ovšem pokud jej už máte, velmi rychle si na něj zvyknete. Umožňuje totiž kontrolu a správu konvice na dálku. Jednoduše ráno po probuzení stiskněte ve své posteli tlačítko v mobilní aplikaci a po chvíli na vás v kuchyni bude čekat čerstvě ohřátá voda na ranní kávu či čaj.

Cena konvic je prakticky neohraničená

Jak jsme se přesvědčili i v našem srovnání, trh nabízí nespočet cenových variací rychlovarných konvic. Ty nejjednodušší z nich si můžete zakoupit za méně než 500 Kč. Naopak cena designových kousků či konvic vyrobených z kvalitních materiálů a disponujících prémiovými funkcemi se může bez problémů vyšplhat až na úroveň několika tisíc korun. Nejčastěji se setkáte s modely určenými pro standardní domácnost. Cenové rozmezí se v této kategorii konvic obvykle pohybuje od 500 do 2 000 Kč

Ke slovu se dostávají inovátoři – Xiaomi, Electrolux, Tefal

Na první pohled by se vám mohlo zdát, že vybírání konvice na základě značky je hloupé. Faktem je, že i v segmentu rychlovarných konvic lze nalézt výrobce, kteří svou práci dělají lépe či hůře. Z ověřených značek můžeme zmínit například Rohnson, Tefal či Electrolux. Ve všech případech jsou uživatelé spokojení s kvalitou provedení, použitými materiály, přítomnými funkcemi a v neposlední řadě také cenou. Tito výrobci se totiž soustředí primárně na střední třídu, tedy produkty určené k masovému prodeji. Pokud jste zatoužili po exkluzivnějším kousku, rozhodněte se raději pro konvici značky Smeg.

O slovo se stále častěji hlásí i společnosti, které v oblasti kuchyňských spotřebičů přinášejí výrazné inovace. Standardně jde o výrobce z Asie, přičemž v jejich čele stojí čínský gigant Xiaomi. Právě on do svých konvic zavádí možnost regulace teploty vody či bezdrátového ovládání chytrým telefonem prostřednictvím technologie Bluetooth. Vícero rychlovarných konvic disponuje i samostatným Wi-Fi připojením, díky kterému lze podrobně monitorovat frekvenci a způsob používání samotných produktů.

Otázky a odpovědi – FAQ

Jak už bývá zvykem, s koupí nového spotřebiče do domácnosti vyvstává v hlavě uživatele řada otázek. Proudí-li i vašimi hlavami, nezoufejte. Do článku jsme právě pro vás zařadili sekci otázek a odpovědí, ve které odpovíme na všechno, co vás bude zajímat. Cílem je pomoci co nejširšímu spektru potenciálních spotřebitelů, odpovědi na vaše dotazy tak budeme v pravidelných intervalech doplňovat. Nebojte se proto na nás obrátit v sekci komentářů.

Ano, svou konvici byste měli pravidelně čistit. Učiňte tak zejména v případech, kdy se na jejím dně začne usazovat vodní kámen, případně jiné nečistoty. Čištění by nemělo probíhat jen mechanicky, nezapomeňte využít ověřené recepty nebo speciální přípravky. Více se o čištění rychlovarné konvice dozvíte v sekci „Jak čistit rychlovarnou konvici“.

Velikost, respektive objem konvice by se měl odvíjet od frekvence a způsobu používání, ale také od počtu lidí v domácnosti či prostoru. Ve standardních případech je třeba počítat u jednoho člena s objemem nejvýše 330 mililitrů. Běžné domácnosti by tak měla stačit konvice o objemu 1,5 litru, početnějším rodinám či kancelářím doporučujeme zvolit 1,7litrovou variantu. 

Konvici po koupi vždy „vyvařte“. Díky tomu zahubíte bakterie, které se do ní mohly dostat při výrobě. V neposlední řadě se zbavíte i nečistot a nepříjemného zápachu po rozbalení. V případě, že vaše konvice disponuje odnímatelným filtrem, vyčistěte ho samostatně. Obecně byste měli odděleně vyčistit tolik částí, u kolika to bude možné. V případě, že vaše domácnost disponuje příliš tvrdou vodou, využívejte vodu filtrovanou. Samotná konvice totiž nemusí být schopna tvrdou vodu pročistit dokonale, následkem čehož se zanáší a ztrácí na své životnosti. Konvici preventivně vytahujte ze zásuvky. V ideálním případě je dobré odpojovat konvici od zdroje napájení po každém použití. Vždy byste tak měli učinit v případě, že ji nebudete delší dobu používat. Předejdete tak možnému zkratu a napáchání vážných škod.

Ať už vaše konvice disponuje jakýmkoliv filtrem, počítejte s tím, že čas od času ji jednoduše budete muset vyčistit. V takovém případě máte několik možností, jak na to: Čištění pomocí kyseliny citrónové – Rychlovarnou konvici naplňte vodou do maximální možné míry. Přisypte 1–2 lžíce kyseliny citrónové a vodu přiveďte k varu. Převařený roztok nechte následně stát v těle konvice po dobu nejméně jedné hodiny. Konvici následně vypláchněte a minimálně dvakrát v ní převařte čistou vodu. Teprve poté ji můžete opět používat. V případě potřeby a velmi tvrdé vody opakujte proces častěji; Čištění pomocí octa – Pokud zrovna nemáte ve své domácnosti kyselinu citrónovou, zvolte univerzálnějšího pomocníka: ocet. Proces čištění bude probíhat prakticky identicky, avšak s jedním rozdílem. Tentokrát míchejte roztok octa a vody v poměru 1 : 2. Roztok nechte převařit a minimálně hodinu odstát. Potom konvici vypláchněte a nejméně dvakrát v ní převařte maximální množství vody. Teprve poté ji můžete opět používat; Čištění pomocí odvápňovačů – Pokud se vám zdají výše uvedené postupy komplikované nebo jen jednoduše nemáte tolik času, využijte výdobytky moderní doby a zvolte účinné odvápňovače do rychlovarných konvic. Jejich výhodou je, že po použití nezanechávají žádnou vizuální ani pachovou stopu. Speciální čističe jsou zpravidla dostupné v tekuté a tabletové podobě. Při čištění konvice vždy postupujte podle pokynů výrobce. Obvykle platí, že do vody vhodíte jednu tabletu, respektive přilijete požadované množství přípravku. Roztok necháte převařit a v konvici následně převaříte jednu dávku čisté vody. V tomto momentě můžete začít rychlovarnou konvici opět používat.

Rohnson R-7612

Příkon 2 000 W, objem 1,7 l, skrytá topná spirála, bez regulace teploty a funkce udržení teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Nenápadná a standardní, stále však zajímavá. Právě taková je rychlovarná konvice Rohnson R-7612. Ta vás na první pohled neokouzlí svým bezchybným designem a nepřekvapí vás ani prémiovými funkcemi. Její cíl je úplně jiný – splnit zodpovědně svůj hlavní úkol za co nejdostupnější cenu. A to se jí daří, tělo o objemu 1,7 litru nabízí příkon na úrovni 2 000 W, tedy velmi podobný, jako je v případě nejdražších modelů. Těšit se tak můžete na rychlé ohřátí vody na úroveň bodu varu. Regulace teploty však v tomto případě chybí, budete si proto muset vystačit pouze s jednou úrovní ohřátí – 100 °C.

Navzdory základnímu provedení nabízí rychlovarná konvice Rohnson R-7612 nerezové tělo, které brání nejen usazeninám v podobě vodního kamene, ale i korozi pevných částí. Topná spirála je zakrytá, přičemž i v tomto případě se můžete spolehnout na nerez – tentokrát v podobě plochého nerezového dna. Topné těleso není možné vyjímat, čistit tak budete jen samotné tělo konvice. Ta funguje na principu standardního připojení z elektrické zásuvky, ke správnému fungování bude potřeba 230 V. Přívodní kabel je připojený na samotnou základnu, přičemž výhodou je, že nedisponuje žádnými tlačítky. Můžete si ho tak otočit o plných 360°, a to tak, aby vám přívodní kabel nepřekážel ani aby se nestal dominantním prvkem celé konvice. Podobně je na tom i model Tefal KO851830. Ten sice disponuje příkonem nižším o 200 W, na druhou stranu však nabídne 5 stupňů regulace teploty a vyjímatelný filtr.

Pozitíva

Dostatečný objem
Dostupná cena

Negatíva

Chybí vyjímatelný filtr
Regulace teploty není možná

Příkon: 2 000 W ● Objem: 1,7 l ● Regulace teploty: ne ● Vyjímatelný filtr: ne ● Skrytá topná spirála: ano

Dobré recenzie

Philips HD9350/91

Příkon 2 200 W, objem 1,7 l, trojnásobný bezpečnostní systém, bez regulace teploty a funkce udržení teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Konvice Philips HD9350/91 se mezi uživateli těší mimořádně velké oblibě. Oceňují na ní především kvalitu zpracování nerezového těla, ale i trojnásobný bezpečnostní systém či výraznou světelnou signalizaci zapnutí. Přítomen je i filtr s mikrosíťkou, který zachycuje drobné nečistoty a částečky vodního kamene. Plochý topný článek a příkon na úrovni 2 200 W se zase postarají o rychlý ohřev v konvici. Samotná nádoba nemá kabel, napájení probíhá pomocí standardní 360stupňové základny.

Samotný produkt působí díky kombinaci nerezové oceli a černého plastu nenápadně, ale elegantně. Nechybí mu odpružené víko se zvětšeným otvorem, který oceníte zejména při čištění. Opět přitom platí, že topná spirála je před zrakem uživatele ukryta. I v tomto případě by tak mělo být čištění dna od nečistot a vodního kamene víceméně bezproblémové. Produktu chybí možnost regulace teploty v několika stupních, je to však daň za jeho cenu. Pokud hledáte podobnou uzavřenou konvici, ale rádi byste zvolili barevnou, nikoliv kovovou variantu, poohlédněte se po modelu Xiaomi Mi Electric Kettle.

Pozitíva

Kvalitní zpracování
Vysoký příkon

Negatíva

Chybí regulace teploty

Příkon: 2 200 W ● Objem: 1,7 l ● Regulace teploty: ne ● Vyjímatelný filtr: ne ● Skrytá topná spirála: ano

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(91.2%)