Čištění grilu

Čištění grilu: jak vyčistit grilovací rošt, připálený gril, jak odstranit mastnotu z grilu

Sezóna grilování plná dobrých jídel a úžasné atmosféry v kruhu rodiny a přátel je pro mnohé lidi krásnou představou. No po každém grilování se majitelé grilů ocitají v realitě plné nečistot a mastnoty, kterých je třeba se co nejdříve zbavit. Tato přirozená součást grilování už nezní tak zábavně jako vychutnávání si grilovaných dobrot, ale aby si gril zachoval svou formu i pro další rodinné posezení, musí si projít nutnou očistnou údržbou.

Publikované: 27.02.2023
Aktualizované: 25.05.2023
Obsah článku:

V následujících odstavcích přinášíme shrnutí nejpodstatnějších aspektů čištění domácího grilu, přičemž ohled bereme také na rozdíly v péči o různé druhy grilů, a tedy plynové, elektrické grily, ale i grily na dřevěné uhlí.

Jak vyčistit plynový gril

V případě jakéhokoli grilu je důležité odstranit zbytky popela a nečistot ze dna ohniska, přičemž následně můžete pokračovat tzv. pyrolýzou, která účinkem vysokého tepla zajistí rozklad zbytkových chemických sloučenin v grilu. Je to tedy metoda, pomocí které se opětovným rozpálením grilu spálí zbytky jídel a tuku. Doporučuje se co nejvyšší teplota, aby tento čistící proces proběhl bezvadně. Takto rozpálený gril je třeba ponechat alespoň 15 minut, ale pomůže vám i sledování kouře, který produkují zmíněné zbytky.

Poklop musí být během tohoto procesu samozřejmě zůstat otevřený. Pokud se z grilu přestane kouřit, pyrolýza proběhla úspěšně, gril můžete opět vypnout, odpojit od plynového zdroje, a následně se pustit do dalšího čištění. Nejvíce nečistot a mastnoty se většinou zachytí na roštu, a proto byste se měli maximálně soustředit na očištění tohoto dílu grilu. Přischlé, resp. připálené zbytky jídel lze z roštu odstranit pomocí drátěného kartáče, ale pokud takový po ruce nemáte, postačí vám i z alobalu vytvořená kulka, kterou můžete bezpečně pročistit celý rošt.

Roštu však neuškodí ani obyčejná houbička na nádobí napuštěná mýdlovou vodou. Pokud jste z roštu odstranili největší nečistoty, můžete přistoupit k jeho odmočení v mýdlové vodě. Taková koupel vám později usnadní dosáhnout dokonalého očištění grilovacího roštu. Vyhýbat byste se měli saponátem s citrusovou příměsí, která kovům rozhodně neprospívá. Hořáky plynového grilu se doporučují čistit jemným kartáčkem.

Zanedbávat byste neměli ani samotný poklop grilu, přesněji jeho vnitřní stranu, která se může snadno loupat. Loupání způsobuje nahromaděný tuk, resp. uhlíkové usazeniny, které lze velmi snadno odstranit pomocí kartáče na gril. Následně stačí už jen setřít tyto nánosy, umýt vnitřek víka houbou s teplou mýdlovou vodou a čistou vodou spláchnout zbytky mýdla.

Aroma-kolejnice jsou také velmi důležitou součástí plynového grilu, a proto byste se o ně měli ukázkově postarat. K jejich vyčištění stačí kartáč na gril a následné omytí mýdlovou vodou za pomoci hadříku. Očištěné díly můžete následně z plynového grilu vyjmout, abyste se dostali k trubicím hořáků. Na ty také postačí kartáč na gril, ale obzvláště velký pozor je třeba si dávat na to, abyste nechtěně nezatlačili nečistoty dovnitř portů.

Abyste mohli vyčistit vnitřní část plynového grilu, musíte jej víceméně rozebrat. Odstranění nahromaděného jídla a mastnoty vyžaduje i okolí v blízkosti trubic hořáků. Kolem těchto částí plynového grilu si nejlépe poradí špachtle, která dopomůže k tomu, aby nečistoty spadaly do misky na odkapávání tuku, odkud se mohou následně vyhodit, přičemž misky stačí už jen umýt mýdlovou vodou. Samotný grilovací koš je třeba nejprve namočit do mýdlové vody, poté utírat, opláchnout a řádně osušit hadříkem, aby se mohl opět vrátit na své místo uvnitř grilu.

Jak vyčistit plynový gril

Jak vyčistit elektrický gril

Připravujete-li se na čištění elektrického grilu, nejdůležitější je, abyste gril odpojili od elektrické sítě. Je třeba si také zapamatovat, že elektrický gril je nejlépe čistit za horká, protože po vychladnutí zůstanou zbytky jídel ztvrdlé a přischlé, čímž se ztíží jejich odstranění z grilovací plochy. Místa uvnitř grilovací komory se nejlépe čistí za pomoci zednické škrabky, která se snadno dostane i na místa, kam houba nemá šanci dosáhnout.

Škrabku můžete využít při čištění roštu a spodní mísy na odkapávání tuku, avšak pozor, abyste jí na povrch grilu netlačili nepřiměřenou silou, neboť by mohlo dojít k nechtěnému poškození povrchové úpravy jednotlivých součástek elektrického grilu.

Skleněný povrch elektrického grilu čistěte vždy měkkou stranou houby. Ta totiž na rozdíl od drsné strany nezanechává stopy a škrábance na skle, které by při nejbližším grilování mohly ovlivnit distribuci tepla a celkový bezvadný vzhled vašeho grilu. Nejlepší je vyhnout se houbičce jako takové a otírat tuto část elektrického grilu vlhkou papírovou kuchyňskou utěrkou. Abyste zachovali lesk vašeho zařízení, doporučuje se čištění elektrického grilu octovou vodou.

Jak vyčistit elektrický gril

Čištění grilu na dřevěné uhlí

I v případě grilů na dřevěné uhlí je umožněna pyrolýza, během které se gril řádně vypálí, aby se odstranily chemické zbytky po grilování. Aby vypalování trvalo kratší dobu, a tudíž gril nedymil příliš dlouho, je vhodné zbavit rošt veškerého viditelného popela a velkých zbytků potravin. Pyrolýzu lze provést pomocí horké brikety, kterou přichytíte kleštěmi na grilování a následně jí přetřete rošt, abyste se zbavili připálených zbytků jídla.

Abyste mohli přistoupit k dalším krokům čištění grilu na dřevěné uhlí, musíte počkat, až gril vychladne. Teprve po jeho vychladnutí můžete totiž bezpečně vyhodit popel a brikety, resp. dřevěné uhlí do běžného odpadního koše, přičemž následně je třeba vyčistit kotlík grilu pomocí metličky, abyste se zbavili všech sypkých a pevných zůstatků po grilování.

Rošt je třeba buď pročistit kartáčem na gril, nebo použít teplou mýdlovou koupel pro snadnější odstranění zaschlých kusů potravin. Zbytků mastnot, které kartáč, ale ani odmáčení v saponátové vodě neodstraní, se zbavíte díky jakémukoli čistícímu prostředku na jemné povrchy a obyčejné houbičce na nádobí.

Čištění grilu na dřevěné uhlí

Vnějšek grilu vyžaduje vaši pozornost

Vnější povrch grilu nemusíte nějak extra udržovat různým voskováním či natíráním. Postačí jen obyčejná teplá mýdlová voda nebo přípravek do myček nádobí. Pro kterýkoli roztok se rozhodnete, je třeba jím proběhnout celý gril za pomoci houbičky, přičemž zbytky mýdla, které po této čistící kúře na povrchu grilu zůstanou, je třeba odstranit přetřením čistým hadříkem nebo opláchnutím čistou vodou. Potom už jen osušit a váš gril je jako nový.

Při sušení vnějšího povrchu grilu, ale i ostatních dílů grilu za pomoci hadříku, byste se měli rozhodně vyvarovat látek, které pouštějí vlákna. Ty by totiž mohly zůstat přilepená na grilu. U nerezových či porcelánových grilů si musíte dávat pozor na to, abyste používali adekvátní přípravky na tyto speciální povrchy, aby se zachoval původní vzhled grilu.

Čištění roštu po každém použití

Možná to bude znít přehnaně, ale čištění roštů se nedoporučuje jen po ukončení grilování. Spíše by se rošty měly čistit po každém dopečeném chodu, resp. před zahájením grilování dalšího chodu. Tento úkon lze provést v rukavicích s pomocí speciálního kartáče na gril. Pokud patříte mezi lidi, kteří preferují grilování přímo na roštu, a tudíž nepoužívají aluminiové misky, rozhodně byste měli rošt zbavit připálenin předtím, než na něj položíte další syrové potraviny připravené ke grilování. Připáleniny na roštech nejen ovlivňují finální chuť jídla, ale také vypouštějí škodlivé karcinogenní látky.

Abyste se takovému připalování masa k roštu vyhnuli, doporučuje se nastříkat na rošt trochu olivového či grilovacího oleje. K jejich rozetření za žádných okolností nepoužijte papírové kapesníky. Zanechávají totiž na roštu kousky papíru, což by mohlo výrazně ovlivnit vaše další grilování.

Pokud přece jen dojde k výraznému připálení, se kterým si neumíte dát rady, postačí vám na postižené místo nasypat jedlou sodu, resp. sodu bikarbonu a polit troškou octa. Smícháním těchto dvou látek vznikne pěna, kterou je třeba nechat působit alespoň pár minut a následně vydrhnout houbou na nádobí, abyste se zbavili nechtěného octového aroma. Na znečištěný rošt funguje i jiná praktická finta, a to zabalení vychladlého roštu do navlhčených novinových papírů, jejichž působením během noci nečistoty změknou, a tudíž se budou snáze smýt.

Bez ohledu na to, jaký gril máte doma, čištění grilu byste měli zařadit do pravidelné údržby po každém jeho použití. K čištění dokonce nejsou nutné ani různé agresivní chemické přípravky na bázi kyselin, neboť to jde ekologicky pomocí mýdla nebo přípravku na mytí nádobí. Nejdůležitější je, abyste plynový gril před čištěním odpojili od plynové přípojky či plynové láhve, a samozřejmě elektrický gril vytáhli ze zásuvky. Nezapomínejte však ani na čištění grilovacího nářadí.

Otázky a odpovědi – FAQ

Nenašli jste v článku to, co jste hledali? Nezoufejte, protože jsme si pro vás v sekci otázek a odpovědí připravili pár dodatečných zajímavostí ohledně údržby vašeho domácího grilu. Pokud ani tam nenacházíte potřebné informace, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Vždy se je snažíme zodpovídat co nejdříve.

Ano, soda bikarbona nebo jedlá soda je účinným čistícím prostředkem v domácnosti. V případě grilu postačí zamíchat alespoň 100 gramů sody bikarbony v jednom litru teplé vody. Následně tuto směs nalít do rozprašovače, pomocí kterého je třeba postříkat grilovací rošty a jiné mastné díly grilu. Potom už jen nechat roztok jedlé sody působit a po hodině, nebo nejlépe po jedné celé noci, setřít hadrem.

Samozřejmě. Často se takové speciální čistící prostředky doporučují, ale postačí vám i běžné přípravky na mytí nádobí. Raději nahlédněte do manuálu dodávanému ke grilu, ve kterém by se potenciálně měla vyskytovat informace ohledně vhodných čistících prostředků pro konkrétní model domácího grilu.

V období mimo grilovací sezónu byste měli gril skladovat na suchém a studeném místě. Obecně je však ochranný kryt na gril nejlepším řešením v boji proti povětrnostním podmínkám, ale i nečistotám, které by se mohly do grilu nechtěně dostat i v garáži či jiném místě vhodném pro skladování domácího grilu. Před nepříznivými povětrnostními podmínkami gril během sezóny uchrání minerální olej, kterým stačí jednou za čas potřít povrch vašeho grilu.

Ďalšie články z kategórie Grily

Vaše hodnocení:
(91.8%)