Rotopedy

Nejlepší rotopedy 2024 + recenze

Při snaze shodit pár kilogramů nebo vylepšit svou kondici je rotoped perfektní alternativou ke klasické jízdě na kole. Jeho největší výhodou je, že z pohodlí obývacího pokoje můžete projít stovky kilometrů a spálit stovky kalorií. My jsme ve snaze vybrat ten nejlepší rotoped strávili více než 40 hodin průzkumem trhu, porovnáváním jednotlivých modelů a analyzovali jsme množství uživatelských recenzí, abychom nakonec zjistili, že nejlepším modelem z námi vybraných rotopedů je Tunturi E50 Performance.

Publikované: 03.03.2021
Aktualizované: 03.04.2024

Jaký rotoped koupit?

V našem spotřebitelském testu si vyberete rychle a jednoduše. Abyste nemuseli číst kompletní recenze produktů nebo studovat detailní návod, jak vybrat rotoped, máme pro vás stručnou tabulku a charakteristiku, kde jsme vybrané produkty označili i štítkem, abychom vám výběr usnadnili co nejvíce.

Názov Hodnotenie Detail
Tunturi E50 Performance   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Zipro exercise One S   ✔   Výhodný nákup5*Zobrazit produkt
Tunturi E80 Endurance   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Tunturi E50 Performance

Tunturi E50 Performance

Magnetický rotoped Tunturi zaujal kvalitním zpracováním, nosností 135 kg a až 32 úrovněmi zátěže.

Zobrazit více info

Dražší stacionární bicykl, ale s 11kg setrvačníkem a 32 stupni zátěže patří mezi nejlepší. Nabízí také barevný displej a možnost využití více aplikací. Sledovat můžete během cvičení více parametrů a využít přednastavené programy. Nosnost rotopedu Tunturi je 135 kg.

Cenový trhák
Domyos Essential

Domyos Essential

Cenou a parametry vhodná volba pro nenáročné cvičence, disponuje 3kg zátěžovým kolem a magnetickým brzdovým systémem.

Zobrazit více info

V případě, že hledáte cenově dostupný rotoped, Domyos Essential vám nabídne absolutní základ. Max. nosnost konstrukce je 110 kg. Odpor 3kg setrvačníku můžete nastavit až v 8 úrovních, k dispozici je i jednoduchý displej, který zobrazuje základní parametry a má i funkci SCAN.

Náš TIP
inSPORTLine inCondi UB600i

inSPORTLine inCondi UB600i

Stacionární bicykl s magnetickým brzdovým systémem, 16 programy a masivním rámem s nosností až 200 kg.

Zobrazit více info

Odolný rotoped, který se řadí mezi poloprofesionální stroje na cvičení. Zátěžové kolo má 7 kg a až 32 úrovní odporu. K dispozici má uživatel 12 přednastavených programů a barevný displej. Propojit s rotopedem je možné operační systémy iOS i Android. Kvalitní konstrukce snese zátěž až 200 kg.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Více než 40 hodin jsme věnovali výběru nejlepších rotopedů, zkoumání jejich parametrů, abychom je následně dokázali porovnat a ohodnotit. Ještě před hodnocením a porovnáváním jsme si však na základě odborné metodiky určili primární parametry, kterých jsme si všímali a porovnávali je. Následně tyto parametry a vlastnosti měli na výsledné hodnocení vybraných rotopedů různý vliv.

Hmotnost zátěžového kola
Úroveň odporu
Kvalita konstrukce
Programy
Funkce a konektivita

Na trhu je poměrně dost výrobců rotopedů, ale ne všichni patří k nejlepším. My jsme vybrali široké zastoupení značek a porovnali rotopedy inSPORTline, Master, Spartan, Klarfit, DUVLAN nebo rotopedy Tunturi. Kromě parametrů jsme pozorně studovali a analyzovali i názory a reference spotřebitelů. Jak námi vybraná stacionární kola v našem spotřebitelském testu dopadla?

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci určení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak množství času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky. 

Nepropagujeme žádnou značku ani prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze rotopedů

Mohlo by se zdát, že se jeden rotoped od druhého v ničem neliší, ale po srovnání několika modelů jsme zjistili, že i malé rozdíly dokáží být rozhodující. Proto jsme připravili nezávislé recenze s nezaujatým hodnocením rotopedů a neupřednostňovali jsme žádného prodejce ani výrobce. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých modelů?

Víťaz testu

Tunturi E50 Performance

Magnetický rotoped Tunturi zaujal kvalitním zpracováním, nosností 135 kg a až 32 úrovněmi zátěže.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Magnetický rotoped Tunturi E50 Performance se stal vítězem našeho testu díky kvalitnímu zpracování a také technickým parametrům, které tento model nabízí. Masivní rám má nosnost až 135 kg a umožňuje tedy cvičit i osobám s vyšší tělesnou hmotností. Vhodný je také pro vyšší osoby, protože si můžete nastavit sedadlo horizontálně a vertikálně, jakož i jeho sklon. Také je možné regulovat i sklon řídítek. Pedály mají také řemínkové upínání, takže chodidlo lze stabilně fixovat. Manipulaci se strojem usnadňují transportní kolečka – váha konstrukce je 42,2 kg.

Setrvačník má hmotnost 11 kg a díky magnetickému brzdnému systému a elektronické regulaci zátěže můžete nastavit odpor až v 32 úrovních, což vám umožňuje simulovat dokonce stoupání do kopce. Plochý řemen s dopínacími kladkami je při cvičení velmi tichý, což ocenilo i více uživatelů. Pochválit musíme také programovou nabídku. K dispozici je 12 přednastavených programů. Celkově jich je až 20, mezi nimi i HRC programy (zátěž na základě tepové frekvence) a Watt program (zátěž na základě vaší frekvence).

K zařízení je možné připojit i hrudní pás, ten však není součástí balení, což je vzhledem na cenu škoda. Všechny potřebné údaje sledujete na 5,5palcovém LCD displeji. Kromě času, rychlosti a vzdálenosti zobrazuje počítač i zátěž ve wattech, spotřebu energie (kcal) a pulzovou frekvenci. Pulzní snímače jsou i na řídítkách. Konzola umožňuje také připojení k nejznámějším aplikacím jako iConsole+, Fit Hi Way nebo Kinomap. Zařízení je pro svůj chod napájené 9V síťovým adaptérem. Tunturi E50 Performance myslelo i na držák na telefon nebo na lahev.

Pozitíva

Plynulý chod
20 přednastavených programů
Rozsah regulace odporu

Negatíva

Hrudní pás není součástí balení

Brzdový systém: magnetický ● Hmotnost setrvačníku: 11 kg ● Počet úrovní odporu: 32 ● Max. nosnost: 135 kg ● Hmotnost: 42,2 kg ● Rozměry: 99 x 60 x 158 (DxŠxV)

Cenový trhák

Domyos Essential

Cenou a parametry vhodná volba pro nenáročné cvičence, disponuje 3kg zátěžovým kolem a magnetickým brzdovým systémem.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Pokud jste nenáročným cvičencem, může být stacionární bicykl Domyos Essential ideální volbou. V našem testu však není jen pro nízkou pořizovací cenu, ale také pro svoji účelovost. Rotoped je jednoduchým zařízením se základními funkcemi. Jednoduchý displej na mikrotužkové baterie vám během výkonu zobrazí na základě frekvence spálené kalorie, projetou vzdálenost, rychlost a čas tréninku. Škoda je, že výrobce nemyslel na možné zaznamenávání tepové frekvence za pomoci snímačů pulzu – ty chybějí.

Setrvačník má jen 3 kg, magnetický brzdový systém umožňuje nastavit solidních 8 úrovní odporu. Přestože se zřejmě na úroveň simulace stoupání do kopce nedostanete, pro udržování kondice a spalování kalorií vám zátěž určitě bude postačovat. Regulace výkonu je jednoduchá a lze ji měnit i v době používání. Výhrady spotřebitelé neměli ani vůči konstrukci, která je kvalitní až s výjimkou některých plastů – max. nosnost je 110 kg. Problémem není ani manipulace, protože hmotnost rotopedu je jen 24 kg.

Pedálům chybí možnost fixace a také nemáte k dispozici ani držák na lahev nebo mobilní telefon. Sedlo je možné výškově – vertikálně nastavovat. Sklon ani horizontální nastavení není možné. Uchycení říditek také neumožňuje regulovat jejich sklon. Vyzdvihnout musíme tichý chod a fakt, že sedlo je velmi pohodlné. Rotoped je stabilní. Svými rozměry také nezabere mnoho místa, rychle ho po koupi smontujete a následně ho lze používat denně na kardiotrénink.

Pozitíva

Nízká pořizovací cena
Hmotnost rotopedu
8 úrovní odporu

Negatíva

Nemá držák na lahev ani na mobil
Nemožnost nastavení sklonu řídítek
Chybí fixace chodidel

Brzdový systém: magnetický ● Hmotnost setrvačníku: 3 kg ● Počet úrovní zátěže: 8 ● Max. nosnost: 110 kg ● Hmotnost: 24 kg ● Rozměry: 87 x 48 x 121 (DxŠxV)

Náš TIP

inSPORTLine inCondi UB600i

Stacionární bicykl s magnetickým brzdovým systémem, 16 programy a masivním rámem s nosností až 200 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Stacionární bicykl inSPORTline inCondi UB600i je dražším modelem, ale uživatelům nabízí adekvátní kvalitu a komfort. Podobně jako vítěz našeho testu rotoped Tunturi E50 Performance disponuje magnetickým brzdovým systémem, elektronickou regulací výkonu a až 32 úrovněmi odporu. Hmotnost setrvačníku je o 4 kg menší – 7 kg. Silnou stránkou je stabilní konstrukce a masívní rám, jehož nosnost je až 200 kg a spalovat kalorie tak mohou i osoby s vyšším stadiem obezity. Posed je přizpůsobený pro člověka vysokého maximálně 200 cm.

Uživatelé velmi dobře hodnotí programovou nabídku, kterou inSPORTline u tohoto stacionárního bicyklu přináší. Kromě samostatného HRCWATT programu je k dispozici i dalších 12 programů. Celkově si můžete vybírat až ze 16 a nastavit si i jeden uživatelský. Velmi nápadité jsou funkce Recovery, díky které si můžete provést v pravidelných intervalech test své tělesné kondice a sledovat pokroky, nebo funkce BodyFat, která vám změří množství tělesného tuku. Na řídítkách jsou snímače tepové frekvence. Součástí balení je i hrudní pás, a protože s ním rotoped spolupracuje, máte k dispozici okamžitě přesná data o vašem výkonu.

Připojit je možné i aplikace iC+ Training pro Android i iOs. Zařízení přitom snadno propojíte s konzolí díky Bluetooth rozhraní. Využívat lze i Google Maps, kde si můžete jednoduše zvolit a simulovat profil tratě. Počítač podporuje také aplikace Fit Hi Way nebo Kinomap. Některé verze Androidu však mají s aplikacemi problém a instalace vám může zabrat víc času. Také  spárování přes Bluetooth je někdy nutné opakovat, jde však o příležitostné nedostatky. Počítač se jinak ovládá velmi intuitivně a barevný LCD displej zobrazuje podstatné údaje – čas, rychlost, pulz, výkon a další. Konzola obsahuje také samostatná tlačítka pro nastavení profilu tratě, což je velmi užitečné a vícero uživatelů tuto funkci využívá pro pravidelné obměny v tréninku.

Komfort sedla je na perfektní úrovni, vertikální, horizontální nastavení i sklon sedadla vám umožňují optimalizovat svůj trénink. Samozřejmostí je nastavení sklonu řídítek. Při delším tréninku oceníte i držák na lahev nebo držák na tablet nebo mobilní zařízení. Při přesouvání určitě využijete i transportní kolečka – rotoped váží až 44 kg.

Pozitíva

Programová výbava
Robustní konstrukce
Úroveň odporu

Negatíva

Občas komplikace s aplikacemi
Vyšší cena

Brzdový systém: magnetický ● Hmotnost setrvačníku: 7 kg ● Počet úrovní zátěže: 32 ● Max. nosnost: 200 kg ● Hmotnost: 44 kg ● Rozměry: 112 x 56 x 150 (DxŠxV)

Lacná kvalita

Spartan Magnetic 800

Magnetický rotoped Spartan je stroj určený pro nenáročný domácí trénink – hmotnost zátěžového kola je 6 kg a nosnost až 130 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Rotoped Spartan bychom klidně mohli označit i přívlastkem kompromis. Jde ve své podstatě o jednoduchý rotoped s magnetickým brzdovým systémem a zátěžovým kolem s hmotností 6 kg. Při dané ceně je třeba říct, že 1 až 2 kg navíc by hrála v jeho prospěch. Odpor systému je možné manuálně regulovat, a to díky 8 stupňům zátěže. Obrovskou výhodou oproti levnějším modelům je kvalita konstrukce. Nosnost je 110 kg, ale rám je masivní a stacionární bicykl má perfektní stabilitu. Zařízení váží 27,5 kg.

Od programové výbavy nelze moc čekat. Spartan Magnetic 800 se ani náhodou nepřibližuje výbavou strojům jko inSPORTline inCondi UB600i, které mají různé režimy, HRC či Watt programy. Stacionární bicykl Spartan má jednoduchý počítač, který zobrazuje čas, vzdálenost, kalorie, tepovou frekvenci a celkově projetou vzdálenost během tréninků. Potěší však fakt, že nechybějí snímače tepové frekvence. Škoda jen, že není možnost připojit i hrudní pás.

Vyzdvihnout však opět musím konstrukci a možnost nastavení výšky sedla i jeho vzdálenosti od řídítek. Přizpůsobit je možné i sklon řídítek. Sedlo má pohodlný povrch, pokryté je pěnovou látkou. Maximální výška cvičence je 185 cm. Pro pohodlnější jízdu oceňujeme i možnost fixace chodidel popruhy na pedálech. Chybí i držák na lahev, držák na mobil v případě potřeby určitě využijete. Přesun zařízení v prostoru ulehčují transportní kolečka. Za danou cenu rotoped Spartan Magnetic 800 nabízí především kvalitní vyhotovení a to nutné, co pro kvalitní trénink potřebujete.

Pozitíva

Kvalitní konstrukce
Jednoduché ovládání
Tichý chod

Negatíva

Absence programové výbavy
Menší hmotnost setrvačníku

Brzdový systém: magnetický ● Hmotnost setrvačníku: 6 kg ● Počet úrovní zátěže: 8 ● Max. nosnost: 110 kg ● Hmotnost: 27,5 kg ● Rozměry: 102 x 50 x 126 (D x Š x V)

Pre náročných

Tunturi E80 Endurance

Rotoped se stabilní konstrukcí, indukčním brzdovým systémem T-Gen I, 14kg setrvačníkem a až 58 úrovněmi odporu.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Do absolutní vrcholové nabídky stacionárních bicyklů určitě patří model Tunturi E80 Endurance. Jde o moderní rotoped s výkonným elektromagnetickým – indukčním brzdovým systémem T-Gen Induction, který v kombinaci se 14 kg vážícím zátěžovým kolem nabídne až 58 úrovní zátěže. Což je víc než v případě rotopedu Tunturi E50 Performance. Indukční brzdový systém zaručuje plynulý a tichý chod rotopedu. Regulace zátěže je elektronická. Velmi chválíme hodnověrnou simulaci profilů kopcovitých tratí. Zařízení je napájené externím síťovým adaptérem 26 V. Vyzdvihnout je také třeba systém vyrovnávání nerovností, který se postará o absolutní stabilitu zařízení. 

Čím však Tunturi zaujme na první pohled, je masivní ocelová konstrukce s nosností až 150 kg, nastavitelným sklonem řídítek a také vertikálním a horizontálním polohováním sedla. Manipulaci po složení usnadňují transportní kolečka. Pedály mají nastavitelné řemínky a oželet nemusíte ani držák na lahev nebo na telefon. S pohledu programové nabídky máte k dispozici všechny nejmodernější aplikace včetně možnosti využívání Google Maps pro simulaci různých profilů tratě. Všechny údaje jsou dobře viditelné na 7palcovém LCD barevném displeji. Nejvíc doporučujeme aplikaci Kinomap, avšak platnou licenci, jinak aplikace není plnohodnotná.

Programová nabídka nezaostává, samozřejmostí je Watt či HRC program, ale kromě toho i dalších 43 programů. Uživatel má možnost nastaviť si až 20 vlastních režimů. Měřené jsou všechny podstatné údaje od času, rychlosti, vzdálenosti přes kalorie, pulz a otáčky (výkon). V nabídce je také Fitness Test a speciální programy T-Ride a T-Road. Na řídítkách jsou pulzní snímače, připojit je možné i hrudní pás, ale ten není součástí balení, což při této ceně považujeme za velké mínus. Výrobce však uvádí, že může jít o volitelné příslušenství, a tak záleží na prodejci zda vám tuto možnost poskytne.

Pozitíva

Programová výbava
Úrovně zátěže
Kvalita konstrukce

Negatíva

Hrudní pás není součástí balení

Brzdový systém: indukční ● Hmotnost setrvačníku: 14 kg ● Počet úrovní zátěže: 58 ● Max. nosnost: 150 kg ● Hmotnost: 51,2 kg ● Rozměry: 102 x 59 x 158 (DxŠxV)

Další zajímavé produkty

Výběr spotřebitele bývá vždy subjektivní a často není možné vybrat pro každého to nejlepší stacionární kolo. Vždy se proto řiďte svými požadavky a nároky, které na produkt máte. Abychom pro vás nabídku ještě rozšířili, připravili jsme i výběr několika dalších alternativních produktů, které by vám mohly vyhovovat a z našeho pohledu si určitě zaslouží pozornost.

Pokud hledáte způsob, jak ušetřit místo, rotoped Capital Sports Azura je možná to, co potřebujete. Jde o kompaktní rotoped s nosností do 100 kg, LCD displejem a hmotností setrvačného kola 2 kg. Umožňuje také regulovat zátěž až v 8 úrovních. Chod je velmi tichý a díky výškově nastavitelnému sedlu si nastavíte ideální posed. Odpor je však slabší a náročnějším bude vyšší zátěž chybět.

Pokud vám nezáleží na skládací konstrukci, cenově výhodnější alternativou může být stacionární kolo Duvlan Luke s magnetickým brzdným systémem a setrvačníkem o hmotnosti 4 kg. Zabudován je snímač tepové frekvence. Rotoped váží pouhých 23 kg a maximální nosnost je díky pevné konstrukci až 120 kg.

Pro absolutní začátečníky, kteří potřebují s pohybem začít postupně a nechtějí do cvičících strojů příliš investovat, doporučujeme mini rotoped inSPORTline Raryo. Jde o 2,3 kg vážící pásový rotoped, který umožňuje za pomoci otáčecích šroubů simulovat záběry na kole. Odpor je však velmi malý, lze s ním však posilovat i ruce. Nechybí ani jednoduchý počítač se základními údaji. Maximální nosnost je 100 kg.

inSPORTline Gemini B200 je volbou pro enormně náročné uživatele, kterým nevadí sáhnout hlouběji do kapsy. Rotoped má nosnost 180 kg, magnetický brzdový systém, 16 stupňů zátěže a setrvačník váží 8 kg. Nechybí množství programů a funkcí, mezi nimi i 4 uživatelské programy. Odradit může především vysoká cena.

Zajímavou volbou je i rotoped HouseFit TIRO 100 iTrain s Bluetooth a hmotností setrvačníku 9 kg. Kvalitní masivní konstrukce má nosnost 150 kg, sedadlo lze výškově nastavit a velmi pozitivní je i tichý chod. Stacionární kolo je plně kompatibilní s aplikací iConsole+.

Nejprodávanější podle Heureka.cz

Někdy sáhne spotřebitel po produktech, které jsou nejprodávanější. Důležité je však sledovat, proč tomu tak je. Kvalitu tudíž nikdy neposuzujte podle čísel prodejů. My jsme pro vás vybrali žebříček TOP 5 nejprodávanějších rotopedů podle portálu Heureka.cz. Prodejnost v segmentu stacionárních kol se často mění, proto se snažíme, aby byla tabulka aktuální a prodejnost modelů pravidelně aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Hop-Sport HS-015H Vox5*Zobrazit produkt
Trinfit Vivo B500i5*Zobrazit produkt
inSPORTline Klegan5*Zobrazit produkt
Trinfit Vivo B2005*Zobrazit produkt
Capital Sports Azura Air5*Zobrazit produkt

Cvičení na rotopedu je perfektní alternativou ke klasické jízdě venku na kole. Zároveň je stacionární kolo, druhý název pro rotoped, levnější variantou dražšího cyklotrenažéru. Pokud tedy patříte k milovníkům cyklistiky, cvičení na rotopedu si určitě oblíbíte. Důležité však je umět si správně vybrat. Množství rotopedů si je na první pohled podobných, ale je třeba všímat si podstatných parametrů, které mohou ve prospěch jednoho či druhého rotopedu rozhodnout. Testmagazín si pro vás připravil podrobný návod, jak vybrat rotoped. Kterých parametrů a vlastnosti si všímat? Jaká je cena rotopedu?

Jak vybrat rotoped

  • Brzdový systém
  • Konstrukce rotopedu
  • Hmotnost zátěžového kola
  • Nosnost stacionárního kola
  • Počítač a napájení rotopedu
  • Funkce rotopedů a konektivita
  • Pedály, sedadlo a řídítka
  • Další příslušenství
  • Cena rotopedů a renomované značky

Indukční nebo magnetické rotopedy – brzdový systém

Systém brzdění, který rotoped využívá, ovlivňuje ve velké míře i úroveň odporu a regulaci zátěže. Princip spočívá v tom, že rotoped nevyužívá převody jako na klasickém kole. Proto pracuje se zátěžovým kolem, které cvičící osoba uvádí šlapáním do pohybu. Brzdový systém má na starosti vytváření odporu a způsobování citelné zátěže, díky které můžete efektivně spalovat kalorie a zlepšovat svou kondici. Brzdový systém má také velký vliv na plynulost pohybu a hlučnost. Při výběru se nejčastěji setkáte se dvěma základními typy brzdového systému.

Magnetický rotoped

Nejvíce využívaný typ brzdového systému, který najdete u většiny stacionárních kol. Hlavní součástí je permanentní magnet, který podle úrovně zátěže mění sílu působení na kovový setrvačník tím, že se k němu přibližuje nebo vzdaluje. Magnetické rotopedy jsou tiché a výhodou je také poměrně dlouhá životnost a menší riziko opotřebení magnetu.

Indukční rotoped

Brzdový systém, který využívají dražší poloprofesionální či profesionální rotopedy. Jde o vysoce účinný brzdový systém, protože umožňuje efektivnější vytváření zátěže. U těchto modelů je setrvačník často lehčí, ale úroveň a intenzita odporu zátěže dokáže být násobně vyšší. Systém využívá elektromagnet, kdy regulujete zátěž elektronicky za pomoci cívky a měníte tak sílu působení magnetu na setrvačník. Systém je tichý, má dlouhou životnost a umožňuje spolehlivěji simulovat skutečné jezdění na kole do kopce.

Domácí rotopedy mohou být i skládací

Nejde jen o designový prvek, materiály a vzhled rámu či jeho robustnost. Samotná konstrukce se může diametrálně lišit a ovlivnit také účel používání. Kromě základního typu rotopedů známe i mini rotopedy nebo tzv. ležatá stacionární kola.

Klasické rotopedy

Konstrukcí jsou podobné klasickým kolům, mají vzpřímený rám se sedlem a řídítky. Setrvačník je umístěn ve středu nebo v přední části těla rotopedu. Většinou je krytý, počítač je umístěn mezi řídítky a konstrukce není skládací.

Šlapání na klasickém rotopedu

Skládací rotopedy

V případě, že uživatel nemá příliš mnoho místa na umístění klasického rotopedu, řešením může být skládací rotoped. Po cvičení lze rotoped složit do vertikální polohy a zabere tak podstatně méně místa. Nevýhodou může být nižší nosnost a také absence příslušenství či inteligentnějších počítačů.

Mini rotopedy

Obvykle jde o pásové rotopedy, které využívají otočný šroub, který umožňuje regulovat odpor. Konstrukce připomíná stepper. Jde výhradně o rotopedy, které jsou určeny do stísněných prostorů nebo pro lidi, kteří chtějí začít s minimálním pohybem. Je třeba dokázat udržovat stabilitu, mini rotopedy tedy nedoporučujeme pro lidi s nadměrnou obezitou.

Ležatá stacionární kola

Takové rotopedy si domů zřejmě nepořídíte. Tato stacionární kola umožňují během cyklistiky sedět v sedle s opěradlem a jezdit. Určená jsou primárně na rehabilitace nebo pro lidi s handicapem. Takové rotopedy jsou finančně nákladné, ale v případě, že vám není umožněné jezdit na klasickém rotopedu, jsou ležatá stacionární kola vhodnou alternativou.

Stacionární kolo – hmotnost zátěžového kola

Množství spotřebitelů se rozhoduje právě na základě toho, že pokud je hmotnost setrvačníku vyšší, tím více úrovní odporu rotoped má a měl by být tedy lepší – výkonnější. V některých případech je to pravda, ale není to pravidlem. Výše zmíněné indukční rotopedy například mají setrvačníky lehčí, ale úroveň odporu násobně vyšší díky efektivnímu brzdovému systému.

Levné rotopedy mají setrvačníky s hmotností okolo 3 až 5 kg. Taková hmotnost bude v případě magnetických rotopedů vyhovovat méně náročným cvičícím. Postupně se totiž odpor bude jevit jako slabý a nebudete už moci zátěž zvyšovat

Kompromisem jsou rotopedy s hmotností setrvačníku okolo 6 až 9 kg. Chod je v tomto případě plynulejší, regulace zátěže má více úrovní a odpor je tedy citelnější. Pokud však chcete posunout svůj trénink na ještě vyšší úroveň, najdete magnetické rotopedy se zátěžovým kolem okolo 10 až 16 kg. Profesionálům nebude stačit ani to, řešením potom bude indukční rotoped nebo dokonce výměna za cyklotrenažér.

Nosnost stacionárního kola

Na tento parametr má největší vliv samotný rám a konstrukce rotopedu. O kvalitě zařízení vám hodně dokáže prozradit i robustnost konstrukce a použité materiály. S tím souvisí nejen maximální nosnost rotopedu, ale i jeho stabilita. Přirozeně má masivnější konstrukce delší životnost a je při používání pohodlnější. Levné rotopedy s méně kvalitní konstrukcí disponují nosností okolo 100 až 110 kg. Pokud cvičící osoba váží 100 kg a max. nosnost rotopedu je totožná, raději sáhněte po stacionárním kole, kde budete mít rezervu alespoň 10 až 20 kg.

Domácí rotoped – nosnost

Mezi kvalitní konstrukce můžeme řadit ty, jejichž nosnost je alespoň 120 kg. Samozřejmě, že na trhu najdete i rotopedy s nosností 150, 180 či 200 kg. Čím je rám masivnější, tím je vyšší i hmotnost zařízení. Kvalitu konstrukce rozhodně netřeba podcenit, protože se projevuje i na dalších částech rotopedu – pedály, sedlo či řídítka.

Kvalitní rotopedy mají i počítač a potřebují napájení

Konzola nebo počítač stacionárního kola má pro množství uživatelů velký význam. Zároveň přináší taková vymoženost informační hodnotu a jistý druh komfortu. Právě počítač je tím prvkem, který rozšiřuje funkcionalitu takového stroje na cvičení.

V praxi se setkáte se dvěma druhy počítačů. V případě prvního můžeme mluvit o základním počítači, který je založen na měření frekvence vašeho šlapání a do konzoly se přenášejí naměřené údaje jako čas jízdy, rychlost, ujetá vzdálenost, kalorie a pokud je rotoped vybaven snímačem tepové frekvence, zobrazí vám i puls. Displej je klasický digitální a dále už konzola nenabídne žádnou konektivitu nebo funkce. Naměřené údaje jsou vždy jen přibližné. Takové konzoly jsou napájeny AAA bateriemi.

Druhý typ počítače je inteligentnější, displej bývá zpravidla větší a barevný. Dražší rotopedy mají počítače, které disponují přednastavenými programy, režimy – nastavovat můžete profil trati nebo si dokonce vytvořit vlastní uživatelský program. K dispozici jsou HRC či Watt programy. Zátěž ovládáte elektronicky a v případě, že je zařízení vybaveno Bluetooth funkcí, můžete ho spárovat se smartphonem a využívat různé aplikace. V tomto případě je však nutné, aby byl rotoped – počítač zapojen do sítě, a to za pomoci síťového adaptéru. Nutné je mít přístup k elektrické síti.

Funkce rotopedů a konektivita

S konektivitou dlouhodobě rotopedy zaostávaly za ostatními stroji na cvičení. Dnes už to však neplatí a také doma můžete mít rotoped, který vám umožní propojit ho se smartphonem. Nabídne vám množství aplikací, funkcí a programů, díky kterým se váš trénink může stát záživnější a efektivnější.

  • Přednastavené programy – jde o výchozí programy, ze kterých si můžete vybrat stisknutím jednoho tlačítka a začít tak trénink. Každý z programů má různou délku, odlišnou zátěž – profil trati.
  • Uživatelské programy – rotoped umožňuje vytvořit si vlastní program, kde si nastavíte vzdálenost, čas i úroveň zátěže. Následně si jej můžete uložit a kdykoliv si ho pro váš trénink zvolit.
  • HRC programy – jde o programy, které jsou řízeny na základě vaší tepové frekvence. Rotoped sleduje optimální tepovou frekvenci a na základě toho optimalizuje odpor – úroveň zátěže, se kterou trénujete.
  • Watt programy – tento druh tréninkového programu se odvíjí od přednastavené zátěže, kterou si nastavíte. Následně stacionární kolo reguluje úroveň odporu podle frekvence, kterou šlapete, aby byl výkon konstantní.
  • Snímač tepové frekvence – většina rotopedů využívá dlaňové snímače tepu na řídítkách, za pomoci kterých sleduje tep cvičící osoby a přenáší údaje do počítače rotopedu.
  • Hrudní pás – umožňuje přenos naměřených dat do počítače. Obvykle jsou naměřené hodnoty (tepová frekvence) přesnější než v případě dotykových senzorů.
  • BMI – na základě vaší hmotnosti, věku a výšky vám rotoped dokáže udělat diagnostiku a určit hodnotu vašeho BMI indexu. Následně si na základě toho můžete přizpůsobit váš trénink.
  • Fitness aplikace – díky Bluetooth konektivitě je možné, abyste zařízení spárovali s vaším smartphonem, stáhli výchozí aplikace a využívali jejich funkce. Mezi takové aplikace patří iConsole, Kinomap, iC + Training nebo Fit Hi Way. Počítejte však s tím, že je někdy nutné zaplatit v aplikaci licenci. Například, abyste mohli využívat Google Street View – Google Maps a simulovat skutečný profil trati.
  • Bluetooth – funkce umožňuje spárování vašeho smartphonu či tabletu s rotopedem.

Pedály, sedadlo a řídítka rotopedu

Přestože má být trénink efektivní a kapky potu vyžadují určitou námahu, trénink by měl být komfortní, a ne nepříjemný či dokonce bolestivý. Pedály, řídítka a sedlo hrají v tomto směru důležitou roli.

V sedle můžete strávit desítky minut, možná i hodiny. Proto je důležité jeho anatomické tvarování, měkká výplň a fakt, že by mělo být vertikálně i horizontálně polohovatelné. Rovněž je velkou výhodou, pokud si můžete nastavit jeho sklon. Nastavení výšky souvisí i s faktem, že může na rotopedu cvičit několik lidí a je třeba, aby poloha a výška sedla byla optimalizována pro jejich tělesnou výšku a fyzické parametry.

Skládání rotopedu svépomocí

V případě řídítek je situace podobná. Řídítka by měla být polohovatelná, abyste nebyli v záklonu, ruce nebyly příliš vyrovnané. Povrch řídítek by neměl tvořit holý kov, časem se úchop může zdát nepříjemný a nepohodlný.

I v případě těch nejdražších modelů jsou pedály plastové. Důležité je, aby měly dostatečnou nášlapnou plochu a vítaný je i stahovací popruh. Díky tomu můžete chodidlo lépe fixovat a postaráte se tak o jeho správnou polohu.

Praktické příslušenství a vlastnosti

Kromě výše zmíněných funkcí, vlastností a součástí rotopedu může mít uživatel k dispozici také příslušenství, které v domácím tréninku určitě ocení.

  • Držák na láhev
  • Držák na telefon
  • Transportní kolečka
  • Systém vyrovnávání nerovností

Levné rotopedy nejsou tak odolné

Kde se pohybuje cena rotopedů? Záleží na tom, jakou kvalitu spotřebitel vyžaduje. Rotopedy totiž patří mezi zařízení, kde kvalita roste přímo úměrně s cenou. Pokud jen chcete vyzkoušet, zda vám druh takového tréninku vlastně bude vyhovovat, pak zřejmě neplánujete investovat vysoké částky.

Levné rotopedy koupíte od 1 500 do 2 500 Kč. Nepočítejte však s nějakou vysokou kvalitou, bohatší konektivitou či funkcionalitou. Rámy jsou méně stabilní, materiály méně trvanlivé, nosnost je nižší a celkově se možná nedočkáte toho, co byste čekali. Do této skupiny patří i mini rotopedy.

V případě rotopedů do 7 500 Kč můžeme stále hovořit o cenově dostupných zařízeních, ale dočkáte se již alespoň základního počítače a vyšší nosnosti okolo 110 až 120 kg. Pro běžného spotřebitele jde často o nejlogičtější volbu, která příliš nezatíží rozpočet a splní stanovené nároky.

V cenovém rozmezí od 7 500 do 15 000 Kč se již pohybují stacionární kola s masivnějším rámem, vyšší nosností a kvalitnějšími materiály. Rovněž už nechybí ani dobrá konektivita a přibydou i základní programy či funkce.

Od 17 000 Kč výše se již nacházejí poloprofesionální a profesionální modely určené i pro komerční použití a nabídnou nejvyšší třídu kvality. Disponují barevnými LCD displeji, více funkcemi, tréninkovými programy a také mají více úrovní odporu. V této kategorii se také nacházejí dražší indukční rotopedy.

inSPORTline rotopedy, Spartan i Tunturi nabídnou kvalitu

A které značky rotopedů jsou na trhu nejlepší? V posledních letech na trhu přibylo několik značek, které dokázaly tradiční konkurenci doběhnout a v některých směrech dokonce překonat. Mezi kvalitní stroje patří ty od výrobců inSPORTline, Kettler, Acra, Master, Spartan. Mezi nejvyšší kvalitu patří i rotopedy Tunturi či Capital Sports. Cenově dostupná stacionární kola nabízí výrobce Klarfit, DOMYOS, HMS nebo Hop-Sport.

Otázky a odpovědi – FAQ

Potřebujete vědět o rotopedech více? Chtěli byste poradit s výběrem rotopedu? Neváhejte své dotazy a otázky napsat do komentářů, rádi vám pomůžeme. Pravidelně sekci Otázky a odpovědi aktualizujeme, abychom odpověděli na to, co vás zajímá a pomohli vám s výběrem co nejvíce.

Rotopedy s indukčním brzdovým systémem jsou dražší a jejich cena začíná na hranici 25 000 Kč. Důvodem je fakt, že elektromagnetický – indukční brzdový systém je efektivnější, než klasický magnetický brzdový systém. Indukční rotopedy mají obvykle lehčí setrvačníky, protože brzda vytváří větší odpor. U magnetických rotopedů jsou setrvačníky většinou těžší a úrovní odporu je méně.

Záleží na tom, jaký je váš cíl. Pokud začínáte, začínejte postupně a zátěž i intenzitu tréninků zvyšujte. Klidně můžete trénovat 3- až 5krát týdně. Čas cvičení by měl být minimálně 20 minut, při kratším tréninku totiž nedochází k výraznějšímu spalování kalorií.

V případě, že má rotoped více úrovní odporu a dokáže simulovat stoupání v kopci, klidně můžete budovat i svalovou hmotu ve spodní části těla – stehna, lýtka. Zároveň posilujete i střed těla a stabilitu jádra.

V zásadě jde o klasické rotopedy, no s vyšší úrovní odporu. Jsou to dražší stroje, které jsou spíše určeny pro komerční využití ve fitness centrech. Oproti klasickým rotopedům, kde sedíte více vzpřímeně, na spinning rotopedu už jste v pozici, která více připomíná pozici na kole. I proto mají větší oblibu u náročnějších uživatelů.

Tunturi FitCycle 50i

Magnetický rotoped Tunturi zaujal kvalitním zpracováním, nosností 150 kg a až 32 úrovněmi zátěže, hmotnost setrvačníku je 14 kg.

Prohlédnout nejlepší nabídku

V případě dražších rotopedů je nepochybně důležitá kvalita. Konstrukčně je magnetický rotoped Tunturi Fitcycle 50i uzpůsobený na nosnost do 150 kg. Konstrukce je masivní a velmi kvalitní. Samotný přístroj váží 33 kg. Velkou váhu tvoří již samotný setrvačník, jehož hmotnost je 14 kg. Celkově můžete nastavovat až 32 úrovní odporu, regulace je elektronická, takže nemusíte hledat žádné otočné tlačítko pro změnu zátěže. Potěší také moderním vzhledem. Z konstrukčního hlediska někomu nemusí vyhovovat, že nelze nastavovat řidítka. Sedlo sice není gelové, ale o nepohodlí rozhodně nemůže být řeč. Přizpůsobit si ho můžete ve vertikální i horizontální poloze.

Nesmíme zapomínat, že je rotoped nutné za pomoci napájecího adaptéru, který se nachází v balení, zapojit do elektrické sítě. Ovládací panel má kruhový tvar a LCD displej je barevně podsvícený, dobře čitelný. Rotoped s magnetickou brzdou podporuje i bluetooth rozhraní, což vám umožňuje samotné údaje přenášet do svých aplikací, z nichž známe iConsole, Kinomap nebo Fit Hi Way. Trochu náročnější je vytváření profilů tratě přes Google Maps. K napájení tabletu nebo chytrého telefonu je tu i USB vstup.

Chcete-li mít pomoc při tréninku, potěší vás možnost vybrat si ze spousty tréninkových programů. Dvanáct programů je přednastaveno s různým profilem, zátěž si můžete regulovat i sami. Kromě toho jsou zde programy HRC podle tepové frekvence a program Watt, který přizpůsobuje zátěž podle vaší výkonnosti a frekvence šlapání. Samozřejmostí jsou dlaňové senzory, hrudní pás je pouze volitelné příslušenství za příplatek. Systém převodů zajišťuje dopínací kladka s plochým řemenem. Rotoped je velmi tichý. Pedály mají rovněž řemínkové samonastavovací stahování. Rotoped Tunturi nabízí v poměru ceny a kvality opravdu nadstandardní parametry, což je jeden z důvodů, proč je v našem výběru. Pro ještě náročnější bude zajímavější volbou Tunturi E80 Endurance, ten má až 58 úrovní odporu a 43 programů.

Pozitíva

Dvacet tréninkových programů
Podpora technologie Bluetooth – propojení s aplikacemi
Vertikální/horizontální nastavení posedu

Negatíva

Nemožnost nastavovat řídítka
Sedlo není gelové

Brzdový systém: magnetický ● Hmotnost setrvačníku: 14 kg ● Počet úrovní odporu: 32 ● Regulace zátěže: elektronická ● Bluetooth: ano ● Max. nosnost: 150 kg ● Hmotnost: 33 kg ● Rozměry: 101 × 52 × 132 cm (D × Š × V)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Sport

Vaše hodnocení:
(91%)