Palačinkovače

Nejlepší palačinkovače 2024 + recenze

Elektrický palačinkovač může být výborným pomocníkem pro všechny, kteří si palačinky připravují často a ve velkém množství. Tento spotřebič ocení i milovníci lívanců, omelet, „tortilových“ jídel a také ti, kteří v pohodlí svého domova grilují maso, ryby či zeleninu. Pokud uvažujete nad koupí tohoto zařízení, pak je náš test palačinkovačů určený přímo pro vás. Recenzovali jsme v něm několik zajímavých modelů, vybrali jsme pro vás ten nejlepší, kterým se stal Russell Hobbs 20920-56, a na závěr jsme si pro vás připravili praktický návod na výběr.

Publikované: 12.08.2022
Aktualizované: 28.03.2024

Jaký palačinkovač koupit?

Na začátek svého testu nejlepších palačinkovačů jsme si pro vás připravili přehled několika modelů, které nás zaujaly atraktivním poměrem mezi pořizovací cenou a výkonem, zajímavými funkcemi či pozitivními spotřebitelskými hodnoceními. V následující tabulce naleznete krátký souhrn těch nejdůležitějších parametrů. Takže v případě, že nemáte čas nebo nechcete věnovat pozornost našim podrobným recenzím, je tato část našeho testu určena právě pro vás.

Názov Hodnotenie Detail
Russell Hobbs 20920-56   ✔   Víťaz testu5*Zobrazit produkt
Clatronic CM 3372   ✔   Cenový trhák5*Zobrazit produkt
Steba CR 36   ✔   Pre náročných5*Zobrazit produkt

Víťaz testu
Russell Hobbs 20920-56

Russell Hobbs 20920-56

Elektrický palačinkovač, příkon 1 000 W, průměr 30 cm, 5stupňová regulace teploty.

Zobrazit více info

Palačinkovač Russell Hobbs 20920-56 je cenově dostupný model s vysokým výkonem, velmi přesnou regulací teploty a nenáročnou obsluhou. Má plotýnku se standardním průměrem, nacházejí se na něm všechny důležité bezpečnostní prvky a o tom, že jde skutečně o dobrou volbu, nás přesvědčily také velmi pozitivní spotřebitelské recenze.

Cenový trhák
Clatronic CM 3372

Clatronic CM 3372

Elektrický palačinkovač, příkon 900 W, průměr 29 cm, plynulá regulace teploty.

Zobrazit více info

Elektrický palačinkovač Clatronic CM 3372 nás zaujal zejména nízkou pořizovací cenou. Vyznačuje se průměrným, ale vcelku dostačujícím výkonem, trošku menším průměrem plotýnky a disponuje plynulou regulací teploty. Ani tento model nemá odnímatelnou plotýnku, plusem je však kvalitní, nepřilnavý povrch, který oceníte při pečení palačinek i následné údržbě.

Náš TIP
Tristar BP-2637

Tristar BP-2637

Elektrický palačinkovač, příkon 1 000 W, průměr 30 cm, plynulá regulace teploty.

Zobrazit více info

Palačinkovač Tristar BP-2637 je velmi zajímavý model. Už na první pohled působí robustně a designově. Vyznačuje se vcelku vysokým výkonem, klasickým průměrem plotýnky a plynulou regulací teploty. Pozitivně vnímáme také praktické a bezpečnostní prvky, jako jsou protiskluzové nožičky či úložný prostor na napájecí kabel. Plusem je rovněž přiměřená pořizovací cena.

Obsah článku:

Hodnocené parametry

Před nákupem jakéhokoli domácího spotřebiče je dobré a praktické, pokud si stanovíte pomyslný žebříček nejdůležitějších parametrů. Na základě něj totiž následně srovnáte jednotlivé produkty. Jelikož náš test není zaměřen jen na samotné recenze, ale také na porovnání vybraných palačinkovačů, vytvořili jsme si takový žebříček i my. V případě těchto zařízení jsme se přednostně zaměřovali na výkon a možnosti jeho regulace, bezpečnostní a praktické prvky, náročnost údržby a také dodávané příslušenství. Rozhodujícím faktorem byla samozřejmě i pořizovací cena.

Výkon
Možnosti a přesnost regulace výkonu
Bezpečnostní prvky
Náročnost údržby
Multifunkčnost
Kvalita zpracování
Dodávané příslušenství

Důležitou částí našeho testování je výběr produktů, které pro vás následně recenzujeme. Při výběru se orientujeme zejména podle recenzí uživatelů, které jsou dostupné na portálech, jako je heureka.cz, mall.cz, alza.cz, kasa.cz, okay.cz atd. Důležitými faktory jsou dále technické parametry výrobců, funkční vlastnosti spotřebičů, pořizovací cena, výkon a kvalita. Z tohoto důvodu se zaměřujeme na modely ověřených značek. V případě palačinkovačů jsme pro vás vybrali modely od Russell Hobbs, Clatronic, Tristar, Steba a Domo.

Proč důvěřovat našemu testu?

Náš test je založen na detailním a objektivním srovnání vybraných spotřebičů. Precizní analýzou a průzkumem trhu za pomoci stanovení přísných kritérií vybíráme ty nejlepší produkty a šetříme vám tak spoustu času, který byste jinak strávili hodinami hledání informací na internetu.

Záleží nám na tom, abychom vám přinesli všechny podstatné informace o jednotlivých produktech na jednom místě a pomohli vám vybrat to nejlepší, co je na trhu k dispozici. Sledujeme prodejnost jednotlivých modelů a jejich reálné hodnocení ostatními zákazníky.

Nepropagujeme žádnou značku ani žádného prodejce. Soustředíme se na objektivní a důvěryhodné hodnocení na základě osobních zkušeností, ale také analyzujeme zahraniční testy a reference zákazníků či odborníků, kteří měli možnost konkrétní produkt reálně otestovat.

Recenze palačinkovačů

Poté, co jsme vybrali konkrétní palačinkovače od ověřených výrobců, které se u spotřebitelů těší oblibě, jsme se pustili do jejich podrobného recenzování. Palačinkovače sice nejsou vysloveně komplikovaná zařízení, jisté rozdíly se však mezi nimi najdou. Proto jsme se soustředili také na detaily, jako jsou ovládací prvky či provedení. Recenze v našem testu jsou nezávislé. Nezasahovali do nich výrobci ani prodejci těchto spotřebičů a konečná hodnocení i udělené štítky jsou výsledkem našeho vlastního testování, porovnávání, průzkumu trhu a zkušeností spotřebitelů s danými modely.

Víťaz testu

Russell Hobbs 20920-56

Elektrický palačinkovač, příkon 1 000 W, průměr 30 cm, 5stupňová regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Palačinkovač Russell Hobbs 20920-56 nás zaujal atraktivní pořizovací cenou, vysokým výkonem, dobrou kvalitou zpracování a pozitivními spotřebitelskými recenzemi. Jedná se o model ideální do domácnosti, na kterém si palačinky připravíte velmi snadno a rychle.

Model Fiesta 20920-56 z dílny výrobce Russell Hobbs má 1 000W příkon, což je v kategorii domácích palačinkovačů nadprůměr. Stejně jako v případě podstatně dražšího palačinkovače Domo DO9227P se na něm nachází pět fixně stanovených teplotních stupňů. Teplotu při pečení proto můžete regulovat velmi přesně a jednoduše. Jednoduchá obsluha je dalším výrazným pozitivem tohoto modelu. Dále oceňujeme světelné kontrolky nahřívání plotýnky i samotného provozu spotřebiče, bezproblémový chod a vcelku rychlé nahřívání.

Plotýnka o průměru 30 cm má vyvýšené okraje, které zabraňují nechtěnému přetíkání těsta. Najdete na ní kvalitní, nepřilnavý povrch, který zajišťuje rovnoměrné propékání palačinek a zároveň předchází jejich připálení. Nepřilnavý povrch oceníte také při údržbě. Plotýnka sice není odnímatelná, po dopečení ji však stačí otřít suchou papírovou utěrkou. Součástí balení je základní příslušenství, konkrétně plastová stěrka a dřevěné roztíradlo na těsto ve tvaru písmene T. Upozorňujeme, že veškeré nářadí je vhodné pouze k ručnímu mytí.

Palačinkovač Russell Hobbs 20920-56 je hodnocen velmi pozitivně. Nejčastěji skloňovanými pozitivy jsou nízká pořizovací cena, spolehlivý chod a dobrý výkon. K plusům spotřebitelé dále řadí kvalitní, nepřilnavý povrch, nenáročnou obsluhu, rovnoměrné nahřívání plotýnky a dobrou kvalitu zpracování. Negativní hodnocení jsme nenašli, někteří uživatelé by však ocenili jeden teplotní stupeň navíc.

Pozitíva

Výborný poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Nenáročná obsluha a přesná regulace teploty
Příslušenství je součástí balení

Negatíva

Žádné zásadní jsme nenašli

Příkon = 1 000 W ● Napájení = 230 V / 50 Hz ● Průměr plotýnky = 30 cm

Cenový trhák

Clatronic CM 3372

Elektrický palačinkovač, příkon 900 W, průměr 29 cm, plynulá regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Clatronic CM 3372 je standardní domácí palačinkovač s poněkud nižším příkonem, který je rovněž dostupný za velmi atraktivní pořizovací cenu. Teplota je plynule regulovatelná, má nepřilnavý povrch a jeho součástí je i základní příslušenství.

Palačinkovač Clatronic CM 3372 má 900W výkon, který můžete regulovat pomocí posuvné páčky na přední části zařízení. Regulace teploty je pouze orientační, tudíž i méně přesná, což nemusí vyhovovat každému. Na druhou stranu, ovládání tohoto spotřebiče můžeme označit za vysloveně jednoduché. Pozitivně vnímáme i tepelnou izolaci těch částí palačinkovače, se kterými během přípravy palačinek přicházíte do přímého kontaktu. Jedná se zejména o přední panel s ovládacími prvky a praktickými světelnými kontrolkami nahřívání a provozu.

Tento model má plotýnku s poněkud nestandardním průměrem, který činí 29 cm. Povrch je již tradičně nepřilnavý. Jeho kvalitu hodnotíme jako dostačující. Stejně jako v případě modelu Russell Hobbs 20920-56 se na plotýnce nachází vyvýšený okraj, který zabraňuje přetékání těsta. Součástí palačinkovače je pouze základní příslušenství, a to dřevěné roztíradlo ve tvaru písmene T.

Spotřebitelské recenze modelu Clatronic CM 3372 jsou ve více než 90 % případů výhradně pozitivní. Uživatelé si pochvalují bezproblémový provoz, rychlou a jednoduchou přípravu palačinek, vyvýšený okraj plotýnky, kvalitu nepřilnavé povrchové vrstvy či přijatelnou pořizovací cenu. Negativní recenze souvisí zejména s nepřesnou regulací teploty a méně kvalitním provedením.

Pozitíva

Dobrý poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Kvalitní, nepřilnavý povrch plotýnky
Jednoduché ovládání a bezproblémový provoz

Negatíva

Nižší kvalita zpracování
Pouze orientační regulace teploty

Příkon = 900 W ● Napájení = 230 V / 50 Hz ● Průměr plotýnky = 29 cm ● Hmotnost = cca 1 500 g

Náš TIP

Tristar BP-2637

Elektrický palačinkovač, příkon 1 000 W, průměr 30 cm, plynulá regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Tristar BP-2637 je další cenově dostupný model s velmi zajímavým designem. Je robustní, má vcelku vysoký výkon a k plusům patří i několik praktických a bezpečnostních detailů. Regulace výkonu je i v tomto případě pouze orientační, na nastavení správné teploty vás však upozorní praktická světelná kontrolka.

Tristar BP-2637 má výkon 1 000 W, což je srovnatelné s naším vítězem, a sice palačinkovačem Russell Hobbs 20920-56. Výkon je regulovatelný prostřednictvím otočného kolečka, které je obklopeno orientační stupnicí MIN. a MAX. Nastavení teploty je tudíž spíše orientační. Na to, že se plotýnka nahřála na požadovanou teplotu, vás upozorní světelná kontrolka.

Na tomto elektrickém palačinkovači se nachází několik praktických detailů, např. úložný prostor na napájecí kabel či protiskluzové nožičky na spodní straně. Upozorňujeme, že kabel má jen 80 cm, což není nejvíce. K bezpečnosti přispívá robustní provedení a již zmiňované světelné kontrolky nahřívání plotýnky a provozu. Plotýnka palačinkovače má průměr 30 cm. Nepřilnavý povrch je již jakousi samozřejmostí. Těsto se na plotýnce nelepí ani nepřipéká a údržbu hodnotíme jako nenáročnou. Součástí balení je pouze základní příslušenství, a sice dřevěné roztíradlo ve tvaru písmene T.

Ve spotřebitelských recenzích palačinkovače Tristar BP-2637 se nejčastěji zmiňuje dobrý poměr mezi pořizovací cenou a výkonem a rychlá příprava palačinek. Model BP-2637 není spotřebiteli hodnocen příliš často, možná i proto jsme vůbec nenarazili na negativní recenze.

Pozitíva

Poměr mezi pořizovací cenou a výkonem
Vysoký výkon a rychlé nahřívání
Protiskluzové nožičky a úložný prostor na přívodní kabel

Negatíva

Pouze orientační nastavení teploty

Příkon = 1 000 W ● Napájení = 230 V / 50 Hz ● Průměr plotýnky = 30 cm ● Délka napájecího kabelu = 80 cm

Pre náročných

Steba CR 36

Elektrický palačinkovač, příkon 1 500 W, průměr 35 cm, plynulá regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Palačinkovač Steba CR 36 můžeme doporučit těm z vás, kteří si palačinky připravují často a ve větším množství. Jedná se o další nadprůměrně výkonný i rozměrný model, který zároveň patří do vyšší cenové kategorie.

Steba CR 36 patří do kategorie dražších palačinkovačů. Průměr plotýnky, která je odnímatelná, činí až 35 cm. Její povrch je vyroben z teflonu, který má výborné nepřilnavé vlastnosti. Upozorňujeme, že je náchylnější k mechanickému poškození. Proto vám doporučujeme, abyste při přípravě palačinek používali plastové nebo dřevěné pomůcky. Několik jich najdete i přímo v balení. Celkové rozměry spotřebiče jsou 9,5 × 37 × 38,5 cm a hmotnost dosahuje cca 2,5 kg, což je jakýsi standard. Palačinkovač má vysoký příkon, a sice 1 500 W, což je při běžném používání v domácnosti více než dost.

Regulace výkonu a teploty je i v tomto případě plynulá. Probíhá za pomoci otočného kolečka s orientační stupnicí. Palačinkovač disponuje světelnou kontrolkou nahřívání i provozu a jeho spodní část je vybavena praktickou a bezpečnou, protiskluzovou úpravou.

Pozitíva

Vysoký výkon
Odnímatelná plotýnka
Dobrá kvalita zpracování

Negatíva

Vyšší pořizovací cena
Pouze orientační nastavení teploty

Příkon = 1 500 W ● Napájení = 230 V / 50 Hz ● Průměr plotýnky = 35 cm ● Rozměry = 9,5 × 37 × 38,5 cm ● Hmotnost = 2 500 g

Domo DO9227P

Elektrický palačinkovač, příkon 1 500 W, průměr 34 cm, 5stupňová regulace teploty.

Prohlédnout nejlepší nabídku


Recenzia

Palačinkovač Domo DO9227P je další dražší a nadprůměrně výkonný model. Zaujalo nás na něm zejména multifunkční využití, nenáročná údržba a vysoká kvalita zpracování. K nezpochybnitelným plusům patří také velmi přesná regulace teploty a pěkný design.

Domo DO9227P patří do podobné cenové kategorie jako další dražší palačinkovač Steba CR 36. Ve srovnání s ním má multifunkčnější využití, protože je dodáván se dvěma plotýnkami. První z nich, o průměru 34 cm, slouží k přípravě palačinek. Druhá je určená k pečení lívanců. Nachází se na ní pět forem o průměru 11 cm. Z toho jasně vyplývá, že plotýnky můžete odejmout a pohodlně umýt. Kvalitní, nepřilnavý povrch je v této cenové kategorii naprostou samozřejmostí.

Výkon spotřebiče je nadprůměrný. Činí 1 500 W a je regulovatelný pomocí pěti fixních stupňů. Milým detailem je dřevěná páčka, která slouží jako ovládací prvek a působí velice esteticky. Domo DO9227P má protiskluzovou úpravu na spodní části, což přispívá k bezpečnému používání. Přívodní kabel má jen 85 cm. Není to příliš mnoho, proto budete muset popřemýšlet nad vhodným umístěním palačinkovače. V balení naleznete klasické příslušenství, a sice dřevěné roztíradlo a obracečku.

Palačinkovač od značky Domo spotřebitelé hodnotí jako skvělý produkt, který plní svůj účel. Našli jsme jen pár uživatelských recenzí, ale ani jedna z nich nebyla negativní. Procentuální hodnocení činí 100 %, což mluví za vše.

Pozitíva

Vysoký výkon s přesnou regulací
Multifunkční využití
Odnímatelné plotýnky

Negatíva

Vyšší pořizovací cena

Příkon = 1 500 W ● Napájení = 230 V / 50 Hz ● Průměr plotýnky = 34 cm ● Rozměry spotřebiče = 40,6 × 42,6 × 10,2 cm ● Hmotnost = 3 200 g ● Délka napájecího kabelu = 85 cm

Další zajímavé produkty

Do svého testu nejlepších palačinkovačů jsme zařadili modely z různých cenových a výkonostních kategorií. Jinak řečeno, snažili jsme se vyhovět co největšímu počtu z vás. Pokud jste nenašli kousek, který odpovídá vašim představám a požadavkům, nepřehlédněte následující odstavce. Připravili jsme si v nich pro vás několik tipů na další zajímavé produkty, které nás zaujaly nízkou cenou, vysokým výkonem či netradičním designem.

Jako první jsme pro vás vybrali nestandardní model Domo DO8709P, který slouží k přípravě lívanců nebo zeleninových či bramborových placek. Na plotýnce se nachází šest forem o průměru 11,5 cm. Spotřebič má obdélníkový tvar, příkon 1 000 W, nachází se na něm teplotní ochrana a úložný prostor pro napájecí kabel. Domo DO 8709P je dostupný za přiměřenou pořizovací cenu a pozitivně vnímáme i jeho elegantní design.

Rohnson R-201 je trošku dražší palačinkovač s výkonem 1 000 W a průměrem 30 cm. Má přesnou, pětistupňovou regulaci teploty, světelné indikátory provozu, praktické a bezpečné protiskluzové nožičky, úložný prostor pro napájecí kabel a jeho součástí je dřevěné roztíradlo na těsto.

Ariete 202 je palačinkovač s velmi zajímavým retro designem. Disponuje plynulou regulací teploty, příkonem 1 000 W a kvalitním, nepřilnavým povrchem. Palačinkovač má několik praktických prvků, jako je úložný prostor na napájecí kabel či protiskluzové nožičky. Součástí balení jsou dvě dřevěné pomůcky na roztírání těsta a obracení palačinek.

Pokud hledáte poloprofesionální palačinkovač, upozorňujeme na Guzzanti GZ 606. Jedná se o dražší model s výkonem 1 350 W, odnímatelnou plotýnkou s nepřilnavým povrchem, světelnými indikátory zapnutí, tepelně izolovanou základnou, protiskluzovou úpravou na spodní straně a velkým, až 38cm průměrem. Milou drobností je dodávané příslušenství z bukového dřeva.

Jako poslední zmiňujeme elektrický palačinkovač Steba CR 32. Zaujal nás na něm vysoký výkon 1 200 W, zajímavé provedení a kvalitní, nepřilnavý povrch z teflonu. Palačinkovač disponuje plynulou regulací teploty, světelnými indikátory napájení a provozu a praktickým detailem je také úložný prostor pro napájecí kabel ve spodní části spotřebiče.

Nejprodávanější podle portálu Heureka.cz

Při výběru produktů do svého testu jsme se orientovali podle několika faktorů. Zaměřovali jsme se na kvalitní a ověřené značky, důležitou roli sehrála hodnocení a zkušenosti spotřebitelů s danými modely, funkční vlastnosti a v neposlední řadě jsme přihlíželi k pořizovací ceně. Další důležitou pomůckou pro nás byla míra prodejnosti palačinkovačů v současné době. Pokud si chcete při výběru touto informací pomoci i vy, připravili jsme si pro vás průběžně aktualizovanou tabulku nejprodávanějších palačinkovačů na portálu Heureka.

Názov Hodnotenie Detail
Transa Electronics DualPancake5*Zobrazit produkt
Russell Hobbs 20920-565*Zobrazit produkt
Rohnson R-2015*Zobrazit produkt
Silvercrest SCM 1500 E55*Zobrazit produkt
Teesa TSA 32355*Zobrazit produkt

Výběr palačinkovače není náročný. Soustřeďte se na výkon, výrobní materiály, zejména povrchovou úpravu plotýnky, celkové provedení, obsluhu a způsob údržby a regulace teploty. Důležitá je také kvalita zpracování, která přímo souvisí s pořizovací cenou a životností spotřebiče. Posledním důležitým parametrem jsou bezpečnostní prvky, jako je např. ochrana před přehřátím.

Jak vybrat palačinkovač

  • Hlavní rozdíly mezi elektrickým palačinkovačem a pánví na palačinky
  • Základní rozdělení elektrických palačinkovačů
  • Příkon a výkon
  • Plotýnka palačinkovače
  • Ovládání, funkce a bezpečnostní prvky
  • Provedení palačinkovače
  • Cena a renomovaní výrobci

Hlavní rozdíly mezi elektrickým palačinkovačem a pánví na palačinky

Palačinkovač si snadno spletete s elektrickým vařičem, tedy tzv. jednoplotýnkou. Na rozdíl od těchto spotřebičů jsou palačinkovače kompaktnější. Chybí na nich elektrická základna, protože topné těleso je ukryto přímo v „pánvičce“ kruhového tvaru.

Palačinkové těsto nalijete přímo na plotýnku a počkáte, až se těsto propeče. Hlavní výhodou těchto zařízení je velmi jednoduchá a rychlá příprava palačinek, nevýhodou o něco náročnější údržba, jelikož se jedná o elektrický spotřebič, který nelze mýt ve vodě, a také vyšší pořizovací cena. Dobrou zprávou je, že drtivá většina palačinkovačů má kvalitní, nepřilnavý povrch, který stačí po dopečení palačinek otřít papírovou utěrkou.

Profesionální, multifunkční a palačinkovače k domácímu použití

Palačinkovače lze rozdělit do tří základních kategorií, a to na modely, které jsou vhodné k domácímu použití, profesionální a multifunkční. Jednotlivé spotřebiče se od sebe liší zejména výkonem, funkcemi a pořizovací cenou. Při výběru palačinkovače byste si proto měli jasně stanovit, jak často a k čemu přesně ho chcete využívat.

  • Domácí palačinkovače jsou určené na nenáročný provoz. Mají nižší výkon, zpravidla do 1 200 W, což znamená, že příprava palačinek trvá o něco déle. Specifickou vlastností je také velmi jednoduché ovládání a absence doplňkových funkcí. Nachází se na nich jen jedna plotýnka a jejich pořizovací cena se pohybuje od 600 do 2 000 Kč. Nejsou uzpůsobené k dlouhému a nepřetržitému používání.
  • Profesionální palačinkovače najdou své využití v restauracích či stáncích s občerstvením. Mají podstatně vyšší výkon, který začíná na cca 2 000 a končí až na 7 000 W. Příprava palačinek je velmi rychlá a precizní. Ovládání na těchto zařízeních bývá přesnější, ale i náročnější. Výhodou je, že je můžete používat dlouho a bez přestávky. Jejich cena začíná na 5 000–7 500 Kč.
  • Multifunkční palačinkovače se skládají z vícero vyměnitelných plotýnek na grilování či přípravu lívanců a samozřejmě na palačinky. Z hlediska ceny se neliší od samostatných palačinkovačů. Upozorňujeme, že na trhu jsou dostupné i samostatné spotřebiče pro přípravu lívanců či bramboráků. Mohou mít hranatý nebo kulatý tvar a plotýnku s malými kruhovými formami o průměru kolem 11 cm. Na těchto modelech si klasické palačinky nepřipravíte.

Domáci palacinkovač

Příkon a výkon

Příkon palačinkovače je přímo úměrný jeho výkonu. Pod pojmem výkon máme na mysli rychlost nahřívání plotýnky, a tudíž i rychlost přípravy palačinek, a také nejvyšší možnou teplotu, které dokáže daný spotřebič dosáhnout. Tomuto parametru proto věnujte dostatek pozornosti. Upozorňujeme, že nejvýkonnější palačinkovač nemusí být i ten nejlepší. Jedná se o individuální rozhodnutí.

Modely k domácímu použití mají příkon od cca 900 do 1 200 W. V kategorii profesionálních palačinkovačů narazíte i na kousky s příkonem 7 000 W. Na první pohled se může zdát, že 900 W je málo. V praxi se však takovýto výkon ukazuje jako naprosto dostačující. Palačinkové těsto je jemné a propéká se rychle. Jedinou nevýhodou méně výkonných zařízení může být pomalejší, a tudíž i delší nahřívání plotýnky.

Plotýnka palačinkovače

Plotýnka palačinkovače je jeho nejdůležitější částí. Její kvalita a provedení mají přímý vliv na rychlost a jednoduchost přípravy palačinek, také na jejich výslednou kvalitu či údržbu a životnost celého spotřebiče. Na následujících řádcích se podíváme na nejdůležitější parametry, kterým byste při výběru měli věnovat pozornost.

  • Povrchový materiál: Plotýnka musí být za všech okolností nepřilnavá. Na výběr máte klasický teflon, případně dnes o něco populárnější ilaflon, keramiku, např. materiál ILAG, různé hliníkové slitiny a smalt. Všechny tyto materiály jsou vcelku náchylné k mechanickému poškození, palačinky proto obracejte vždy pouze plastovým nebo dřevěným kuchyňským nářadím.
  • Počet plotýnek: Klasické palačinkovače slouží k přípravě jedné palačinky. Jinak řečeno, nachází se na nich jen jedna plotýnka. Na trhu jsou ovšem dostupné i dvojmodely, které jsou poměrně drahé. Pokud však palačinky připravujete často a hlavně ve velkém množství, je namístě nad touto alternativou popřemýšlet.
  • Průměr plotýnky: Standardní průměr plotýnek na palačinkovačích představuje 20, 30 nebo 40 cm. Výjimečně se setkáte i s průměrem 29 nebo 38 až 39 cm. To, zda je pro vás lepší menší, nebo větší plotýnka, záleží čistě na vašich preferencích.
  • Okraje plotýnky: Můžete si vybrat mezi palačinkovači s plotýnkami s nízkými nebo vysokými okraji. Vysoké okraje jsou velmi nápomocné, protože udrží těsto tam, kde má být. Pozor, sáhnete-li po takovém kousku, ideální tloušťku palačinky musíte odhadnout sami.
  • Údržba: Nejjednodušší na údržbu jsou ty spotřebiče, ze kterých můžete plotýnku odejmout a následně ji umýt ve vodě, případně v myčce nádobí. S touto „funkcí“ se setkáte spíše zřídka a zejména u dražších modelů. Pokud se plotýnka nedá odejmout, musíte se spolehnout na kvalitu povrchové úpravy.

Palacinkovač s 1 platničkou

Ovládání, funkce a bezpečnostní prvky

V první řadě se zaměřte na způsob zapínání a vypínání spotřebiče. Na drtivé většině z nich naleznete tlačítko ON/OFF. Ovšem pozor, na vysloveně levných palačinkovačích může toto tlačítko chybět. Tyto modely se zapínají a vypínají pouze prostřednictvím zapojení/vypojení napájecího kabelu do/ze sítě. Nemusí jít o zásadní negativum, tlačítko k vypnutí a zapnutí je však přece jen o něco pohodlnější a praktičtější. Z bezpečnostních a praktických funkcí se zaměřte na:

  • ochranu proti přehřátí a automatické vypnutí při delší nečinnosti (termostat),
  • indikátor nahřívání plotýnky,
  • indikátory provozu,
  • tepelnou ochranu/izolaci vnějších částí palačinkovače a základny,
  • délku napájecího kabelu – za dostačující minimum považujeme 100–150 cm.

V neposlední řadě se zaměřte na možnosti regulace výkonu/teploty. Na výběr máte kousky s různým počtem fixně nastavených teplotních stupňů, nejčastěji s pěti, a ty s plynulou regulací. První zmiňovaná možnost je přesnější. Plynulá regulace je vždy tak trochu „od oka“. Rozdílné jsou i samotné ovládací prvky a provedení stupnice. Některé modely jsou vybaveny otočným kolečkem, jiné páčkou.

Provedení palačinkovače

Palačinkovače se od sebe na první pohled příliš neliší. Jsou kulaté, jejich základem je plotýnka, na přední straně naleznete ovládací prvky a kontrolky a na spodní přívodní kabel. Praktickým detailem je úložný prostor pro kabel na spodní části spotřebiče. Z hlediska designu jsou možnosti výběru poměrně skromné. Palačinkovače jsou dostupné v bílé, černé nebo stříbrné barvě. Odlišné jsou zejména výrobní materiály. Levnější kousky jsou plastové, ty dražší kovové, které zároveň pokládáme za lepší volbu. Výjimečně narazíte na různé designové kousky, např. v retro barevném provedení.

Elektrický palačinkovač

Při výběru se zaměřte také na hmotnost a rozměry. Standardní hmotnost činí cca 1–3 kg. Tento parametr je důležitý zejména tehdy, sáhnete-li po kousku, který při přípravě palačinek držíte v ruce jako klasickou palačinkovou pánvičku. Rozměry se pohybují kolem 30 × 20 nebo 40 × 30 cm, což je důležité při uložení spotřebiče nebo jeho případném transportu na chalupu či dovolenou.

Levné palačinkovače k občasnému použití

Palačinkovače k domácímu použití jsou dostupné již od necelých 700 Kč. Cenu od 700 do 1 000 Kč zároveň považujeme za přiměřenou, chcete-li tento spotřebič používat průměrně často. V případě, že si potrpíte na vysokou kvalitu zpracování, vysoký výkon, dlouhou životnost a doplňkové funkce, jako je např. možnost odejmutí plotýnky, případně její výměny, nebo plánujete palačinkovač používat enormně často, počítejte s pořizovací cenou kolem 2 000–2 500 Kč. Cena profesionálních palačinkovačů začíná na cca 5 000 a končí vysoko nad 25 000 Kč.

Guzzanti, Tristar, nebo Russell Hobbs?

Palačinkovače naleznete v nabídce vícero spolehlivých výrobců. My jsme si pro vás připravili krátký přehled těch, kteří se těší největší popularitě. První ověřenou značkou je Clatronic. Tyto palačinkovače mají nižší výkon, ale přesnou regulaci teploty a kvalitní, nepřilnavý povrch na plotýnce. Na výběr máte z několika velikostí.

Pokud hledáte cenově dostupný palačinkovač s vysokým výkonem, poohlédněte se v nabídce výrobce Guzzanti. K plusům patří možnost odejmutí plotýnky o velkém průměru, vcelku bohaté dodávané příslušenství a pěkný design. Dobrou volbou jsou také palačinkovače Tristar ze střední cenové kategorie. Mají překvapivě vysoký výkon a multifunkční využití. Obecně jsou považovány za vysloveně spolehlivé spotřebiče. Dále vám můžeme doporučit nákup modelů značek Steba, Domo, Rohnson nebo Russell Hobbs. Spotřebitelé si rovněž pochvalují Lidl palačinkovače značky Silvercrest a také ty od Delimano.

Otázky a odpovědi – FAQ

Na závěr testu palačinkovačů a návodu na jejich výběr jsme si pro vás připravili několik odpovědí na časté otázky spotřebitelů. V případě, že vás zajímá cokoli jiného o těchto spotřebičích, neváhejte se nás zeptat v komentářích pod článkem. Vaše otázky průběžně kontrolujeme a naši redaktoři na ně odpovídají co možná nejdříve.

V podstatě žádné speciální. Určitě vám doporučujeme, abyste si pořídili obracečku ze dřeva nebo plastu, která nepoškodí nepřilnavou povrchovou úpravu spotřebiče. Na škodu není ani odměrka na těsto a tzv. roztíradlo. Jedná se o pomůcku ve tvaru písmene T, která slouží k rovnoměrnému rozetření těsta po plotýnce palačinkovače.

Na palačinkovači, který má klasickou palačinkovou plotýnku, si můžete připravit i jiné pochoutky, např. omeletu, grilovanou zeleninu, maso či ryby, nebo jej můžete využít k zapékání tortil a slaných palačinek. Fantazii se meze nekladou.

Každý palačinkovač byste měli během provozu umístit na rovný a pevný podklad, který je odolný proti vysokým teplotám. Platí to i u modelů s kvalitní tepelnou izolací základny. Stejně tak si dejte pozor, aby se v těsné blízkosti spotřebiče nenacházely předměty citlivé na horko, tedy ty, které mohou začít hořet.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotřebiče

Vaše hodnocení:
(93%)