ETA Latterie 4180 pákový kávovar – recenze

Pákový kávovar za velmi dostupnou cenu s poloautomatickou přípravou kávovo-mléčných nápojů stiskem jednoho tlačítka. ETA Latterie má výkonné tlakové čerpadlo – 20 barů a součástí je také odnímatelná nádobka na mléko. Jedním stisknutím tlačítka lze připravit Espresso, Lungo, Cappuccino nebo Latte. Množství kávy a poměr mléka a mléčné pěny lze nastavit. Zařízení je vybaveno funkcí odvápňování a samostatným cyklem údržby – čištění. Pákový kávovar je dodáván se dvěma nerezovými sítky a odměrkou s utlačovačem kávy. Ve výbavě je systém ohřevu šálků a možnost připravovat dva kávové nápoje najednou.

Publikované: 28.11.2022
Aktualizované: 09.06.2023
Obsah článku:

ETA Latterie 4180

Pákový kávovar, tlak 20 barů, na mletou kávu, automatický mléčný systém, nahřívání šálků, nastavení množství vody, automatické vypnutí.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Praktický poloautomatický pákový kávovar s nenáročnou obsluhou a možností přípravy předvolených nápojů stiskem jednoho tlačítka. Pákový kávovar je netypicky vybaven automatickým mléčným systémem. Výhodou je také možnost ohřevu šálků a velká nádoba na vodu.

Kvalitní espresso přímo z páky

V naší redakci jsme otestovali pákový kávovar ETA Latterie 4180 s tlakem čerpadla až 20 barů. Takový tlak je pro přípravu skutečně kvalitní kávy více než dostačující. Mnozí konkurenti disponují tlakem čerpadla 15 barů. Příkon kávovaru je 1 450 W a pozitivem je rychlé zahřátí kávovaru. Na začátek přípravy kávy tedy nečekáte vůbec dlouho.

Kávovar nedisponuje mlýnkem na kávu a třeba je do páky s nerezovým sítkem dát již namletou kávu. Součástí balení je praktická odměrka, která má na druhém konci pěchovač. V balení jsou dvě nerezová sítka, pro přípravu jedné nebo dvou káv současně. Dalším benefitem je tedy hliníková páka se dvěma výpusti, která umožňuje připravit až dva kávové nápoje současně.

ETA Latterie 4180 recenze

Nahřívání šálků a nastavení množství kávy

Nádoba na vodu je odnímatelná a nachází se v zadní části kávovaru. Praktické je odklápěcí víko a také držadlo za pomoci, jehož nádržku vyjmete. Objem je až 1 400 ml. Kávovar umožňuje individuální nastavení množství kávy podle potřeby uživatele. Množství kávy tak pohodlně můžete přizpůsobit velikosti šálku nebo podle toho, jak silnou kávu máte rádi. Teplotu káva nastavit nelze.

Kávovar disponuje v horní části prostorem pro nahřívání šálků. Zhruba po 5 minutách je plocha nahřátá a skuteční kávičkáři tuto funkci zaručeně ocení. Velice chválíme celkové zpracování kávovaru. Kombinace plastu, nerezu a hliníku působí moderně a velmi odolně. Pod výpustí se nachází odnímatelná sběrná nádoba. Využít můžete také vyklápěcí tácek na malé espresso šálky.

Výchozí programy a kvalitní mléčná pěna

Největším benefitem, který jsme během testování ocenili, je rozhodně možnost přípravy kávy za pomoci jednoho tlačítka. Kávovar je vybaven odnímatelnou nádobou na mléko. Objem nádoby je 250 ml. Nádoba disponuje regulací mléčné pěny. Záleží tedy na vás, jestli máte raději více mléčné pěny nebo více mléka. Jedním stisknutím dokážete připravit chutné Espresso, Lungo, Cappuccino nebo Latte. Šlehání probíhá díky horké páře.

Stisknutím jednoho tlačítka proběhne celý proces, aniž byste museli do přípravy kávovo-mléčného nápoje zasahovat. Mléčná pěna je hustá a srovnatelná s pěnou připravenou klasickou parní tryskou. Pokud byste chtěli množství pěny či mléka doplnit, samostatným tlačítkem můžete množství upravit. Kávovar si je následně schopen množství kávy a mléčné pěny zapamatovat. Za jedinou nevýhodu považujeme jen fakt, že pod páku se nevejdou vysoké sklenice. Tím pádem je příprava Latte limitována. Jde ovšem jen o estetický vzhled nápoje – spodní vrstva mléka a kávy se uprostřed slévají.

ETA Latterie 4180 šálky

Odvápňovací systém a snadná údržba

Kávovar je vybaven odvápňovacím systémem. Na ovládacím panelu s podsvícením se nachází tlačítko údržby. Tento proces spouštíte před prvotním spuštěním. Stačí postupovat podle návodu. Dlouhým podržením tlačítka proběhne cyklus údržby samotného kávovaru a následné krátké podržení (druhý krok údržby) pročistí i mléčnou nádobu. Cyklus údržby můžete aktivovat i v případě, že kávovar nepoužíváte déle než 2 dny. Na odvápňování vás upozorní kávovar blikáním kontrolky údržby žlutě. Tehdy je třeba použít speciální čistící přípravek ETA Decalco pro efektivní odvápňování.

Zkušenosti s ETA Latterie 4180

Celkově je ETA Latterie 4180 z našeho pohledu vynikající volbou. Především v poměru ceny a kvality na trhu má co nabídnout. Potěší také fakt, že se jedná o českého výrobce s dobrým renomé. Kvalita přípravy kávy je na skvělé úrovni. Především je výhodou možnost přípravy kávy jedním stiskem tlačítka. Kávovar má samostatný program pro přípravu Espressa, Lunga, Cappuccina a Latte. Příprava našlehané mléčné pěny je také velmi kvalitní. Kávovar si dokáže zapamatovat vaše nastavení podle toho, jaké máte rádi množství kávy či mléka a poměru mléčné pěny. Systém Thermoblock a konstrukce kávovaru umožňuje využít ohřev šálků.

Velkým pozitivem je snadná údržba a upozornění na potřebu odvápňování. Výkon 20 barů je z hlediska přípravy kvalitní kávy velkým benefitem. Nádržka na vodu má velký objem, navíc je vyjímatelná. Součástí balení je srozumitelný a praktický návod, odměrka s utlačadlem a dvě nerezová sítka. Kvalita materiálů působí dobře, čelní strana je nerezová a stejně tak plasty nepůsobí labilním dojmem. Kávovar váží pouhých 4 kg a má poměrně kompaktní rozměry. Nevýhodou je z našeho pohledu jen příprava Latte do nižších a širších sklenic, přičemž vrstvení kávy nepůsobí tak efektně. Vysoké sklenice se pod výpusť nevejdou.

Recenze a zkušenosti s pákovým kávovarem ETA Latterie 4180
Zdroj: Heureka.cz

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Jednoduché ovládání a kvalitní zpracování
Mléčný systém a kvalitní mléčná pěna
Výchozí programy pro přípravu kávových nápojů

Negatíva

Pod výpusť se nevejdou vysoké sklenice na Latte

Typ = pákový ● Příkon = 1 450 W ● Tlak = 20 barů ● Objem nádržky na vodu = 1,40 l ● Objem nádržky na mléko = 250 ml ● Nahřívání šálků = ano ● Nastavení množství vody = ano ● Nastavení teploty kávy= ne ● Hmotnost = cca 4,08 kg ● Rozměry (Š x H x V) = 32,5 x 28 x 30,5 cm

Fotogaléria


Prečítajte si

Hodnocení:
(81.6%)