Apple iPhone 13 Pro mobilní telefon – recenze

Aktuálně nejlepším iPhonem je bez debat právě verze iPhone 13 Pro. Americký Apple to s inovacemi nepřeháněl a ty, které oproti předchozí generaci iPhonů přinesl, nejsou zrovna demonstrací mílového pokroku. Nový čipset však přinesl luxusní výkon a již tradičně zbožňovaná soustava fotoaparátů rovněž nezklamala, dokonce se posunula vpřed.

Publikované: 19.08.2022
Aktualizované: 18.10.2023
Obsah článku:

Apple iPhone 13 Pro

Procesor Apple A15 Bionic, 6GB RAM, 128GB interní paměť, 12 + 12 + 12Mpx fotoaparát, výdrž 36 hodin, podpora 5G.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Výkonný čipset závidí i konkurence

Na to, že je operační systém iOS vyladěný do posledního detailu, si už postupně zvykáme a oproti konkurenčním Androidům je to stále jeho velmi silná stránka. Všechny nativní aplikace, nové widgety či ovládací prvky reagují perfektně a bez problémů. Vývoj vlastního čipsetu „třináctce“ rovněž umožnil ještě více dospět.

Apple iPhone 13 Pro recenze

Apple A15 Bionic patří na základě benchmarků k nejvýkonnějším procesorům se šesti jádry a taktovací frekvencí maximálně 3,22 GHz. Celkem 6GB RAM by se mohla jevit jako poddimenzovaná součástka, ale faktem je, že iPhonu 13 stačí více než dostatečně a není nutné daný čipset nahrazovat konkurencí. Kapacita 128 GB jako základ může i nemusí stačit, záleží na vašich potřebách. Každopádně si stačí připlatit a rázem můžete mít kapacitu 256, 512 nebo až 1 024 GB, případně si zaplaťte cloud od Applu. Nechybí NFC, GPS, podpora 5G a o bluetooth či Wi-Fi 6 ani není třeba příliš mluvit. Čtečka obličeje Apple Face ID podle názorů funguje již tradičně velmi dobře.

Displej a fotoaparát z první ligy – výřez zůstal

O tom, že displeje v minulosti byly slabinou značky Apple, není potřeba diskutovat. Dnes je tomu jinak a iPhone 13 Pro dostal do výbavy opravdu úžasný displej Super Retina XDR s HDR 10 a Dolby Vision. V tomto směru dostihl nejlepší konkurenci od Samsungu či Xiaomi. K tomu si ještě připočtěte dokonalou barevnost, podsvícení a 120Hz obnovovací frekvenci. A nevadí to ani baterii, protože systém dokáže frekvenci zobrazování dokonale korigovat a baterii šetřit. Upozorňujeme, že iPhone nepodporuje „always on“ displej. Jediný nedostatek souvisí spíše s designem telefonu. Výřez displeje (byť méně nápadný) zůstal, oproti ladným tvarům konkurence je proto „přední kapota“ mírně poskvrněná.

Zákazníci by neodpustili, pokud by zklamal fotoaparát. To se nestalo. Tři fotosnímače s rozlišením 12 Mpx zastíní i konkurenty s větším počtem megapixelů. Rozlišení fotografií je vysoké a širokoúhlý objektiv spolu s hlavním snímačem se kvalitativně pohybují na téměř stejné úrovni. Apple opět o kousek vylepšil kvalitu snímků v šeru nebo tmě. Saturace záběrů je velmi přirozená, i když někdy by se světelnosti hodilo více. Přestože jde o detaily, přímým srovnáním si zákazník rozdílů všimne. Teleobjektiv, třetí snímač, má trojnásobný optický zoom a také má makroobjektiv. Makro překvapivě pracuje fantasticky a fotit detaily zblízka vás bude bavit. Selfie s přední kamerou vás rovněž uspokojí. Natáčení videí, detto, stabilizace obrazu i celková plynulost a zobrazování jsou doménou amerického „jablka“.

Iphone 13 a výdrž baterie

Řeč je o prémiovém telefonu, jehož akumulátor má kapacitu 3 095 mAh. Jako vždy je třeba zohlednit, že tyto kapacity baterií jsou pro Apple typické. Několikanásobně levnější konkurence nabídne vyšší kapacitu a řádově lepší výdrž, nicméně toto je iPhone, jenž má přinášet jiné benefity, včetně prémiovosti značky, která je zahrnuta v ceně produktu. Pokud však budete používat iPhone 13 Pro denně (telefonáty, SMS, sociální sítě, videa, fotografování), zjistíte, že meziročně se iPhone nijak výrazně neposunul, a přestože měření naznačují o zhruba hodinu a půl delší výdrž, pokrokem to nazvat nelze. Výdrž jeden a půl dne byla ze strany zákazníků podmínkou, nikoliv překvapením.

Apple iPhone 13 Pro barvy

Neohromí ani rychlostí nabíjení, sice nelze říci, že by bylo pomalé, nicméně na trhu jsou i modely s rychlejším nabíjením. Nabíječku v balení nehledejte ani tentokrát. V každém případě, nabíjet můžete pomocí kabelu maximálním výkonem 23 W. Apple zůstává věrný Lightning kabelu a absence USB-C stále zůstává nepochopitelná, ačkoli už byla změna nejednou avizovaná. Bezdrátové nabíjení výkonem 7,5 až 15 W rovněž nezaujme.

Zkušenosti s Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro je tím nejoblíbenějším a bez pochyby i nejlepším z generace označené číslem 13. Zákazníci v drtivé většině oceňují rychlou odezvu, hezčí, 120Hz displej a dobrou ergonomii. iPhone se v ruce podle nich drží dobře. Vyšší cenu v tomto případě nelze hodnotit jako nevýhodu. Standardně pozitivní ohlasy směřují k fotoaparátu. Design telefonu s kovovým tělem výraznými změnami neprošel, ale dílenské zpracování je na vskutku prémiové úrovni. Odolnost je zvýšena na IP68, což je také pozitivum. Výdrž baterie je častým tématem, postupné zlepšování upřít nelze, přestože jde stále o průměr.

Recenze a zkušenosti s mobilním telefonem Apple iPhone 13 Pro
Zdroj: Heureka.cz

Hmotnost telefonu se už pod 200 g nedostala a činí přesně 204 g. Výhradu lze směřovat ke zjevně neodstranitelnému výřezu displeje. Pokud vám hmotnost nevadí a chcete mít doma vrchol nabídky, větší a dražší sourozenec Apple iPhone 13 Pro Max má displej s úhlopříčkou 6,7 palce a baterii s větší kapacitou – 4 352 mAh. Výdrž je tak přímo úměrná. Kromě větších rozměrů displeje si za žádný jiný výraznější prvek nepřiplatíte.

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Skvěle vyladěný systém
Fantastický výkon
Kvalitní, 120Hz displej

Negatíva

Balení bez nabíječky
Průměrná baterie a pomalejší Lightning nabíjení

Velikost úhlopříčky: 6,1″ ● Rozlišení displeje: Super Retina XDR LTPO 2 532 × 1 170 px / 120 Hz / full HD+ ● Operační systém: iOS ● Typ procesoru: Apple A15 Bionic ● Operační paměť (RAM): 6 GB ● Interní paměť: 128/256/515/1024 GB ● Hlavní fotoaparát: 12 + 12 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita baterie: 3 095 mAh ● Hmotnost: 204 g ● Podpora 5G: ano

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnocení:
(80.2%)