Apple iPhone 13 mobilní telefon – recenze

Na první pohled se iPhone 13 od svého předchůdce příliš neliší. Výrobce nepřišel s takovým množstvím inovací, jak se čekalo. Přesto je iPhone 13 jedním z nejprodávanějších z nové série a spotřebitelé jeho prémiovou hodnotu objevili, ať už jde o kvalitní fotoaparát, vysoký výkon nebo lepší výdrž baterie, která pozitivně překvapila. Apple koneckonců nabízí i prémiovější verzi iPhone 13 Pro.

Publikované: 19.08.2022
Aktualizované: 23.01.2023
Obsah článku:

Apple iPhone 13

Procesor Apple A15 Bionic, OLED displej Super Retina XDR, 4GB RAM, 12 + 12Mpx fotoaparát, podpora 5G sítě, 3 227mAh baterie.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Prémiovka s dobrým displejem, ale...

V předchozí generaci iPhony dostaly nový design. Někomu se líbil více, někomu méně. iPhone 13 zůstal věrný hranatějším tvarům. Telefon s 6,1palcovým displejem dobře padne do ruky i kapsy. Telefon je kompaktní a potvrzuje to i štíhlou linií a hmotností 173 g. Zákazníci si tyto parametry chválí. Nezměnila se ani konstrukce, hliníkové tělo a keramický kryt na zadní straně jsou stále „in“. Otravný výřez se opět mírně zmenšil, je však stále přítomný a zdá se, že úplné odstranění rámečku si Apple nechává jako úžasnou inovaci, kterou dnes mají i o dvě třídy levnější telefony.

Apple iPhone 13 recenze

Celkově však displej Super Retina XDR s OLED panelem plní své zadání na jedničku. Zobrazovací schopnost je skvělá, ale nemilým překvapením je nízký kmitočet displeje. Obnovovací frekvence 60 Hz je velmi překvapivým krokem, zvlášť pokud iPhone 13 Pro i Max mají obrazovky se 120 Hz. Další nepochopitelný krok, který sice nemusí při běžném používání vadit, avšak rozdílu si při srovnání všimnete okamžitě.

Brutální výkon a lepší výdrž

Výhrady vůči iOS zákazníci nemají. Operační systém s novými aktualizacemi a patchy ještě zrychlil a optimalizace je povedená. Ovládání rozhraní je intuitivní a celý ekosystém iOS je vskutku přívětivý. Originální aplikace od Applu jsou vyladěné tak, aby systém nijak extrémně nezatěžovaly a šetřily výkon tam, kde je potřeba. A to, že je výkonu dost, avizují spotřebitelé velmi rádi. Čipset Apple A15 Bionic nabízí opravdu perfektní parametry a brutální výkon, hraní her nebude problém. Pokud by se vám 4GB RAM zdála jako nedostatečná, není tomu tak. Přestože iPhone Pro má ve výbavě 6 GB, „třináctka“ jako taková si s menší kapacitou vystačí. Hodnocení benchmarků je toho důkazem. V případě úložiště máte jako vždy na výběr ze základních modelů 128, 256 nebo 512 GB.

Podporovaná je čtečka obličeje, biometrie prostřednictvím otisků prstů ne. Podpora Apple Pay pro bezkontaktní platby i GPS či NFC jsou ve výbavě také. Nechybí ani 5G. Velice potěšující je výdrž baterie na jedno nabití. Zdá se, že to je prémiová hodnota klasického iPhonu 13. Chcete-li iPhone, který zvládne téměř dva dny, aniž byste museli přemýšlet, jestli se na nějaké video podíváte, nebo ne, pak jde o správnou volbu. Kapacita baterie je 3 227 mAh. U konkurence je sice větší, nicméně menší kapacity jsou jeho typickou vlastností. Průměrný uživatel dá večer telefon nabíjet s rezervou kolem 10 %. Stále se však objevují názory, že se z hlediska kapacity baterie jedná o jednodenní telefon. Roli tak hrají funkce, které využíváte. Maximální výkon nabíjení je 20 W. Adaptér není součástí balení.

Skvělé fotosnímače a kvalitní video

Oproti verzi Pro je zásadním rozdílem fakt, že chybí třetí objektiv, konkrétně teleobjektiv. Nicméně dva 12Mpx snímače odvádějí dobrou práci. Optická stabilizace je skvělá a záběry jsou velmi dobře zaostřené. iPhone vylepšil hru světla, snímky jsou reálněji saturované a lepší je také expozice. I noční záběry jsou o krok dále. Právě fotoaparát se dočkal vylepšení jakožto jeden z výraznějších detailů oproti iPhonu 12.

Mobilní telefon Apple iPhone 13

Selfie kamera s 12Mpx snímačem je taková, jakou byste očekávali. Faktem však je, že na lepší fotky je tu právě verze Pro, která má oproti pětinásobnému digitálnímu zoomu toho modelu také optický zoom. Kvalitní záběry vám přinese video ve full HD ve 4K rozlišení. Výrazným a kreativním prvkem je filmový režim, který umožňuje přirozené vlastnosti obrazu a velmi efektivní ostření.

Zkušenosti s Apple iPhone 13

Z pohledu zákazníka se iPhone 13 často jeví jako logická volba (poměr ceny a kvality). Telefon dobře vypadá, vyznačuje se kvalitním zpracováním, prémiovými prvky a nechybí mu ani luxusní výkon, který mu může konkurence závidět. Přestože chybí teleobjektiv, zákazníci fotky nekritizují, a pokud nehledáte vysloveně fotomobil, tehdy sáhněte po verzi Pro, tento faktor řešit nebudete. O trošku lepší výdrž je pozitivem zvláště oproti předchozí generaci, která někdy nevydržela ani jeden celý den. OLED displej Super Retina je povedený, avšak nedostatkem je 60Hz obnovovací frekvenceNezmizel ani výřez displeje.

Recenze a zkušenosti s mobilním telefonem Apple iPhone 13
Zdroj: Heureka.cz

Rozdíly nejsou tak markantní a iPhone 13 mnozí zákazníci vnímají spíše jako trend než pokrok. S plynoucím časem však rozdíly nemusíte řešit, protože iPhone 13 je prémiovým telefonem, který splní požadavky mnoha náročných zákazníků. Zákazníci jsou spokojení i s lepším reproduktorem, a především chválí ovládání a rychlost systému. Balení bez adaptéru je již klasika a zákazníci se nedočkali ani USB-C vstupu. Převáží však jiné faktory, stejně jako kvalitní video, spolehlivé zabezpečení a kvalitní zpracování konstrukce telefonu s odolností IP68.

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Lepší výdrž – větší baterie
Výkon procesoru
Kvalitní fotografie a video

Negatíva

60Hz displej – podprůměr
Výřez displeje

Velikost úhlopříčky: 6,1″ ● Rozlišení displeje: Super Retina XDR OLED 2 532 × 1 170 px / 60 Hz ● Operační systém: iOS ● Typ procesoru: Apple A15 Bionic ● Operační paměť (RAM): 4 GB ● Interní paměť: 128/256/512 GB ● Hlavní fotoaparát: 12 + 12 Mpx ● Přední fotoaparát: 12 Mpx ● Kapacita baterie: 3 227 mAh ● Hmotnost: 174 g ● Podpora 5G: ano

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnocení:
(81.4%)