Atmos DC 25 S kotel na tuhé palivo – recenze

Renomovaný český výrobce a kvalitní zplyňovací kotel na dřevo vybavený odtahovým ventilátorem a elektronickým ovládáním. Zařízení nabízí účinnost kotle až 90%. Nutné je spalovat výhradně suchá dřevěná polena. Model má také velký zásobník paliva, díky čemuž dochází k postupnému zplyňování a nižší spotřebě paliva.

Publikované: 29.11.2022
Aktualizované: 14.06.2023
Obsah článku:

Atmos DC 25 S

Zplyňovací kotel na palivové dříví, brikety a biomasu, emisní třída 5, výkon max. 25 kW, účinnost kotle 90,0 %.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Spalinový termostat

Atmos DC 25 S je kotel na tuhé palivo konstruovaný pro účinné spalování dřeva za pomoci odtahového ventilátoru, který spaliny distribuuje přes odvod nebo za pomoci tlačného ventilátoru, který horký vzduch vhání do kotle a teplo kumuluje. Kotel je vybaven také spalinovým termostatem, na jehož základě po dohoření dokáže regulovat teplotu spalin a případně aktivovat přísun vzduchu za pomoci ventilátoru a zplyňovat palivo dále. Kotel dosahuje účinnosti až 90 % a patří do emisní třídy 5.

Kotel umožňuje oboustrannou montáž dvířek. Čištění popela je nenáročné díky spalovacímu prostoru s keramickými stěnami. Povrch se velmi dobře udržuje. Kotel je instalován se systémem LADDOMAT 22 s třícestným ventilem a servopohonem klapky (nebo termoregulačním 3cestným ventilem) pro regulaci teploty vratné vody do kotle (minimálně 65 °C). Výstupní teplota vody musí být 80 až 90 °C. Kotel výrobce doporučuje instalovat s akumulační nádrží (500 až 1 000 l), čímž se rapidně sníží spotřeba palivového dříví.

Atmos DC 25 S recenze

Nutnost používat suché dřevo

Výrobce doporučuje používat zcela suché dřevo, aby kotel dosahoval předepsaných hodnot teploty a výkonu. Regulace kotle je elektromechanická. Ovládat lze regulační klapku pro přísun vzduchu. Tah vzduchu je ovládán automaticky podle výstupní teploty. Vzduchová klapka otevírá nebo zavírá přísun, čímž ovlivňuje hoření paliva. Při nastavování je ideální využít služeb technika. Maximální výkon kotle je 25 kW. Hmotnost konstrukce kotle, který je vyroben z oceli, je 326 kg. Ocenit je třeba velkou spalovací komoru o objemu až 100 litrů. Není tedy nutné neustále přikládat a ke spalování paliva dochází relativně úsporně.

Zkušenosti s Atmos DC 25 S

Reference zákazníků jsou ve většině případů pozitivní. Spotřebitelům se zamlouvá výkon a kvalitní zpracování kotle. Rovněž je pozitivní i rychlý nástup tepla a předehřev spalovací komory, která má navíc dostatečný objem. Výhodou je i to, že se do kotle vejdou větší polena suchého dřeva. Ovládání a obsluha je poměrně rozpačitě hodnocena. Pro některé je ovládání nenáročné, jiné zase hovoří o komplikovanějším nastavování kotle. Na základě recenzí lze také konstatovat, že kotel má velmi dobrou životnost.

Spousta uživatelů si v případě toho modelu stěžuje na fakt, že kotel dokáže spalovat jen zcela suché dřevo. Ne dřevo skladované venku. Následně vzniká kouř a kotel není vůbec tak efektivní. Kotel je dražší ak ceně je dobré si připočítat také cenu za akumulační nádobu, kterou výrobce doporučuje.

Recenze a zkušenosti s kotlem na tuhé palivo Atmos DC 25 S
Zdroj: Heureka.sk

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Úsporný provoz a 5. emisní třída
Kvalitní konstrukce – životnost
Velký nakládací prostor

Negatíva

Vyšší cena
Nutnost spalovat zcela suché dřevo

Typ kotle: zplyňovací ● Palivo: dřevo / brikety / biomasa ● Jmenovitý výkon: 17 – 25 kW ● Emisní třída: 5 ● Předepsaný tah komína: 25 Pa ● Účinnost kotle: 90,00 % ● Kapacita palivové komory: 100 dm3 ● Hmotnost kotle: 326 kg ● Materiál: ocel ● Průměrná spotřeba paliva: -

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnocení:
(64.6%)

Komentáre
Zdeněk 06.Jan.2024

Jak může být nevýhodou to, co ani jinak nejde. Tedy spalovat suché dřevo. ????????
Voda prostě nehoří.

Odpovedať

Petr 09.Jan.2024

Třeba kotle Blaze umožňují spalovat mírně vlhké dřevo. A to díky přídavnému proudění vzduchu, který dřevo v kotli vysuší.

Ferda 02.Mar.2024

Kotel umí spalovat mírně vlhké dřevo ??????
A kam zmizí vlhkost z toho dřeva ? ANO do komína, hurá a mame tu dehet, a co nám hoří v komíně při pořáru ? ANO, ten dehet.

Odpovedať