Atmos D 20 P kotel na tuhé palivo – recenze

Kotel na pelety Atmos je ideální pro všechny domácnosti. Jedná se o automatický kotel, ale je třeba dokoupit hořák na pelety a ideálně také zásobník na pelety pro automatické dávkování paliva. Hořák může být zabudován na pravou nebo levou stranu. Kotel se vyznačuje úsporným provozem a vysokou účinností.

Publikované: 29.11.2022
Aktualizované: 14.06.2023
Obsah článku:

Atmos D 20 P

Automatický kotel na pelety a dřevo, emisní třída 5, výkon max. 22 kW, účinnost kotle 91,1 %, průměrná spotřeba paliva 5 kg/hod.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Vysoká účinnost kotle

Výkon automatického kotle Atmos D 20 P se pohybuje v rozsahu od 6,5 až po 22 kW. Kotel je primárně určen ke spalování pelet, ale bez hořáku je možné jej používat i jako kotel na kusové dřevo. Velikost spalovací komory je však pro určení na peletové palivo menší – 70 dm3. Výrobcem předepsaný odtah komína pro spaliny je 15 Pa. Spalování paliva je velmi ekologické. Kotel patří do emisní třídy 5. Normovaná účinnost kotle na tuhé palivo Atmos je 91,1 %, což je skvělý výsledek. Spotřeba paliva je v průměru 5 kg/hod. Objem vody v kotli je 82 litrů. Minimální objem vyrovnávací, resp. akumulační nádrže by měl být alespoň 500 litrů. Maximální pracovní přetlak vody je 250 kPa.

Atmos D 20 P recenze

Automatický kotel bez zásobníku a hořáku

Kotel s automatickým provozem není dodáván s hořákem na pelety, ten je třeba dokoupit samostatně. Proces zapalování paliva probíhá automaticky za pomoci elektrické spirály. Hořák (označení A25) má regulovatelný výkon za pomoci ovládacího panelu. Ten se nachází ve vrchní části. Samotný hořák po dosažené teplotě v okruhu vypne a pelety při dohárání stále udržují potřebnou teplotu, při dotápění hořák opět zapne na potřebný čas.

Chod kotle lze snadno přizpůsobit právě elektronickou regulací. Kotel lze vybavit i automatickým odpopelňovacím systémem pro snadnější údržbu. Zásobník na pelety může mít různý objem. Nemusí se jednat o stanovený rozměr, ten můžete přizpůsobit prostorovým možnostem. Hořák i zásobník je třeba vnímat jako potřebnou investici pro automatizovaný proces vytápění.

Zkušenosti s Atmos D 20 P

Kotel na tuhé palivo Atmos D 20 P je stavěn na automatický proces spalování pelet či klasického spalování palivového dříví. Důležité je, že samotný hořák na pelety či zásobník s automatickým dávkováním pelet nejsou součástí dodávky. Toto vybavení je třeba dokoupit samostatně. Následně provoz hořáku na pelety funguje automaticky na základě nastavení. Nastavovat požadované hodnoty umožňuje elektronické ovládání.

Zapalování hořákem je za pomoc elektrické spirály. Kotel dosahuje vysoké účinnosti až 91,1 % a patří do 5. emisní třídy. Provoz je při automatickém procesu velmi ekonomický a spotřeba paliva nízká. Zařízení lze vybavit i automatickým čištěním popela. V tomto směru vám pomůže dodavatel – prodejce. Teplota spalin dosahuje hodnoty maximálně 128 °C. Hmotnost kotle je až 305 kg. Vzhledem k dalším investicím je třeba počítat s vyšší investicí.

Zplyňovací kotel Atmos D 20 P

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Vysoká účinnost a elektronické ovládání
Kvalitní zpracování zařízení
Možnost topit i palivovým dřevem

Negatíva

Hořák je třeba dokoupit samostatně
Zásobník na pelety není součástí dodávky
Vysoká cena

Typ kotle: automatický ● Palivo: pelety / dřevo ● Jmenovitý výkon: 6,5 – 22 kW ● Emisní třída: 5 ● Předepsaný tah komína: 15 Pa ● Účinnost kotle: 91,1 % ● Kapacita palivové komory: 70 dm3 ● Hmotnost kotle : 305 kg ● Materiál: ocel ● Průměrná spotřeba paliva: 5 kg/hod.


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnocení:
(83.4%)