Technics SL-1500CEG gramofon – recenze

Titul nejdražšího produktu v našem testu přísluší tradičně modelu určenému pro náročnější uživatele, kterým je v tomto případě Hi-Fi gramofon Technics. Ten je z hlediska dispozice rozličných barevných provedení jakousi kombinací modelů Audio Technica AT-LP120xUSB a Denon DP-400. Výrobce totiž nabízí uživateli volbu ze tří základních barev působících velmi elegantně a moderně, a to z černé, bílé a stříbrné.

Publikované: 26.07.2023
Aktualizované: 05.04.2024
Obsah článku:

Technics SL-1500CEG

Hi-Fi gramofon s přímým pohonem, ramínko ve tvaru „S“, rychlosti otáček 33 / 45 / 78 ot./min., automatické ovládání.

Prohlédnout nejlepší nabídku

Tento výjimečný model nejenže nabízí unikátní zážitek z produkovaného zvuku, ale také celou řadu funkčních technologií, jako je bezjádrový motor zajišťující stabilní otáčky či vysoce citlivé ramínko přenosky pečující o kvalitu zvuku.

Profesionální technologie a odolná konstrukce

Gramofon Technics disponuje přímým pohonem typickým pro tuto značku gramofonů. Ten zajišťuje nejenom špičkový zvuk, ale i přesnou rychlost otáček. Preciznost otáček pořizuje i řízení výkonu motoru, které je přizpůsobeno hmotnosti talíře. O zamezení kolísání otáček se stará zmiňovaný stator bez jádra. Gramofon také obsahuje ekvalizérový modul, který má samostatné napájení oddělené od motorového, čímž se vytváří mnohem čistší zvuk. Na ceně se odráží nejen množství zmiňovaných technologií zlepšujících zážitek z poslouchaného, ale také kvalita zpracování, která zamezuje rychlému opotřebení jednotlivých komponent, čímž se prodlužuje životnost celého zařízení.

Technics SL-1500CEG recenze

Vysoká stabilita komponentů pro čistší zvuk

Na rozdíl od modelu Crosley Voyager je gramofon Technics vybaven citlivým ramínkem prohnutého tvaru, což zvyšuje jeho stabilitu, a tím pádem dosahuje přesnějšího čtení drážek přehrávané vinylové desky. Nechtěnou rezonanci zvuku má na starosti dvouvrstvý gramofonový talíř zhotovený z odlehčené pryžové vrstvy a odolného hliníkového základu. Tak dochází k tlumení vibrací, což pozitivně ovlivňuje produkovaný zvuk. Velkou výhodou je plně automatické ovládání, které nevyžaduje žádnou extrémní obsluhu ze strany uživatele, což umožňuje posluchači naplno si užívat hudby produkované profesionálním gramofonem vysoké kvality.

Zkušenosti s Technics SL-1500CEG

I přesto, že se jedná o zařízení profesionálního charakteru, nedisponuje USB vstupem či bluetooth rozhraním. Je tedy určeno výhradně do audiosystémů, které zdůrazní přednosti gramofonu Technics. Kromě podstatně převažujících pozitiv v podobě velmi kvalitního zvuku, snadné manipulace s protiprachovým krytem obsaženým v ceně balení, extrémně stabilní jehly, kterou jen tak něco nevyvede „z míry“ a neslyšitelného motoru, má tento špičkový přístroj i pár nedostatků. Ty se ukazují na automatizovaném ovládání, které není tak naprosto domyšlené. Automatické zvednutí ramínka totiž funguje na principu předčasného ukončení přehrávání desky, a to za 20 až 30 vteřin. Tím pádem nedochází k úplnému přehrání hudebního záznamu, což snižuje estetický zážitek z poslouchaného. Nejednoho uživatele může odradit i podstatně vyšší cena, která je vzhledem k odolnosti, profesionálnosti a funkčnosti daného zařízení více než férová.

Recenze a zkušenosti s gramofonem Technics SL-1500CEG
Zdroj: Heureka.cz

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Těžký, ale velmi stabilní
Vysoká kvalita produkovaného zvuku
Příslušenství

Negatíva

Vyšší cena
Nedomyšlené automatické zvednutí ramínka

Typ gramofonu: Hi-Fi gramofon ● Druh pohonu: přímý ● Ramínko (tvar): tvar „S“ ● Rychlosti otáček: 33 / 45 / 78 ot./min. ● Ovládání: automatické ● Napojení jiných zařízení: ano ● USB: ne ● Bluetooth: ne ● Protiprachový kryt: ano ● Barevné provedení: černé, bílé a stříbrné ● Rozměry: 453 x 169 x 373 mm ● Hmotnost: 9,9 kg

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnocení:
(78%)